کد خبر: ۴۸۶۳۷
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۱
ارسال به دوستان
ذخیره
واعظی گفت: مسئولان دولت سابق آماده‌اند برای رفع هرگونه ابهامی جهت تنویر افکار عمومی با دولتمردان فعلی درباره عملکرد اقتصادی دوره خود گفت‌وگو کنند و مردم هم به طور شفاف در جریان این مباحث قرار بگیرند. گرچه مردم خود بهترین داور هستند و نتایج عملکرد اقتصادی دولت‌ها را به وضوح در سفره خود می‌بینند و می‌سنجند.

ایلنا نوشت: واعظی گفت: مسئولان دولت سابق آماده‌اند برای رفع هرگونه ابهامی جهت تنویر افکار عمومی با دولتمردان فعلی درباره عملکرد اقتصادی دوره خود گفت‌وگو کنند و مردم هم به طور شفاف در جریان این مباحث قرار بگیرند. گرچه مردم خود بهترین داور هستند و نتایج عملکرد اقتصادی دولت‌ها را به وضوح در سفره خود می‌بینند و می‌سنجند.

 محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور سابق در واکنش به اظهارات مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: دکتر روحانی و اعضای دولت او متفقا تصمیم داشتند پس از پایان مسئولیت سکوت کنند تا دولت جدید در فضایی آرام کار را شروع کند و حتی نسبت به انتقادات یا برخی نکاتی که در تعریض و انتقاد به دولتمردان دولت قبل گفته می‌شود پاسخی ندهند و اگر اشتباهی هم در آمار و اطلاعات وجود دارد با مکاتبات و یا تماس‌های خصوصی برخی اشتباهات در اطلاعات را متذکر شوند و حتی از این هم فراتر رفتند و چندین بار چه دکتر روحانی و چه سایر مسئولان دولت قبل برای همکاری و مساعدت به دولت سیزدهم اعلام آمادگی کردند. اما حمله به عملکرد اقتصادی دولت روحانی برای اعضای دولت سیزدهم تبدیل به رویه شده است، خصوصا که برای فرافکنی و اجتناب از پاسخگویی و حتی ابقا در مناصب خود، دولت سابق را مورد هجمه قرار می‌دهند.

واعظی گفت: آنها ضعف‌های موجود با گذشت یک سال و نیم از زمان مسئولیتشان را به دولت سابق نسبت می‌دهند و همه توفیقات حتی دستاوردهای دولت قبل را به نام خود معرفی می‌کنند. لذا برای تنویر افکار عمومی ناچار به شکستن سکوت و پاسخگویی شده‌ایم.

وی از پیشنهاد رئیس سازمان برنامه و بودجه برای انتشار آمار اقتصادی دولت قبل استقبال کرد و گفت: امیدوارم دولتمردان فعلی عملکرد دولت‌های یازدهم و دوازدهم و نیز دولت سیزدهم را به تفکیک در همه حوزه‌ها و با در نظر گرفتن شرایط منتشر کنند. در این صورت مشخص خواهد شد که دولت یازدهم در ۱۵ ماهه شروع کار خود چه عملکردی در مهار تورم، ایجاد آرامش در بازار ملتهب سرمایه، جذب و ترغیب بخش خصوصی و ایجاد رونق در فضای کسب‌وکار و رشد اقتصادی داشته و به راحتی می‌توان آن را با عملکرد دولت سیزدهم در ۱۵ ماهه اول کار خود در جذب سرمایه و مهار تورم و وضعیت بازار سرمایه و سکه و ارز و... مقایسه کرد اگرچه که حتی اگر آمار هم منتشر نشود مردم با نگاهی وضعیت خود در ابتدای دولت روحانی و دولت رییسی به خوبی می توانند نسبت به موفقیت دو دوره قضاوت کنند.

واعظی با اشاره به اینکه در قضاوت و داوری درباره عملکرد دولت‌ها باید شرایط کشور را هم در نظر داشت، افزود: در ١۵ ماهه اول دولت یازدهم، رشد درخشان اقتصادی و مهار تورم و آرامش در فضای کسب‌وکار و بازار سرمایه و سکه و ارز در حالی پدید آمد که هنوز تحریم‌ها برقرار بود و این نتایج مثبت تنها در سایه ایجاد امید در جامعه اتفاق افتاد. در آمار و ارقام ماه‌های پایانی دولت دوازدهم که مورد استناد قرار می‌گیرد و غالبا هم به عنوان نقطه ضعف عملکرد دولت روحانی در نظر می‌گیرند، دو متغیر مهم جنگ اقتصادی و پاندمی کرونا را باید در نظر گرفت و بعد قضاوت کرد.

وی افزود: آقای میرکاظمی در نشست اخیر خود مطلب جدیدی نگفته، بلکه همان ادعاهای دو سال اخیر را تکرار کرده‌ که با توجه به شایعات اخیر درباره جابجایی‌ها در دولت، دلیل آن مشخص می‌شود. ایشان مواردی را از قبیل نامه اینجانب درباره خالی بودن خزانه مطرح کرده که بارها درباره آن در رسانه‌ها توضیح داده‌ایم که این نامه صرفا مربوط به یک حساب خزانه برای تکمیل یک پروژه عمرانی در آبیک قزوین بوده و نه خالی بودن کل خزانه. از ایشان انتظار می‌رفت از همکاران خود که این نامه را منتشر کرده‌اند می‌پرسید چطور چنین نامه‌ای بدون مهر محرمانه بوده چراکه آنچه کشف کرده‌اند، قبلا به دستگاه‌های ذیربط ارسال شده است.

واعظی در پاسخ به میرکاظمی که گفته این دولت خرج‌ها و هزینه‌هایی که دولت قبل انجام داده را جبران می‌کند، تصریح کرد: اوراق قرضه صرف تکمیل پروژه‌های عمرانی شده؛ دولت آن را برای خود خرج نکرده، بلکه تبدیل به سرمایه شده و در ساخت راه‌آهن و آزادراه و پتروشیمی خرج شده است. دولت قبل در اوج جنگ اقتصادی هر هفته پنجشنبه‌های افتتاح را برگزار می‌کرد، آنچه در این دولت تعطیل شد و خبری از افتتاح یا تکمیل پروژه‌های عمرانی در استان‌ها نیست.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور سابق گفت: آقای میرکاظمی گفته در مرداد ۱۴۰۰ که سازمان برنامه و بودجه را تحویل گرفته، ۵۳۲ هزار میلیارد سررسید اوراق بود که باید تا سال ۱۴۰۵ پرداخت شود، بهتر است ایشان یا همکارانشان برآورد کنند که سود حاصل از فروش این میزان اوراق در آن زمان چه میزان خواهد بود؟ آیا دو برابر هزینه، تبدیل به سرمایه نخواهد شد؟ و مگر همین دولت برای بودجه ۱۴۰۲ فروش اوراق را پیش‌بینی نکرده است، موعد سررسید این اوراق هم در دوره دولت سیزدهم نیست.

واعظی در پایان میرکاظمی را دعوت به مطالعه عملکرد اقتصادی دولت قبل کرد و افزود: مسئولان دولت سابق آماده‌اند برای رفع هرگونه ابهامی جهت تنویر افکار عمومی با دولتمردان فعلی درباره عملکرد اقتصادی دوره خود گفت‌وگو کنند و مردم هم به طور شفاف در جریان این مباحث قرار بگیرند. گرچه مردم خود بهترین داور هستند و نتایج عملکرد اقتصادی دولت‌ها را به وضوح در سفره خود می‌بینند و می‌سنجند. کمااینکه وجود جنگ اقتصادی و پاندمی کرونا را هم نادیده نمی‌گیرند و می‌دانند دولتی که آمریکا را وادار کرد به شکست فشار حداکثری اعتراف کند، دولت سابق بود. امیدوارم دولت سیزدهم برای رفاه حال مردم بتواند مانند دولت قبل دو سال و نیم نرخ تورم را تک‌رقمی کند و حتی رشد اقتصادی دو رقمی را تجربه کنیم. در این صورت ما نه تنها سکوت نمی‌کنیم بلکه دولت را تشویق هم خواهیم کرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

وضعیت کرونا در هفته‌ای که گذشت: ۲۲ فوتی و شناسایی ۹۶۹ بیمار جدید

10 درصد از مدارس قلعه گنج نیازمند سیستم سرمایشی هستند

حذف خوراکی های ناسالم برای میان وعده‌های دانش آموزان

۱۰ هزار نیروی پرستاری در بخش درمان استخدام می‌شوند

عضو حزب اعتماد ملی: اصلاح‌طلبان و اعتدالیون ائتلاف کنند

هوای فهرج در وضعیت خطرناک قرار دارد

هشدار دامپزشکی شهرستان بم به دامداران در خصوص بیماری آنتروتوکسمی

استقرار عوامل راهنمایی و رانندگی در اطراف مدارس

زمان مسابقه امروز فرنگی کاران ایران در جهانی بلگراد

تا چند روز آینده شکر ارزان می شود

پربازدید ها

از زرند تا تهران/ نعمت احمدی تاریخ پژوهی که وکیل دادگستری هم بود

اگر فکر می‌کردم در تهران ر‌ای نمی‌آورم از کرمان نامزد می‌شدم

امام جمعه جیرفت: رئیس جمهور محبوب و مردمی دست پر رفت و دست پر بازگشت

سردار معروفی در کرمان: اگر دشمن دست به حماقت بزند، همان مکان گورستان ابدی‌اش خواهد شد

موضع گیری‌ها به خاطر کامنت و لایک گرفتار خود سانسوری شده است/ مجریان و ناظرین اجازه دهند انتخابات منشأ تغییر شود

عضو حزب اعتماد ملی: اصلاح‌طلبان و اعتدالیون ائتلاف کنند

پر بحث

موروثی بودن هیات امنا در موسسه مولی الموحدین مطرح نیست   (۶ نظر)

عیدوک بامری که بود و چه رابطه‌ای با حاج قاسم داشت/ احمد یوسف زاده توضیح داد   (۵ نظر)

مشکل تامین زمین در کرمان برای ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن  وجود ندارد   (۴ نظر)

مجازات طلاق صوری فرزندان متوفی به قصد دریافت مستمری چیست؟    (۳ نظر)

باز شدن مجدد موضوع تغییر نام فرودگاه کرمان این بار توسط پناهیان+ مخالفت سال گذشته امام جمعه و خانواده سردار سلیمانی با این موضوع   (۲ نظر)

حمله سگ‌های ولگرد موجب مرگ یک زن در رفسنجان شد    (۲ نظر)

صدور هشدار سطح نارنجی هواشناسی برای کرمان / کاهش شدید دما و بارش برف   (۱ نظر)

ناصر فرشید به عنوان فرمانده انتظامی استان کرمان منصوب شد   (۱ نظر)

۷ منطقه در استان کرمان امروز وارد فاز عملیاتی ساخت مسکن می‌شوند / هرچه زمین در اختیار دستگاه‌هاست باید برای ساخت مسکن واگذار شود / منطقه حاشیه‌نشین شهرک 14 معصوم با 10 هزار جمعیت بلاتکلیف است   (۱ نظر)

بشنوید| نوحه خون گلوی حسین با صدای مداح کرمانی   (۱ نظر)