کد خبر: ۵۰۸۸
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۳۹۴ - ۲۰:۵۶
ارسال به دوستان
ذخیره
با وجود آغاز اجرای فیلترینگ هوشمند همچنان شاهد باز شدن صفحات غیر اخلاقی و اختلال در اینستاگرام هستیم.

با وجود آغاز اجرای فیلترینگ هوشمند همچنان شاهد باز شدن صفحات غیر اخلاقی و اختلال در اینستاگرام هستیم.

فیلترینگ هوشمند واژه ای که بارها از رسانه های مختلف به گوشمان رسیده و اگر کمی تامل کنیم به این منظور است که احتمالا موضوعی به صورت هوشمندانه فیلتر می شود.

شاید از خود بپرسید مگر می شود برنامه ای درست شود که به صورت هوشمندانه و هرچیزی که بخواهد را فیلتر کند؟

البته باتوجه به اینکه این روزها جهان در حال توسعه است وفناوری اطلاعات و ارتباطات دائما به روز رسانی می شود هر چیزی ممکن است.

فیلترینگ یا فیلترینگ هوشمند؟
فیلترینگ هوشمند نیز یکی ازهمان نرم افزارهایی است که در کشورمان قرار است راه اندازی شود. در واقع نیمه های دوم سال 93 بود که وزارت ارتباطات برای جلوگیری از فیلتر چند شبکه اجتماعی از کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه مهلت خواست تا بتواند سیستم جدیدی را تحت عنوان فیلترینگ هوشمند جهت پالایش محتوای شبکه های مجازی راه اندازی کند.

فیلترینگ هوشمند که طبق تعریف وزارت ارتباطات، نوعی از فیلترینگ است که بخشی از یک سایت مجرمانه را از دسترس خارج می‌کند  در دولت یازدهم در سه فاز تعریف ودنبال شد به این ترتیب فاز اول این طرح از دی ماه سال 93 بر روی شبکه اینستاگرام عملیاتی شد وقرار بود  با اجرای آن بدون آنکه امکان دسترسی به کل این شبکه محدود شود شرایطی ایجاد شود که دسترسی به عکس ها و فیلم های نامناسب و دور از شئونات محدود شده و بخش های نامناسب این شبکه فیلتر شود وواعظی در مراسمی که در اوسط اسفندماه سال 93 برگزارشد از آغاز فاز دوم فیلترینگ هوشمند خبرداد وگفت:در این فاز بحث شبکه‌های ارتباطی موبایل را مدنظر نداشته و به موضوعات مختلفی خواهیم پرداخت.

فیلترینگ هوشمندانه اینستاگرام چقدرموفق بوده ؟!
حال با گذشت حدود 9 ماه از اجرای این پروژه چندی پیش معاون قضایی دادستان کل کشوراز ناکارآمد بودن این پروژه خبر داده و گفته است که سامانه فیلترینگ هوشمند طراحی شده توسط وزارت ارتباطات تاکنون نتوانسته انتظارات مردم و مقامات قضایی را برآورده کند و علیرغم تبلیغات وسیع وزارت ارتباطات در مورد  فیلترینگ هوشمند، عملاً اقدامات آنها تاکنون نتیجه قابل قبولی نداشته است.

اما به دنبال انتشار این موضوع واعظی وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات درباره اظهارات دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه مبنی برناکارآمدی فیلترینگ هوشمند وزارت ارتباطات گفت: مرجعی که باید این موضوع را ارزیابی کند وی نیست.

اما حال با کمی بررسی وتامل با کُند شدن بازگشایی صفحات در این شبکه روبرو می شویم و علی رغم اینکه فیلترینگ هوشمند به منظور مسدود سازی صفحات غیر اخلاقی ایجاد می شود اما باز شاهد برخورد با این صفحات هستیم.

شاید اجرای پروژه فیلترینگ هوشمند نیازمند زمان بیشتری باشد وباید منتظر ماند و دید آیا می توان صفحات غیر اخلاقی به صورت هوشمندانه فیلتر کرد یا این پروژه در نهایت شکست می خورد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

لزوم تشکیل دادگاه‌های خاص جرائم اقتصادی در کرمان / تعامل با دستگاه قضایی مسیر حل مشکلات واحدهای تولیدی را تسهیل می‌کند

بیش از ۵ هزار کرمانی در بانک خون بند ناف رویان عضو شدند / درمان بیماری‌های منشاء خونی با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف

کرمان در زیرساخت‌های فضای مجازی عقب است / زندگی بدون فضای مجازی سخت است

تخم مرغ را بالاتر از 3 هزار تومان نخرید / گرانفروشی است

سریال «تمام رخ» با موضوع سایت‌های شرط‌بندی در راه شبکه سه

غذاهایی که موجب افسردگی می‌شود را بشناسیم

محموله ۶۵ تنی آنتی‌بیوتیک اطفال امروز وارد کشور می‌شود

ثبت ۴۸۴ زمین لرزه در آبان ماه / کرمان دارای بیشترین زمین لرزه

تعداد مبتلایان به سرخک در کشور تقریباً دو برابر افزایش یافته است / واکسیناسیون اتباع زیر ۱۵ سال از دی‌ ماه

زنده‌یاد لری دغدغۀ جامعه و فرهنگ داشت

پر بحث

چرا دیگران «دعایی» نشدند و یا «دعایی» نیستند؟   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند   (۲ نظر)

انتقاد تند همتی از تصویب طرح صیانت، «طبقاتی سازی اینترنت و محدودسازی حداکثری‌اش»   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

مهدی آگاه درگذشت   (۱ نظر)

مویدی: پول مردمی که نان ندارند بخورند را به دوستان‌تان می‌دهید/ فعالیت‌های کمیسیون فرهنگی سیاسی است تا فرهنگی/ امینی‌زاده: خیلی وقاحت می‌خواهد به یک جریان مردمی انگ سیاسی بزنیم/ بله کار سیاسی ما تقویت جریان انقلابی است   (۱ نظر)

سریال «بی همگان» جای «بی نشان» را می‌گیرد   (۱ نظر)

روایت داماد و مشاور ارشد ترامپ از شب ترور شهید قاسم سلیمانی   (۱ نظر)