کد خبر: ۷۴۱
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۴:۴۰
ارسال به دوستان
ذخیره
کدی روی چک‌ها قرار می‌گیرد و پس از دریافت چک توسط شما، اگر آن کد را به سامانه پیام کوتاه بانک مرکزی ارسال کنید، اطلاعاتی را مبنی بر خوش حساب یا بد حساب بودن فرد صادر کننده چک، از طریق پیام کوتاه به شما اطلاع می‌دهند.

مدیر کل فناوری اطلاعات بانک مرکزی گفت: در طرح صیاد فرم و شکل چک‌ها استاندارد می‌شود و بعد از آن فیچرهای ماشینی مانند بارکد دو بعدی روی این چک‌ها تعبیه شده، که باعث افزایش سرعت پذیرش چک می‌شود.

ناصر حکیمی، در بررسی طرح چکاوک و صیاد به خبرنگار ایلنا گفت: اجرای طرح چکاوک به لحاظ فنی بیش از انتظار بود و تمامی اجزای این طرح، فعالیت خود را به خوبی انجام داده‌اند. منتها بزرگترین ایرادی که وجود داشت و باعث بروز برخی نارضایتی‌ها در مقاطع اولیه نیز شده بود، بحث فرآیندهای بانک‌ها در انجام این پروژه بود.

حکیمی با بیان مثالی، تصریح کرد: درگذشته ممکن بود که هزار قطعه چک در روز و در مقاطعی به یک شعبه بانک برود، بانک‌ها در خصوص این چک‌ها هیچ اقدامی صورت نداده و پس از بسته‌بندی آنها را به اتاق کلر ارسال می‌کردند. منتها در طرح چکاوک خود شعب بانک‌ها باید به وضعیت چک‌ها رسیدگی می‌کردند زیرا جابجایی در این طرح معنا ندارد.

وی در ادامه افزود: این مسئله در برخی شعب پرتراکم به درستی دیده نشده بود، زیرا به دلیل موقعیت برخی از آنها ممکن بود که هزار یا 2 هزار چک به آنجا وارد شود که طبیعتا با هرچقدر نیرو هم که به آنجا اضافه می‌کردند، نمی‌توانستند از پس رسیدگی به آن بربیایند.

حکیمی عنوان کرد: به خاطر همین مسئله نیاز بود که مثل سابق ستادی برای پشتیبانی از این شعب تشکیل شود که کار اسکن چک‌ها را انجام دهد. اما این فرآیندها به درستی پیاده نشده بود ولی خوشبختانه طی 20 روز گذشته این فرآیندها اصلاح شد.

مدیر کل فناوری اطلاعات بانک مرکزی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا مشکل بانک ملت در خصوص طرح چکاوک به همین مسئله مربوط می‌شد، گفت: بانک ملت تمامی چک‌ها را در شعب می‌پذیرفت، اما ستاد وظیفه‌ پاس کردن چک‌ها را بر عهده داشت و متاسفانه تدارک مناسبی را برای اینکه تمامی این حجم کار را انجام بدهد، تهیه نکرده بود و در عمل نشان داد که نمی‌تواند این کار را با این روش ادامه دهد.

وی در ادامه افزود: اما طی چند روز گذشته مجددا به حالت شعبه‌ای تغییر روش داد و مشکل‌شان برطرف شده است.

حکیمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در خصوص طرح صیاد توضیحی ارائه بفرمایید، گفت: سامانه دیگری نیز در طرح چکاوک قرار دارد به نام طرح صیاد (صدور یک‌پارچه الکترونیکی دسته چک)، که دو وظیفه را بر عهده دارد؛ اول آنکه فرم و شکل چک‌ها را استاندارد می کند و بعد از آن فیچرهای ماشینی مانند بارکد دو بعدی روی این چک‌ها تعبیه می‌شود، که باعث افزایش سرعت پذیرش چک می‌شود.

وی در ادامه افزود: زیرا در حال حاضر متصدی، وقت بسیاری را روی این مسئله می‌گذارد که اطلاعات روی چک را ثبت کند، اما با اجرای این طرح، بسیاری از این اطلاعات ماشینی می‌شود.

مدیر کل فناوری اطلاعات بانک مرکزی تصریح کرد: وظیفه دوم این طرح اینگونه تعریف شده که کدی روی چک‌ها قرار می‌گیرد، و هنگامی که شما چک را دریافت کنید، اگر آن کد را به سامانه پیام کوتاه بانک مرکزی ارسال کنید، اطلاعاتی را مبنی بر خوش حساب یا بد حساب بودن فرد صادر کننده چک، از طریق پیام کوتاه در اختیار شما قرار می‌دهند. خوشبختانه این سامانه تشکیل شده، اما پیاده سازی و اجرای آن را به سال آینده موکول کرده‌ایم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

توضیحات سردار معروفی پیرامون اخباری درباره استاندار شدن وی/ شایعه است اما من سرباز ولایتم و تصمیم گیر نیستم

تا ثانیه‌ای که امضای من اعتبار دارد از جدیت کارم کم نخواهم کرد

عبدی: یکی نیست به اصولگرایان بگوید که وزن شما در جنگ و انقلاب یک‌پنجم اصلاح‌طلبان هم نمی‌شود

دو محدودیت بزرگ اصلاح‌طلبان از زبان روزنامه شرق

خروج آمریکا از برجام چقدر هزینه روی دست اقتصاد ایران گذاشت؟

برخی در استان ستاد تقسیم پست تشکیل داده‌اند/ به بعضی قول استانداری، فرمانداری و بخشداری داده‌اند

به زودی واکسیناسیون دانش آموزان کرمانی آغاز می شود/ واکسیناسیون استان بالاتر از متوسط کشور

خطیب‌زاده: عضویت در سازمان شانگهای پایان عملی شکست پروژه انزوای ایران بود/ دیدار امیرعبداللهیان با همتایان ۱+۴ در نیویورک

آزادسازی بی سر و صدای قیمت برق خانگی / چرا قبض برق تابستان امسال نجومی شد؟

وزیر بهداشت: واکسیناسیون دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ سال آغاز می شود

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

ببینید| فیلم آخرین حضور سردار سلیمانی در دفتر کار خود سه روز قبل از شهادت   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)