کد خبر: ۴۸۴۳۹
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۳
ارسال به دوستان
ذخیره
مطالعه‌ای جدید روی ۶۰ بزرگسال سالم نشان داد که مصرف ۴۰۰ میلی گرم عصاره به لیمو به مدت ۱۰ روز قبل و حین تست‌های تمرینی خسته کننده، سطح ادراری نشانگر استرس اکسیداتیو به نام ۸-OHdG را در مقایسه با دارونما کاهش می‌دهد.

عصرایران نوشت: مطالعه‌ای جدید روی ۶۰ بزرگسال سالم نشان داد که مصرف ۴۰۰ میلی گرم عصاره به لیمو به مدت ۱۰ روز قبل و حین تست‌های تمرینی خسته کننده، سطح ادراری نشانگر استرس اکسیداتیو به نام ۸-OHdG را در مقایسه با دارونما کاهش می‌دهد.

به لیمو با نام علمی Aloysia citrodora، گیاهی است که به‌ واسطه رایحه تسکین‌ دهنده و طعم متمایز خود شناخته می‌‌شود و معمولا در چای و به‌ عنوان اسانس کاربرد دارد. به لیمو حاوی انواع ترکیبات گیاهی است که فواید بی‌نظیری برای سلامتی دارند. این گیاه صدها سال است که در سیستم‌های طب سنتی برای درمان بیماری‌های تنفسی، مشکلات گوارشی و موارد دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه اشکال مختلف این گیاه را می‌توان از عطاری‌های سراسر کشور تهیه کرد. پیش از مصرف هر گونه محصول گیاهی یا داروی شیمیایی با پزشک و داروساز مشورت کنید. گفتنی است که تمامی نکات ارائه شده در خصوص این گیاه شگفت انگیز با استناد به اطلاعات منتشر شده توسط موسسه ملی سلامت آمریکا جمع آوری شده اند:

به لیمو: منبع قوی ترکیبات گیاهی با اثر درمانی

به لیمو که در جامعه علمی با نام‌های Aloysia citriodora و Aloysia triphylla نیز شناخته می‌شود، یک گیاه دارویی محبوب و بومی آمریکای جنوبی است. این گیاه حاوی چندین ترکیب گیاهی از جمله ترپنوئیدها و ترکیبات فنلی است که دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی هستند. به عنوان مثال، برگ‌ها و عصاره به لیمو سرشار از یک ترکیب پلی فنلی به نام ورباسکوزید است. طبق مطالعات قدیمی و جدیدتر، این ترکیب دارای فعالیت آنتی اکسیدانی قوی است. در واقع هم مطالعات حیوانی و هم آزمایشگاهی نشان داده‌اند که ورباسکوزید می‌تواند از آسیب سلولی پیشگیری کند و دفاع آنتی اکسیدانی بدن را بهبود ببخشد. علاوه بر ورباسکوزید، به لیمو حاوی چندین ترکیب گیاهی دیگر با خواص آنتی اکسیدانی از جمله لوتئولین و لیمونن است.

به لیمو: کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو

از آنجایی که دمنوش و دیگر اشکال به لیمو سرشار از آنتی اکسیدان‌ها و ترکیبات ضد التهابی هستند، ممکن است به کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو در بدن ما کمک کنند. استرس اکسیداتیو با عدم تعادل میان دفاع آنتی اکسیدانی بدن و تولید رادیکال‌های آزاد مضر مشخص می‌شود. این وضعیت می‌تواند منجر به آسیب سلولی و افزایش خطر بیماری شود. در یک مطالعه مربوط به سال ۲۰۱۴، ۳۰ نفر مبتلا به ام.اس پیشرونده ثانویه یک دارونما یا ۶۰۰ میلی گرم عصاره به لیمو با ۱۰ درصد ورباسکوزید به مدت ۲۸ روز دریافت کردند. مصرف به لیمو در نهایت منتج به کاهش قابل توجه یک نوع نشانگر التهابی به نام CRP شد. علاوه بر این، مطالعه‌ای جدید روی ۶۰ بزرگسال سالم نشان داد که مصرف ۴۰۰ میلی گرم عصاره به لیمو به مدت ۱۰ روز قبل و حین تست‌های تمرینی خسته کننده، سطح ادراری نشانگر استرس اکسیداتیو به نام ۸-OHdG را در مقایسه با دارونما کاهش می دهد.

به لیمو: موثر بر ریکاوری و درد عضلانی ورزشکاران

به لیمو حاوی ترکیبات فراوانی است که از سلول‌های ما در برابر آسیب محافظت می‌کنند. این عملکرد می‌تواند به ویژه برای ورزشکاران مفید باشد، زیرا تمرین سنگین خود باعث القای استرس و آسیب عضلانی می‌شود. در مطالعه‌‌ای روی ۴۴ ورزشکار، مصرف ۴۰۰ میلی‌ گرم عصاره به لیمو قبل، حین و بعد از تمرین فیزیکی شدید به مدت ۱۵ روز سبب کاهش آسیب عضلانی، بهبودی سریعتر، درد کمتر و سطوح بالاتر آنزیم آنتی‌ اکسیدانی به نام GPx در مقایسه با گروه دارونما شد. با این حال، مطالعه مذکور توسط شرکت تولید کننده مکمل‌های گیاهی حاوی به لیمو انجام شده بود و این موضوع ممکن است بر نتایج تأثیر گذاشته باشد. در پژوهش دیگری ورزشکارانی که ۴۰۰ میلی‌ گرم عصاره به لیمو را به مدت ۱۰ روز قبل و طی تست‌‌های تمرینی خسته‌ کننده مصرف کرده بودند، در مقایسه با گروه دارونما درد عضلانی و سطوح پایین‌ تری از نشانگر آسیب عضلانی به نام کراتینین کیناز (CK) را نشان دادند.

به لیمو: بهبود کیفیت خواب

تحقیقات محدود نشان می‌دهند که دمنوش به لیمو می‌تواند برای کسانی که مشکلات خواب مانند بی‌خوابی دارند مفید باشد. در واقع این گیاه به صورت تاریخی برای درمان بی‌خوابی و القای حالت آرام‌بخشی استفاده شده است. یک مطالعه روی ۱۰۰ فرد مبتلا به بی‌خوابی نشان داد که مصرف ۱۰ میلی لیتر شربت به لیمو پیش از خواب به طور قابل توجهی توانایی آنها را برای به خواب رفتن و افزایش کیفیت خواب در مقایسه با گروه دارونما بهبود می‌بخشد. علاوه بر این، مطالعات حیوانی تایید می‌‌کنند که به لیمو ممکن است اثرات ضد اضطراب و آرام‌بخشی نیز داشته باشد. این خواص همچنین برای افراد مبتلا به بی‌خوابی نیز مفید هستند. هرچند نتایج مذکور دلگرم کننده‌اند، اما همچنان به مطالعات بیشتری در راستای تایید قطعی یافته‌های فوق نیاز است.

به لیمو: خاصیت ضد چاقی

برخی از تحقیقات نشان می‌‌دهند که به لیمو می‌تواند اثرات ضد چاقی داشته باشد، هرچند تحقیقات در این زمینه هنوز محدود هستند. در یک مطالعه ۶ هفته‌ای، موش‌ها با رژیم غذایی پرچرب تغذیه شدند. یک گروه بدون درمان رها شد و دیگری عصاره به لیمو دریافت کرد. گروه تحت درمان کاهش تجمع چربی و نسبت بهبود یافته میکروبیوم روده را تجربه کردند. علاوه بر این، یک مطالعه روی ۵۴ فرد مبتلا به اضافه وزن نشان داد که مصرف روزانه مکمل دارویی حاوی عصاره به لیمو به مدت ۸ هفته باعث کاهش هورمون گرسنگی گرلین و افزایش هورمون تقویت کننده سیری یعنی پپتید شبه گلوکاگون ۱ می شود.

به لیمو: نحوه مصرف

روش‌های مختلفی به منظور استفاده از مزایای سلامتی بی‌نظیر گیاه به لیمو وجود دارد. به لیمو دارای رایحه‌ای طراوت بخش و تسکین دهنده است. به همین دلیل می‌تواند به عنوان یک خوشبو کننده طبیعی هوا عمل کند. علاقه‌مندان می‌توانند از اسانس به لیمو در دستگاه‌های پخش کننده اسانس استفاده کنند. همچنین اگر اسانس روغنی آن با روغن حامل مخلوط شده باشد، امکان مصرف مستقیم روی پوست نیز وجود دارد. هرچند بهتر است ابتدا با انجام تست آلرژی، حساسیت پوستی احتمالی را بررسی کنید. در نهایت توجه داشته باشید که اسانس‌ها هرگز نباید بلعیده شوند. می‌توانید از این گیاه برای تهیه چای نیز استفاده کنید. به سادگی مقداری برگ به لیمو خشک یا تازه را به مقداری آب جوشیده اضافه کنید و اجازه دهید دم بکشد. علاوه بر تهیه دمنوش، امکان افزودن به لیموی تازه یا خشک شده به انواع غذاها مانند دسر، سوپ و مربا هم وجود دارد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

«عقرب عاشق» در راه شبکه نمایش خانگی

سرچشمه نخستین شهر هوشمند استان کرمان می‌شود

بخشنامه جذب سرباز معلم ابلاغ شد

افغانستان و پاکستان برای ما تهدید نیستند / ما با کسی قهر نیستیم و قهر نمی‌کنیم / در اقوام و اقلیت‌ها با نظام تربیتی خود آنان ورود می‌کنیم

هرگونه افزایش قیمت نان ممنوع است

ثبت نام مدارس متوسطه اول از تیر آغاز می‌شود

ضرورت افزایش کمپ‌های ترک اعتیاد در رودبارجنوب / کمپ موجود ظرفیت کافی برای پذیرش ندارد

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی: تقاضا برای گوشت قرمز سی درصد کاهش یافت

نقشه کرونا از رنگ قرمز و نارنجی پاک شد

رفسنجان با کمبود نیروی محیط ‌بان مواجه است / مسلح بودن متخلفان تهدیدی برای محیط بانان است

پربازدید ها

هوای کرمان گرم تر می شود / رگبار و بارش پراکنده باران در مناطقی از کرمان

 مشکلات ایست و بازرسی مرصاد در سطح کشوری بررسی می‌شود

میانده جیرفت با دمای ۴۴ درجه گرم‌ترین نقطه کرمان / افزایش ابر و رگبار پراکنده باران تا آخر هفته در استان

فواید خوردن روزی یک قاشق عسل

عامل دخیل در شهادت شهید الله دادی دستگیر شد

تخریب 4 هزار متر ساخت و ساز غیرمجاز در محدوده شهر کرمان

نقشه کرونا از رنگ قرمز و نارنجی پاک شد

رفسنجان با کمبود نیروی محیط ‌بان مواجه است / مسلح بودن متخلفان تهدیدی برای محیط بانان است

ثبت نام مدارس متوسطه اول از تیر آغاز می‌شود

مردم به خاطر گرانی قید عینک طبی را زده‌اند

پر بحث

چرا مرگ زهرا لری حاشیه‌ساز شد/ همه واکنش‌ها به درگذشت عضو پیشین شورای شهر کرمان   (۶ نظر)

جامعه ایران مدت‌ها است که جنبشی است/ مطالبات جامعه تخلیه نشده/ مهندسی فرهنگی از بالا دائم شهروند ناراضی تولید می‌کند/ جامعه ایران از رسانه‌ای به شبکه‌ای تبدیل شده/ باید مردم را تشویق کنیم به راه میانه و احیای حد وسط/ الان یک عده به ما می‌خندند، اما تا ابد نخواهند خندید/یکی از سرمایه‌های ایران دهه هشتادی‌ها هستند / مطالعات نشان می‌دهد در اعتراضات خشونت‌بار همه بازنده هستند   (۴ نظر)

مجازات طلاق صوری فرزندان متوفی به قصد دریافت مستمری چیست؟    (۳ نظر)

موروثی بودن هیات امنا در موسسه مولی الموحدین مطرح نیست/ اگر می‌خواستم با رانت آقای هاشمی مسئولیت بگیرم بعد از انقلاب به جای کار کردن در بم به دفتر ایشان می‌رفتم / کار‌هایی که در قالب موسسه مولی‌الموحدین انجام شد اگر با نگاه تنگ جناحی نگاه نشود از افتخارات کرمان است   (۳ نظر)

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند   (۲ نظر)

باز شدن مجدد موضوع تغییر نام فرودگاه کرمان این بار توسط پناهیان+ مخالفت سال گذشته امام جمعه و خانواده سردار سلیمانی با این موضوع   (۲ نظر)

به زودی پلاک سوم بر روی خودروها نصب می‌شود / کار برای سارقان خودرو و مخدوش‌کنندگان پلاک سخت می‌شود   (۲ نظر)

حمله سگ‌های ولگرد موجب مرگ یک زن در رفسنجان شد    (۲ نظر)

صدور هشدار سطح نارنجی هواشناسی برای کرمان / کاهش شدید دما و بارش برف   (۱ نظر)

۷ منطقه در استان کرمان امروز وارد فاز عملیاتی ساخت مسکن می‌شوند / هرچه زمین در اختیار دستگاه‌هاست باید برای ساخت مسکن واگذار شود / منطقه حاشیه‌نشین شهرک 14 معصوم با 10 هزار جمعیت بلاتکلیف است   (۱ نظر)