کد خبر: ۴۹۲۱۴
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۳
ارسال به دوستان
ذخیره
فرماندار رفسنجان:
فرماندار رفسنجان با بیان این‌که امسال ۶۵ هزار تن محصول پسته از باغ‌های این شهرستان برداشت می‌شود، گفت: با برنامه‌ریزی که بر روی آب خلیج فارس در حال انجام است تا کمبود آب مناطق مختلف با این آب جبران شود میزان تولیدی تا ۱۰ سال آینده به ۱۲۰ هزار تن محصول خواهد رسید.

فرماندار رفسنجان با بیان این‌که امسال ۶۵ هزار تن محصول پسته از باغ‌های این شهرستان برداشت می‌شود، گفت: با برنامه‌ریزی که بر روی آب خلیج فارس در حال انجام است تا کمبود آب مناطق مختلف با این آب جبران شود میزان تولیدی تا ۱۰ سال آینده به ۱۲۰ هزار تن محصول خواهد رسید.

به گزارش ایسنا، حسین رضایی در سمینار «سامانه مزرعه» در محل شرکت تعاونی پسته رفسنجان اظهار کرد: درآمد حاصل از محصول پسته رفسنجان بستر اقتصاد و امنیت شهرستان را فراهم کرده و کشاورزی پسته چند سالی است که با وجود تغییرات اقلیمی دچار چالش است و هر سال محصول تولید نمی‌شود.

وی با اشاره به این موضوع که پیش‌بینی شده امسال در ۲۸ استان پسته‌خیز کشور ۲۰۰ هزار تن محصول برداشت شود که بیش از نیمی از آن در استان کرمان و شهرستان رفسنجان است، ادامه داد: امسال در رفسنجان ۶۵ هزار تن پسته برداشت خواهد شد که باید این محصول را از آفت‌ها حفظ کرد و در کنار مصرف سمومی مانند آلکامیا و کلودی، از گوگرد هم استفاده کرد؛ با مدیریت صحیح، مانع از بین رفتن محصول شویم.

فرماندار رفسنجان با بیان این‌که نگهداری و حفظ محصول در چهار ماه باقیمانده تا برداشت پسته مهم است، بیان کرد: همچنین کشاورزان دقت کنند اگر چه مصرف کودهای ازته و پتاسیم در ماه‌های تیر و مرداد کمک زیادی به حفظ محصول و جلوگیری از پوکی آن می‌کند اما به میزان زیاد کود ازته به درختان ندهند و در عوض کودهای پتاسه را می‌توانند کمی بیشتر به درخت بدهند.

خاموشی موتور چاه‌های کشاورزی به حداقل می‌رسد

فرماندار رفسنجان در ادامه گفت: با استاندار کرمان در مورد خاموشی موتورپمپ‌های چاه‌های کشاورزی صحبت کردیم و خاموشی موتور پمپ‌ها را به حداقل می‌رسانیم تا کشاورزان بتوانند آبیاری بیشتری برای درختان انجام دهند که این کار از پوک شدن محصول بسیار جلوگیری می‌کند.

وی افزود: این تصمیم‌گیری در رفسنجان به صورت پایلوت انجام و نتیجه آن به سایر نقاط پسته‌خیز استان را گسترش خواهیم داد.

رضایی افزود: تغییر اقلیم، کاهش بارندگی‌ها، خشکسالی، سرمازدگی و ... از مشکلات حوزه کشاورزی پسته در شهرستان است که باید تدابیر لازم را برای حفظ این کشاورزی اندیشید لذا فروردین امسال برای جلوگیری از عوارض بروز سرمازدگی میزان گازوئیلی که جهت ایجاد حرارت در باغات بین کشاورزان شهرستان توزیع شد موثر بود.

تحلیلی برای افزایش دو برابری تولید محصول در رفسنجان

فرماندار رفسنجان با بیان این‌که امسال ۶۵ هزار تن محصول پسته از باغ‌های این شهرستان برداشت می شود، گفت: با تحلیلی که بر روی آب خلیج فارس در حال انجام است تا کمبود آب مناطق مختلف با این آب جبران شود میزان تولیدی تا ۱۰ سال آینده به ۱۲۰ هزار تن محصول خواهد رسید.

وی ادامه داد: تحلیل‌ها بر روی چاه‌های کشاورزی کم آب نیز در حال انجام است و محاسبات نشان می‌دهد در صورتی که ۱۵ لیتر در ثانیه آب به هر چاه کشاورزی اضافه شود میزان تولید محصول پسته تا ۱۰ سال آینده به ۱۲۰ هزار تن در شهرستان خواهد رسید.

به‌گفته وی، همچنین اضافه شدن هشت ایستگاه هواشناسی در مناطق مختلف شهرستان می‌تواند راهگشا باشد و نسبت به بروز حوادث غیر مترقبه از جمله سرمازدگی و گرمازدگی‌ها اطلاعات را قبل از بروز حادثه اعلام و راه چاره‌ای اندیشید.

فرماندار رفسنجان خاطرنشان کرد: سامانه مزرعه نیز می‌تواند بر روی گوشی‌های اندروید نصب و اطلاعات مزرعه ثبت شود و پیش‌بینی‌های دو تا سه روز قبل از بروز حوادث را اعلام می‌کند تا کشاورزان بتوانند طی این روزها آمادگی مقابله با سرمازدگی و دیگر حوادث را پیدا کنند. همچنین این سامانه می‌تواند در بحث آفات‌شناسی باغ مورد نظر کمک کرده و روش‌های علمی مبازه با آفات را هم مطرح می‌کند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

اعلام نتایج امتحانات نهایی پایه دوازدهم از ساعت ۱۴ امروز

نیاز به تمام گروه‌های خونی به ویژه O منفی در استان کرمان

ثبات قیمت در بازار خودروهای داخلی و مونتاژی

عاملان قتل جوان جيرفتي دستگير شدند / دو زن در بین متهمان

آیا نوشیدن آب یخ سبب چرب شدن کبد می‌شود؟

انهدام باند کلاهبرداری حرفه‌ای در کرمان؛ چندین کارمند متخلف دولتی تحت تعقیب قضایی قرار گرفتند

افزایش تدریجی دما، از فردا در کرمان

انتخاب نام نوزاد با سامانه تعاملی جدید سازمان ثبت احوال

327 پرستار در کرمان استخدام می‌شوند

مرحله بعدی دهک‌بندی خانوارها اعلام شد؛ حساب تجاری را از شخصی جدا کنید

پر بحث

10 روستای استان کرمان به عنوان روستای هدف گردشگری انتخاب شدند   (۲۴ نظر)

پیش بینی وضعیت آب و هوای کرمان   (۲ نظر)

امام جمعه سابق راور درگذشت   (۲ نظر)

صدور هشدار زرد هواشناسی؛ ورود سامانه بارشی نسبتا قوی به کرمان   (۱ نظر)

دو روستا و یک شهر استان کرمان به اینترنت پرسرعت متصل شدند   (۱ نظر)

افرادی که کارت سوخت آنها خارج از طرح کدینگ است به شرکت نفت مراجعه کنند   (۱ نظر)

پاییز بی‌باران و خشک در کرمان همچنان ادامه دارد   (۱ نظر)

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از آئین پرسه شادروان فردوس کاویانی در کرمان   (۱ نظر)

پایان زندگی جوان 35 ساله کرمانی بر اثر سقوط در چاه   (۱ نظر)

چرا دلایل رد صلاحیت را با مردم در میان نمی‌گذارید؟ / آنان که دست به رد صلاحیت زده‌اند، صلاحیت تعیین مصالح کشور و سلب صلاحیت از افراد را ندارند / اینک حجت تمام شد   (۱ نظر)