کد خبر: ۵۲۰۹۳
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۵
ارسال به دوستان
ذخیره
در دیدار با تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی؛
رهبر انقلاب نمایشگاه توانمندی‌های تولید داخل را نمونه‌ای از نمایش اقتدار علمی و فناوری کشور خواندند و گفتند: بنگاههای بخش خصوصی تولیدی کشور رشد چشمگیری داشتند.

رهبر انقلاب نمایشگاه توانمندی‌های تولید داخل را نمونه‌ای از نمایش اقتدار علمی و فناوری کشور خواندند و گفتند: بنگاههای بخش خصوصی تولیدی کشور رشد چشمگیری داشتند.

به گزارش ایرنا، حدود یک هزار نفر از تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی صبح امروز - سه شنبه دهم بهمن ماه - با حضور در حسینیه امام خمینی (ره) با رهبر انقلاب دیدار کردند.

روایت رهبر انقلاب از نمایشگاه روز گذشته توانمندی‌های تولید داخلی؛ نمونه‌ای از نمایش اقتدار علمی و فناوری کشور

رهبر انقلاب در این دیدار با بیان اینکه نمایشگاهی که دیروز ما توفیق پیدا کردیم دیدیم، نمایشگاه بسیار شوق‌آور و برجسته‌ای بود، عنوان کردند: تصور می‌کنم که میتوانیم این نمایشگاه دیروز را نمونه‌ای از نمایش اقتدار علمی و فناوری کشور معرفی کنیم. ️آن حقیقتی که به طور روشن انسان آن را مشاهده میکند، این است که بنگاههای بخش خصوصی تولیدی کشور ما رشد چشمگیری داشتند.

حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه بهبود فضای کسب و کار را از وظایف دولت برشمردند و بیان کردند: دولت باید موانع را برطرف کند. بنده در سال گذشته در همین جلسه مواردی را به عنوان موانع بهبود فضای کسب و کار ذکر کردم. امسال در این نمایشگاه که با ۴۰ مجموعه از فعالان بخش اقتصادی صحبت کردم، اینها ابراز نارضایتی کردند. این نارضایتی از همان مسائلی بود که پیشتر تذکر داده شده و درخواست موکد داشتم این مسائل دنبال شود.

دهه ۹۰ دهه پیشرفت خوبی برای کشور نبود

ایشان در ادامه بیان داشتند: حقیقتی که به طور روشن انسان مشاهده می‌کند این است که بنگاه‌های تولیدی بزرگ کشور در بخش خصوصی رشد چشمگیری داشته‌اند. این رشد چشمگیر از سوی بخش خصوصی بسیار پرمعناست. این نشان‌دهنده این است که بخش خصوصی توانا و قدرتمندی در کشور وجود دارد. چرا که این رشد و پیشرفت و کارهایی که انجام شده در شرایط تحریم اتفاق افتاده است، علاوه بر اینکه برخی دوره‌ها در این میان، دوره کم‌کاری دولت بوده است. دهه ۹۰ دهه پیشرفت خوبی برای ما نبود. بخش خصوصی ما قادر است کشور را به آنچه مطلوب ما در برنامه پنج ساله هفتم که همان رشد هشت درصد است برساند.

رهبر معظم انقلاب خاطر نشان کردند: نظارت دولت بر بخش خصوصی مطلقا قابل اغماض نیست اما نظارت جدای از دخالت کردن است. دیروز شنیدم در برخی از شرکت‌هایی که دولت و بخش خصوصی شریک هستند، با اینکه سهم دولت زیاد نیست اما مدیریت در اختیار بخش دولتی است. این کار منطق ندارد، باید از همان شیوه‌های قانونی استفاده کنند و مدیریت را به بخش خصوصی بسپارند اما نظارت کنند.

ایشان تصریح کردند: پس از ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی، کارهای بی‌قاعده‌ و غلطی انجام گرفت که بر اثر عدم نظارت اتفاق افتاد. هم به منابع ارزی و ریالی ضربه خورد، هم به خود بنگاه‌ها ضربه خورد و در نتیجه به مردم ضربه خورد. نظارت دولت حتمی و لازم است اما آنچه ما نفی می‌کنیم دخالت است.

حضرت آیت الله خامنه ای عنوان کردند: برخی از کسانی که در بخش معدن فعالیت می‌کنند،‌ به من شکایت کردند که هنگام انجام کارها بین بخش معدن و محیط زیست اختلافی به وجود می‌آید، این اختلافات باید حل شود. این مشکلات و موانع باید حل شود، با تصمیم‌گیری ریاست محترم جمهور و مشاوره در هیات وزیران و مدیریت معادن محترم اول باید حل شود.

 رشد نقدینگی کم شده ولی باید متوقف شود

رهبر انقلاب با تاکید بر اینکه رشد نقدینگی باید متوقف بشود، خاطر نشان کردند: کمااینکه تلاش کردند یک مقداری هم تأثیر داشته و رشد نقدینگی کم شده است، یکی از مشکلات کشور رشد نقدینگی است. خب، وقتی که ما در این زمینه به سیاستهای انقباضی رومی‌آوریم، طبیعتاً منابعی که بانکها در اختیار فعالان اقتصادی میگذارند محدود میشود.

ایشان تصریح کردند: بانک مرکزی باید جوری مدیریت کنند کار را، این جور نباشد که حالا شرکتهای دولتی بیایند همین سهم محدود منابعی را که بناست بانکها بدهند، شرکتهای دولتی بردارند ببرند، یا شرکتهای خاص بردارند ببرند، شرکت‌هایی که افرادش زرنگترند، دست و پا دارترند، ارتباطات بیشتری دارند. این جور نباشد. این مدیریت لازم دارد. یک مدیریت، یعنی رعایت عدالت به معنای واقعی کلمه اینجا لازم است.

رهبر انقلاب با بیان اینکه زمینه‌های مشارکت بخش خصوصی در فعالیتهای اقتصادی خیلی وسیع است و دولت باید موانع را برطرف کند، بیان کردند: زمینه‌های مشارکت خیلی وسیع است؛ از صنایع بزرگی مثل نفت، مثل گاز، مثل فولاد شما بگیرید تا صنایع دستی. سرمایه‌های مردم، ذهن مردم، دست‌های توانای مردم، سرانگشتان فعال و مبتکر مردم می‌تواند فعال بشود و کار بکند. اشتغال زیاد خواهد شد، فقر کمتر خواهد شد.منتها خب هم دستگاه‌های دولتی باید احساس مسئولیت کنند هم خود فعالان اقتصادی باید احساس مسئولیت کنند.

چند سالی است در این تاریخ دیدار فعالان اقتصادی با رهبر انقلاب برگزار می‌شود. رهبر معظم انقلاب همواره اهتمام ویژه‌ای به امر تولید ملی و حمایت از فعالان اقتصادی داشته‌اند. در همین راستا ایشان دیروز به مدت ۴ ساعت از نمایشگاه توانمندی‌های تولید داخل بازدید کردند.

در این دیدار تعدادی از فعالان در حوزه‌های مختلف از جمله تولیدکنندگان تجهیزات نفت و گاز و پتروشیمی، برق، انرژی‌های تجدیدپذیر، صنایع خودروسازی، معدن، صنایع فلزی، شرکت‌های فعال در فن‌آوری اطلاعات، تولیدکنندگان صنایع غذایی و کشاورزی، تجهیزات پزشکی، صنایع دستی، فعالان صنایع حمل ونقل ریلی، هوایی، دریایی و زمینی، تولیدکنندگان صنایع نساجی، لوازم خانگی حضور دارند.

آخرین اخبار

ماندگاری هوای گرم در اکثر مناطق کرمان

دادستان کرمان به موضوع خرابی نازل‌های سوخت‌ ورود کرد/ برخورد با ترک فعل ها

آیا مصرف خودسرانه ویتامین C بی‌ضرر است؟

جزییات فنی حادثه فرود هواپیما در کرمان/ اظهارات خلبانان و تشریح آسیب دیدگی هواپیما

سردار مهری: خرید خدمت سربازی اجرا نخواهد شد

قیمت طلا، سکه و ارز یکشنبه ۳۱ تیرماه ۱۴۰۳

موفقیت رئیس جمهور و دولت جدید، موفقیت همه ماست / توصیه موکد من تعامل سازنده مجلس با دولت جدید است

باند سارقان زورگیر خیابانی در کهنوج دستگیر شدند

برقراری پرواز کرمان – دبی از نیمه دوم شهریور

حقوق تیر بازنشستگان لشگری واریز شد؛ یک میلیون تومان متناسب سازی واریز نشد

پر بحث

10 روستای استان کرمان به عنوان روستای هدف گردشگری انتخاب شدند   (۲۴ نظر)

پیش بینی وضعیت آب و هوای کرمان   (۲ نظر)

امام جمعه سابق راور درگذشت   (۲ نظر)

صدور هشدار زرد هواشناسی؛ ورود سامانه بارشی نسبتا قوی به کرمان   (۱ نظر)

دو روستا و یک شهر استان کرمان به اینترنت پرسرعت متصل شدند   (۱ نظر)

افرادی که کارت سوخت آنها خارج از طرح کدینگ است به شرکت نفت مراجعه کنند   (۱ نظر)

پاییز بی‌باران و خشک در کرمان همچنان ادامه دارد   (۱ نظر)

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از آئین پرسه شادروان فردوس کاویانی در کرمان   (۱ نظر)

پایان زندگی جوان 35 ساله کرمانی بر اثر سقوط در چاه   (۱ نظر)

چرا دلایل رد صلاحیت را با مردم در میان نمی‌گذارید؟ / آنان که دست به رد صلاحیت زده‌اند، صلاحیت تعیین مصالح کشور و سلب صلاحیت از افراد را ندارند / اینک حجت تمام شد   (۱ نظر)