کد خبر: ۵۰۸۰
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۷
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیس مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) با بیان این‌که «وظیفه این مؤسسه کنترل جریان‌های بوجود آمده در ارتباط با نام امام(ره) است»، گفت: ما نباید اجازه دهیم هر کسی با نام و آرمان‌های امام دکان باز کند.
رئیس مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) با بیان این‌که «وظیفه این مؤسسه کنترل جریان‌های بوجود آمده در ارتباط با نام امام(ره) است»، گفت: ما نباید اجازه دهیم هر کسی با نام و آرمان‌های امام دکان باز کند.

به گزارش جماران، حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی انصاری در مراسمی که به مناسبت سالگرد تأسیس مؤسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام(ره) در محل پژوهشکده امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی برگزار شد با بیان این‌که «سال 67 سال بسیار مهمی در تاریخ انقلاب است» ادامه داد: به استثنای سال 57 و چند سال اول انقلاب که سال های بسیار مهمی بودند ما سال دیگری را مثل سال 67 سراغ نداریم که امام در آنها تصمیمات بزرگ و تاریخ ساز گرفته باشد.

وی در ادامه به بعضی از این تصمیمات اشاره و تصریح کرد: یکی از این تصمیمات موافقت با تأسیس و تشکیل مجمع روحانیون مبارز بود. به دلیل شرایطی که در آغاز سال 67 حاکم بود و ما در اوج جنگ و حماسه و مظلومیت بودیم این تصمیم امام برای چند صدایی کردن ملت و مشروعیت بخشیدن به آن یک نقطه عطف در تاریخ ما بود.

وی دومین تصمیم مهم امام را تصمیم‌گیری برای ورود به انتخابات سرنوشت‌ساز مجلس شورای اسلامی در دور دوم دانست و ادامه داد: از دیگر تصمیمات مهم امام انتصاب آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به فرماندهی و جانشینی فرماندهی کل قوا بود.

رئیس مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) البته مهم‌ترین تصمیم امام(ره) که تصمیمی بسیار سازنده برای کشور بود را مسأله قبول قطعنامه دانست و گفت: در سال 67 امام کارهای بسیار مهمی مثل منشور برادری، نوشتن نامه به گورباچوف، اعلام ارتداد سلمان رشدی و تعیین خط مشی روحانیت و حوزه ها در منشور روحانیت انجام داد. این در حالی است که ما بعد از سال‌های آغازین پیروزی انقلاب اسلامی تا سال 67 شاهد چنین تصمیم‌گیری‌های مهمی از سوی امام(ره) نبودیم.

وی تصمیمات سرنوشت‌ساز امام(ره) در سال 67 را پاسخ بزرگی به کسانی دانست که نسبت به ایشان منصفانه سخن نمی‌گفتند و اظهار کرد: بعضی معتقد بودند که امام خود در سال‌های جنگ تصمیم‌گیری نمی‌کند و تصمیم‌گیری‌های مهم را دیگران انجام می‌دهند. اما هدایت‌های امام در سال 67 همه شبهات را از بین برد.

وی یکی دیگر از تصمیمات مهم امام(ره) را جواب ایشان به نامه یادگار مرحوم‌شان دانست و در این‌باره توضیح داد: در همین دوران، یادگار امام نامه‌ای به ایشان می‌نویسند و قضایایی را مطرح می‌کنند که آثار و ثمرات پاسخ امام به این نامه را بعد از 27 سال در مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام می‌توانیم به خوبی مشاهده کنیم.

انصاری ادامه داد: من مؤسسه را یکی از هدایای امام به مردم تلقی می‌کنم که با مشکلات زیاد و بلاهایی که بر سرش آمد همه تلاشش را به خوبی انجام داد تا وظیفه نهاده شده بر عهده اش را انجام دهد. یادگار مرحوم امام پیش و پس از رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی دو مسئولیت به عهده گرفت، یکی مسئولیت مؤسسه که روش کار آن بعد از ارتحال امام تغییر کرد و دومین مسأله مسئولیت آستان، حرم امام و ساخت حرم بود.

وی ادامه داد: حرکت کردن در مسیر خط واقعی امام به دست یادگار ایشان قرار گرفت و مرحوم حاج سید احمد خمینی بعد از رحلت امام این وظیفه را به خوبی انجام دادند.

وی در ادامه به کارهای مؤسسه تنظیم و نشر اشاره کرد و گفت: در مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی کارهای بسیار بزرگ، ستودنی، بی همتا و کم نظیری انجام شده که ما باید به انجامشان افتخار کنیم. برخی معتقدند که وظیفه ما بعد از 27 سال تمام شده است، اما پاسخ من به آن‌ها این است که ما هنوز کارهای زیادی داریم و باید در راه حفظ و حراست از اندیشه‌های امام گام های بزرگ‌تری برداریم.

رئیس مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) ادامه داد: از بدو تأسیس تا به حال مؤسسه در معرض بلاهای گوناگونی بوده، تهمت‌ها و افتراهای زیادی شنیده است، اما حتی یک نکته سیاه و یک نکته منفی در پرونده خود ندارد.

وی در ادامه درباره رسالت مؤسسه گفت: برای فهم رسالت این سازمان باید این سؤال را مطرح کرد که ما باید چه کنیم تا سرمایه‌هایی که میراث امام است را حفظ و حراست نماییم و پاسخ به این سؤال را باید با توجه به رسالت‌مان یعنی حفظ و حراست از حرم و مؤسسه بدهیم.

وی درباره آفت‌هایی که بر سر راه نگه داشتن نام بزرگان است، توضیح داد: ما در جامعه خود هنرمندان زیادی را داریم که جانشین یا شاگرد ندارند. کسانی که سرمایه‌های مختلفی دارند، اما به هر دلیلی آن‌ها را در راه خدا انفاق نمی‌کنند و این یک آفت بزرگ است.

انصاری دومین آفت را افراط و زیاده روی دانست و گفت: ما نباید اجازه دهیم هر کسی با نام و آرمان های امام دکان باز کند. هر چند این به معنای جلوگیری از تبلیغ و ترویج اندیشه‌های امام نیست، اما وظیفه ما کنترل جریان‌های بوجود آمده در ارتباط با نام امام است.

وی تاکید کرد: سومین آفت در این زمینه عدم تبلیغ درست است. باید توجه داشته باشیم تبلیغ یک برنامه علمی است که اگر به درستی درباره آن عمل نکنیم موفق نخواهیم بود. نوع و نحوه تبلیغ کردن بسیار در جهان امروز مهم و تأثیرگذار است.

وی دومین سرمایه بزرگ تاریخی و هنری بعد از امام را سرمایه حرم دانست و گفت: ما باید به داشتن چنین مکانی افتخار کنیم؛ چرا که این حرم امروزه میلیون ها زائر دارد. 80 درصد گردشگران خارجی حتما برای بازدید حرم حاضر خواهند شد. علاوه بر این حرم مرکز فرهنگی و هنری منحصر به فرد و مخصوص به خود را دارد. به زودی کتابخانه‌ای در حرم تأسیس می‌شود که بزرگ‌ترین کتابخانه کشور خواهد شد. علاوه بر این ما یک مرکز علمی بزرگ یعنی پژوهشکده امام خمینی(س) را نیز در کنار حرم داریم.

رئیس مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) در پایان گفت: سرمایه‌های بزرگی در دست ماست که وظیفه عرضه آن را به عهده داریم و هیچ تریبونی مهمتر از تریبون امام برای معرفی و عرضه نام، افکار و آرمان‌های امام نخواهد بود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

تحلیل عباس عبدی از بیانیه‌های اخیر

معاون اقتصادی استاندار: مجتمع مس سرچشمه برای توسعه صنایع پایین‌دستی بیشتر تلاش کند

خاتمی در حرم امام چه گفت؟/ +تصاویر

بیانیه اخیر خاتمی فراخواندن عقلا فارغ از جناح‌بندی‌ها برای عبور از بحران بود

سید حسن خمینی: امام برای اولین بار در تاریخ، «جمهوریت» و «اسلامیت» را جمع کرد

وضعیت آسیب‌های اجتماعی استان کرمان نیازمند نگاه ویژه است / لزوم تامین اعتبار برای پیشگیری از جرائم

تولید و کاشت ۱۶ میلیون اصله نهال طی چهار سال در جنوب کرمان

دارویی که خون را جوانسازی می کند

ملی پوش ایرانی زیر آوار زلزله ترکیه ماند

کلاهبرداری 2 میلیاردی از یکی از بازاریان کرمانی

پربازدید ها

مجید انصاری: امام خمینی(ره) در برخورد با جوانان مقدس‌مآبانه برخورد نمی‌کرد/ دستگاه‌های حاکمیتی پای خودشان را از زندگی مردم بیرون بکشند/ قانون باید حاکم باشد نه سلیقه اشخاص/ داماد امام می‌گوید امام یکبار نفرمود که چرا صورتت را تیغ می‌زنی؟/ صداوسیما امروز تبدیل به رسانه‌ای شده است که سلیقه یک اقلیت بسیار محدود، جزم‌اندیش و متحجر در آن حاکم است/اگر شهید سلیمانی زنده بود، توسط همین تندروهای انقلابی‌نما به عنوان یک فرد واداده و بی‌بصیرت متهم می‌شد+ویدئوی خلاصه اظهارات

مشکلات و مسایل مردم جز با رجوع خرد ملی و جلب همکاری همگان شدنی نیست/ تندروها حق ندارند به جای اکثریت مردم حرف بزند

توصیه مهم همتی به دولت درباره بازار ارز/ قیمت ارز این‌گونه تعدیل می‌شود

خاتمی در حرم امام چه گفت؟/ +تصاویر

دفاع تمام‌قد «کیهان» از مولدسازی دولت رئیسی با حمله به روحانی، خاتمی و هاشمی / عملکرد سیاه‌تان، شرم‌آور است

بیانیه اخیر خاتمی فراخواندن عقلا فارغ از جناح‌بندی‌ها برای عبور از بحران بود

سید حسن خمینی: امام برای اولین بار در تاریخ، «جمهوریت» و «اسلامیت» را جمع کرد

تحلیل عباس عبدی از بیانیه‌های اخیر

پر بحث

چرا مرگ زهرا لری حاشیه‌ساز شد/ همه واکنش‌ها به درگذشت عضو پیشین شورای شهر کرمان   (۵ نظر)

جامعه ایران مدت‌ها است که جنبشی است/ مطالبات جامعه تخلیه نشده/ مهندسی فرهنگی از بالا دائم شهروند ناراضی تولید می‌کند/ جامعه ایران از رسانه‌ای به شبکه‌ای تبدیل شده/ باید مردم را تشویق کنیم به راه میانه و احیای حد وسط/ الان یک عده به ما می‌خندند، اما تا ابد نخواهند خندید/یکی از سرمایه‌های ایران دهه هشتادی‌ها هستند / مطالعات نشان می‌دهد در اعتراضات خشونت‌بار همه بازنده هستند   (۴ نظر)

چرا دیگران «دعایی» نشدند و یا «دعایی» نیستند؟   (۳ نظر)

مجازات طلاق صوری فرزندان متوفی به قصد دریافت مستمری چیست؟    (۳ نظر)

انتقاد تند همتی از تصویب طرح صیانت، «طبقاتی سازی اینترنت و محدودسازی حداکثری‌اش»   (۳ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند   (۲ نظر)

باز شدن مجدد موضوع تغییر نام فرودگاه کرمان این بار توسط پناهیان+ مخالفت سال گذشته امام جمعه و خانواده سردار سلیمانی با این موضوع   (۲ نظر)

به زودی پلاک سوم بر روی خودروها نصب می‌شود / کار برای سارقان خودرو و مخدوش‌کنندگان پلاک سخت می‌شود   (۲ نظر)