کد خبر: ۴۷۹۷۵
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۹
ارسال به دوستان
ذخیره
اسحاق جهانگیری، معاون اول دولت‌های یازدهم و دوازدهم، گفت: آقای حبیبی راجع به مسائل فرهنگی و توسعه‌ای کشور و ساماندهی مسائل دولت نظرات بسیار خوبی داشت. به همین دلیل فارغ از اینکه معاون اول رئیس جمهور چه اختیارات قانونی دارد، چون اولین فردی بود که در این جایگاه قرار گرفت، طوری آنجا را سامان داد که در دوره‌های بعد که معاون اول‌های دیگری به جای آقای دکتر حبیبی قرار گرفتند، همان سامان را ادامه دادند.

اسحاق جهانگیری، معاون اول دولت‌های یازدهم و دوازدهم، گفت: آقای حبیبی راجع به مسائل فرهنگی و توسعه‌ای کشور و ساماندهی مسائل دولت نظرات بسیار خوبی داشت. به همین دلیل فارغ از اینکه معاون اول رئیس جمهور چه اختیارات قانونی دارد، چون اولین فردی بود که در این جایگاه قرار گرفت، طوری آنجا را سامان داد که در دوره‌های بعد که معاون اول‌های دیگری به جای آقای دکتر حبیبی قرار گرفتند، همان سامان را ادامه دادند.

به گزارش جماران، معاون اول سابق رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه آقای دکتر حبیبی یک شخصیت بسیار عالم و دانشمندی بود، گفت: راجع به مسائل فرهنگی و توسعه‌ای کشور و ساماندهی مسائل دولت نظرات بسیار خوبی داشت. به همین دلیل فارغ از اینکه معاون اول رئیس جمهور چه اختیارات قانونی دارد، چون اولین فردی بود که در این جایگاه قرار گرفت، طوری آنجا را سامان داد که در دوره‌های بعد که معاون اول‌های دیگری به جای آقای دکتر حبیبی قرار گرفتند، همان سامان را ادامه دادند.

اسحاق جهانگیری در آستانه دهمین سال ارتحال دکتر حسن حبیبی، نخستین معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران، در خصوص ویژگی‌ها و خدمات او گفت: آقای دکتر حبیبی یک شخصیت بسیار عالم و دانشمندی بود که نقش بسیار مؤثر و تعیین کننده‌ای هم در مسائل شکل‌گیری جمهوری اسلامی، خصوصا تدوین قانون اساسی، داشت. قانون اساسی پیشنهاد آقای دکتر حبیبی متفاوت بود با آن چیزی که نهایتا در مجلس خبرگان تصویب و به رأی ملت گذاشته شد.

معاون اول سابق رئیس جمهوری افزود: در دادگستری هم نقش خیلی منحصر به فردی داشت. هم یک حقوقدان زبده بود و هم به مسائل دنیا اشراف کامل داشت؛ به همین دلیل تلاش کرد که وزارت دادگستری را جوری سامان بدهد که بتواند نقش محوری در مسائل دستگاه قضایی داشته باشد. از اینها مهمتر، در بازنگری قانون اساسی حضور آقای دکتر حبیبی مؤثر بود و در این مقطع نقش ویژه‌ای ایفا کرد. چون در کارهای اجرایی هم حضور داشت و به برخی از موانع رسیده بود، توانست کمک کند که اصلاحات خوبی صورت بگیرد.

وی با اشاره به اینکه دکتر حبیبی نخستین معاون اول جمهوری اسلامی بود، اظهار داشت: در واقع با قانون اساسی جدید وقتی که اختیارات در قوه مجریه متمرکز در شخص رئیس جمهور شد و رئیس جمهور به عنوان رئیس قوه مجریه همه اختیارات دولت را در اختیار داشت، تعریفی که در قانون اساسی از معاون اول شد این بود که خیلی نقش ویژه‌ای نداشت و بستگی به شخصیتی بود که در آنجا قرار می‌گرفت.

جهانگیری یادآور شد: شخصیت فردی آقای حبیبی مورد احترام همه اعضای دولت بود و وزرا و معاونین رئیس جمهوری احترام خاصی برای آقای حبیبی قائل بودند. خودش هم راجع به مسائل فرهنگی و توسعه‌ای کشور و ساماندهی مسائل دولت نظرات بسیار خوبی داشت. به همین دلیل فارغ از اینکه معاون اول رئیس جمهور چه اختیارات قانونی دارد، چون اولین فردی بود که در این جایگاه قرار گرفت، طوری آنجا را سامان داد که در دوره‌های بعد که معاون اول‌های دیگری به جای آقای دکتر حبیبی قرار گرفتند، همان سامان را ادامه دادند؛ که دولت چگونه اداره شود؟ چه کمیسیون‌هایی در دولت باید شکل بگیرد؟ معاون اول چگونه بر این کمیسیون‌ها نظارت کند؟ مصوبات این کمیسیون‌ها به چه شکلی بیرون بیاید؟ چون خشت اول بسیار دقیق بود و دقیق جانمایی شده بود، در دوره‌های بعد هم ادامه پیدا کرد؛ و اصلاحاتی که در هر دوره متناسب با شرایط انجام می گرفت.

وی ادامه داد: علاوه بر وظایف معاون اولی در دوره آقای هاشمی که خود آقای هاشمی نقش ویژه‌ای در اداره امور کشور داشت و به آقای هاشمی کمک می‌کرد، آقای حبیبی علاقه ویژه‌ای به مسائل فرهنگی داشت و بانی برخی از کارهای ماندگار فرهنگی کشور شد. یکی از آنها مجموعه کتابخانه ملی است؛ مجموعه‌ای که به همت شخص آقای دکتر حبیبی بنا گذاشته شد، شاید حتی با ایده آقای دکتر حبیبی بنا گذاشته شد، و اصرار هم داشت در این گونه بناها فرهنگ و سنت ایرانی را به طور کامل حفظ کند.

معاون اول سابق رئیس جمهوری با بیان اینکه یکی از کارهای ماندگار دیگرش ایران‌شناسی بود، تصریح کرد: در دولت آقای خاتمی که با آقای دکتر حبیبی همکاری نزدیک‌تری داشتیم و صحبت می‌کردیم، ایشان اصرار داشت که در دور دوم آقای خاتمی دیگر در دولت حضور نداشته باشد. پرسیدیم اگر در دولت نباشید می‌خواهید چه کار کنید؟ گفت چیزی که دوست دارم و یک بار هم به آقای هاشمی گفتم این است که یک ماشینی در اختیارم بگذارند که بتوانم همه ایران را یک بار دیگر بگردم و همه جای ایران را ببینم؛ ایران خیلی جاهای دیدنی و آثار بزرگی دارد و ما به عنوان ایرانی هنوز نتوانسته‌ایم خوب ایران را ببینیم و بشناسیم. با اینکه آقای حبیبی واقعا یک ایران‌شناس به معنای واقعی و یک علاقه‌مند واقعی به ایران بود و از همه مسائل ایران اطلاع داشت؛ ولی با یک حرصی علاقه‌مند بود که این کارها را انجام بدهد.

وی افزود: البته در کنار معاون اولی کارهای دیگری مثل عضویت در شورای نگهبان و از این دست کارها هم آقای دکتر حبیبی زیاد انجام داد که واقعا جایش به عنوان یک شخصیت بزرگ خالی است و من فکر می کنم یکی از شخصیت های تأثیرگذار تاریخ انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

آتش سوزی در روستای دولت آباد زرند خسارت سنگینی به همراه داشت

ورود بیش از ۲ میلیون مسافر نوروزی به استان کرمان

کشف ۱۱ دستگاه ماینر غیرمجاز در کرمان

مخترع تلفن همراه: حتما باید چند نفر زیر ماشین بروند تا این همه به گوشی‌های موبایل زل نزنید؟

محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های ترافکیی جاده‌های استان در تعطیلات پایانی نوروز

اولین اهدای عضو در سال ۱۴۰۲ / اهدای عضو یکی از اعضای کادر درمان جیرفت

دکتر سید جلال مهدوی پزشک متخصص و خیر کرمانی درگذشت+ پیام تسلیت بنیاد خیریه دانشگاه باهنر

افزایش موارد کرونا در بازگشت مسافران نوروزی / تاکید بر استفاده از ماسک

589 نفر در تصادفات نوروزی 1402 جان خود را از دست دادند

دولت هیچ برنامه‌ای در خصوص آزادسازی قیمت نان ندارد / کاملا با سهمیه‌بندی نان برای مردم مخالف هستیم

پر بحث

چرا مرگ زهرا لری حاشیه‌ساز شد/ همه واکنش‌ها به درگذشت عضو پیشین شورای شهر کرمان   (۶ نظر)

جامعه ایران مدت‌ها است که جنبشی است/ مطالبات جامعه تخلیه نشده/ مهندسی فرهنگی از بالا دائم شهروند ناراضی تولید می‌کند/ جامعه ایران از رسانه‌ای به شبکه‌ای تبدیل شده/ باید مردم را تشویق کنیم به راه میانه و احیای حد وسط/ الان یک عده به ما می‌خندند، اما تا ابد نخواهند خندید/یکی از سرمایه‌های ایران دهه هشتادی‌ها هستند / مطالعات نشان می‌دهد در اعتراضات خشونت‌بار همه بازنده هستند   (۴ نظر)

مجازات طلاق صوری فرزندان متوفی به قصد دریافت مستمری چیست؟    (۳ نظر)

انتقاد تند همتی از تصویب طرح صیانت، «طبقاتی سازی اینترنت و محدودسازی حداکثری‌اش»   (۳ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند   (۲ نظر)

باز شدن مجدد موضوع تغییر نام فرودگاه کرمان این بار توسط پناهیان+ مخالفت سال گذشته امام جمعه و خانواده سردار سلیمانی با این موضوع   (۲ نظر)

به زودی پلاک سوم بر روی خودروها نصب می‌شود / کار برای سارقان خودرو و مخدوش‌کنندگان پلاک سخت می‌شود   (۲ نظر)

حمله سگ‌های ولگرد موجب مرگ یک زن در رفسنجان شد    (۲ نظر)

صدور هشدار سطح نارنجی هواشناسی برای کرمان / کاهش شدید دما و بارش برف   (۱ نظر)