کد خبر: ۴۸۲۹۱
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۵
ارسال به دوستان
ذخیره
با جدايي بخشي از نسل جوان از انقلاب، جاي شهيد مطهري و فكر و سخنان او خالي است.

با جدايي بخشي از نسل جوان از انقلاب، جاي شهيد مطهري و فكر و سخنان او خالي است.

وقتي ناگهان خبر فوت عزيزي را مي‌دهند، خاطرات و روزهايي كه با او گذراندي، از جلوي چشمانت به سرعت عبور مي‌كند و احساس دلتنگي فورا فرا مي‌گيرد، دوست داري به هر صورت ممكن خاطره‌اش را زنده كني. اولين ديدار من با عاليه خانم، به سال‌ها قبل از پيروزي انقلاب باز مي‌گردد. آشيخ اكبر را در دهه 1340 به زندان برده بودند و آيت‌الله مطهري به همراه همسرشان سري به ما زدند و باعث آشنايي اوليه شد. گويا در 14 سالگي با شهيد مطهري ازدواج كرده بودند و در كمتر از 30 سالگي به نظرم هفت فرزند را كه فاصله كمي با هم داشتند، اداره مي‌كردند. من هم سه فرزند داشتم كه فاصله يك‌ساله با هم داشتند. شهيد مطهري، انسان وارسته و با دانشي بود كه رابطه بسيار نزديكي با آشيخ اكبر داشت. اهل روياي صادقه بود. خانم مطهري مي‌گفت كه شب آخر زندگي ايشان، نيمه‌شب از خواب بلند شد. گريه مي‌كرد و پا بر زمين مي‌كوبيد و مي‌گفت، الان پيامبر را در خواب ديدم، ايشان به من گفت كه فردا مهمان ما هستي. خود خانم مطهري هم خواب‌هايي مي‌ديد كه شبيه به روياي صادقه بوده و حتي بعد از شهادت آيت‌الله مطهري، بارها مي‌گفتند كه ايشان را در خواب مي‌بينند و هدايت زندگي و بچه‌ها را از آن دنيا نيز دارند. هر دو در ميانسالي و پيري به شوخي و جدي مي‌گفتيم كه اگر ما نبوديم، با اين تعداد فرزند و مشكلات زندگي، موفقيت در اهداف، براي همسران‌مان امكان‌پذير نبود. متاسفانه در جمهوري اسلامي، نقش همسران شخصيت‌ها ديده نمي‌شود و جالب اينكه هميشه هزاران تعريف و تمجيد از آيت‌الله مطهري مي‌شد، بدون اينكه يك كلمه از تمام مشكلاتي كه اين خانم فرهيخته تحمل و فرزندان و خانواده را اداره مي‌كرد و مواظب رشد همه‌جانبه فرزندان بود، گفته شود.  متاسفانه بعد از پيروزي انقلاب، آيت‌الله مطهري در ميانسالي (حدود 59 سالگي) توسط گروه انحرافي فرقان كه اين روزها هم گروه‌هايي با همان افكار افراطي به صورت علني ديده مي‌شوند و مسموم كردن دختر مدرسه‌اي‌ها، مي‌تواند از نمونه‌هاي آن باشد، شهيد شدند .

هيچ‌گاه نديديم كه خانم مطهري، علني گله‌اي از مسوولان داشته باشد و مي‌گفت كه در دوره طاغوت به آيت‌الله مطهري تهمت‌هايي مي‌زدند و خدا خواست كه رسالت خود را اين‌گونه به انجام برساند. امام هم گفت كه مطهري پاره تن او بود و آثارش بدون استثنا خوب است كه درباره هيچ شخص ديگري اين سخن را نگفته بود.

خانم مطهري، با همه رنج‌هايي كه كشيد، هميشه به صورت شيريني خاطرات و خواب‌هاي خود را تعريف مي‌كردند حتي اگر بعضا تكراري مي‌گفتند، ولي آن‌قدر شيرين تعريف مي‌كردند كه حال حضار را خوب مي‌كرد.

با نگاهي به خاطرات خود در سال‌هاي گذشته، يادم ‌آمد كه با خانم‌هاي شهيد مطهري و شهيد عراقي، از طرف انصار المجاهدين به صورت ناشناس به سركشي چند صد خانواده‌هاي رزمندگان مي‌رفتيم و در مسير خانم مطهري از بعضي اظهارات دوستان شهيد مطهري گله مي‌كرد و براي شخصيت‌هاي انقلاب، از جمله آيت‌الله هاشمي سفارش امنيتي و حفاظتي زيادي داشت. من هم بعضي از گله‌هاي خود را به علي آقا لاريجاني در مورد صداوسيما از طريق ايشان منتقل مي‌كردم، هر چند كه شنيدم وقتي كه فرزند ايشان آقاي علي مطهري و داماد ايشان آقاي لاريجاني در انتخابات ردصلاحيت شدند، ايشان به بزرگ‌ترها گله جدي كرده بود.

در هر صورت، خانم مومنه‌اي بود به‌طور احسن به وظايف زناشويي و خانوادگي و تربيت فرزندان عمل كرد و چيزي جز عمل صالح از او نديدم. هر چند كه در اوايل دوره احمدي‌نژاد، به دليل مصاحبه يكي از فرزندان ايشان كه براساس شايعات بود، كمي از هم دور افتاديم و بعد هم به دليل كهولت سن و پيري، روابط رو به كاهش افتاد ولي روابط دوستانه خانوادگي خوشبختانه برقرار بود.

موقعي كه ايشان بيمار شد، بيمارستان رفت، متاسفانه من هم به دليل پيري و عدم امكان حركت، نتوانستم از او در بيمارستان عيادت كنم. از اين نظر نيز حسرت مي‌خورم و لذا با اين قيد كلمه اداي دين كردم.

اكنون با اين فضاي جامعه و جدايي بخشی مهمي از نسل جوان از انقلاب، بيشتر از گذشته جاي شهيد مطهري و فكر و سخنان او خالي است كه با منطق و عقل به اسلام نگاه مي‌كرد و به سعه صدر و آزادي بيان معتقد بود كه همه گروه‌ها بتوانند، حرف خود را بزنند و با گفت‌وگو در جامعه فعاليت كنند، نه اينكه از خانواده شهيد مطهري دو نفر ردصلاحيت شوند و از خانواده هاشمي دخترم در زندان باشد و خانواده شهيد بهشتي، خانواده مرحوم منتظري و مرحوم طالقاني نيز سوابق تلخ برخورد را تحمل كرده باشند.

اگر انقلاب مي‌خواهد بماند بايد به اهداف تفكر و برنامه رهبران خود وفادار باشد. همسر شهيد مطهري در مظلوميت و فشار به نزديكانش رفت، اما بايد قدر فرصت باقيمانده را دانست و انقلاب را به اهداف خود برگرداند، مسيري كه مردم مي‌خواستند و از آن آزادي و تامين دين و دنياي آنان انتظار مي‌رفت.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

آتش سوزی در روستای دولت آباد زرند خسارت سنگینی به همراه داشت

ورود بیش از ۲ میلیون مسافر نوروزی به استان کرمان

کشف ۱۱ دستگاه ماینر غیرمجاز در کرمان

مخترع تلفن همراه: حتما باید چند نفر زیر ماشین بروند تا این همه به گوشی‌های موبایل زل نزنید؟

محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های ترافکیی جاده‌های استان در تعطیلات پایانی نوروز

اولین اهدای عضو در سال ۱۴۰۲ / اهدای عضو یکی از اعضای کادر درمان جیرفت

دکتر سید جلال مهدوی پزشک متخصص و خیر کرمانی درگذشت+ پیام تسلیت بنیاد خیریه دانشگاه باهنر

افزایش موارد کرونا در بازگشت مسافران نوروزی / تاکید بر استفاده از ماسک

589 نفر در تصادفات نوروزی 1402 جان خود را از دست دادند

دولت هیچ برنامه‌ای در خصوص آزادسازی قیمت نان ندارد / کاملا با سهمیه‌بندی نان برای مردم مخالف هستیم

پر بحث

چرا مرگ زهرا لری حاشیه‌ساز شد/ همه واکنش‌ها به درگذشت عضو پیشین شورای شهر کرمان   (۶ نظر)

جامعه ایران مدت‌ها است که جنبشی است/ مطالبات جامعه تخلیه نشده/ مهندسی فرهنگی از بالا دائم شهروند ناراضی تولید می‌کند/ جامعه ایران از رسانه‌ای به شبکه‌ای تبدیل شده/ باید مردم را تشویق کنیم به راه میانه و احیای حد وسط/ الان یک عده به ما می‌خندند، اما تا ابد نخواهند خندید/یکی از سرمایه‌های ایران دهه هشتادی‌ها هستند / مطالعات نشان می‌دهد در اعتراضات خشونت‌بار همه بازنده هستند   (۴ نظر)

مجازات طلاق صوری فرزندان متوفی به قصد دریافت مستمری چیست؟    (۳ نظر)

انتقاد تند همتی از تصویب طرح صیانت، «طبقاتی سازی اینترنت و محدودسازی حداکثری‌اش»   (۳ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند   (۲ نظر)

باز شدن مجدد موضوع تغییر نام فرودگاه کرمان این بار توسط پناهیان+ مخالفت سال گذشته امام جمعه و خانواده سردار سلیمانی با این موضوع   (۲ نظر)

به زودی پلاک سوم بر روی خودروها نصب می‌شود / کار برای سارقان خودرو و مخدوش‌کنندگان پلاک سخت می‌شود   (۲ نظر)

حمله سگ‌های ولگرد موجب مرگ یک زن در رفسنجان شد    (۲ نظر)

صدور هشدار سطح نارنجی هواشناسی برای کرمان / کاهش شدید دما و بارش برف   (۱ نظر)