کد خبر: ۵۰۱۳۱
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۸
ارسال به دوستان
ذخیره
یک باستان‌شناس:
یک باستان‌شناس از گسترش شکاف در بدنه و گنبدخانه آرامگاه به‌جای‌مانده از دوره ایلخانیان در شهرستان انار کرمان خبر داد.

یک باستان‌شناس از گسترش شکاف در بدنه و گنبدخانه آرامگاه به‌جای‌مانده از دوره ایلخانیان در شهرستان انار کرمان خبر داد.

به گزارش ایسنا، محمدرضا نسب‌عبداللهی گفت: این آرامگاه در بدنه، ایوان و گنبدخانه مدت‌هاست دچار شکاف شده است، اما تاکنون اقدامی برای جلوگیری از گسترش این شکاف‌ها انجام نشده و بیم آن می‌رود که آسیب‌ها، استواری بنا را به‌ویژه در گنبدخانه از بین ببرد.

 وی افزود: گنبد این آرامگاه ایلخانی دارای معماری خاصی است و باید پیش از فرو ریختن، از سوی میراث‌فرهنگی و اوقاف برای مرمت آن اقدامات فوری انجام شود.

 این باستان‌شناس گفت: پنجره‌های مشبک آجری در پوسته خارجی گنبد و پنجره‌های مشبک گچی در پوسته داخلی، نقاشی موجود روی پوسته داخلی گنبد، گچ‌بری، طاقچه‌ها و طاق‌نماهای موجود در بدنه ایوان و گنبدخانه از جمله تزئینات این آرامگاه هستند.

به گفته نسب‌عبداللهی، ساخت‌وساز غیراصولی در آرامگاه، تغییرات در کف‌سازی فضاهای داخلی و خارجی، مسدود شدن طاقچه‌های رواق‌های شرقی و غربی، از بین رفتن بخش زیادی از نقاشی‌های گنبدخانه بر اثر گچ‌کاری، تغییر ورودی مجموعه از جبهه غربی به جنوبی، تخریب بعضی از فضاهای اصلی بنا، تغییرات در ابعاد و اندازه‌های ورودی‌های فضاهای داخلی بنا، مسدود شدن روزنه‌های زیرگنبد، تخریب مقرنس‌های زیر گوشه‌سازی‌های گنبد، تغییر اعیان مجموعه و گسترش آن در جبهه جنوبی، تخریب دیوار اصلی جهت شرقی، تخریب سقف اتاق‌های طبقه اول برای ایجاد پلکان، اجرای اندود گچ روی تزئینات داخلی بنا، اجرای اندود گچ و خاک روی بدنه‌های داخلی رواق‌های شرقی و غربی و اجرای اندود سیمان بر روی کف‌پوش‌های داخلی و خارجی بنا» از جمله آسیب‌های انسانی است که در طول سالیان گذشته به این آرامگاه ایلخانی وارد شده است.

وی گفت: مصالح اصلی این آرامگاه ایلخانی خشت و گل بوده است، اما حدود دهه قبل ساخت و سازهایی در آن انجام شد که بنا را از شکل و شمایل اصلی خارج کرد و منظر آن را از بین برد.

 این باستان‌شناس بیان کرد: این آرامگاه به نام «بشر حافی» شناخته می‌شود و به نظر می‌آید فردی که در این آرامگاه به خاک سپرده شده از مریدان بشر بن حارث، یکی از عارفان و صوفیان سرشناس قرن سوم هجری باشد.

البته بنا بر تصریح کتاب تاریخ بغداد از آثار قرن پنجم هجری، بشر بن حارث مشهور به بشر حافی که از عارفان و صوفیان زمان خود بود در سال ۲۲۷ هجری در بغداد درگذشت و در مزارستان باب حرب بغداد به خاک سپرده شد.

 نسب‌عبداللهی اظهار کرد: در ایران چندین آرامگاه به نام بشر حافی وجود دارد که هیچکدام بشر بن حارث نیستند، چون همان‌طور که اشاره شد بر اساس تصریح منابع متعدد مانند کتاب «تاریخ بغداد» این عارف در بغداد به خاک سپرده شده و آرامگاه‌هایی که به نام بشر حافی در ایران وجود دارد، از صوفیان زمان خود بوده‌اند که عنوان «بشر حافی» را که لقب بشر بن حارث بوده، برای خود انتخاب کرده‌اند.

 این باستان‌شناس گفت: ما نمی‌دانیم فردی که در آرامگاه ایلخانی شهرستان انار دفن است، نامش چیست، اما می‌دانیم از صوفیان و عارفان زمان خود بوده است.

  آرامگاه بشر حافی شهرستان انار با دیرینگی ایلخانیان در سال ۱۳۸۲ در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسیده است. ایلخانان مغول از سال ۶۵۴ تا ۷۵۶ هجری قمری و حدود یکصد سال بر این حکومت کردند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

قیمت طلا و سکه صعودی شد

دستور قطع برق ادارات پرمصرف صادر شد

 ۱۷۱ روستا در استان کرمان از نعمت آب شرب سالم برخوردار شدند

آتش سوزی در 5 هکتار از اراضی جنگلی جبالبارز جیرفت

پزشکیان: در پیام‌های شهید سلیمانی بویی از تفرقه وجود نداشت

از ابتدای مرداد ماه به حساب 40 هزار بازنشسته وام 30 میلیونی واریز می شود

وزیر نیرو: دو هفته بسیار گرم، پیش روی کشور است؛ مردم در مصرف برق صرفه‌جویی کنند

جریمه بیش از ۱۷ میلیارد ریالی قاچاقچی سوخت در شهربابک

یک کشته و یک مصدوم در واژگونی تانکر قیر در فهرج

صعود قیمت خودروهای داخلی و خارجی در بازار

پر بحث

10 روستای استان کرمان به عنوان روستای هدف گردشگری انتخاب شدند   (۲۴ نظر)

پیش بینی وضعیت آب و هوای کرمان   (۲ نظر)

امام جمعه سابق راور درگذشت   (۲ نظر)

صدور هشدار زرد هواشناسی؛ ورود سامانه بارشی نسبتا قوی به کرمان   (۱ نظر)

دو روستا و یک شهر استان کرمان به اینترنت پرسرعت متصل شدند   (۱ نظر)

افرادی که کارت سوخت آنها خارج از طرح کدینگ است به شرکت نفت مراجعه کنند   (۱ نظر)

پاییز بی‌باران و خشک در کرمان همچنان ادامه دارد   (۱ نظر)

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از آئین پرسه شادروان فردوس کاویانی در کرمان   (۱ نظر)

پایان زندگی جوان 35 ساله کرمانی بر اثر سقوط در چاه   (۱ نظر)

چرا دلایل رد صلاحیت را با مردم در میان نمی‌گذارید؟ / آنان که دست به رد صلاحیت زده‌اند، صلاحیت تعیین مصالح کشور و سلب صلاحیت از افراد را ندارند / اینک حجت تمام شد   (۱ نظر)