کد خبر: ۴۸۲۳۴
تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۷
ارسال به دوستان
ذخیره
بالگرد يك بار مي‌نشيند و دوباره بلند مي‌شود... پنجشنبه چهارم اسفند ماه سال جاري حميد سجادي، وزير ورزش و جوانان كشور با بالگردي كه حامل او و هيات همراهش بود در ورزشگاهي در شهر «بافت» كرمان درست هنگام نشستن و درحالي كه ارتفاعش را كاهش داده بود، دچار سانحه شد و عملا سقوط كرد. پس از آن وزير ورزش دچار «خونريزي مغزي» و در بخش ICU بيمارستان «باهنر» بستري شد. اسماعيل احمدي، مديركل حوزه رياست وزارت ورزش نيز جانش را در اين حادثه از دست داد.

اعتماد نوشت: بالگرد يك بار مي‌نشيند و دوباره بلند مي‌شود... پنجشنبه چهارم اسفند ماه سال جاري حميد سجادي، وزير ورزش و جوانان كشور با بالگردي كه حامل او و هيات همراهش بود در ورزشگاهي در شهر «بافت» كرمان درست هنگام نشستن و درحالي كه ارتفاعش را كاهش داده بود، دچار سانحه شد و عملا سقوط كرد. پس از آن وزير ورزش دچار «خونريزي مغزي» و در بخش ICU بيمارستان «باهنر» بستري شد. اسماعيل احمدي، مديركل حوزه رياست وزارت ورزش نيز جانش را در اين حادثه از دست داد.

گزارش‌هاي اوليه حاكي از آن بود كه اكثر مديراني كه در اين بالگرد حضور داشتند دچار شكستگي دست و پا شده بودند. محمد حسيني، معاون پارلماني رييس‌جمهور روز حادثه براي عيادت از حال وزير ورزش و مصدومان حادثه به كرمان سفر كرد و درباره حال مصدومان اعلام كرد: «همه كساني كه در بالگرد بودند به نوعي آسيب ديدند اما حال مصدومان نسبتا مساعد است و در شرايط بهتري هستند.»

اين درحالي است كه وزير ورزش از بيمارستان باهنر كرمان به يكي از بيمارستان‌هاي تهران منتقل شد. همچنين محسن معتمدكيا، مدير روابط عمومي وزارت ورزش و ايمان روحاني‌منش، مدير تشريفات وزارت ورزش و جوانان پس از انتقال به تهران، براي ادامه روند درمان در بيمارستان بستري شدند. گفتني است كه براساس اخبار منتشر شده اين بالگرد يك بار مي‌نشيند و سپس دوباره بلند مي‌شود كه موقع نشستن دچار چنين حادثه‌اي مي‌شود. اين هليكوپتر (بالگرد) متعلق به جمعيت هلال‌احمر بود و به گفته رييس سازمان هوايي اين بالگرد در سامانه سازمان ثبت نشده بود. پيش از اين حادثه پيرحسين كوليوند، رييس جمعيت هلال‌احمر عنوان كرده بود: «10 بالگرد هلال‌احمر به دليل كمبود اعتبار تعميرات اساسي زمين‌گير شده است.»

يكي از افرادي كه در لحظه سقوط بالگرد آنجا بوده مي‌گويد: «بالگرد در لحظه سقوط دچار «نقص فني» و واژگون شد. در آن لحظه همهمه‌اي برپا بود.»

يك منبع مطلع نيز با ارايه جزييات بيشتري در مورد اين حادثه، مي‌گويد: «گردهمايي در كرمان برگزار بود كه مديران كل ادارات ورزش استان‌ها، معاونان و مديران در اين گردهمايي شركت داشتند. اين گردهمايي به ميزباني كرمان از 2 اسفندماه الي 5 اسفند ماه برگزار شده ‌بود. اختتاميه برابر شده بود با روز پنجشنبه يعني همان روزي كه حادثه اتفاق افتاد. روز حادثه اين‌گونه بود كه وزير ورزش از سيرجان به كرمان آمد تا در گردهمايي شركت كند. مراسم اختتاميه حول و حوش ساعت 12 ظهر روز پنجشنبه (4 اسفند ماه) تمام شد. همان موقع نماينده حوزه انتخابي به آقاي وزير اصرار كرد كه از منطقه ما (بافت) هم بازديد كنيد. بعد هم با «بالگرد امدادي» كه كارش امدادرساني است او و هيات همراهش را به بافت مي‌برند. هيات همراهش هم حدودا «18 نفر» بودند. چهار نفر از مديران كل سوار اين بالگرد بودند.»

اين منبع آگاه به سوالات ديگري درخصوص حادثه پاسخ مي‌دهد.

  بالگرد امدادي هلال‌احمر معمولا براي چند نفر ظرفيت دارد؟

بالگرد امدادي براي انتقال پزشك و كادر اورژانس استفاده مي‌شود و نهايتا براي 3 الي 4 نفر ظرفيت دارد.

  اعلام شده كه بالگرد امدادي هلال‌احمر فرسوده بوده. در اين باره چه مي‌دانيد؟

طبق اعلام رييس سازمان هواپيمايي كشور اصلا اين بالگرد ثبت سامانه هوايي نشده بود و خود سازمان هلال‌احمر هم چندي پيش عنوان كرده بود كه تعدادي از بالگردهاي‌شان زمين‌گير شده.

   از لحظه سقوط بالگرد بگوييد.

بالگرد از كرمان به سمت شهر «رابر» مي‌رود و آنجا به خاطر مشكلي كه پيش آمده بود، فرود مي‌آيد. آنها حدود نيم الي يك ساعت در رابر به ‌سر مي‌برند. مجدد سوار مي‌شوند تا به شهرستان بافت بروند كه اين حادثه رخ مي‌دهد. از رابر تا بافت حدود 20 الي 25 كيلومتر فاصله است. دقيقا وقتي بالگرد مي‌خواست در ورزشگاه «شهيد چاهايي» كرمان فرود بيايد، دچار سانحه شد. معاونان و برخي افراد ديگر براي استقبال در كنار چمن اين ورزشگاه حضور داشتند كه متوجه ماجرا مي‌شوند و سريع از يك خلبان كه در آن نزديكي بوده، كمك مي‌گيرند. اين خلبان هم سريع ارتباط «باتري بالگرد» با موتور را قطع كرده و از آتش‌سوزي بعد از سقوط جلوگيري  مي‌كند.

گفت‌وگو با خلباني كه بالگرد را از آتش‌سوزي نجات داد

عرفان رضايي، خلباني است كه توانست بالگرد را از آتش‌سوزي نجات دهد. 28 سال دارد و مهندس اويونيك و خلباني است. او درخصوص اقدامي كه انجام داده مي‌گويد: «محل استقرار من آن روز در همان ورزشگاه بود، چون سرباز پليس راهور هستم به خاطر حضور آقاي وزير آن روز ما آنجا مستقر بوديم. بعد هم وقتي آن حادثه رخ داد سريع به صحنه رفتيم تا ببينيم چه اتفاقي افتاده. همان موقع سرهنگ جانشين با توجه به اطلاعاتي كه از من داشت به من گفت كه آيا مي‌تواني ارتباط باتري و موتور بالگرد را قطع كني! خب آشنايي من با هواپيما است و با هليكوپتر آشنايي چنداني ندارم. براي همين سردار با يك خلبان تماس گرفت و او هم مرا راهنمايي كرد كه چه كارهايي بايد انجام دهم. بعد هم من بايد در يك بازه زماني مشخص اول برق كابين را قطع مي‌كردم و سپس مراحل ديگر را انجام مي‌دادم. بالگرد وقتي سقوط كرد مرتب «نشت بنزين» داشت و اگر به‌موقع باتري‌اش كشيده نمي‌شد، منجر به آتش‌سوزي مي‌شد. خطر ديگري كه وجود داشت اين بود كه برق بالگرد در همان لحظه‌اي كه سقوط كرده بود، وصل بود و اول بايد برق هليكوپتر را قطع مي‌كردم و بعد باتري آن را جدا مي‌كردم. خود اين عمل هم خطرناك بود چون اگر يك دكمه را اشتباه مي‌زدم، مي‌توانست باز منجر به انفجار يا آتش‌سوزي شود.»

براي اطلاعات جعبه سياه بايد با كشور سازنده بالگرد يعني روسيه هماهنگي‌هاي لازم صورت گيرد

پس از سانحه سقوط بالگرد امداد هلال‌احمر محمد اميرخاني، معاون امداد و نجات جمعيت هلال‌احمر استان كرمان درباره جعبه سياه اين بالگرد عنوان كرد: «روز جمعه تيمي متشكل از كادر فني و رييس سازمان امداد و نجات به كرمان سفر كردند. اين تيم جعبه سياه بالگرد حامل وزير ورزش را باز كردند تا به تهران ارسال شود. تيم فني ديگري هم روز گذشته از تهران به استان كرمان سفر مي‌كند و جزييات حادثه سقوط بررسي خواهد شد. بال‌هاي ذخيره و لاستيك‌هاي بالگرد باز مي‌شوند و پس از سبك‌سازي، لاشه بالگرد را به آشيانه كرمان و سپس تهران مي‌فرستند. جعبه سياه هم به تهران ارسال مي‌شود تا علت سقوط دقيق بررسي و مشخص شود. اينكه اطلاعات جعبه سياه چه زماني منتشر مي‌شود، نمي‌توان گفت. بايد هماهنگي لازم با كشور روسيه به عنوان سازنده بالگرد صورت گيرد ضمن آنكه ما در بازخواني جعبه سياه دخل و تصرفي نداريم. كاپيتان پرواز مي‌گويد؛ بالگرد مشكلي نداشته اما لحظه‌اي تعادل خود را از دست مي‌دهد و او با وجود آنكه خيلي تلاش كرده آن را كنترل كند، اما موفق نبوده است. زمان حادثه باد مي‌وزيد اما به نحوي نبود كه براي بالگرد خطرساز باشد. اين نوع بالگرد توانايي حمل سه نفر بار را دارد و وزن مسافران نيز نصف اين ميزان ظرفيت نبوده. بنابراين چيزي وجود نداشته كه از اين منظر نيز مشكل‌ساز شود. هيچ چيز فعلا مشخص نيست، شايد مشكل از نقص فني باشد زيرا در چنين حوادثي گاهي يك اتفاق جزيي باعث يك حادثه بزرگ مي‌شود.»

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

شرایط مصرف قلیان در استان کرمان مناسب نیست / ترک سیگار بسیار سخت‌تر از سایر مواد مخدر است

رشد دو برابری فروش محصولات گل‌گهر

قیمت جدید هایما S5 و S7 از سوی شورای رقابت اعلام شد

انهدام سومین باند قاچاق سلاح در جنوب کرمان طی یک ماه گذشته / کشف 14 قبضه سلاح جنگی

نخستین گام برای انتخابات حزبی/ نظام تناسبی در انتخابات مجلس در تهران چگونه عمل می کند؟

برای تقویت استخوان چه ویتامین‌هایی بخوریم

قتل یک نفر بر اثر نزاع خانوادگی در جیرفت

352 مدرسه جنوب استان کرمان غیرمقاوم هستند

جدیدترین قیمت سکه و طلا در بازار آزاد

سهمیه‌بندی جدید و تغییر قیمت بنزین تکذیب شد

پربازدید ها

شهردار کرمان: تعریض استقلال ۲۵۰ میلیارد پول می‌خواهد/ عملیات تخریب در خیابان بهمنیار تا یک ماه آینده آغاز می‌شود اگر...

قتل جوان 16 ساله بردسیری به دست جوان 18 ساله

کهنوج و منوجان با دمای ۴۲ درجه گرم‌ترین نقطه کرمان / ادامه ناپایداری‌های جوی تا آخر هفته در کرمان

تاثیر چهارزانو نشستن روی زمین در جلوگیری از کاهش تحرک و ضعف عضلات

ایران در رتبه سوم عقرب‌زدگی در جهان

خبر خوش برای سربازان ؛ ۲ تا ۵ ماه کسر خدمت جدید در راه است

افزایش تدابیر برای ضربه به بنیان‌های مالی قاچاقچیان مواد مخدر / در بازه زمانی چهار ماهه خودروهای توقیفی تعیین تکلیف شوند

اعضای شورای شهر صرفه و صلاح شهرداری و مردم را مد نظر قرار دهند / در پروژه صاروج پارس موضوع حیثیت جمهوری اسلامی ایران در میان است

علائم اختلال بیش فعالی در کودک نوپا

لزوم تدابیر ویژه به استان کرمان در خصوص خودروهای موجود در پارکینگ‌ها / کمبود امکانات شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر از نظر تجهیزات و نیروی انسانی

پر بحث

چرا مرگ زهرا لری حاشیه‌ساز شد/ همه واکنش‌ها به درگذشت عضو پیشین شورای شهر کرمان   (۶ نظر)

جامعه ایران مدت‌ها است که جنبشی است/ مطالبات جامعه تخلیه نشده/ مهندسی فرهنگی از بالا دائم شهروند ناراضی تولید می‌کند/ جامعه ایران از رسانه‌ای به شبکه‌ای تبدیل شده/ باید مردم را تشویق کنیم به راه میانه و احیای حد وسط/ الان یک عده به ما می‌خندند، اما تا ابد نخواهند خندید/یکی از سرمایه‌های ایران دهه هشتادی‌ها هستند / مطالعات نشان می‌دهد در اعتراضات خشونت‌بار همه بازنده هستند   (۴ نظر)

مجازات طلاق صوری فرزندان متوفی به قصد دریافت مستمری چیست؟    (۳ نظر)

موروثی بودن هیات امنا در موسسه مولی الموحدین مطرح نیست/ اگر می‌خواستم با رانت آقای هاشمی مسئولیت بگیرم بعد از انقلاب به جای کار کردن در بم به دفتر ایشان می‌رفتم / کار‌هایی که در قالب موسسه مولی‌الموحدین انجام شد اگر با نگاه تنگ جناحی نگاه نشود از افتخارات کرمان است   (۳ نظر)

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند   (۲ نظر)

باز شدن مجدد موضوع تغییر نام فرودگاه کرمان این بار توسط پناهیان+ مخالفت سال گذشته امام جمعه و خانواده سردار سلیمانی با این موضوع   (۲ نظر)

به زودی پلاک سوم بر روی خودروها نصب می‌شود / کار برای سارقان خودرو و مخدوش‌کنندگان پلاک سخت می‌شود   (۲ نظر)

حمله سگ‌های ولگرد موجب مرگ یک زن در رفسنجان شد    (۲ نظر)

صدور هشدار سطح نارنجی هواشناسی برای کرمان / کاهش شدید دما و بارش برف   (۱ نظر)

۷ منطقه در استان کرمان امروز وارد فاز عملیاتی ساخت مسکن می‌شوند / هرچه زمین در اختیار دستگاه‌هاست باید برای ساخت مسکن واگذار شود / منطقه حاشیه‌نشین شهرک 14 معصوم با 10 هزار جمعیت بلاتکلیف است   (۱ نظر)