کد خبر: ۴۹۳۴۸
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۲
ارسال به دوستان
ذخیره
معاون وزیر جهاد عنوان کرد:
معاون وزیر جهاد و رییس سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه اعتبارات مبارزه با آفات محصولات کشاورزی از منابع مختلف جذب می‌شود گفت: در مرحله نخست بیش از چهار میلیارد تومان برای مقابله با آفت سوسک سرخرطومی حنایی در استان کرمان تخصیص یافته که جزو بالاترین مقدایر پرداختی به استان‌ها بوده است.

معاون وزیر جهاد و رییس سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه اعتبارات مبارزه با آفات محصولات کشاورزی از منابع مختلف جذب می‌شود گفت: در مرحله نخست بیش از چهار میلیارد تومان برای مقابله با آفت سوسک سرخرطومی حنایی در استان کرمان تخصیص یافته که جزو بالاترین مقدایر پرداختی به استان‌ها بوده است.

به گزارش ایرنا، حسین رنجبر اقدم در حاشیه نشست ستاد گیاه‌پزشکی کرمان و همایش پدافند غیرعامل در خصوص مهاجمان زیستی در این استان افزود: کل اعتبار اختصاص یافته برای مقابله با آفت سوسک سرخرطومی حنایی خرما به استان‌های جنوب کشور ۲۰ میلیارد تومان بوده که بیش از یک پنجم آن به استان کرمان اختصاص یافته است.

وی در پاسخ به وضعیت این آفت در استان و خسارت‌های خرماداران گفت: تخصیص این اعتبارات نگاه ویژه وزارت جهاد کشاورزی را برای مهار این آفت در استان کرمان نشان می‌دهد و به طور قطع در برنامه‌های بعدی هم استان کرمان را به طور ویژه می‌بینیم زیرا برای ما نوع و کیفیت محصولات کشاورزی این استان اهمیت خاصی دارد.

رنجبر اقدم اظهار داشت: حفظ کیفیت و سلامت محصولات کشاورزی در بازارهای داخلی و خارجی از اهمیت بسیار زیاد و ویژه‌ای برای ما در وزارتخانه برخوردار است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان حفظ نباتات کشور ادامه داد: استان کرمان به دلیل شرایط اقلیمی خاص، وسعت و تنوع کشت برای وزارت جهاد کشاورزی از اهمیت بسزایی برخوردار است و این تنوع اقلیمی و آب و هوایی موجب می‌شود آفات، بیماری‌ها و عوامل بیماری‌زای عدیده‌ای نیز بر روی محصولات کشاورزی این استان ایجاد خسارت کنند.

وی اظهار داشت: همانطور که شرایط برای رشد انواع گیاهان در استان کرمان مهیاست انتظار می‌رود عوامل خسارات‌زا نیز بیشتر وجود داشته باشد لذا به طور خاص مدیریت، پایش، ردیابی و کنترل آفات و اقدامات ارزشمندی در کرمان در دست انجام و قابل تقدیر است اما نیاز استان بیش از اقدامات انجام شده است که سعی می‌شود در برنامه‌هایی که برای این استان اندیشیده می‌شود رویکردهای اقتصادی، اجتماعی و جایگاهی که کرمان در سطح کشور دارد را بیشتر ببینیم.

رنجبر اقدم تصریح کرد: استان کرمان به خاطر جایگاه ویژه‌ای که در تولید برخی محصولات کشاورزی مانند پسته، خرما و مرکبات دارد از اهمیت خاصی برخوردار است اما این محصولات نیز مشکلات زیادی در بخش سرایت آفات دارند که تاکنون زحمات و تلاش‌های خوبی برای مهار و امحای این آفات انجام شده به طوری که در حد قابل قبولی کنترل شده‌اند.

وی با بیان اینکه لازم است در این زمینه بویژه در تولیدات صادراتی مانند پسته و خرما تغییر رویکرد داشته باشیم اظهارداشت: در واقع نگاه آینده وزارت جهاد کشاورزی کم کردن فشار سم‌پاشی‌ها و نیز استفاده از سموم شیمیایی در مزارع و باغ‌های استان کرمان و سایر استان‌هاست.

معاون وزیر و رییس سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه تلاش داریم در مقابله با آفات و حمایت‌های دیگر استان کرمان را به علت جایگاه ویژه آن در تولیدات کشاورزی به طور خاص ببینیم گفت: سعی می‌شود با کمک و همکاری معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی اقدامات لازم را در حوزه مدیریت افلاتوکسین که یکی از مشکلات مهم در حوزه صادرات پسته برای باغداران استان است اقدامات خوبی به عمل بیاوریم.

رنجبر اقدم افزود: همچنین تصمیم‌های خوبی در سطح وزارت جهاد کشاورزی اتخاذ و اقدامات خوبی در این خصوص انجام شده که انتظار همراهی و همکاری بیشتری را از مدیران استانی، کشاورزان و باغداران داریم و دستورالعمل و راهبردهایی را که برای رفع این مشکل و به دنبال آن صادرات مسائل تجاری استان است مرتفع شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

توصیه‌های طب سنتی برای روزهای ابتدایی پاییز

توقیف شترهای سرگردان جاده رفسنجان- نوق؛ مالکان باغات خسارت دیده از شترها شکایت خود را ثبت کنند

قیمت طلا، سکه و ارز شنبه 8 مهر1402

نحوه اعمال ضرایب سابقه تحصیلی کنکوری‌های ۱۴۰۳ اعلام شد

عاملان نزاع و درگيري دسته جمعي در نرماشير دستگیر شدند

بانوان کرمانی قهرمان مسابقات استانی کیک‌بوکسینگ شدند

  برگزاری نخستین رویداد ملی صنعت دانش‌بنیان با حضور مدیرعامل گهرزمین

فاقدین شناسنامه با آزمایش ژنتیک احراز هویت می‌شوند

بلیط سینما در کرمان نیم‌ بها شد

هوای کرمان در هفته جاری گرم‌تر می‌شود

پربازدید ها

قیمت جدید روغن‌های خوراکی و شکر اعلام شد

تورم به سی درصد بازمی‌گردد؟/ افقه: وضعیت تامین کالری مردم زمان جنگ هم از حالا بهتر بود

کارت ملی هوشمند جایگزین کارت عابر بانک شد

  برگزاری نخستین رویداد ملی صنعت دانش‌بنیان با حضور مدیرعامل گهرزمین

قیمت طلا، سکه و ارز شنبه 8 مهر1402

توقیف شترهای سرگردان جاده رفسنجان- نوق؛ مالکان باغات خسارت دیده از شترها شکایت خود را ثبت کنند

پر بحث

موروثی بودن هیات امنا در موسسه مولی الموحدین مطرح نیست   (۶ نظر)

عیدوک بامری که بود و چه رابطه‌ای با حاج قاسم داشت/ احمد یوسف زاده توضیح داد   (۵ نظر)

مشکل تامین زمین در کرمان برای ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن  وجود ندارد   (۴ نظر)

مجازات طلاق صوری فرزندان متوفی به قصد دریافت مستمری چیست؟    (۳ نظر)

حمله سگ‌های ولگرد موجب مرگ یک زن در رفسنجان شد    (۲ نظر)

صدور هشدار سطح نارنجی هواشناسی برای کرمان / کاهش شدید دما و بارش برف   (۱ نظر)

ناصر فرشید به عنوان فرمانده انتظامی استان کرمان منصوب شد   (۱ نظر)

۷ منطقه در استان کرمان امروز وارد فاز عملیاتی ساخت مسکن می‌شوند / هرچه زمین در اختیار دستگاه‌هاست باید برای ساخت مسکن واگذار شود / منطقه حاشیه‌نشین شهرک 14 معصوم با 10 هزار جمعیت بلاتکلیف است   (۱ نظر)

بشنوید| نوحه خون گلوی حسین با صدای مداح کرمانی   (۱ نظر)

مدارس تا پایان سال غیرحضوری می‌شوند؟ / آخرین تصمیم آموزش و پرورش   (۱ نظر)