کد خبر: ۴۷۶۹۰
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۴
ارسال به دوستان
ذخیره
یک اقتصاددان:
استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا اظهار داشت: در مدت دولت سیزدهم تا توانسته‌اند پول چاپ کرده‌اند و از سوی دیگر با همین افزایش نرخ ارز بخش قابل توجهی از کسری بودجه تامین شد. در واقع هزینه کسری بودجه را از جیب مردم تامین کردند.

استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا اظهار داشت: در مدت دولت سیزدهم تا توانسته‌اند پول چاپ کرده‌اند و از سوی دیگر با همین افزایش نرخ ارز بخش قابل توجهی از کسری بودجه تامین شد. در واقع هزینه کسری بودجه را از جیب مردم تامین کردند.

به گزارش ایلنا، حسین راغفر درباره تناقضات در گفته‌های دولت و مجلس نسبت به میزان کسری بودجه و همچنین ادعای رییس سازمان برنامه‌و بودجه مبنی بر اینکه تا پایان سال کسری بودجه نخواهیم داشت درحالی که کمتر از دو ماه پیش از کسری 200 هزار میلیارد تومانی بودجه خبر داده بود، اظهار داشت: در مدت دولت سیزدهم تا توانسته‌اند پول چاپ کرده‌اند و از سوی دیگر با همین افزایش نرخ ارز، بخش قابل توجهی از کسری بودجه تامین شد. در واقع هزینه کسری بودجه را از جیب مردم تامین کردند.

وی درباره تامین کسری از محل افزایش نرخ ارز ادامه داد: این یک مارپیچ تورمی بوده که ساخته شده به این معنا که دولت قیمت ارز را افزایش می‌دهد برای اینکه کسری بودجه را جبران کند و همزمان قیمت تمام کالاها هم بالا می‌رود. از سوی دیگر دولت بزرگ‌ترین متقاضی کالا در بازار است و با افزایش قیمت کالا، هزینه دولت هم افزایش پیدا می‌کند. هیچ گاه درآمد دولت با همان سرعتی که هزینه‌هایش افزایش یافته، بالا نمی‌رود. بنابراین شکاف بین منابع و مصارف دولت هر بار بیشتر شده‌است.

راغفر با بیان اینکه نکته حائز اهمیت کسری بودجه در سال آینده است و باید دید کسری بودجه سال آینده را از چه طریقی تامین خواهند کرد، تاکید کرد: مجددا یکی از راه‌حل‌هایی که آقایان در نظر می‌گیرند، افزایش حامل‌های انرژی خواهد بود.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد:  دولت در سال آینده به سمت افزایش قیمت حامل‌های انرژی خواهد رفت. باید توجه داشته باشیم که رییس سازمان برنامه و بودجه وقتی کسری بودجه 200 هزار میلیارد تومانی را اعلام کرد از تامین این کسری بودجه از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی حرف زد. اما این شرایط اجتماعی فرصت تامین کسری از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی را نداد وگرنه حتما نسبت به آن اقدام می‌کردند.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به ادعای کاهش نرخ تورم از سال آینده اظهار داشت: تصور آقایان بر این است که بخشی از مسائل روانی است بنابراین باید به لحاظ روانی اطلاعاتی به جامعه داده شود که مردم دلخوش به این اخبار باشند. غافل از اینکه مردم هرروز این افزایش‌های بی‌رویه را حس می‌کنند و می‌بینند. به نظر می‌رسد آقایان اصلا نسبت به شرایط آگاهی ندارند و مهم‌تر از این بر این باور هستند که با انکار این واقعیت‌ها می‌توانند یک آرامش روانی برای جامعه به وجود بیاورند.

راغفر همچنین درباره وضعیت بودجه 1402 و ارائه آن با تاخیر و همچنین تبعات بودجه سه دوازدهم گفت: بودجه باید برشی از برنامه باشد اما اساسا برنامه‌‌ای وجود ندارد و تمایلی هم به ارائه برنامه ندارند. در حالی که دو سال از تدوین و ارائه برنامه گذشته اما آقایان بنا دارند که در سال آینده برنامه را تحویل دهند که احتمالا این برنامه‌ای که ارائه می‌دهند با مشکلات عدیده‌ای مواجه خواهد بود.

وی ادامه داد: به هر حال بودجه باید برش یکساله از برنامه باشد و مهمتر از همه این است که باید مشخص شود دولت چه فعالیت و اقدامی با چه بودجه‌ای انجام خواهد داد و همچنین محل تامین منابع بودجه باید به طور شفاف مشخص باشد که اگر آن منابع مورد نظر تامین نشد، فعالیت تعریف شده متصل به آن منابع تعطیل شود. اما اولا متاسفانه برنامه‌ای وجود ندارد و دوم اینکه هیچ‌گاه درآمدها مطابق بودجه محقق نمی‌شود و همواره با کسری بودجه مواجه هستیم و همین عامل اصلی افزایش نرخ ارز و حامل‌‌های انرژی است.

این کارشناس اقتصادی گفت: آنچه که امروز ما در کف خیابان‌ها شاهد آن هستیم در واقع واکنش مردم به سوء مدیریت در حوزه اقتصاد کشور است و این مسئله کماکان با کمال تاسف ادامه دارد و موضوع این است که آقایان نمی‌پذیرند که این مشکلات ناشی از اجرای سیاست‌های غلط بوده‌است.

وی افزود : منطق مجلس این بوده که از آنجایی که برنامه هفتم اعلام نشده، بودجه بر چه اصولی باید بررسی شود چراکه مبنای بودجه‌ای که قرار است تخصیص دهند، مشخص نیست و انتظار می‌رفت در ابتدا برنامه ارائه شود و براساس آن بودجه تدوین و بررسی شود اما برنامه‌ای وجود ندارد و مساله این است که بدون برنامه، بودجه‌های تخصیص داده شده بدون هیچ هدفی مشخص در برنامه، اتلاف می‌شود. البته با توجه به این وضعیت بودجه که بخش قابل توجهی آن به هزینه‌های جاری و دستمزد و حقوق تخصیص داده می‌شود. مساله مجلس این است که وقتی دولت برنامه ندارد بر چه اساسی بودجه اختصاص پیدا کند، به همین دلیل بحث بودجه سه دوزادهم مطرح است تا دولت به صورت فصلی بودجه بگیرد که احتمالا پایه آن هم همین سال 1401 خواهد بود. البته این موضوع هم صوری است و تاثیری در شیوه پرداخت ندارد و شاید مخارج دولت را محدود کند. در سال 1400 هم دولت وقت در 6 ماه اول 80 درصد بودجه در برخی از مواد را خرج کرده و به آشفتگی بودجه دامن زده بود.

راغفر تاکید کرد: موضوع دیگر این است که این ناآرامی‌های اخیر هزینه‌های قابل توجهی درپی داشته و به نظر می‌رسد دولت هم تمایلی به شفاف‌سازی در این باره ندارد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

ضرورت هم‌افزایی بین دستگاهی جهت افزایش ظرفیت کمپ ماده ١۶ در استان کرمان

کسب مقام قهرمانی کشور توسط کونگ‌فو کار کرمانی

وزیر آموزش و پرورش: توزیع شیر بین دانش‌آموزان بزودی آغاز می‌شود

قیمت طلا، سکه و ارز دوشنبه 10 مهر1402

توقیف کامیون حامل شیر خشک قاچاق

612 قطعه زمین به خانواده‌های دارای سه فرزند واگذار شد

خوراکی‌هایی که موجب بدخوابی می‌شود

پیش بینی هواشناسی کرمان از افزایش ۲ درجه‌ای دما تا پایان هفته

تصویب حذف تعهد ارزی از صادرات پسته و خشکبار در برنامه هفتم

فضا عليه كساني كه ثبت‌نام كردند، خيلي سنگين بود

پربازدید ها

  برگزاری نخستین رویداد ملی صنعت دانش‌بنیان با حضور مدیرعامل گهرزمین

قیمت طلا، سکه و ارز شنبه 8 مهر1402

توقیف شترهای سرگردان جاده رفسنجان- نوق؛ مالکان باغات خسارت دیده از شترها شکایت خود را ثبت کنند

612 قطعه زمین به خانواده‌های دارای سه فرزند واگذار شد

حساب‌های سپرده بانکی راکد بسته می‌شود

جدیدترین قیمت انواع طلا و سکه در بازار

قیمت طلا، سکه و ارز دوشنبه 10 مهر1402

همه مطالبات لیموکاران منوجانی تا 24 ساعت آینده پرداخت می‌شود

 تقدیر از گل‌گهر در همایش ملی چشم‌انداز ایمنی

تصویب حذف تعهد ارزی از صادرات پسته و خشکبار در برنامه هفتم

پر بحث

موروثی بودن هیات امنا در موسسه مولی الموحدین مطرح نیست   (۶ نظر)

عیدوک بامری که بود و چه رابطه‌ای با حاج قاسم داشت/ احمد یوسف زاده توضیح داد   (۵ نظر)

مشکل تامین زمین در کرمان برای ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن  وجود ندارد   (۴ نظر)

حمله سگ‌های ولگرد موجب مرگ یک زن در رفسنجان شد    (۲ نظر)

صدور هشدار سطح نارنجی هواشناسی برای کرمان / کاهش شدید دما و بارش برف   (۱ نظر)

ناصر فرشید به عنوان فرمانده انتظامی استان کرمان منصوب شد   (۱ نظر)

۷ منطقه در استان کرمان امروز وارد فاز عملیاتی ساخت مسکن می‌شوند / هرچه زمین در اختیار دستگاه‌هاست باید برای ساخت مسکن واگذار شود / منطقه حاشیه‌نشین شهرک 14 معصوم با 10 هزار جمعیت بلاتکلیف است   (۱ نظر)

بشنوید| نوحه خون گلوی حسین با صدای مداح کرمانی   (۱ نظر)

مدارس تا پایان سال غیرحضوری می‌شوند؟ / آخرین تصمیم آموزش و پرورش   (۱ نظر)

به بهانه های مختلف نباید دیگران را از خود دور کنیم/ باید گره از کار مردم باز کنیم   (۱ نظر)

پرطرفدارترین ها

باید با مردم صحبت کرد و مخاطرات ‌عدم مشارکت در انتخابات را مجدداً بازگو کرد/ در شهرهای کوچک توقعات سیاسی از نماینده مجلس کمتر و انتظارات اجتماعی بیشتر است   ( نظر)

جزئیاتی از دیدار کارگزاران سازندگی به نقل از محمد قوچانی   ( نظر)

نه اعتراض خیابانی و نه سکوت منفعلانه؛ صندوق رای و انتخابات راه‌حل نهایی است   ( نظر)