کد خبر: ۴۹۳۳۲
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۷
ارسال به دوستان
ذخیره
نماینده رفسنجان در مجلس شورای اسلامی:
درپی تحریم شرکت ابر آروان توسط آمریکا، حسین جلالی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: آمریکا وقتی به تیک‌تاک رحم نمی‌کنند توقع دارید به شرکت ابرآروان ما رحم کند؟ آن‌ها هیچوقت از ما و عملکرد ما راضی نیستند و از ما خوششان نمی‌آید.

درپی تحریم شرکت ابر آروان توسط آمریکا، حسین جلالی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: آمریکا وقتی به تیک‌تاک رحم نمی‌کنند توقع دارید به شرکت ابرآروان ما رحم کند؟ آن‌ها هیچوقت از ما و عملکرد ما راضی نیستند و از ما خوششان نمی‌آید.

جلالی افزود: امروزه هکرها وارد سیستم‌ها می‌شوند و اطلاعات ما را سرقت می‌کنند، تحریم ابرآروان، در مقایسه با حمله‌های هکری اخیر مسئله‌ای نیست

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که تحریم‌هایی را علیه دو شرکت نویان ابر آروان با نام تجاری «ابر آروان» و همچنین شرکت آروان گلوبال مستقر در دوبی، به اتهام تسهیل سانسور اینترنتی اعمال کرده است. در همین باره حسین جلالی به دیده‌بان ایران گفت: آمریکا با این تحریم‌ها دنبال فضاسازی است یعنی می‌خواهد شعاری داده باشد که من هنوز نفس می‌کشم، هنوز هستم و می‌توانم کاری کنم.

حسین جلالی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: طرح صیانت یا بهتر است بگوییم «ساماندهی فضای مجازی» در دستور کار ما نیست و مجلس برنامه‌ای برای اعمال این طرح ندارد. با توجه به اینکه پیضش از این وزارت ارتباطات بسیاری از اپلیکیشن‌های خارجی را محدود کرد طرح ساماندهی دیگر موضوعیت ندارد چون نتیجه‌ای برای ما ندارد.

جلالی ادامه داد: با این اقدام وزارت ارتباطات تقریبا بسیاری از موارد ساماندهی فضای مجازی منتفی شد. یکی از برنامه‌های ما این بود که با اپلیکیشن‌های خارجی صحبت کنیم که فعالیت آن‌ها مشروط به وجود دفتر نمایندگی و سرور در داخل کشور باشد؛ اما وقتی قابلیت دسترس به اینستاگرام و سایر موارد وجود ندارد موضوع بحث ما دیگر این موضوع نیست. بحث این است که تحریم‌های آمریکا چقدر برای ما تاثیر پذیری دارد و چه آثاری بر موسسات و مراکز ما دارد.

تحریم‌ها فقط شعارند

حسین جلالی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ضمن تأکید به اینکه آمریکایی‌ها دنبال آثار و نتایج کارهایشان نیستند، گفت: آن‌ها خروجی نمی‌گیرند که مثلا تحریم این شرکت یا تحریمی که علیه آقای نوباوه یا راستینه سخنگوی کمیسیون فرهنگی یا آقای یزدی‌خواه نایب رییس کمیسیون چه نتیجه و خروجی مهمی برایشان داشت؟ اگر نتیجه خارجی ندارد و بود و نبود آن فرقی نداشته باشد، پس کار بیهوده‌ای است. نمی‌گویم همه تحریم‌ها اما بسیاری از تحریم‌های آمریکا اینطوری است و بود و نبود آن فرقی نمی‌کند و در مسائل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی اثری ندارد. اگر تحریمی موثر نبود و هیچ آسیب و محدودیتی برای ما ندارد، ارزش ندارد درباره آن بحث کنیم.

نماینده رفسنجان در مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکا با این تحریم‌ها دنبال فضاسازی است یعنی می‌خواهد شعاری داده باشد که من هنوز نفس می‌کشم هنوز هستم و می‌توانم کاری کنم. مثل گرگی که در حال احتضار و مرگ است هر دم یک زوزه‌ای می‌کشد که بگوید من حیات دارم که کسی کاری با او نداشته باشد. تحریم‌های آمریکا در همین حد هستند و فقط شعارند، نتیجه عملی ندارند.

جلالی افزود: امروزه هکرها وارد سیستم‌ها می‌شوند و بر روند سیستم‌ها تأثیر می‌گذارند، به اطلاعات دستبرد می‌زنند و باعث تخریب‌هایی در بعضی از مراکز مثل کارخانه‌ها و سازمان‌ها و پتروشیمی می‌شوند و آن را به آتش می‌کشند. در این شرایط تحریم یک شرکت مثل ابرآروان، در مقایسه با هکرهای بین‌المللی مسئله‌ای نیست. فقط ممکن است فضای توسعه آن را در منطقه جغرافیایی محدود کنند. مثل بلایی که سر تیک‌تاک آورده‌اند. به تعبیر درست‌تر امروزه هکرها وارد سیستم‌ها می‌شوند و اطلاعات ما را سرقت می‌کنند تحریم ابرآروان، در مقایسه با حمله‌های هکری اخیر مسئله‌ای نیست.

آمریکا هیچوقت از ما خوشش نمی‌آید

حسین جلالی اظهار کرد: آن‌ها وقتی به تیک‌تاکی برای خودشان است و درصد بالایی از کاربرانش آمریکایی هستند و سرورهایش در آمریکا هستند رحم نمی‌کنند توقع دارید به شرکت ابرآروان ما رحم کنند؟ آن‌ها هیچوقت از ما و عملکرد ما راضی نیستند، از ما خوششان نمی‌آید و به هر نحوی که بتوانند ولو در فضای شعاری و در فضای مجاز یاعلام می‌کنند که شرکت‌های ما را تحریم می‌کنند.

همان کاری را بکنیم که چینی‌ها کردند

جلالی ضمن اشاره به اینکه نهاد ریاست جمهوری هیچوقت هک را تایید نکرد، گفت: باید توجه کنیم که هکرها در هر سازمانی بتوانند ورود می‌کنند؛ پس باید ببینیم کشورهایی که مورد حمله هکرها قرار نمی‌گیرند چکار می‌کنند. هکرها تا به حال موفق به نفوذ به سیستم‌های چین نشده‌اند؛ چرا؟ چون چین اینترنت ملی دارد. باید اینترنت ایران مانند چین شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد است هکرها نمی‌توانند به اینترنت ملی نفوذ کنند؛ جلالی افزود: ما در زمینه اینترنت ملی پیشرفت‌هایی داشته‌ایم اما هنوز تا اینترنت کاملا و 100 درصد ملی فاصله داریم. باید یک مخزنی داشته باشیم که تمام اطلاعاتمان داخل آن مخزن باشد و از آن مخزن گزینش کنیم. آن مخزنی که حوزه مشترک جمع‌ـآوری داده‌ها باشد، هنوز شکل نگرفته است. هکرها به آن مخزن که تحت عنوان اینترنت ملی از آن یاد می‌کنیم، ورود می‌کنند؛ آن وقت ما هستیم که دوست و دشمن یا ویروس و غیرویروس را تشخیص می‌دهیم و شناسایی می‌کنیم. می‌توانیم همان کاری که چینی‌ها کردند را بکنیم.به نظر من راه‌اندازی ما اینترنت ملی است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

ضرورت هم‌افزایی بین دستگاهی جهت افزایش ظرفیت کمپ ماده ١۶ در استان کرمان

کسب مقام قهرمانی کشور توسط کونگ‌فو کار کرمانی

وزیر آموزش و پرورش: توزیع شیر بین دانش‌آموزان بزودی آغاز می‌شود

قیمت طلا، سکه و ارز دوشنبه 10 مهر1402

توقیف کامیون حامل شیر خشک قاچاق

612 قطعه زمین به خانواده‌های دارای سه فرزند واگذار شد

خوراکی‌هایی که موجب بدخوابی می‌شود

پیش بینی هواشناسی کرمان از افزایش ۲ درجه‌ای دما تا پایان هفته

تصویب حذف تعهد ارزی از صادرات پسته و خشکبار در برنامه هفتم

فضا عليه كساني كه ثبت‌نام كردند، خيلي سنگين بود

پربازدید ها

باید با مردم صحبت کرد و مخاطرات ‌عدم مشارکت در انتخابات را مجدداً بازگو کرد/ در شهرهای کوچک توقعات سیاسی از نماینده مجلس کمتر و انتظارات اجتماعی بیشتر است

بهبود وضعیت اقتصادی می‌تواند یک عامل تاثیرگذار در مشارکت مردم در انتخابات باشد

فاقدین شناسنامه با آزمایش ژنتیک احراز هویت می‌شوند

فضا عليه كساني كه ثبت‌نام كردند، خيلي سنگين بود

پر بحث

موروثی بودن هیات امنا در موسسه مولی الموحدین مطرح نیست   (۶ نظر)

عیدوک بامری که بود و چه رابطه‌ای با حاج قاسم داشت/ احمد یوسف زاده توضیح داد   (۵ نظر)

مشکل تامین زمین در کرمان برای ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن  وجود ندارد   (۴ نظر)

حمله سگ‌های ولگرد موجب مرگ یک زن در رفسنجان شد    (۲ نظر)

صدور هشدار سطح نارنجی هواشناسی برای کرمان / کاهش شدید دما و بارش برف   (۱ نظر)

ناصر فرشید به عنوان فرمانده انتظامی استان کرمان منصوب شد   (۱ نظر)

۷ منطقه در استان کرمان امروز وارد فاز عملیاتی ساخت مسکن می‌شوند / هرچه زمین در اختیار دستگاه‌هاست باید برای ساخت مسکن واگذار شود / منطقه حاشیه‌نشین شهرک 14 معصوم با 10 هزار جمعیت بلاتکلیف است   (۱ نظر)

بشنوید| نوحه خون گلوی حسین با صدای مداح کرمانی   (۱ نظر)

مدارس تا پایان سال غیرحضوری می‌شوند؟ / آخرین تصمیم آموزش و پرورش   (۱ نظر)

به بهانه های مختلف نباید دیگران را از خود دور کنیم/ باید گره از کار مردم باز کنیم   (۱ نظر)

پرطرفدارترین ها

باید با مردم صحبت کرد و مخاطرات ‌عدم مشارکت در انتخابات را مجدداً بازگو کرد/ در شهرهای کوچک توقعات سیاسی از نماینده مجلس کمتر و انتظارات اجتماعی بیشتر است   ( نظر)

جزئیاتی از دیدار کارگزاران سازندگی به نقل از محمد قوچانی   ( نظر)

نه اعتراض خیابانی و نه سکوت منفعلانه؛ صندوق رای و انتخابات راه‌حل نهایی است   ( نظر)