کد خبر: ۵۰۶۲۸
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۳
ارسال به دوستان
ذخیره
عضو حزب اعتماد ملی و نماینده پیشین مجلس معتقد است اگر اصلاح‌طلبان و اعتدالیون برای انتخابات مجلس دوازدهم ائتلاف کنند می‌توانند لیستی ۳۰ نفره ارائه دهند و افرادی مانند مسعود پزشکیان وارد مجلس دوازدهم شوند.

عضو حزب اعتماد ملی و نماینده پیشین مجلس معتقد است اگر اصلاح‌طلبان و اعتدالیون برای انتخابات مجلس دوازدهم ائتلاف کنند می‌توانند لیستی ۳۰ نفره ارائه دهند و افرادی مانند مسعود پزشکیان وارد مجلس دوازدهم شوند.

به گزارش خبرآنلاین، « اگر ۸ تا ۱۰ درصد مردم تهران پای صندوق‌ها بیایند، احتمالا بعید است که لیست اصلاح‌طلبان رای بیاورد.» این پیش‌بینی است که محمدرضا خباز نماینده ادوار مجلس و استاندار دولت روحانی می‌کند اما تاکید دارد «اصلاح‌طلبان تلاش کنند حداقل ۳۰ نماینده مانند پزشکیان وارد مجلس دوازدهم شوند»

او که خود در این دوره از انتخابات ثبت‌نام کرده و از خوان پیش‌ ثبت‌نام انتخابات هم عبور کرده است پیشنهاد می‌کند اعتدالیون و اصلاح‌طلبان مشترکا لیستی را ارائه کنند.

اصلاح طلبان برای همه کرسی های مجلس کاندیدا نخواهند داشت زیرا...

محمدرضا خباز، عضو شاخص حزب اعتمادملی و نماینده ادوار مجلس  ابتدا با اشاره به تایید صلاحیتش در مرحله پیش ثبت‌نام انتخابات مجلس دوازدهم، درباره رویکرد اصلاح‌طلبان برای حضور در این انتخابات اظهار کرد: اصلاح طلبان اکنون به دو قسمت تقسیم شدند؛ یک قسمتی که اکثریت هستند یعنی ۲۵ حزب و در بیانیه ای اعلام کردند و آقای جواد امام هم به عنوان سخنگو بیان کرد که هیچ توصیه ای برای حضور یا عدم حضور در انتخابات برای کاندیداها ندارند.

دستِ خالی اصلاح طلبان در بستن لیست انتخاباتی /«کاندیداهای گمنام»، شانس رأی آوری دارند؟

وی افزود: از سویی ۵ حزب هم از جمله احزاب اعتماد ملی(که من نیز عضو آن هستم)، کارگزاران سازندگی، مردم سالاری، ندای ایرانیان و حزب کار و خانه کارگر به کاندیداهایشان اعلام کردند که هرکس در خودش می‌بیند که برای حضور در انتخابات آمادگی دارد، شرکت کند. یعنی این ۵ حزب توصیه‌ای نکردند، ولی پیشنهاد دادند اگر کسی در خود آمادگی کاندیداتوری می بیند حضور یابد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تصریح کرد: بنابراین من پیش‌بینی می‌کنم که مثل انتخابات دور گذشته شود؛ یعنی اصلاح‌طلبان با عنوان مجموعه اصلاح‌طلبان در انتخابات با این حال و هوایی که نشان داده می‌شود، رسما کاندیدا برای همه کرسی‌های کشور نخواهند داشت، به جز همین ۵ حزب از اصلاح‌‌طلبان، اینها هم دور گذشته به صحنه آمدند اما موفق به حضور در مجلس نشدند.

اصلاح‌طلبان تلاش کنند حداقل ۳۰ نماینده مانند پزشکیان وارد مجلس دوازدهم شوند

به گفته خباز، ۴ یا ۵ اصلاح طلبی که اکنون در مجلس یازدهم حضور دارند که شاخص آنها مسعود پزشکیان است نیز در اثر حمایت حزبی رای نیاورده، بلکه در اثر جایگاه خودش و شناختی که مردم آن مناطق از ایشان داشتند منتخب شده است.

این عضو حزب اعتماد ملی گفت: من نظرم این است که اصلاح طلبان اگر این فرصت را مغتنم بشمارند و تلاش کنند به جای یک آقای پزشکیان ۵۰ تا آقای پزشکیان در مجلس داشته باشند، ۳۰ تا آقای پزشکیان در مجلس داشته باشند، می‌توانند در سرنوشت کشور موثر باشند، اگر حتی قدم‌های مثبتی نتوانند بردارند می‌توانند جلو قدم‌های منفی را بگیرند؛ یعنی این طرح‌هایی که الان شما می‌شنوید در ظرف این ۳ سال داده شد و خیلی از اینها منطقی نبود اما رای مجلس بود، چنین افرادی می‌توانستند مانع رای آوری شوند.

تاثیرگذاری نمایندگان مبارز

خباز خاطرنشان کرد: حضور همین تعداد نماینده می‌تواند باعث شود طرح‌های کم ارزش و بلکه بی‌ارزش در مجلس رای نیاورد بنابراین حداقل وجود چند نماینده مقابل و کارکشته می‌تواند در جلوگیری از تصمیمات ناروا و غیرکارشناسی و تصمیماتی که به ضرر مردم است، تاثیرگذار باشد.

وی ادامه داد: اگر موفق شدند تصمیمات و طرح‌های خوبی ارائه کنند و مقداری جلو فشار معیشتی مردم را هم بگیرند که چه بهتر اما اگر نتوانستند حداقل جلو بعضی از تصمیمات نامناسب را که می‌توانند بگیرند!

پیشنهاد ائتلاف اصلاح‌طلبان با اعتدالیون

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه با اشاره به موانعی مانند نظارت استصوابی شورای نگهبان برای کسب‌ کرسی‌های مجلس و ارائه یک لیست ۳۰ نفره در تهران، اظهار کرد: اصلاح‌طلبان می‌توانند با اعتدالیون در تهران ائتلاف کنند و لیستی ۳۰ نفره ارائه دهند.

پیش‌بینی حضور ۸ تا ۱۰ درصدی مردم در پای صندوق‌های رای

خباز درباره میزان مشارکت مردم در انتخابات مجلس دوازدهم گفت: نظرسنجی‌هایی که تابحال داده شده، نشان می‌دهد در تهران ۸ تا ۱۰ درصد واجدین شرایط رای می‌دهند و قصد شرکت در انتخابات را دارند؛ اگر وضع همین باشد که الان هست یعنی همین ۸ تا ۱۰ درصد مردم تهران پای صندوق ها بیایند، احتمالا بعید است که لیست اصلاح طلبان رای بیاورد.

مردم تهران هم رای می‌دهند، اگر…

وی تأکید کرد: اما اگر به هر دلیلی (چون آینده را کسی ندیده است) مردم رغبت کنند و از این مجلس فعلی که تصمیماتی ناروا و ضدمردمی را گرفت عبرت بگیرند و بگویند اگر ما شرکت نکنیم ممکن است مجلس بعدی از این مجلس هم ضعیف تر باشد و در عین حال تصمیمات آن مجلس آینده هم برای سرنوشت همین ملت و مردم خواهد بود، پای صندوق ها بیایند، احتمال اینکه لیست ترکیبی اصلاح طلبان و اعتدالیون رای بیاورد وجود خواهد داشت.

استاندار سمنان در دولت یازدهم با انتقاد از زدن «انگ تحریم» به اصلاح‌طلبان، گفت: افراد بی‌منطق مجددا می‌توانند آن انگ را بزنند اما آنچه سبب می‌شود که افراد بی‌محابا حرف نزنند و بدون تحقیق سخن نگویند و حرف کارشناسی بزنند، ایمان و اعتقاد آنها به مردم، جامعه و آخرت است اما در همه ادوار بودند افرادی که بی‌محابا حرف می‌زدند و الان هم آن افراد تندرو در کشور ما هستند، تازه از الان کسانی که کاندیدا نشدند را هم به‌نوعی تهدید می‌کنند!

کاندیدا شدن حق است نه تکلیف!

خباز بیان کرد: مهم این است که این برچسب‌ها به این افراد نمی‌چسبد چون شرکت به عنوان کاندیدا یک حق است، یک تکلیف که نیست؛ یعنی واجب نیست همه شرکت کنند. یک حق است هرکس خواست می‌تواند از این حقش استفاده کند هرکس نخواست استفاده نمی‌کند. بنابراین اینهایی که با برچسب و انگ زدن و با انگ تحریم می‌خواهند اصلاح‌طلبان را به قول خودشان همیشه از صحنه خارج کنند، سخت در اشتباه هستند و این اتفاق نخواهد افتاد. ولی آنها کار بی‌منطق خود را احتمالا در این دوره هم تکرار می‌کنند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره راه‌های افزایش اقبال عمومی به اصلاح‌طلبان، تصریح کرد: با داشتن برنامه ممکن است؛ اگر اصلاح‌طلبان و مجموعه‌ای که در انتخابات شرکت می‌کنند یک برنامه مختصر و قابل فهم ارائه کنند (نه یک متنی سنگین و قلمبه و سلمبه‌ای که قابل درک و قابل فهم برای همه نباشد) یک برنامه کوتاه چندبندی به مردم ارائه شود که اگر ما رای بیاوریم و اکثریت مجلس را داشته باشیم، این برنامه را دنبال خواهیم کرد اما اگر هم رای نیاوریم و اکثریت مجلس را به عنوان اثرگذار در دست نداشته باشیم، حداقل از حقوق شما و حقوق شهروندی شما دفاع می‌کنیم.

استفاده از تریبون قدرتمند مجلس برای دفاع از حقوق شهروندی

این عضو حزب اعتماد ملی گفت: مردم باید احساس کنند که پشتوانه‌ای در مجلس دارند چون شما می‌دانید که تریبون مجلس یکی از پرقدرت‌ترین تریبون‌های کشور است. باید بگویند از این تریبون پرقدرت مجلس در دفاع از حقوق شهروندی همه مساعی و تلاش خود را به کار خواهیم برد.

خباز تاکید کرد: برنامه باید نشان دهنده آینده کشور باشد، نه یک برنامه سنگین مانند برنامه ۷ هزار صفحه آقای رئیسی و ۱۰ هزار صفحه‌ای آقای محسن رضایی که هیچ کس هم آنها را ندید، اینطور نباشد.

وی افزود: نباید مثل کسانی باشند که بعد از رای آوردن قول‌هایی که به مردم دادند را فراموش کنند و غافل شوند. باید واقعا خودشان را به آب و آتش بزنند تا قول‌هایی که به مردم دادند عملی شود و اگر هم نشد باز با صداقت و صراحت بیایند به مردم حقیقت را بگویند. بگویند که ای مردم ما چنین قولی به شما دادیم در تاریخ فلان و دلیلی که الان نمی‌توانیم قول را عمل کنیم این موانع است. موانع را روشن و شفاف به مردم بگویند.

مشکلی به نام «عدم شفافیت»

این نماینده پیشین مجلس با انتقاد از نبود شفافیت در کشور، گفت: مشکل اولیه کشور ما عدم شفاف‌سازی است؛ یعنی تصمیمات گرفته می‌شود و آثار آن تصمیمات برای مردم بیان نمی‌شود. مثلا کسانی که در ۴ سال پیش برجام را در مجلس آتش زدند اگر آن روز به مردم می‌گفتند که ای مردم اگر برجام اجرا شود این اتفاقات می‌افتد و اگر اجرا نشود این اتفاقات می‌افتد و هزینه‌ها را برای مردم بیان کنند، الان نمی‌آمدند باز خودشان مدافعین برجام باشند چون تخریب کنندگان برجام در سه، چهار سال پیش در دولت گذشته امروز مدافعان برجام در مجلس شورای اسلامی شدند؛ بنابراین لازم است برنامه‌ای شفاف وجود داشته باشد تا در آینده طبق آن پاسخگو باشیم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

فرمانده کل قوا: نیروی دریایی ارتش؛ ظرفیت بزرگ نظام و کشور است

قیمت طلا، سکه و ارز دوشنبه 7 آذر1402

رفع تصرف بیش از 3 هزار مترمربع اراضی ملی در کرمان

نقش اصحاب رسانه در نهادینه کردن صلح و سازش مهم است

خروج اعضای هیئت بازرسی انتخابات از مدار بی‌طرفی جرم است

اداره کل استاندارد کرمان برای آسانسور چهار مجتمع بزرگ اعلام جرم کرد

یک تبعه خارجی مبتلا به مالاریا در رودبارجنوب شناسایی شد

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی: گوشت گران شد چون دام کافی وجود ندارد

برنامه امتحانات نهایی دی 1402 اعلام شد

لاله‌زار صبح امروز سردترین ایستگاه کشور گزارش شد

پربازدید ها

یکی از مؤلفه‌های اصلی در بررسی صلاحیت‌ها پاکدستی و سلامت اقتصادی افراد است

روزنامه اصولگرا: محبوبیت روحانی  بیش از روز‌های ابتدایی نامزدی او در  سال ۹۲ است

روحانی مهره کلیدی برای نظام است و نمی توانید او را راهی پارکینگ سیاست کنید

روایت عباس عبدی از گفت‌وگویش با احمد توکلی درباره اسناد محرمانه

طعنه تند همتی به سیاست‌های اقتصادی رییسی/ هنوز می‌گویید رشد پایه پولی تورم‌زا نیست؟

فرمانده کل قوا: نیروی دریایی ارتش؛ ظرفیت بزرگ نظام و کشور است

پر بحث

10 روستای استان کرمان به عنوان روستای هدف گردشگری انتخاب شدند   (۲۲ نظر)

موروثی بودن هیات امنا در موسسه مولی الموحدین مطرح نیست   (۸ نظر)

عیدوک بامری که بود و چه رابطه‌ای با حاج قاسم داشت/ احمد یوسف زاده توضیح داد   (۵ نظر)

مشکل تامین زمین در کرمان برای ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن  وجود ندارد   (۴ نظر)

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از مراسم عزاداری منزل حاج ماشاءالله خدادادپور در کرمان   (۲ نظر)

صدور هشدار زرد هواشناسی؛ ورود سامانه بارشی نسبتا قوی به کرمان   (۱ نظر)

ناصر فرشید به عنوان فرمانده انتظامی استان کرمان منصوب شد   (۱ نظر)

۷ منطقه در استان کرمان امروز وارد فاز عملیاتی ساخت مسکن می‌شوند / هرچه زمین در اختیار دستگاه‌هاست باید برای ساخت مسکن واگذار شود / منطقه حاشیه‌نشین شهرک 14 معصوم با 10 هزار جمعیت بلاتکلیف است   (۱ نظر)

دو روستا و یک شهر استان کرمان به اینترنت پرسرعت متصل شدند   (۱ نظر)

بشنوید| نوحه خون گلوی حسین با صدای مداح کرمانی   (۱ نظر)