کد خبر: ۶۴۸
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۳ - ۲۳:۲۸
ارسال به دوستان
ذخیره
 استاندار قم نخستین فردی بود که درخواست استعفای خود را امضا کرد. درخواستی که اجابت نشدنش توسط وزیر کشور حکایت از بی‌ارتباط بودنش با حضور احتمالی حجت‌الاسلام صالحی‌منش در انتخابات سال ٩۴ دارد.
 
استعفای استاندار قم اگر پذیرفته شده بود، می‌توانست نخستین جدایی جدی یکی از مدیران ارشد از دولت یازدهم باشد، البته یک جدایی خودخواسته. پذیرفته نشدن این استعفا هم البته حکایت‌های خودش را دارد.

به گزارش اعتماد، در حالی که اکثر گمانه‌زنی‌ها از اقدام حجت‌الاسلام صالحی‌منش به احتمال کاندیداتوری او در انتخابات مجلس مربوط می‌شد، رد این درخواست استعفا توسط وزیر کشور نشان از پشت پرده‌های دیگری دارد.

سودای کاندیداتوری، گمانه رد شده

یک ماه بعد از این سخن وزیر کشور که «اول اسفند آخرین زمانی است که برای استعفای مدیران زیر مجموعه وزارت کشور مشخص شده است تا اگر قصد حضور در انتخابات مجلس دهم را دارند، تا این تاریخ استعفای خود را ارایه دهند»، استاندار قم نخستین فردی بود که درخواست استعفای خود را امضا کرد. درخواستی که اجابت نشدنش توسط وزیر کشور حکایت از بی‌ارتباط بودنش با حضور احتمالی حجت‌الاسلام صالحی‌منش در انتخابات سال ٩۴ دارد. رحمانی فضلی در حالی این درخواست را رد کرد که خود یک ماه پیش راه را برای ورود مدیران ارشد وزارت کشور به رقابت انتخابات مجلس، به ترتیبی که توضیح داده بود، باز کرد. به این ‌ترتیب چندان منطقی به نظر نمی‌رسد که خود وی این راه را برای استاندار قم سد کرده باشد. خصوصا آنکه رحمانی فضلی اعلام کرده که از این به بعد، تمام‌قد از استاندار قم حمایت خواهد کرد.

واضح است این پیام حمایتی وزیر کشور بدون وجود فشارهایی روی استاندار دولت یازدهم معنا و مفهومی ندارد. به عبارتی رد درخواست استعفای حجت‌الاسلام صالحی‌منش توسط رحمانی فضلی، با توجه به پیام یک ماه پیش وزیر کشور گمانه‌زنی‌ها از تمایل استاندار قم به حضور در انتخابات مجلس را رد می‌کند. درست از همین‌جاست که گمانه‌های دیگری که به نظر می‌رسد می‌توانند بیش از اینها نزدیک به واقعیت باشند، قدرت می‌گیرند.

فشارهای سیاسی؛ تنها گمانه باقیمانده

پایگاه خبری «انتخاب» بعد از کش و قوس‌ها بر سر استعفای استاندار قم خبری را منتشر کرد که حکایت از آن داشت که این استعفا به دنبال افزایش فشارهای سیاسی مخالفان دولت انجام شده است. طبق خبری که «انتخاب» منتشر کرده است، «طی ماه‌های اخیر فشار برخی محافل و جریان‌ها در قم برای انتخاب برخی معاونان و فرمانداران به استاندار قم تشدید شده بود.» بر اساس این خبر «حجم این فشارها به حدی بود که استاندار قم از دخالت‌های بی‌حد و حصر عاصی شده و استعفای خود را تقدیم وزیر کشور کرده اما با مخالفت جدی وزیر کشور مواجه شده است.»
این گزارش می‌افزاید: «رحمانی فضلی پس از اطلاع از استعفای استاندار قم، ضمن مخالفت گفته که تمام قد از استاندار حمایت خواهد کرد و اجازه نخواهد داد برخی جریان‌ها و محافل، در کار دولت تدبیر و امید و استانداری قم خلل ایجاد کنند» و «خواستار بازگشت قدرتمندانه وی به محل کار خود شده است.» حالا با این خبر روایت استعفای استاندار قم به نظر تکمیل شده می‌آید. روایتی که دو وجه اصلی آن یعنی درخواست استعفا توسط حجت‌الاسلام صالحی‌منش و نپذیرفته‌شدن آن توسط رحمانی فضلی می‌توانند تایید‌کننده زمزمه‌هایی باشند که ماه‌هاست پیرامون مدیران محلی دولت یازدهم مطرح هستند.

مدیران غیرهمسو، داستانی به درازای عمر دولت یازدهم

انتقاد از همسو نبودن مدیران و خصوصا فرمانداران دولت یازدهم با سیاست‌های این دولت عمری به اندازه عمر حضور حسن روحانی در پاستور دارد. دولتمردان فعلی بارها درباره همین مساله مورد سوال جدی قرار گرفته‌اند و در همین حال هواداران دولت و اصلاح‌طلبان نیز بارها نسبت به فعالیت مدیرانی که راهی جز راه دولت را می‌روند، گلایه کرده‌اند. تا آنجا که حتی چند باری بحث ترمیم کابینه به میان آمده که همیشه هم رحمانی فضلی، وزیر کشور مدنظر مطرح‌کنندگان این بحث بوده است. حسن روحانی در کنفرانس خبری خود در روز ٢۴ خرداد سال جاری در نخستین سالروز انتخابش به عنوان رییس‌جمهوری گفت: مدیرانی که سیاست‌های دولت را دنبال نمی‌کنند و در جهت حرکت دولت گام بر نمی‌دارند شناسایی خواهند شد.

او در آن روز گفت: «به استاندارهای محترم توصیه می‌کنم اگر مواردی از فرمانداران یا بخشداران معتقد به راه دولت و مجری چارچوب‌ها و برنامه‌های دولت نیستند یا شایستگی لازم را ندارند برای تغییر آنها اقدامات لازم را انجام دهند.» بعد از این بود که مقاماتی چون وزیر کشور و همچنین سخنگوی دولت هم بارها بابت همین موضوع مورد سوال قرار گرفتند. در آن زمان لغو سخنرانی سید حسن خمینی در بروجرد به دنبال اعتراض و اعمال فشار برخی طیف‌های مخالف به موضوعی حاشیه‌ساز تبدیل شده بود که مساله همسو نبودن مدیران دولت در شهرستان‌ها با سیاست‌های حسن روحانی را بیش از پیش برجسته کرد. در این ماجرا هم بیش از هر چیز دیگر ترکیب فرمانداران دولت در شهرستان‌ها بود که مورد توجه قرار می‌گرفت. هر چند عبدالرضا رحمانی فضلی یک‌بار گفت که اکثر فرمانداران بعد از شروع به کار دولت یازدهم تغییر کرده‌اند اما آمارها حکایت از آن داشت که این تغییرات بیشتر نوعی جابه‌جایی این مدیران از شهری به شهر دیگر بوده تا ورود طیفی همسو با دولت به بدنه اجرایی مناطق مختلف کشور. مساله‌ای که به نظر می‌رسد اکنون در استان قم زمینه فعالیت برای استاندار دولت یازدهم را تا آنجا تنگ کرده که وی استعفا را تنها راهکار پیش روی خود ببیند.

قم؛ اعتراض هواداران دولت به انتصاب‌های دولت

استان قم در پیشینه انتصاب مدیران محلی سابقه یک اعتراض جدی از سوی هواداران دولت را در کارنامه دارد؛ اعتراض به انتصاب فرماندار شهرستان قم در شهریور ماه. کمی بیش از پنج ماه قبل، سکان هدایت فرمانداری این شهر به رضا سیار، مدیرکل جهادکشاورزی دوران احمدی‌نژاد در قم رسید که همین مساله هم باعث شد تا هواداران و اعضای ستاد انتخاباتی حسن روحانی در نامه‌ای به علی لاریجانی، نماینده قم و رییس مجلس گلایه کنند که «تغییر مدیریت سیاسی و اجرایی استان و انتخاب مدیران لایق، توانا و کارآمد و البته معتقد به وعده‌های رییس‌جمهور و متعهد به برنامه‌ها و سیاست‌های دولت، به عنوان رساترین و مهم‌ترین پیام رای بیش از ٢٠٠ هزار نفر از شهروندان محترم استان قم به آقای روحانی، با انتصاب روسا، اعضا و وابستگان ستاد‌های انتخاباتی رقبای رییس‌جمهور محترم به پست‌های مهم سیاسی، امنیتی، فرهنگی، آموزشی، ورزشی و… نادیده گرفته شده است.» با همه اعتراضات اما مدیرکل دولت احمدی‌نژاد زمام فرمانداری قم را در دست گرفت و حجت‌‌الاسلام صالحی‌منش در مراسم معارفه او گفت که بر سر این انتخاب «اصولگرایان و اصلاح‌طلبان در قم به توافق رسیده‌اند.» توافقی که به نظر می‌رسد آنقدرها هم جدی نبوده تا صالحی‌منش خود بعد از پنج ماه متوصل به استعفا شود. هر چند معلوم نیست دلیل این استعفا وجود فشار از ناحیه کدام گروه‌ها یا مدیران محل بوده است، اما ناگفته پیداست که نارضایتی استاندار قم از وضعیتی که در آن قرار گرفته، ادامه همان تحولاتی است که پنج ماه پیش با نامه اعتراضی هواداران و اعضای ستاد انتخاباتی حسن روحانی به علی لاریجانی آغاز شده بود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

یک اپیدمیولوژی درباره عواقب واکسن‌هراسی توضیح داد

هیچ یک از واکسن های موجود فعلی در مقابله با کرونا به صورت ۱۰۰ درصدی پاسخگو نیستند

۶۰ میلیارد کلاھبرداری از طریق جعل سند زمین و املاک

آنچه ما را تهدید می‌کند تهدید هویتی است

هنوز تفاوتی با دولت روحانی حس نکردیم/ مظلوم نمایی ترفندی برای فرار از پاسخگویی

واکسیناسیون دانش آموزان رفسنجانی آغاز شد

ریاست جبلی بر رسانه ملی قطعی شده است؟

دارند نام هاشمی را از تاریخ دفاع مقدس پاک می‌کنند

امیرعبداللهیان خطاب به بورل: مذاکرات را از سر خواهیم گرفت / اتلاف وقت نمی‌کنیم / اگر دیگران به تعهدات خودشان برگردند، ما نیز آمادگی داریم اقدامات جبرانی خود را متوقف کنیم

سرانه یارانه پنهان هر ایرانی یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان در ماه/ ۱۰ میلیون نفر نباید یارانه بگیرند

پربازدید ها

آنچه ما را تهدید می‌کند تهدید هویتی است

ریاست جبلی بر رسانه ملی قطعی شده است؟

دارند نام هاشمی را از تاریخ دفاع مقدس پاک می‌کنند

امیرعبداللهیان خطاب به بورل: مذاکرات را از سر خواهیم گرفت / اتلاف وقت نمی‌کنیم / اگر دیگران به تعهدات خودشان برگردند، ما نیز آمادگی داریم اقدامات جبرانی خود را متوقف کنیم

هنوز تفاوتی با دولت روحانی حس نکردیم/ مظلوم نمایی ترفندی برای فرار از پاسخگویی

هاشم امانی از اعضای باسابقه حزب موتلفه اسلامی درگذشت

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

ببینید| فیلم آخرین حضور سردار سلیمانی در دفتر کار خود سه روز قبل از شهادت   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

پرطرفدارترین ها

بسیج دانشجوئی: از مدیران انقلابی، جهادی استفاده شود و نه مدیران لیبرال/ اصولگرایان به سمت مجید دوستعلی شیفت کردند؟   ( نظر)

تا ثانیه‌ای که امضای من اعتبار دارد از جدیت کارم کم نخواهم کرد   ( نظر)

در فضای مجازی هر روز یک نفر استاندار کرمان می‌شود / از افزایش شانس سردار معروفی تا احتمال رو شدن یک گزینه جدید در دقیقه 90   ( نظر)