کد خبر: ۴۹۲۱۴
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۳
ارسال به دوستان
ذخیره
فرماندار رفسنجان:
فرماندار رفسنجان با بیان این‌که امسال ۶۵ هزار تن محصول پسته از باغ‌های این شهرستان برداشت می‌شود، گفت: با برنامه‌ریزی که بر روی آب خلیج فارس در حال انجام است تا کمبود آب مناطق مختلف با این آب جبران شود میزان تولیدی تا ۱۰ سال آینده به ۱۲۰ هزار تن محصول خواهد رسید.

فرماندار رفسنجان با بیان این‌که امسال ۶۵ هزار تن محصول پسته از باغ‌های این شهرستان برداشت می‌شود، گفت: با برنامه‌ریزی که بر روی آب خلیج فارس در حال انجام است تا کمبود آب مناطق مختلف با این آب جبران شود میزان تولیدی تا ۱۰ سال آینده به ۱۲۰ هزار تن محصول خواهد رسید.

به گزارش ایسنا، حسین رضایی در سمینار «سامانه مزرعه» در محل شرکت تعاونی پسته رفسنجان اظهار کرد: درآمد حاصل از محصول پسته رفسنجان بستر اقتصاد و امنیت شهرستان را فراهم کرده و کشاورزی پسته چند سالی است که با وجود تغییرات اقلیمی دچار چالش است و هر سال محصول تولید نمی‌شود.

وی با اشاره به این موضوع که پیش‌بینی شده امسال در ۲۸ استان پسته‌خیز کشور ۲۰۰ هزار تن محصول برداشت شود که بیش از نیمی از آن در استان کرمان و شهرستان رفسنجان است، ادامه داد: امسال در رفسنجان ۶۵ هزار تن پسته برداشت خواهد شد که باید این محصول را از آفت‌ها حفظ کرد و در کنار مصرف سمومی مانند آلکامیا و کلودی، از گوگرد هم استفاده کرد؛ با مدیریت صحیح، مانع از بین رفتن محصول شویم.

فرماندار رفسنجان با بیان این‌که نگهداری و حفظ محصول در چهار ماه باقیمانده تا برداشت پسته مهم است، بیان کرد: همچنین کشاورزان دقت کنند اگر چه مصرف کودهای ازته و پتاسیم در ماه‌های تیر و مرداد کمک زیادی به حفظ محصول و جلوگیری از پوکی آن می‌کند اما به میزان زیاد کود ازته به درختان ندهند و در عوض کودهای پتاسه را می‌توانند کمی بیشتر به درخت بدهند.

خاموشی موتور چاه‌های کشاورزی به حداقل می‌رسد

فرماندار رفسنجان در ادامه گفت: با استاندار کرمان در مورد خاموشی موتورپمپ‌های چاه‌های کشاورزی صحبت کردیم و خاموشی موتور پمپ‌ها را به حداقل می‌رسانیم تا کشاورزان بتوانند آبیاری بیشتری برای درختان انجام دهند که این کار از پوک شدن محصول بسیار جلوگیری می‌کند.

وی افزود: این تصمیم‌گیری در رفسنجان به صورت پایلوت انجام و نتیجه آن به سایر نقاط پسته‌خیز استان را گسترش خواهیم داد.

رضایی افزود: تغییر اقلیم، کاهش بارندگی‌ها، خشکسالی، سرمازدگی و ... از مشکلات حوزه کشاورزی پسته در شهرستان است که باید تدابیر لازم را برای حفظ این کشاورزی اندیشید لذا فروردین امسال برای جلوگیری از عوارض بروز سرمازدگی میزان گازوئیلی که جهت ایجاد حرارت در باغات بین کشاورزان شهرستان توزیع شد موثر بود.

تحلیلی برای افزایش دو برابری تولید محصول در رفسنجان

فرماندار رفسنجان با بیان این‌که امسال ۶۵ هزار تن محصول پسته از باغ‌های این شهرستان برداشت می شود، گفت: با تحلیلی که بر روی آب خلیج فارس در حال انجام است تا کمبود آب مناطق مختلف با این آب جبران شود میزان تولیدی تا ۱۰ سال آینده به ۱۲۰ هزار تن محصول خواهد رسید.

وی ادامه داد: تحلیل‌ها بر روی چاه‌های کشاورزی کم آب نیز در حال انجام است و محاسبات نشان می‌دهد در صورتی که ۱۵ لیتر در ثانیه آب به هر چاه کشاورزی اضافه شود میزان تولید محصول پسته تا ۱۰ سال آینده به ۱۲۰ هزار تن در شهرستان خواهد رسید.

به‌گفته وی، همچنین اضافه شدن هشت ایستگاه هواشناسی در مناطق مختلف شهرستان می‌تواند راهگشا باشد و نسبت به بروز حوادث غیر مترقبه از جمله سرمازدگی و گرمازدگی‌ها اطلاعات را قبل از بروز حادثه اعلام و راه چاره‌ای اندیشید.

فرماندار رفسنجان خاطرنشان کرد: سامانه مزرعه نیز می‌تواند بر روی گوشی‌های اندروید نصب و اطلاعات مزرعه ثبت شود و پیش‌بینی‌های دو تا سه روز قبل از بروز حوادث را اعلام می‌کند تا کشاورزان بتوانند طی این روزها آمادگی مقابله با سرمازدگی و دیگر حوادث را پیدا کنند. همچنین این سامانه می‌تواند در بحث آفات‌شناسی باغ مورد نظر کمک کرده و روش‌های علمی مبازه با آفات را هم مطرح می‌کند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

وضعیت کرونا در هفته‌ای که گذشت: ۲۲ فوتی و شناسایی ۹۶۹ بیمار جدید

10 درصد از مدارس قلعه گنج نیازمند سیستم سرمایشی هستند

حذف خوراکی های ناسالم برای میان وعده‌های دانش آموزان

۱۰ هزار نیروی پرستاری در بخش درمان استخدام می‌شوند

عضو حزب اعتماد ملی: اصلاح‌طلبان و اعتدالیون ائتلاف کنند

هوای فهرج در وضعیت خطرناک قرار دارد

هشدار دامپزشکی شهرستان بم به دامداران در خصوص بیماری آنتروتوکسمی

استقرار عوامل راهنمایی و رانندگی در اطراف مدارس

زمان مسابقه امروز فرنگی کاران ایران در جهانی بلگراد

تا چند روز آینده شکر ارزان می شود

پر بحث

موروثی بودن هیات امنا در موسسه مولی الموحدین مطرح نیست   (۶ نظر)

عیدوک بامری که بود و چه رابطه‌ای با حاج قاسم داشت/ احمد یوسف زاده توضیح داد   (۵ نظر)

مشکل تامین زمین در کرمان برای ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن  وجود ندارد   (۴ نظر)

مجازات طلاق صوری فرزندان متوفی به قصد دریافت مستمری چیست؟    (۳ نظر)

باز شدن مجدد موضوع تغییر نام فرودگاه کرمان این بار توسط پناهیان+ مخالفت سال گذشته امام جمعه و خانواده سردار سلیمانی با این موضوع   (۲ نظر)

حمله سگ‌های ولگرد موجب مرگ یک زن در رفسنجان شد    (۲ نظر)

صدور هشدار سطح نارنجی هواشناسی برای کرمان / کاهش شدید دما و بارش برف   (۱ نظر)

ناصر فرشید به عنوان فرمانده انتظامی استان کرمان منصوب شد   (۱ نظر)

۷ منطقه در استان کرمان امروز وارد فاز عملیاتی ساخت مسکن می‌شوند / هرچه زمین در اختیار دستگاه‌هاست باید برای ساخت مسکن واگذار شود / منطقه حاشیه‌نشین شهرک 14 معصوم با 10 هزار جمعیت بلاتکلیف است   (۱ نظر)

بشنوید| نوحه خون گلوی حسین با صدای مداح کرمانی   (۱ نظر)