کد خبر: ۴۷۴۷۷
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۰
ارسال به دوستان
ذخیره
مینو چوپانی گفت: طبق تحقیقات استرس در بین خانواده‌های تک فرزند بیشتر از پرجمعیت است چرا که والدین دائم نگران هستند که اتفاقی برای بچه‌شان بیافتد یا اگر آنها از دنیا بروند، چه بلایی سر بچه می‌آید.

مینو چوپانی گفت: طبق تحقیقات استرس در بین خانواده‌های تک فرزند بیشتر از پرجمعیت است چرا که والدین دائم نگران هستند که اتفاقی برای بچه‌شان بیافتد یا اگر آنها از دنیا بروند، چه بلایی سر بچه می‌آید.

به گزارش منیبان، مینو چوپانی، روانشناس و مشاور خانواده با اشاره به آسیب‌های حمایت‌گری تک فرزندها در آینده‌شان گفت: یکی از مهمترین اشکالاتی که در تک فرزندی وجود دارد مربوط به گذر زمان و بزرگ شدن تک فرزندهاست اینکه تک فرزندها عموما در کودکی دارای دو پدر و مادر و پدربزرگ و مادربزرگ هستند اما زمانی که خودشان بزرگ می‌شوند باید از این تعداد افراد به تنهایی مراقبت کنند درحالی که ممکن است ازدواج هم کرده باشند و پدر و مادر همسر نیز به آنها اضافه شده باشد، این مغایر با تحمل یک انسان برای مراقبت و حمایت از سالمندان است.

وی افزود: تصور کنید یک خانواده با هزار امید و آرزو و هزینه‌های زیاد یک تک فرزند بزرگ کردند که عموما هم همه امکانات مادی در اختیارش بوده اما آیا او می‌تواند از این تعداد سالمند پرستاری و مراقبت کند؟ در حالیکه عموما پدر و مادرهای این تک فرزندها چشم امیدشان تنها به همین یک بچه است و انتظار تمام و کمال از او را دارند.

چوپانی تصریح کرد: طبق نظر برخی روان‌شناسان عموما تک فرزندها مهارت‌های کمتری فرا می‌گیرند یا دیرتر به برخی مهارت‌ها می‌رسند چراکه احساس نیاز به خیلی توانایی‌ها پیدا نمی‌کنند یا مثلا در سنین رشد مثل چهار سالگی که بچه باید بتواند مسواک بزند، لباس عوض کند یا دوچرخه سواری کند، این مهارت‌ها را دیرتر فرا می‌گیرد. در خانواده‌های چند فرزند، فرزندان این مهارت‌ها را از هم یاد می‌گیرند و عموما یادگیری فرزند دوم سریع‌تر از فرزند اول رخ می‌دهد بنابراین در خانواده‌های چند فرزند، فرزندان از دیگران یاد می‌گیرند.

این روانشناس در ادامه گفت: توجه پدر و مادر از یک نفر در خانواده‌های چند فرزندی برداشته می‌شود و فرزند مجبور است کارهایش را خودش انجام دهد. فرزندان در حضور بچه‌های دیگر تشویق به انجام کارهای خود می‌شوند و رقابت بین آنها به وجود می‌آید مثل غذا خوردن و... بنابراین خانواده‌های پرجمعیت چون همه در کنار هم هستند، در کنار هم رشد می‌کنند و در رقابت با هم انگیزه حرکت دارند. بچه‌های تک فرزند بیشتر احساس خستگی دارند و اگر مهارتی هم داشته باشند، انگیزه انجام کمتری هم پیدا می‌کنند.

وی با بیان اینکه استرس و اضطراب در خانواده‌های تک فرزند بیشتر است، افزود: طبق تحقیقات استرس در بین خانواده‌های تک فرزند بیشتر از پرجمعیت است چرا که والدین دائم نگران هستند که اتفاقی برای بچه‌شان بیافتد یا اگر آنها از دنیا بروند، چه بلایی سر بچه می‌آید بنابراین این حجم استرس هم بین والدین و هم تک فرزند وجود دارد بنابراین مشکلی مثل استرس یک واکنش طبیعی دربین فشارهای روحی است و بچه نمی‌تواند یاد بگیرد که استرس را مدیریت کند.

چوپانی با اشاره به پُررنگ بودن احساس تنهایی بین تک فرزندها گفت: یکی از مهمترین معایب تک فرزندی احساس تنهایی بچه‌هاست یعنی با تک فرزندی احساس تنهایی بیشتر می‌شود حتی اگر خواهر و برادرها با هم دعوا و درگیری داشته باشند باز هم با بزرگ شدنشان تنهایی‌هایشان کمتر است چراکه یک منبع حمایتی برای هم و کمتر دچار آسیب‌های عاطفی می‌شوند.

وی افزود: تک فرزندها در آینده وقتی مشغول زندگی خود می‌شوند برگشتشان به خانواده و یاری دادن به والدین کم رنگتر می‌شود چرا که مشغله‌های زندگی، فرصت کافی به آنها نمی‌دهد که براساس آموزه‌های دینی به والدین عمل کنند. یک تفکر غلط بین برخی خانواده‌ها هم این است که تصور می‌کنند با جمعیت زیاد در خانواده فرصت کافی برای رسیدگی به آنها و وقت گذاشتن کمتر خواهد بود در حالیکه بچه‌ها خودشان در این خانواده‌ها وقت هم را پر می‌کنند و همیشه هم نیاز به پدر و مادر نیز که وقت آنها را پر کنند، البته این به شرطی است که فاصله سنی بین بچه ها مدیریت شده باشد.

این روانشناس در پایان عنوان کرد: باید در ارتباط با کمال‌گرایی تک فرزندها نیز صحبت کرد اینکه پدر و مادر با سرمایه‌گذاری مادی و معنوی و عاطفی که روی یک بچه دارند، تصورشان هم این است که بچه‌شان باید تمام و کمال باشد و فقط برای آنها در آینده وقت بگذارد در حالیکه این تفکر کمال گرایی مطلق کاملا آسیب زاست در نهایت هیچ کس خانواده‌های تک فرزند را تقبیح نمی‌کند اما لازم است که در ارتباط با تک فرزندی و معایب آن جامعه نگاه درستی داشته باشد تا کمتر دچار عواقب ناشی از آن در آینده شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

تحلیل محسن جلال پور از وضعیت پسته در سال جاری

برخلاف تصور عموم سیگار الکترونیک به سلامت افراد آسیب می‌رساند

کمساری: امام هیچ گاه به جز رضای خدا گامی بر نداشت

فاطمه طباطبائی عروس امام: امام آرزوی داشتن جامعه ای بر محور اخلاق اسلامی را در سر می پروراند

جدیدترین قیمت سکه و طلا در بازار آزاد

در دادگاه افشاگر خودروهای رانتی چه گذشت؟

شهردار رفسنجان نامزدی برای انتخابات مجلس را رد کرد: شهردار می مانم

افزایش قیمت بلیت هواپیما بیش از ۲۹ درصد تخلف است

واریز 20 درصد اضافه یارانه کالابرگ سه دهک کم‌درآمد از امروز

شناسایی بیش از ۱۱ هزار بیمار مبتلا به جذام در کشور/ ۲ هزار و ۵۰۳ بیمار جان باختند

پربازدید ها

نقشه کرونا از رنگ قرمز و نارنجی پاک شد

بخشنامه جذب سرباز معلم ابلاغ شد

ضرورت افزایش کمپ‌های ترک اعتیاد در رودبارجنوب / کمپ موجود ظرفیت کافی برای پذیرش ندارد

رفسنجان با کمبود نیروی محیط ‌بان مواجه است / مسلح بودن متخلفان تهدیدی برای محیط بانان است

ثبت نام مدارس متوسطه اول از تیر آغاز می‌شود

شناسایی بیش از ۱۱ هزار بیمار مبتلا به جذام در کشور/ ۲ هزار و ۵۰۳ بیمار جان باختند

وزش تند بادهای لحظه‌ای و رگبار پراکنده باران در برخی مناطق کرمان

برخلاف تصور عموم سیگار الکترونیک به سلامت افراد آسیب می‌رساند

پر بحث

چرا مرگ زهرا لری حاشیه‌ساز شد/ همه واکنش‌ها به درگذشت عضو پیشین شورای شهر کرمان   (۶ نظر)

جامعه ایران مدت‌ها است که جنبشی است/ مطالبات جامعه تخلیه نشده/ مهندسی فرهنگی از بالا دائم شهروند ناراضی تولید می‌کند/ جامعه ایران از رسانه‌ای به شبکه‌ای تبدیل شده/ باید مردم را تشویق کنیم به راه میانه و احیای حد وسط/ الان یک عده به ما می‌خندند، اما تا ابد نخواهند خندید/یکی از سرمایه‌های ایران دهه هشتادی‌ها هستند / مطالعات نشان می‌دهد در اعتراضات خشونت‌بار همه بازنده هستند   (۴ نظر)

مجازات طلاق صوری فرزندان متوفی به قصد دریافت مستمری چیست؟    (۳ نظر)

موروثی بودن هیات امنا در موسسه مولی الموحدین مطرح نیست/ اگر می‌خواستم با رانت آقای هاشمی مسئولیت بگیرم بعد از انقلاب به جای کار کردن در بم به دفتر ایشان می‌رفتم / کار‌هایی که در قالب موسسه مولی‌الموحدین انجام شد اگر با نگاه تنگ جناحی نگاه نشود از افتخارات کرمان است   (۳ نظر)

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند   (۲ نظر)

باز شدن مجدد موضوع تغییر نام فرودگاه کرمان این بار توسط پناهیان+ مخالفت سال گذشته امام جمعه و خانواده سردار سلیمانی با این موضوع   (۲ نظر)

به زودی پلاک سوم بر روی خودروها نصب می‌شود / کار برای سارقان خودرو و مخدوش‌کنندگان پلاک سخت می‌شود   (۲ نظر)

حمله سگ‌های ولگرد موجب مرگ یک زن در رفسنجان شد    (۲ نظر)

صدور هشدار سطح نارنجی هواشناسی برای کرمان / کاهش شدید دما و بارش برف   (۱ نظر)

۷ منطقه در استان کرمان امروز وارد فاز عملیاتی ساخت مسکن می‌شوند / هرچه زمین در اختیار دستگاه‌هاست باید برای ساخت مسکن واگذار شود / منطقه حاشیه‌نشین شهرک 14 معصوم با 10 هزار جمعیت بلاتکلیف است   (۱ نظر)