کد خبر: ۴۹۲۲۶
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۴
ارسال به دوستان
ذخیره
ذبیح الله اعظمی سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس:
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: سرپرست وزارت کشاورزی باتوجه به مسائل مطرح شده در اتحادیه تولیدکنندگان مرغ گوشتی، قول داده‌اند که دیگر مرغ وارد کشور نشود؛ مشروط بر اینکه آنها مرغ را با نرخ مصوب یعنی کیلویی 73 هزار تومان توزیع کنند.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: سرپرست وزارت کشاورزی باتوجه به مسائل مطرح شده در اتحادیه تولیدکنندگان مرغ گوشتی، قول داده‌اند که دیگر مرغ وارد کشور نشود؛ مشروط بر اینکه آنها مرغ را با نرخ مصوب یعنی کیلویی 73 هزار تومان توزیع کنند.

به گزارش ایلنا، ذبیح‌ الله اعظمی ساردویی با اشاره به آخرین نتایج جلسه کمیسیون کشاورزی مجلس با سرپرست وزارت کشاورزی، گفت: موضوعاتی چون تلاطم در بازار جوجه یک روزه، تولید و توزیع مرغ و گوشت و .... به بحث گذاشته شد؛ در این جلسه که تولیدکنندگان نیز حضور داشتند در نهایت تصمیم گرفته شد که با هدف حمایت از تولید داخلی واردات مرغ ممنوع شود.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد: آقامیری سرپرست وزارت کشاورزی موافقت اولیه خود در زمینه واردات نهاده و توزیع از سوی بخش خصوصی را اعلام کرده است اما تا عملیاتی شدن این مهم فاصله زیادی داریم. اگر قرار باشد نهاده دامی از سوی بخش خصوصی وارد شود رانت از بین خواهد رفت اما در ازای آن بخش خصوصی باید متعهد شود با قیمتی که دولت تعیین می‌کند جوجه یک روزه و مرغ را توزیع کنند تا دیگر شاهد چنین مشکلاتی در بازار نباشیم.

نماینده مردم جیرفت قیمت‌گذاری دستوری را یکی از عوامل برهم زدن نظم بازار مرغ عنوان کرد و افزود: زمانی مشکل پیش می‌آید که عده‌ای  ارز دولتی دریافت ‌و اقدام به واردات کنند این افراد چندان دغدغه تولید ندارند و برای آنها اهمیت ندارد که چه بلایی ممکن است بر سر تولید داخلی آورده شود و بدون توجه به تولید داخلی اقدام به واردات مرغ از ترکیه می‌کنند.

اعظمی ساردویی با بیان اینکه از هفته پیش‌رو مرغ از ترکیه وارد نخواهد شد، تصریح کرد: سرپرست وزارت کشاورزی باتوجه به مسائل مطرح شده در اتحادیه تولیدکنندگان مرغ گوشتی قول داده‌اند که دیگر مرغ وارد کشور نشود؛ مشروط بر اینکه آنها مرغ را با نرخ مصوب یعنی کیلویی 73 هزار تومان توزیع کنند.

وی با انتقاد از تعلل دولت در معرفی گزینه نهایی وزارت کشاورزی، تصریح کرد: امنیت غذایی کشور در دست وزارت کشاورزی است و این تعلل جایز نیست و امیدواریم در این هفته گزینه نهایی از سوی دولت معرفی شود.

این نماینده مجلس تصریح کرد: من در مصاحبه‌ای گفتم به نظر می‌رسد آقا میری گزینه احتمالی و نهایی دولت برای وزارت کشاورزی باشد؛ من در این اظهار نظر دیدگاه شخصی خود را بیان کردم و این نظر نباید به مثابه نظر نهایی کمیسیون کشاورزی اطلاق می‌شد. زمانی‌که آقامیری در کمیسیون کشاورزی مجلس حاضر شد و برنامه‌های خود را عنوان وزیر تشریح کرد در آن زمان من به عنوان سخنگوی کمیسیون کشاورزی می‌توانم دیدگاه اعضای کمیسیون درباره وی را رسانه‌ای کنم و هم اکنون نمی‌توانم از جانب سایر همکاران در این خصوص اظهار نظر قطعی کنم.

این نماینده مجلس در پاسخ به این پرسش که نارضایتی تولیدکنندگان از عملکرد وزارت کشاورزی محدود به مرغ و جوجه یک روزه نیست و نرخ خرید تضمینی گندم از سوی دولت نتوانست رضایت گندمکاران را جلب کند؛ آیا مجلس برای رفع این نارضایتی‌ها به وزارتخانه هشدارهایی داده است؟ گفت: امنیت غذایی مساوی با امنیت ملی است و از آنجایی‌که گندم جزو قوت غالب خوراک مردم است باید در تامین آن خللی ایجاد نشود؛ تا به امروز کشاورزان جنوب کرمان حدود 176 هزار تن گندم تحویل دولت دادند و این عدد نسبت به سال گذشته حدود 70 درصد رشد کرده است.

 سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود با توجه به کشت قراردادی، بارندگی‌های مناسب و قیمت خرید قابل قبول خرید گندم به حدود 8 تا 10 میلیون تن خرید انجام شود که دیگر نیاز به واردات هم نداشته باشیم. کمیسیون کشاورزی با نرخ خرید گندم کیلویی 17 هزار تومان موافقت کرده بود اما دولت خرید گندم کیلویی 15 هزار تومان را مد نظر قرار داده بود؛ اما قرار است تجدید نظری در قیمت خرید تضمینی گندم صورت بگیرد و قیمت خرید گندم 16 هزار تومان شود این نرخ نیز از سوی اتحادیه گندمکاران تایید شده است و می‌تواند رضایت گندمکاران را جلب کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر قیمت پایه روی 11 هزار تومان است و با تشویقی و قیمت نهاده، کود و ...  15 هزار تومان شده است؛ تیرماه بحث قیمت گذاری مجدد برای خرید گندم پاییزه مطرح است و تلاش می‌کنیم که قیمت پایه روی 15 هزار تومان باشد که این نرخ به کشاورزان کمک زیادی می‌کند.

اعظمی ساردویی پرداخت نکردن مطالبات گندمکاران را مهم‌ترین چالش کشاورزان دانست و افزود: مطالبات گندمکاران تا به امروز پرداخت نشد و قرار است که در این هفته پرداخت شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

توصیه‌های طب سنتی برای روزهای ابتدایی پاییز

توقیف شترهای سرگردان جاده رفسنجان- نوق؛ مالکان باغات خسارت دیده از شترها شکایت خود را ثبت کنند

قیمت طلا، سکه و ارز شنبه 8 مهر1402

نحوه اعمال ضرایب سابقه تحصیلی کنکوری‌های ۱۴۰۳ اعلام شد

عاملان نزاع و درگيري دسته جمعي در نرماشير دستگیر شدند

بانوان کرمانی قهرمان مسابقات استانی کیک‌بوکسینگ شدند

  برگزاری نخستین رویداد ملی صنعت دانش‌بنیان با حضور مدیرعامل گهرزمین

فاقدین شناسنامه با آزمایش ژنتیک احراز هویت می‌شوند

بلیط سینما در کرمان نیم‌ بها شد

هوای کرمان در هفته جاری گرم‌تر می‌شود

پربازدید ها

قیمت جدید روغن‌های خوراکی و شکر اعلام شد

تورم به سی درصد بازمی‌گردد؟/ افقه: وضعیت تامین کالری مردم زمان جنگ هم از حالا بهتر بود

کارت ملی هوشمند جایگزین کارت عابر بانک شد

  برگزاری نخستین رویداد ملی صنعت دانش‌بنیان با حضور مدیرعامل گهرزمین

توقیف شترهای سرگردان جاده رفسنجان- نوق؛ مالکان باغات خسارت دیده از شترها شکایت خود را ثبت کنند

قیمت طلا، سکه و ارز شنبه 8 مهر1402

پر بحث

موروثی بودن هیات امنا در موسسه مولی الموحدین مطرح نیست   (۶ نظر)

عیدوک بامری که بود و چه رابطه‌ای با حاج قاسم داشت/ احمد یوسف زاده توضیح داد   (۵ نظر)

مشکل تامین زمین در کرمان برای ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن  وجود ندارد   (۴ نظر)

مجازات طلاق صوری فرزندان متوفی به قصد دریافت مستمری چیست؟    (۳ نظر)

حمله سگ‌های ولگرد موجب مرگ یک زن در رفسنجان شد    (۲ نظر)

صدور هشدار سطح نارنجی هواشناسی برای کرمان / کاهش شدید دما و بارش برف   (۱ نظر)

ناصر فرشید به عنوان فرمانده انتظامی استان کرمان منصوب شد   (۱ نظر)

۷ منطقه در استان کرمان امروز وارد فاز عملیاتی ساخت مسکن می‌شوند / هرچه زمین در اختیار دستگاه‌هاست باید برای ساخت مسکن واگذار شود / منطقه حاشیه‌نشین شهرک 14 معصوم با 10 هزار جمعیت بلاتکلیف است   (۱ نظر)

بشنوید| نوحه خون گلوی حسین با صدای مداح کرمانی   (۱ نظر)

مدارس تا پایان سال غیرحضوری می‌شوند؟ / آخرین تصمیم آموزش و پرورش   (۱ نظر)