کد خبر: ۵۱۴۰
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۴ - ۰۸:۳۹
ارسال به دوستان
ذخیره
در روزهايي که بحث بر سر قيمت خودرو داغ است، رئيس هيئت تحقيق و تفحص از خودروسازان از مسائلي سخن مي گويد که کمتر ديده شده است.
در روزهايي که بحث بر سر قيمت خودرو داغ است، رئيس هيئت تحقيق و تفحص از خودروسازان از مسائلي سخن مي گويد که کمتر ديده شده است. 

علي عليلو با پرهيز از صحبت هاي سطحي در مورد خودرو سازان، معتقد است: آن ها هنوز دولتي هستند و اين دولتي بودن سبب ايجاد مشکلات زيادي شده است. اين نماينده مجلس به تسنيم مي گويد: «شکل ظاهري شرکت‌هاي خودروسازي شرکت ثبت‌شده خصوصي است اما در باطن دولت 24 درصد در ايران خودرو و 17.5 درصد در سايپا سهامدار است» به گفته او، رئيس هيئت مديره هر دو خودروساز، معاون وزير صنعت هستند و در واقع يک مديريت دولتي- سياسي بر شرکت هاي خودروسازي حاکم است.

عليلو مشکل بزرگ ديگر خودروسازان را وجود شرکت هاي اقماري مي داند. «شرکت ايران خودرو حدود 164 و سايپا نزديک به 70 شرکت اقماري دارند که عموم اين شرکت‌ها بعد از انتخابات‌ مختلف از جمله رياست جمهوري تأسيس شده‌اند. براساس آمار دريافتي متأسفانه بيشترين رشد اين شرکت‌ها در دولت گذشته بوده است.» زيان ده بودن اين شرکت ها بخش ديگري از صحبت هاي اين نماينده مجلس را به خود اختصاص داد. عليلو معتقد است 60 درصد اين شرکت ها زيان ده هستند و همه اين زيان ها وارد شرکت مادر مي شود. 

به گفته وي، يک سال پيش سايپا حدود 3هزار ميليارد تومان بدهکار بود که در حال حاضر اين رقم به 6هزار و 700 ميليارد تومان رسيده است.اگرچه چندي قبل صحبت از اعطاي وام به خودروسازان بود اما  عليلو اين مسئله را خيانت مي داند و مي گويد: «در تحقيق و تفحص از خودروسازان دو يا سه مورد به شرکت‌هاي خودروساز هزار تا دو هزار ميليارد تومان وام داده‌اند اما آنها اين مبلغ را در خط توليد هزينه نکرده‌اند بلکه اين مبالغ بر زيان‌هاي انباشته آنها هم اضافه کرده است.»عليلو اضافه کرد: علاوه بر اين سايپا هم از سه سال پيش به‌دليل سهام فروشي با مشکلات متعددي روبه‌رو شده است زيرا سهام خود سايپا را با نام کارگر فروختند به‌نحوي که کل نقدينگي سايپا وارد سفته بازي شد.

اين عضو کميسيون صنايع مجلس مديرعامل شرکت هاي خودروسازي را هم از نقدهاي خود بي نصيب نکرد و گفت:« با چه استدلالي بايد يک مديرعامل ليزينگ اقتصادي مديرعامل يک شرکت خودروساز بزرگ شود؟ آنها در پاسخ به پرسش ما گفتند: سايپا با مشکلات مالي مواجه بوده و به همين دليل ما يک مدير مالي را براي اين شرکت انتخاب کرده‌ايم، اين در حالي است که فرد انتخاب شده مدير مالي هم نيست.»وي بر لزوم تغيير جدي ساختار مديريتي و سهامداري شرکت‌هاي خودروساز تأکيد کرد و گفت: آقاي وزير اعتقادي به جراحي صنعت خودرو ندارد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

برنامه جدید دولت برای مدیریت بازار محصولات کشاورزی/ تعرفه‌های جدید صادراتی بهمن ماه اعلام می‌شود

افزایش قیمت سیمان صحت ندارد

۹ سارق هنگام سرقت در عملیات‌های پلیس کرمان دستگیر شدند

غرفه‌های رایگان در اختیار دستفروشان قرار بگیرد

بیش از ۵۰ میلیون نفر از جمعیت کشور چاق هستند / افراد دارای چاقی مفرط در معرض خطر ابتلا به ۲۱ سرطان قرار دارند

با گذشت اولیای دم، یک محکوم به قصاص از اعدام رهایی یافت

بیمه سلامت ۴۰ میلیون تومان کمک هزینه پیوند کلیه پرداخت می‌کند

پیش بینی هواشناسی از بارش پراکنده برف و باران در استان کرمان

لزوم مناسب‌سازی زیرساخت‌های شهری کرمان برای معلولان / هیچ معلولی برای حضور در اجتماع نباید مشکل و محدودیتی داشته باشد

هشدار روزنامه اصولگرا: با همه وعده‌هایی که بعد از ناآرامی‌ها داده شد هیچ قدمی برای اصلاح امور برداشته نشد

پر بحث

چرا دیگران «دعایی» نشدند و یا «دعایی» نیستند؟   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند   (۲ نظر)

انتقاد تند همتی از تصویب طرح صیانت، «طبقاتی سازی اینترنت و محدودسازی حداکثری‌اش»   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

مهدی آگاه درگذشت   (۱ نظر)

مویدی: پول مردمی که نان ندارند بخورند را به دوستان‌تان می‌دهید/ فعالیت‌های کمیسیون فرهنگی سیاسی است تا فرهنگی/ امینی‌زاده: خیلی وقاحت می‌خواهد به یک جریان مردمی انگ سیاسی بزنیم/ بله کار سیاسی ما تقویت جریان انقلابی است   (۱ نظر)

سریال «بی همگان» جای «بی نشان» را می‌گیرد   (۱ نظر)

روایت داماد و مشاور ارشد ترامپ از شب ترور شهید قاسم سلیمانی   (۱ نظر)