کد خبر: ۴۸۶۰۷
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۴
ارسال به دوستان
ذخیره
عباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت: با توجه به تنش‌ها و اظهارنظرات متفاوتي كه پيرامون حجاب مطرح شده است جامعه نیازمند نظرسنجي‌هاي معتبر است، تا واقعیت نظر مردم را بشناسیم تا هر كس برداشت شخصی خود را به نام مردم قالب نکند.

عباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت: با توجه به تنش‌ها و اظهارنظرات متفاوتي كه پيرامون حجاب مطرح شده است جامعه نیازمند نظرسنجي‌هاي معتبر است، تا واقعیت نظر مردم را بشناسیم تا هر كس برداشت شخصی خود را به نام مردم قالب نکند.

به ظاهر در اين باره نظرسنجي‌هاي معتبر وجود دارد ولي متاسفانه به عللي كه پوشيده نيست از انتشار آنها پرهيز مي‌كنند. با وجود اين، نظرسنجي ملی پژوهشگاه وزارت ارشاد درباره حجاب اکنون در دسترس عموم قرار گرفته است كه نکات جالبي دارد.

پيش از توصیف بخشي از جزييات آن، ذكر چند نكته ضروري است. اين نظرسنجي به دلايل گوناگون سوگيري (اريبي) دارد. به طور مشخص اولين پرسش آن، رسانه پيگيري مردم از اوضاع و احوال جامعه است، که صدا و سيما 55 درصد، مجموع تلگرام و اينستاگرام حدود 21 درصد است، ماهواره‌هاي مشهور کمتر از 4 درصد است كه هیچکدام از اين ارقام با نظرسنجي‌هاي معتبر همخواني ندارد. بطور مشخص صدا و سيما ميان 30 تا 35 درصد است و نه بيشتر. اين نشان مي‌دهد كه سوگيري آنان چگونه است.

البته برخي از پرسش‌ها نيز اين را نشان مي‌دهد، ولي با فرض همين سوگيري مي‌پذيريم كه نتايج آن را مبناي داوري قرار دهيم. هر چند براي داوري دقيق‌تر بايد نظرسنجي‌هاي ايسپا، خِرَد و صدا و سيما را هم مطالعه كرد.

همچنین، وزير محترم ارشاد در مقام بهره‌بردار از اين نظرسنجي گفته‌اند كه: «80 درصد موافق رعايت الزامات حجاب هستند» طبعا انتظار مي‌رود كه ايشان اين گزاره را بر اساس نتايج اين پژوهش ابراز كرده باشند، ولي نه‌تنها چنين گزاره تعريف شده‌اي در نظرسنجي نيست، بلكه عدد 80 درصد اصلا وجود ندارد و مهم‌تر اين كه نتايج موجود در گزارش خيلي متفاوت و متضاد با اين گزاره است. البته اگر منظور وی الزامات قانوني بوده باشد.

در مجموع نتايج اين گزارش را با دو سوگيري در نظر بگيريد. اول سوگيري نهاد انجام‌دهنده كه بر اساس قراين وجود دارد، دوم سوگيري ناشي از احتياط برخی از پاسخگويان در ابراز مخالفت با سياست‌هاي رسمي.

در برابر اين پرسش كه چقدر افراد بي‌حجاب مي‌بينيد؟ 31 درصد مردم گفته‌اند زياد، 31 درصد متوسط و 38 درصد كم. فراموش نكنيم اين نظرسنجي ملی است. بنابراين پاسخ مردم شهرهای بزرگ؛ خيلي بیشتر از 31 درصد است. پديده‌اي كه در اين حد زياد باشد را نمي‌توان از نظر اجتماعي ناديده گرفت و به توطئه دیگران تقليل داد.

پاسخگويان مهم‌ترين علت اين رفتار را تمايل زنان به آزادي و كمترين علت را مخالفت زنان با نظام دانسته‌اند. به عبارت ديگر از نظر مردم اين پديده در مخالفت با نظام نيست، لذا اين كه عده‌اي آن را چنين تعبير مي‌كنند به زيان حكومت و مخالف عقل سليم است.

درباره نحوه مواجهه با اين پديده، فقط 10 درصد موافق اقدام قانوني هستند كه آن نيز در حد جريمه است و نه زندان و خشونت، و بقيه طرفدار تذكر زباني (14%)، اقدامات فكري و فرهنگي (40%)، همچنین 23 درصد گفته‌اند که بايد آن را پذيرفت. اين پاسخ به اين معناست كه فقط 10 درصد طرفدار مواجه قانوني با اين پديده هستند كه جرم تلقي و برايش جريمه در نظر گرفته شود.

اين پاسخ در حالي است كه 73 درصد مردم حجاب را واجب شرعي دانسته‌اند، مثل نماز و روزه و... كه انجام ندادن آنها مستلزم مجازاتي نيست. بنابراين شرعي دانستن آن را به معناي الزام قانوني كردن نمی‌دانند و جالب اين كه فقط 46 درصد معتقدند كه زنان بايد حجاب داشته باشند و بقیه مردم آن را منوط به نظر و خواست و اراده خود زنان دانسته‌اند.

در خصوص اين كه آيا در آینده بي‌حجابي بيشتر خواهد شد؟ 52 درصد گزینه بلی، 21 درصد خیر و 27 درصد هم نمي‌دانم را پاسخ‌ داده‌اند.

جالب‌ترين بخش نيز ارزيابي مردم از واكنش مذهبي‌ها در برابر بي‌حجابي است كه 33 درصد معتقدند كنار مي‌آيند، 24 درصد معتقدند كه از طريق نهادهاي مسوول پيگيري مي‌كنند، و 20 درصد هم گفته‌اند كه درگير مي‌شوند و پاسخ ساير هم 23 درصد است و اين پاسخ 20 درصد خطرناك است و حكومت بايد در اين زمينه اقدام كند.

اگرچه در گزارش منتشر شده نیامده كه اين نظرسنجي کی انجام شده، ولي به نظر مي‌رسد كه مربوط به زمستان 1401 است. با توجه به نهاد انجام‌دهنده كه به طور طبيعي طرفدار سخت حجاب است، اين نظرسنجي مي‌تواند گويا و به اين معني باشد كه از نظر اکثریت مردم، حتي اگر حجاب واجب شرعی باشد ضرورتی به اجبار قانوني ندارد، در آينده هم ضعيف‌تر مي‌شود، بي‌حجابي را نبايد به ضديت با حكومت تعبير كرد، مگر اين كه طرفداران حكومت و خودشان چنين تعبيري را ترویج كنند.

اكنون كه اين گزارش منتشر شده است، انتظار مي‌رود كه موسسات ديگر نيز گزارش خود را با جزییات و دقت بيشتري منتشر كنند و نتايج اين گزارش‌ها موضوع مناسبي براي بحث و گفتگوی عمومی برای یافتن راهکارهای مناسب در امر پوشش است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

ببینید| گزارش تصویری مراسم بزرگداشت اولین سالگرد مرحوم دعایی در کرمان

قیمت سکه کاهش یافت

دستگیری سارق 30 میلیارد طلا در کرمان

مراقب گزش حشرات و خزندگان باشید

رژیم لاغری موفق این ویژگی را باید داشته باشد

تهیه جهیزیه برخی زوج‌ها از سمساری‌ها/ مردم به فکر تغییر لوازم خانه نیستند

میانده جیرفت با دمای ۴۶ درجه گرم‌ترین نقطه کرمان / وقوع ناپایداری‌های جوی به صورت افزایش ابر و رگبار باران

دانلود نرم افزار جعلی بانک 700 میلیون آب خورد

ثبت نام صدور گذرنامه زیارتی از ۲۸ تیرماه آغاز می شود / تحویل گذرنامه ۲ الی ۳ روزه

ناظر واکسیناسیون اروپا: کووید19 هنوز یک تهدید است

پربازدید ها

جواد ظریف و آبی که در خوابگه مورچگان ریخت

چرا تغییر ندادن ساعت به بن بست خورد؟ / کل نظام زندگی و کار مردم را به هم زدند

 حتی یک آفت محصولات کشاورزی می‌تواند یک تهدید و پروژه باشد

واکنش کیهان به سخنان اخیرا منتشر شده از خاتمی

کیهان ظریف را به «دلبری از آمریکا» متهم کرد

پر بحث

چرا مرگ زهرا لری حاشیه‌ساز شد/ همه واکنش‌ها به درگذشت عضو پیشین شورای شهر کرمان   (۶ نظر)

جامعه ایران مدت‌ها است که جنبشی است/ مطالبات جامعه تخلیه نشده/ مهندسی فرهنگی از بالا دائم شهروند ناراضی تولید می‌کند/ جامعه ایران از رسانه‌ای به شبکه‌ای تبدیل شده/ باید مردم را تشویق کنیم به راه میانه و احیای حد وسط/ الان یک عده به ما می‌خندند، اما تا ابد نخواهند خندید/یکی از سرمایه‌های ایران دهه هشتادی‌ها هستند / مطالعات نشان می‌دهد در اعتراضات خشونت‌بار همه بازنده هستند   (۴ نظر)

مجازات طلاق صوری فرزندان متوفی به قصد دریافت مستمری چیست؟    (۳ نظر)

موروثی بودن هیات امنا در موسسه مولی الموحدین مطرح نیست/ اگر می‌خواستم با رانت آقای هاشمی مسئولیت بگیرم بعد از انقلاب به جای کار کردن در بم به دفتر ایشان می‌رفتم / کار‌هایی که در قالب موسسه مولی‌الموحدین انجام شد اگر با نگاه تنگ جناحی نگاه نشود از افتخارات کرمان است   (۳ نظر)

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند   (۲ نظر)

باز شدن مجدد موضوع تغییر نام فرودگاه کرمان این بار توسط پناهیان+ مخالفت سال گذشته امام جمعه و خانواده سردار سلیمانی با این موضوع   (۲ نظر)

به زودی پلاک سوم بر روی خودروها نصب می‌شود / کار برای سارقان خودرو و مخدوش‌کنندگان پلاک سخت می‌شود   (۲ نظر)

حمله سگ‌های ولگرد موجب مرگ یک زن در رفسنجان شد    (۲ نظر)

صدور هشدار سطح نارنجی هواشناسی برای کرمان / کاهش شدید دما و بارش برف   (۱ نظر)

۷ منطقه در استان کرمان امروز وارد فاز عملیاتی ساخت مسکن می‌شوند / هرچه زمین در اختیار دستگاه‌هاست باید برای ساخت مسکن واگذار شود / منطقه حاشیه‌نشین شهرک 14 معصوم با 10 هزار جمعیت بلاتکلیف است   (۱ نظر)