کد خبر: ۵۰۷۵۷
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۸
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیرکل بهزیستی استان کرمان:
مدیرکل بهزیستی استان کرمان با بیان اینکه از سوی سالمندان و خانواده‌هایشان تقاضا و مطالبه‌گری و تمایل برای استفاده از مراکز موجود ارائه خدمات ویژه سالمندان دیده نمی‌شود، اظهارداشت: سالمندان هر جامعه سرمایه‌های اجتماعی آن جامعه هستند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان با بیان اینکه از سوی سالمندان و خانواده‌هایشان تقاضا و مطالبه‌گری و تمایل برای استفاده از مراکز موجود ارائه خدمات ویژه سالمندان دیده نمی‌شود، اظهارداشت: سالمندان هر جامعه سرمایه‌های اجتماعی آن جامعه هستند.

به گزارش گفتارنو به نقل از روابط عمومی بهزیستی استان کرمان، علیرضا وحیدزاده در مراسم بزرگداشت روز جهانی سالمندان گفت: هر سالمند دنیایی از دانش و تجربه در خود نهان دارد که می‌توان از این تجربه و دانش برای طراحی پروژه‌های نو و مطابق با نیازهای سالمندان استفاده کرد به شرط آنکه خود سالمندان نسبت به این موضوع دغدغه داشته باشند و پیشقدم شوند.

وی در پاسخ به این نکته که گفته می‌شود در جامعه خدمات مناسب برای سالمندان وجود ندارد، اظهارداشت: موضوع عدم وجود خدمات مناسب و مورد نیاز سالمندان در جامعه را می‌توان از سه منظر بررسی کرد؛ ابتدا نقش خود سالمندان، سپس نقش خانواده و پس از آن نقش دستگاه‌های اجرایی را ببینیم.

وحیدزاده افزود: امروزه شاهد هستیم که از سوی سالمندان و خانواده‌هایشان تقاضا و مطالبه‌گری و تمایل برای استفاده از مراکز موجود ارائه خدمات ویژه سالمندان دیده نمی‌شود و چه بسا گاهی با پیشنهاد تعطیلی برخی از این مراکز به علت عدم وجود متقاضی استفاده از خدمات این مراکز مواجه می‌شویم.

 مدیرکل بهزیستی استان کرمان تاکید کرد: سالمندان باید برای استفاده از خدمات مراکز موجود و استفاده از ظرفیت تجربه و دانش خودشان برای ارتقا و رشد خدمات این مراکز متناسب با نیازهایشان پیشقدم شوند و انتظاری از حمایت خانواده و نسل بعد نداشته باشند.

وی تصریح کرد: در گذشته نقش خانواده در حمایت از سالمندان و رسیدگی به نیازهایشان موثر و پررنگ بود، اما امروزه با توجه به پیچیده شدن زندگی اجتماعی، کارکرد خانواده تغییر کرده و نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که خانواده امروزی همچون گذشته به تمام نیازهای سالمندان توجه داشته باشد و به این نیازها رسیدگی کند.

وحیدزاده ادامه داد: امروز از سوی دستگاه‌های اجرایی مکانیزم‌ها و ابزار جایگزین طراحی شده تا خلاء خانواده در این زمینه پرشود.

مدیر کل بهزیستی استان کرمان از مراکز خدمات سالمندان تحت نظر بهزیستی از جمله مراکز مراقبتی، مراکز روزانه و مراکز ارائه خدمات تخصصی در منزل به عنوان ابزار و مکانیزم‌های جایگزین موجود یاد کرد و گفت: باید از خدمات این مراکز استفاده شود تا دولت احساس کند که برای استفاده از این خدمات مطالبه و تقاضا وجود دارد و به جای تعطیلی مراکز موجود، مراکز جدیدی نیز برای استفاده از سالمندان اضافه شود.

وی با اشاره به اینکه وظیفه دستگاه‌های اجرایی این است که متناسب با نیاز و تقاضای سالمندان برنامه داشته باشند اضافه کرد: طراحی برنامه‌های مطلوب و متناسب با نیازهای این قشر نیازمند مداخله و مشارکت مستقیم خود سالمندان می‌باشد چرا که هر قشر و گروهی نیازهای خودشان را بهتر از دیگران تشخیص می‌دهند.

وحیدزاده افزود: تشکل‌های سالمندان از جمله بنیادهای فرزانگان که گویا برای همین هدف هم ایجاد شده‌اند، باید با استفاده از تجربه و اندوخته علمی سالمندان و استفاده از این ظرفیت، نیازها و مطالبات آنان را شناسایی و برنامه‌ها و طرح‌های پیشنهادی خود را به دستگاه‌های اجرایی منتقل کنند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

آخرین قیمت طلا، سکه و ارز در بازار

تعرض به حقوق شهروندی از سوی هیچ فرد و ارگانی پذیرفتنی نیست

سخنگوی آموزش و پرورش: ۳۰‌ درصد پاداش بازنشستگان ۱۴۰۱ تا فردا پرداخت می‌شود

انتقال نافرجام 25 کیلو شیشه در قالب مسافرت خانوادگی

افزایش ابر پدیده غالب جوی در استان کرمان

گواهینامه‌های رانندگی ۵ رنگ می‌شوند

افزایش بیماری‌های تنفسی در کرمان؛ موج آنفلوانزا همچنان ادامه دارد

زمان قطعی واریز و مبلغ سود سهام عدالت مشخص شد

شناسایی ۴۵۱ بیمار قطعی فشار خون و ۲۲۷ بیمار قطعی دیابت در کرمان

مرکز روزانه توانبخشی معلولان در شهرستان زرند افتتاح شد

پربازدید ها

پیش‌بینی وضعیت هوای استان کرمان طی امروز  

افزایش ابر پدیده غالب جوی در استان کرمان

دستگیری شرور مسلح با ۱۳سلاح غیرمجاز

هشدار دامپزشکی نرماشیر در خصوص بیماری تب برفکی

معجون بسیار خوب برای سرماخوردگی

پیشگیری از پوکی استخوان با این خوراکی خوشمزه

رئیس دادگستری ریگان عنوان کرد: دریافت یک سال حقوق یک کارمند بدون حضور در محل کار

استاندار کرمان عنوان کرد: اولویت‌بندی واگذاری زمین به خانواده‌های چهار فرزند و بالاتر

لاله زار با دمای ۴ درجه زیر صفر خنک‌ترین نقطه کرمان

رسم غلط تیراندازی در مراسم عروسی جان یک نفر را گرفت

پر بحث

10 روستای استان کرمان به عنوان روستای هدف گردشگری انتخاب شدند   (۲۲ نظر)

موروثی بودن هیات امنا در موسسه مولی الموحدین مطرح نیست   (۸ نظر)

عیدوک بامری که بود و چه رابطه‌ای با حاج قاسم داشت/ احمد یوسف زاده توضیح داد   (۵ نظر)

مشکل تامین زمین در کرمان برای ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن  وجود ندارد   (۴ نظر)

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از مراسم عزاداری منزل حاج ماشاءالله خدادادپور در کرمان   (۲ نظر)

صدور هشدار زرد هواشناسی؛ ورود سامانه بارشی نسبتا قوی به کرمان   (۱ نظر)

ناصر فرشید به عنوان فرمانده انتظامی استان کرمان منصوب شد   (۱ نظر)

۷ منطقه در استان کرمان امروز وارد فاز عملیاتی ساخت مسکن می‌شوند / هرچه زمین در اختیار دستگاه‌هاست باید برای ساخت مسکن واگذار شود / منطقه حاشیه‌نشین شهرک 14 معصوم با 10 هزار جمعیت بلاتکلیف است   (۱ نظر)

ببینید| فیلم کامل سخنان سید حسین مرعشی در شبکه افق   (۱ نظر)

دو روستا و یک شهر استان کرمان به اینترنت پرسرعت متصل شدند   (۱ نظر)