کد خبر: ۴۷۴۱۶
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۶
ارسال به دوستان
ذخیره
فعال سیاسی اصولگرا گفت: اقتصاد با دستور درست نمی‌شود. دولت را با دلار ۲۳ هزار تومان تحویل گرفتند اما امروز ۳۸ هزار تومان را رد کرده است یعنی نصف ثروت ایرانیان به کاه تبدیل شد. کاش کاه بود که حداقل می‌ارزید.

فعال سیاسی اصولگرا گفت: اقتصاد با دستور درست نمی‌شود. دولت را با دلار ۲۳ هزار تومان تحویل گرفتند اما امروز ۳۸ هزار تومان را رد کرده است یعنی نصف ثروت ایرانیان به کاه تبدیل شد. کاش کاه بود که حداقل می‌ارزید.

به گزارش ایلنا، منصور حقیقت‌پور در پاسخ به این سوال که هدف از حکمرانی نو که توسط آقای قالیباف مطرح شده چیست و اساسا منظور از حکمرانی‌نو چیست، گفت: اینکه ایشان چه منظوری دارد باید از خودشان سوال کنید. اما اینکه ما نیازمند این هستیم که نظام حکمرانی را به‌روز کنیم درست است. نظام حکمرانی ما باید به‌روز شود و جلوی کارهای تکراری و بیهوده را بگیریم. آنجا که قرار است کوچک کنیم، کوچک کنیم. آنجا که قرار است بزرگ کنیم، بزرگ کنیم. ما امروز هزینه‌های خیلی از کارهای تکراری را پس می‌دهیم.  در حکمرانی، خیلی از جاها، در مسیر مشخص و معینی نداریم.

وی افزود: مثلا کار فرهنگ با چه کسی است؟ کار هویت با چه کسی است؟ تعیین هویت و مهندسی هویت بچه‌های دهه هشتادی که کف خیابان می‌آیند با چه کسی است؟ ما آنقدر نیاز به مراکز تحقیقاتی تکراری داریم؟ در وزارتخانه‌ها آنقدر نیاز به کارهای تکراری داریم؟ ما باید به سمت حکمرانی‌نو برویم. به سمتی برویم که بتوانیم خودمان را به روز کنیم. امروز دنیا تحول پیدا کرده و مدیریت هوشمند و دیجیتال به صحنه آمده است. دنیای دیجیتال به فضای اقتصاد، مدیریت و کشاورزی آمده است. چقدر توانستیم این موضوع را در سیستم خودمان پیاده کنیم؟

این فعال سیاسی تصریح کرد: یک نفر کار می‌کند ۱۰ نفر ناظر است؛ این درست است؟ اگر در این مسائل صرفه‌جویی کنیم چقدر از نظر قوا جلو می‌افتیم؟ اما اینکه آقای قالیباف به چه منظوری این مساله را می‌گویند آیا برای انتخابات ۱۴۰۴ می‌گویند؟ باید از خودشان سوال کنیم. من اصل نگاه نو به حکمرانی را برای جمهوری اسلامی لازم می‌دانم. بعضی جاها حکمرانی لازم است و در بعضی جاها اگر نیاز به تغییرات قانون اساسی لازم است، باید آن را به‌روز کنیم. قانون‌اساسی وحی منزل نیست که ما نتوانیم به آن دست بزنیم.

حقیقت‌پور در پاسخ به این سوال که در چه جاهایی نیاز به تغییر قانون اساسی حس می‌شود، گفت: در خیلی از جاها نیاز به اصلاح قانون‌اساسی داریم. ما باید وظایف شورای نگهبان و شورای عالی امنیت ملی را مشخص کنیم. همچنین باید وضعیت اجرایی کشور را دقیق‌تر کنیم. باید وظایف مجلس را روشن‌تر کنیم. باید تکلیف تداخل‌هایی که در سایر قوا و نهادها وجود دارد را روشن کنیم. اینکه امروز شورای نگهبان اراده‌ کند و هر کسی را بخواهد خانه‌نشین کند و با آن برخورد کند، درست نیست. قانون باید شفاف و روشن باشد.

وی افزود: ما ایرانی‌ها در کارهای تعاونی و دسته‌جمعی ضعیف هستیم. باید قبول کنیم، بگوییم که نباید ۲۵ درصد اقتصاد کشور توسط تعاونی‌ها انجام شود. ما در قانون‌اساسی اقتصاد دولتی داریم، یعنی مدیریت اقتصاد دولتی داریم که آن را به سه قسمت خصوصی، تعاونی و دولتی تقسیم کردیم. به نظر من باید بخش دولتی را برداریم و بگوییم ۹۰ درصد خصوصی و ۱۰ درصد تعاونی و باید این موضوع را اصلاح کنیم. آیه و قرآن خدا را که برعکس نکردیم، یک اصلاح انجام دادیم. به طور مثال رئیس‌جمهور ۲ دوره‌ای است، شاید یک رئیس‌جمهور لایق باشد چرا نباید ۳ دوره بماند؟ چرا باید قانون جلوی آن را بگیرد؟

این فعال سیاسی افزود: یکسری موارد در قانون اساسی هستند که خود قانون اساسی به صراحت گفته این موارد غیرقابل تغییر است و همه ما آن را قبول داریم و هیچ کس نمی‌تواند به آن دست بزند از جمله اصل ولایت فقیه، حاکمیت مذهب شیعه حقه جعفری و اصل جمهوریت است. نکته‌ای که وجود دارد این است که قانون اساسی ما را متخصصین ننوشتند بلکه حقوقدانان نوشتند در صورتی که باید موارد مربوط به اقتصاد را اقتصاددانان، بخش اجتماعی را جامعه شناسان، فرهنگ را افراد متخصص در حوزه فرهنگی بنویسند بعد از آن حقوقدانان قانون اساسی را به شکل ادبی تنظیم کنند. آیا یک حقوقدان، مسائل اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و همچنین مسائل امنیتی را می‌داند که بخواهد به شکل تخصصی قانون اساسی را بنویسد؟

حقیقت‌پور در پاسخ به این سوال که آقای رئیسی نیز به شیوه حکمرانی هم انتقاد داشتند با توجه به اینکه او رئیس دستگاه اجرایی کشور بوده و نقدی که مطرح می‌شود این است که شیوه کاری او حالت دستوری پیدا کرده فکر می‌کنید این شیوه در ادامه کارساز است، گفت: خیر، کارساز نیست. مگر با دستور توانسته یک میلیون مسکن بسازد؟ مگر توانسته خودروهای از رده خارج را متوقف کند و تولید ماشین را افزایش دهد؟ خیر، این مسائل تصمیم لازم دارد نه سخنرانی. رئیس‌جمهور به جای آنکه سخنرانی کند باید هفته‌ای ۵ تصمیم درست بگیرد.

وی افزود: اقتصاد با دستور درست نمی‌شود. دولت را با دلار ۲۳ هزار تومان تحویل گرفت امروز ۳۸ هزار تومان را رد کرده است یعنی نصف ثروت ایرانیان به کاه تبدیل شد. کاش کاه بود که حداقل می‌ارزید. بنابراین شیوه دستوری خوب نیست. تصیمات حوزه ریاست جمهوری نیاز به عقلانیت و اندیشه دارد. اگر آقای رئیسی حرفی می‌زند باید ۱۰ دانشگاه پشت آن حرف را امضا کنند. قبل از آنکه آقای رئیسی بگوید این باید بشود آن باید بشود، ۱۰ دانشگاه باید آن حرف را تایید کنند.

حقیقت‌پور تصریح کرد: آقای رئیسی امروز می‌گویند سالی ده میلیون واحد مسکونی تولید می‌کنیم این حرف را به دانشگاه ببرید، ببینید آیا این حرف را دانشگاهیان تایید می‌کنند؟ دانشگاه مرکز توده علم است، هیچ چیز با دستور درست نمی‌شود. باید خوب فکر کرد، مشورت کرد و بعد تصمیم درست را اتخاد کرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

خانه مطبوعات استان کرمان درگذشت مرحوم غلامحسین حضرتی را تسلیت گفت+سوابق

افزایش خطر ابتلا به سرطان با مصرف "نمک‌های رنگی"

بازار خودرو از رکود خارج می‌شود؟

31 هزار لیتر گازوئیل قاچاق در بم کشف شد

لیست کالاهای مشمول تخفیف ۲۵ درصدی اعلام شد

بازدید از موزه‌ها روز شنبه رایگان است

طرح مولد سازی اقتصاد ایران را بحرانی‌تر از وضعیت بحران‌زده فعلی می‌کند/ دولت بابت گرو گذاشتن اوراق مشارکت ۹۰ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی گرفته است/ در اقتصاد، آزادسازی بر خصوصی‌سازی تقدم دارد/ در بازار منابعی وجود ندارد که دولت بتواند با فروش اموال خود درآمدی داشته باشد

شیوه نامه بهداشتی برگزاری مراسم اعتکاف ۱۴۰۱ منتشر شد

هم میهن: گفت‌وگوی رئیس جمهور حرف جدیدی نداشت/ از کارشناسان درخواست کنید که تحلیلی بر این گفت‌وگو بنویسند/ اینکه بگوییم تورم را ۶۰ درصد تحویل گرفتیم کاملا نادرست است

در آمد ایرانی‌ها چگونه کاهش پیدا کرد؟

پربازدید ها

از اظهار نظر در خصوص تغییرات مدیریتی تا موضوع انتقال آب و کمبود سوخت در جنوب

به بهانه های مختلف نباید دیگران را از خود دور کنیم/ باید گره از کار مردم باز کنیم

بازهم رئیسی، بازهم «آمار نادرست» / حداقل، آمار رسمی دولت خودتان را مطالعه می‌کردید + سند

طرح مولد سازی اقتصاد ایران را بحرانی‌تر از وضعیت بحران‌زده فعلی می‌کند/ دولت بابت گرو گذاشتن اوراق مشارکت ۹۰ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی گرفته است/ در اقتصاد، آزادسازی بر خصوصی‌سازی تقدم دارد/ در بازار منابعی وجود ندارد که دولت بتواند با فروش اموال خود درآمدی داشته باشد

بیانیه ۷۰ فعال سیاسی و رسانه‌ای در محکومیت اقدام پارلمان اروپا علیه سپاه

گزارش فایننشال تایمز از تلاش فرانسه و آلمان برای رفع موانع تروریستی اعلام کردن سپاه

الجزیره به نقل از یک مقام ایرانی: تحقیقات اولیه حاکی از بلند شدن پهپادهای مهاجم به اصفهان از داخل خاک ایران است / نشانه‌های اولیه، دخالت اسرائیل در این حمله است

از سهمیه ۶۰ هزار نفری اشتغال استان کرمان در سال جاری 53 هزار نفر محقق شده است

کنایه سنگین همتی به اعلام «رنج بیشتر بردن از گرانی» رئیسی در گفت و گوی زنده تلویزیونی

روحانی: وقتی مجبور به پذیرش قطعنامه ۵۹۸ شدیم که خطر کمرنگ شدن حمایت مردم وجود داشت/ کلید حل مشکلات امروز بازگشت به انتخابات رقابتی است

پر بحث

چرا مرگ زهرا لری حاشیه‌ساز شد/ همه واکنش‌ها به درگذشت عضو پیشین شورای شهر کرمان   (۵ نظر)

جامعه ایران مدت‌ها است که جنبشی است/ مطالبات جامعه تخلیه نشده/ مهندسی فرهنگی از بالا دائم شهروند ناراضی تولید می‌کند/ جامعه ایران از رسانه‌ای به شبکه‌ای تبدیل شده/ باید مردم را تشویق کنیم به راه میانه و احیای حد وسط/ الان یک عده به ما می‌خندند، اما تا ابد نخواهند خندید/یکی از سرمایه‌های ایران دهه هشتادی‌ها هستند / مطالعات نشان می‌دهد در اعتراضات خشونت‌بار همه بازنده هستند   (۴ نظر)

چرا دیگران «دعایی» نشدند و یا «دعایی» نیستند؟   (۳ نظر)

مجازات طلاق صوری فرزندان متوفی به قصد دریافت مستمری چیست؟    (۳ نظر)

انتقاد تند همتی از تصویب طرح صیانت، «طبقاتی سازی اینترنت و محدودسازی حداکثری‌اش»   (۳ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند   (۲ نظر)

باز شدن مجدد موضوع تغییر نام فرودگاه کرمان این بار توسط پناهیان+ مخالفت سال گذشته امام جمعه و خانواده سردار سلیمانی با این موضوع   (۲ نظر)

به زودی پلاک سوم بر روی خودروها نصب می‌شود / کار برای سارقان خودرو و مخدوش‌کنندگان پلاک سخت می‌شود   (۲ نظر)