کد خبر: ۶۸۳
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۱:۲۱
ارسال به دوستان
ذخیره
این کارشناس مسایل بین الملل تاکید کرد: این مسایل در سطح دیپلماتیک عرف و بسیار معمول است، همان موقع که این ها با هم پیاده روی می کردند اوباما و دیویدکامرون نیز در کاخ سفید باهم قدم می زدند و اظهارنظر می کردند.
علی خرم معتقد است آنها که از پیاده روی ظریف و کری انتقاد می کنند از همان ابتدا که روحانی بر سر کار آمد تلاش کردند جلوی کار او را بگیرند و نگذارند پرونده هسته ای به نتیجه برسد.

این کارشناس مسائل بین المللی روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: آنها که در امور دیپلماسی متخصص هستند اشکالی به پیاده روی ظریف و کری وارد نمی بینند. این کار هیچگونه شائبه ای ندارد و اقدامی معمول است.

وی خاطرنشان کرد: وزرای امورخارجه و رهبران کشورها برای تصمیم گیری در خصوص یک مسئله ممکن است باهم به ماهیگیری یا تفریح بروند؛ در ایران نیز شاهد آن هستیم که روسای برخی سازمان ها برای حل برخی مسایل فیمابین با یکدیگر قرار می گذارند و در مکان های مختلف تفریحی و گردشگری نسبت به حل و فصل موضوعات سازمانی اقدام می کنند.

این کارشناس مسایل بین الملل تاکید کرد: این مسایل در سطح دیپلماتیک عرف و بسیار معمول است، همان موقع که این ها با هم پیاده روی می کردند اوباما و دیویدکامرون نیز در کاخ سفید باهم قدم می زدند و اظهارنظر می کردند.

خرم زیر سوال بردن پیاده روی ظریف و جان کری را « دور از سطح یک روابط دیپلماتیک و بسیارغیرحرفه ای » خواند و گفت: آن دیدگاه سیاسی که موجب این انتقادها است کاری به پیاده روی یا غیرپیاده روی ندارد . این ها از همان ابتدا که روحانی سرکار آمد قصدشان این بود که جلو کار وی را بگیرند و کاری کنند که پرونده هسته ای به نتیجه نرسد.

وی ادامه داد: این افراد حتی اگر به فرض امروز برف هم ببارد آن را به گونه ای تحلیل می کنند که مشکلی در پرونده هسته ای بوجود آورند. کسانی که این موضوع را مطرح می کنند دو دسته هستند؛ یک دسته افراد فاقد دید کارشناسی و دسته دیگر کسانی هستند که جناحی و با قصد و منظور این کار را انجام می دهند.

این کارشناس مسائل بین المللی در مورد وضعیت مذاکرات هسته ای نیز گفت: ضرورت ها ی جمهوری اسلامی ایران و کشورهای 1+5 حاکی از آن است که مذاکرات هسته ای تا پایان مدت تمدید شده به نتیجه برسد.

خرم به دیدارهای پیاپی وزیران خارجه جمهوری اسلامی ایران و آمریکا اشاره کرد و افزود: توافق نهایی هسته ای میان ایران و 1+5 باید زودتر به نتیجه برسد . نباید اجازه دهیم بدخواهان در آن خلل بوجود آورند. امروز، نتانیاهو و جمهوری خواهان آمریکا همدست شده اند و می خواهند زیرآب مذاکرات هسته ای را بزنند . در این شرایط عقل سلیم توصیه می کند که ما فرصت به این افراد ندهیم.

این کارشناس مسایل بین الملل در خصوص تحلیل عملکرد ظریف در سیاست خارجی گفت: یک دید مربوط به مسوولین و رهبران کشور می شود که در این مورد اظهارنظر می کنند و به ایشان دستور العمل می دهند که چه اقدامی را دنبال کند . این دیدگاه مستقل از این است که افراد عادی بخواهند در آن اعمال نظر کنند.

وی ادامه داد: تاکنون تا بالاترین سطح مملکت بر مذاکرات هسته ای نظارت داشتند و موافق آن بوده اند، پس دید سیاسی مثبت است و در این مورد هیچ نکته منفی وجود ندارد.

این کارشناس مسایل بین الملل گفت: در بحث دید کارشناسی و تخصصی نیز کسی می تواند در خصوص مذاکرات هسته ای و سیاست خارجی دکتر ظریف اظهارنظر کند که به اندازه وی یا بیشتر از وی یعنی 35 سال کار دیپلماتیک داشته باشد تا بتواند اظهارنظر کند.

برچسب ها: علی خرم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

رئیس جمهور: دستگاه‌های مسوول تمام تلاش خود را برای جلوگیری از موج چهارم بیماری کرونا در کشور بکار گیرند

مونسان: کرمان مقصد اصلی گردشگران خارجی می‌شود/ تمدید فرصت استفاده از تسهیلات صنایع دستی تا پایان اسفند/ طرح زیرگذر باغ شاهزاده ماهان  غیرقابل توجیه است

ما قیمت گذاری می‌کنیم اما در بازار یک اتفاق دیگر می‌افتد

بهزاد نبوی رییس و سیدحسین مرعشی نایب رئیس جبهه اصلاحات شدند

اطلاعیه مهم وزارت اطلاعات از خنثی شدن یک عملیات تروریستی در غرب کشور

روحانی: من می ترسم پشت پرده دستی در کار باشد که بخواهند مردم را از انتخابات مایوس کنند و بگویند اراده دست ما است نه دست شما، شما مردم کاره ای نیستید/ ما می‌توانستیم از برجام خارج شویم ولی آن را حفظ کردیم؛ برای به کرسی نشاندن حرف‌مان

نظارت صداوسیما بر اینترنت مثل سپردن هوافضا به اتحادیه مینی‌بوس‌رانی است

فرماندار بافت: ۲ روستای شهرستان بافت قرنطینه شدند

۸۳ درصد اقتصاد کرمان تحت تأثیر کرونا قرار گرفته

تخصیص ارز مورد نیاز خرید واکسن از هند

پربازدید ها

پورمحمدی هم به میدان می آید؟

ماجرای تذکر موسسه امام به رئیس جمهور چه بود؟

پاتک احمدی نژاد به حداد عادل؛ دست بوس های فرح سوپر انقلابی شدند

رئیسی، دعوت اعضای خبرگان برای برگزاری جلسه انتخابات ۱۴۰۰ را نپذیرفت

بهزاد نبوی رییس و سیدحسین مرعشی نایب رئیس جبهه اصلاحات شدند

حمایت غیرمنتظره حسین شریعتمداری از توافق ایران و آژانس: چنین توافقی نمی تواند بدون نظر شورای عالی امنیت ملی تهیه شده باشد / نمایندگان معترض می‌توانستند اعتراض خود را به جلسه غیرعلنی منتقل کنند

هیچ مصوبه‌ای را فراموش نمی‌کنیم/ رسالت ما برگزاری بی‌طرفانه و مطمئن انتخابات است/شوراهای اسلامی در همه روستاها باید فعال شوند

واکنش باهنر به درخواست از او برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری

نظارت صداوسیما بر اینترنت مثل سپردن هوافضا به اتحادیه مینی‌بوس‌رانی است

ما قیمت گذاری می‌کنیم اما در بازار یک اتفاق دیگر می‌افتد

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)