کد خبر: ۵۱۶۸۹
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۷
ارسال به دوستان
ذخیره
وجود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار ساختمان فاقد سازه پایدار در کشور
معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران ضمن تشریح شرایط و تسهیلات بازسازی واحدهای فرسوده و با انتقاد از روند نامناسب این اقدام در کرمان گفت: بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار ساختمان ناپایدار در کشور داریم که هیچ سازه‌ای ندارند و با هر نیروی عمودی یا افقی در هم می‌ریزند.

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران ضمن تشریح شرایط و تسهیلات بازسازی واحدهای فرسوده و با انتقاد از روند نامناسب این اقدام در کرمان گفت: بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار ساختمان ناپایدار در کشور داریم که هیچ سازه‌ای ندارند و با هر نیروی عمودی یا افقی در هم می‌ریزند.

به گزارش ایرنا، محمد آیینی روز دوشنبه همزمان با سالگرد زلزله بم(پنج دی ۸۲) در نشست رویداد ملی تقدیر از اقدامات برتر بازآفرینی شهری در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد در تالار پرستوی ارگ جدید بم تصریح کرد: از روند نوسازی بافت فرسوده در استان کرمان که خود باید پیش قراول باشد زیرا زلزله بم را بیشتر درک کرده راضی نیستیم و در رتبه مورد انتظار قرار ندارد.

وی با بیان اینکه هدف اصلی نوسازی بافت فرسوده کاهش سقف‌های لرزان است افزود: تاکید وزیر راه بر نوسازی بافت فرسوده و بنای ناپایدار است زیرا حتی مهمتر، زودبازه‌تر و اثربخش‌تر از نهضت ملی مسکن است.

وی بیان کرد: شهرداری‌ها شرکای راهبردی وزارت راه و شهرسازی هستند و شوراهای اسلامی نیز به عنوان سفیران بازآفرینی و پیام رسان بسته‌های تشویقی و حمایتی به شمار می‌روند.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران عنوان کرد: قانون حمایت از احیا، بهسازی و نوسازی بافت ناکارآمد شهری سال ۸۹ مصوب شده و موانع نوسازی در آن برطرف شده است.

آیینی ادامه داد: در قانون منابع بانکی ارزان قیمت و تخفیف در پروانه‌ها دیده شده و برنامه هفتم نیز زمان طلایی شتاب بخشی به نوسازی بافت فرسوده است.

وی توضیح داد: مردم می‌توانند برای نوسازی مسکن تا ۵۰ درصد تخفیف در عوارض پروانه و تراکم ساخت داشته باشند و در بافت فرسوده نیز تا ۱۰۰ درصد تخفیف شامل می‌شود که دولت موظف به بازپرداخت به شهرداری هاست.

معاون وزیر راه افزود: حداکثر زمان صدور پروانه در بافت فرسوده سه ماه و متوسط آن در کشور هشت ماه است که در برخی از استان‌ها تا ۱۸ ماه هم زمان می‌برد که باید به سه ماه کاهش یابد.

وی اظهارداشت: در بافت‌های فرسوده انشعاب‌های قبلی آب، برق، گاز و تلفن محفوظ است و انشعاب اضافی نیز باید خارج از نوبت برقرار شود تا سرمایه‌گذار برای ورود به بافت فرسوده رغبت کند.

آیینی بیان کرد: در بخش مالی نیز در برنامه هفتم تمامی تخفیف‌ها، تسهیلات و معافیت‌های نهضت ملی به بافت فرسوده تسریع شود؛ بافت‌های فرسوده از حمایت‌های نهضت ملی نوسازی مسکن بهره‌مند هستند.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران ادامه داد: متقاضیان نهضت ملی که حاضر به خرید در بافت فرسوده می‌شوند با دریافت تسهیلات ارزان قیمت باید ترغیب به گرفتن زمین شوند.

به گفته وی در حدود ۲۰۰ شهر در سراسر کشور بافت تاریخی وجود دارد که بسته تشویقی خاص آنها در دست تدوین است؛ برای اولین بار در شورای پول و اعتبار نیز معادل ۸۰ درصد هزینه ساخت در این دولت مصوب شد که به بافت‌های تاریخی برای مقاوم‌سازی و مرمت پرداخت می‌شود.

معاون وزیر راه بیان کرد: شهرداری‌ها بسته‌های تشویقی خاص اقلیم خود را تدوین کنند و دیگر از کسی پذیرفته نیست با وجود این همه مشوق ساختمان‌هایی احداث شود که در برابر زلزله هشت ریشتری مقاوم نباشد.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران اظهارداشت: بسته‌های شهرسازی در ۴۰۰ شهر ما هنوز اجرایی نشده است و باید شهرداران در این خصوص پاسخگو باشند.

وی همچنین با اشاره به اینکه در حال راه‌اندازی جهاد سنددار کردن بافت‌های فرسوده هستیم، تاکیدکرد: در سکونتگاه‌های غیررسمی و حاشیه‌ای مهمترین عامل سنددار شدن این افراد است که می‌توانند پروانه بگیرند و از بسته تشویقی استفاده کنند.

آیینی عنوان کرد: ۲۴ هزار و ۳۲۰ متقاضی در سامانه تسهیلات بازآفرینی شهری برای دریافت سند ثبت‌نام و تاکنون سه هزار واحد سند را دریافت کرده‌اند.

وی ادامه داد: در دولت سیزدهم ۱۸۱ هزار و ۵۲۲ واحد شروع به ساخت واحد بافت فرسوده کرده‌اند و نوسازی انجام داده‌اند.

معاون وزیر راه همچنین درخصوص جایزه ملی بم گفت: جایزه ملی بم باید ثبت و به رسمیت شناخته شود زیرا این جایزه برابر با حفظ جان انسان‌هاست تا فاجعه بم دوم تکرار نشود.

وی اضافه کرد: تقدیر از اقدامات برتر در قالب جایزه ملی بم تجلیل از شجاعت و جرات و به جنگ هیولای فرسودگی رفتن است.

سازه‌های غیرمقاوم تهدیدی برای مردم

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان نیز در این نشست گفت: متاسفانه سازه‌های غیرمقاوم هنوز در نقطه‌ای از بم دیده می‌شود که اگر مجدد زلزله رخ دهد به طور حتم در آن نقطه تلفات جانی خواهیم داشت.

سید مصطفی آیت اللهی موسوی اظهارداشت: اکثر معابر شهر بم یا خاکی هستند یا از آسفالت مناسبی برخوردار نیستند؛ نیازمند کمک‌های ویژه به این شهر هستیم.

وی اظهارداشت: در بحث احیای بافت فرسوده بسته‌های تشویقی خوبی در مجموعه وزارت راه تدوین شده است که احیای بافت فرسوده ۲ بازوی خاص یعنی صاحبان املاک و سازندگان را نیاز دارد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان افزود: بعد از زلزله بم بسیاری از آیین نامه‌ها بازنگری و مولفه عمودی در بالکن‌ها اعمال، در ساختار مهندسی کشور به ویژه استان کرمان تغییراتی رخ داد و حساسیت خاصی ایجاد شد.

وی تصریح کرد: در کشورهای پیشرفته مانند ژاپن در ساختمان‌ها از میراگر- برای جلوگیری از لرزش ساختمان- استفاده می‌شود و می‌بینیم که با وقوع زلزله تلفاتی هم ندارند اما در کشور ما هنوز این سیستم اجرا نمی‌شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

برای دریافت گذرنامه زیارتی نیازی به مراجعه حضوری نیست

کسب مدال طلای مسابقات آسیایی او اسپرت توسط دختر ورزشکار اهل بم

همتی در دیدار با پزشکیان: آینده کشور امیدوار کننده است

ریزش سنگین قیمت ها در بازار خودرو

در فصل گرما شستشوی مرتب روبالشتی‌ها را جدی بگیرید

سعید راد بازیگر سینما و تلویزیون درگذشت

پیش بینی هواشناسی از تداوم گرما تا 15 روز آینده در کرمان

«جیرفت» راهی ایتالیا می شود

مخدوش کردن پلاک خودرو هیچ توجیهی ندارد / اعمال قانون بيش از 10 هزار خودرو در کرمان

رهایی جوان ۱۸ ساله کهنوجی از چنگال آدم ربایان

پربازدید ها

استاندار کرمان: دستگاه‌های اجرایی مانعی برای معادن ایجاد نکنند

جزییات فنی حادثه فرود هواپیما در کرمان/ اظهارات خلبانان و تشریح آسیب دیدگی هواپیما

وزیر نیرو: دو هفته بسیار گرم، پیش روی کشور است؛ مردم در مصرف برق صرفه‌جویی کنند

گرما ساعت کاری ادارات چند شهرستان در استان کرمان را تغییر داد

قیمت طلا و سکه صعودی شد

 ۱۷۱ روستا در استان کرمان از نعمت آب شرب سالم برخوردار شدند

قیمت طلا، سکه و ارز یکشنبه ۳۱ تیرماه ۱۴۰۳

برقراری پرواز کرمان – دبی از نیمه دوم شهریور

چه کسانی از سفر اربعین منع شده‌اند؟

برای نجات زمین‌ باید به سمت مدیریت مصرف و طرح‌های آبخیزداری برویم

پر بحث

10 روستای استان کرمان به عنوان روستای هدف گردشگری انتخاب شدند   (۲۴ نظر)

پیش بینی وضعیت آب و هوای کرمان   (۲ نظر)

امام جمعه سابق راور درگذشت   (۲ نظر)

صدور هشدار زرد هواشناسی؛ ورود سامانه بارشی نسبتا قوی به کرمان   (۱ نظر)

دو روستا و یک شهر استان کرمان به اینترنت پرسرعت متصل شدند   (۱ نظر)

افرادی که کارت سوخت آنها خارج از طرح کدینگ است به شرکت نفت مراجعه کنند   (۱ نظر)

پاییز بی‌باران و خشک در کرمان همچنان ادامه دارد   (۱ نظر)

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از آئین پرسه شادروان فردوس کاویانی در کرمان   (۱ نظر)

پایان زندگی جوان 35 ساله کرمانی بر اثر سقوط در چاه   (۱ نظر)

چرا دلایل رد صلاحیت را با مردم در میان نمی‌گذارید؟ / آنان که دست به رد صلاحیت زده‌اند، صلاحیت تعیین مصالح کشور و سلب صلاحیت از افراد را ندارند / اینک حجت تمام شد   (۱ نظر)