کد خبر: ۷۵۶
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۹:۱۵
ارسال به دوستان
ذخیره
در دومین همایش بحران آب در استان کرمان مطرح شد:
تصور نشود که ریشه مشکلات و بحران امروز آب در خشکسالی است و باید دانست که بیشتر آن مربوط به فقدان مدیریت کارآمد و حکمرانی موثر است.
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: تصور نشود که ریشه مشکلات و بحران امروز آب در خشکسالی است و باید دانست که بیشتر آن مربوط به فقدان مدیریت کارآمد و حکمرانی موثر است.

به گزارش گفتارنو به نقل از ایرنا، رحیم میدانی روز پنجشنبه در دومین همایش بحران آب در استان کرمان افزود: با نگاه به گذشته کارهای خوب خود را در زمینه مهار بحران آب باید دید و نقاط ضعف را اصلاح کرد و فقط متمرکز شدن در نقاط قوت آینده ای خوب برای کشور رقم نمی زند.

وی خاطرنشان کرد: امروز در کشور با مشکلی مواجه هستیم که ادامه آن چیزی بود که نشان می دهد در آب و مصرف آن اندازه ای قائل نبودیم و بیش از آنچه می بایست استفاده شد و براساس این استفاده نادرست ناپایداری ایجاد می شود.

وی اظهار کرد: مهر ماه سال گذشته گزارشی در مورد وضعیت آب کشور با حضور وزیر نیرو ارایه شد که منشاء یک تحول در سطح ملی بود و براساس آن باید نگاه خود را به مدیریت کشور اصلاح کرد.

معاون وزیر نیرو گفت: امروز کلانشهری مانند تهران با مشکل مواجه شده است و با کمبود آب برای تامین نیاز این استان مواجه شده ایم و نزولات آسمانی کم بود و این مدیریت صحیحی نیست.

وی تاکید کرد: اقیلم کشور همیشه توام با نوسان بوده است و باید با همکاری و کمک گرفتن از علم در این زمینه کارهای بزرگی انجام داد.

میدانی گفت: اتفاقات جدیدی در دنیا و کشور تحت عنوان اقلیم وجود دارد و باید توانست کشور را با همین نوسانات اداره کرد و اگر بر موضوع بحران آب یک مدیریت خوب وجود داشته باشد نوعی سوء مدیریت است.

وی گفت: در کنار همه اقدامات خوب در زمینه اجرای طرح های آبرسانی باید به سایر جنبه های مدیریت آب کشور توجه کرد و یک مدیر جامع نگر بود و از لحاظ نظری مطلب ناشناخته نیست منتها برای این گفته ها گوش شنوا نبود.

وی خاطرنشان کرد: در مدیریت های گذشته سعی شد منافع کوتاه مدت مردم به منافع درازمدت آنان ترجیح داده شود در صورتی که همه می بایست اقدامات موثر را انجام می دانند و دنبال راه نهایی باشند.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: در زمینه حل بحران و موضوع آب کشور باید شاهد نبرد دیگری باشیم و اگر این نبردها و مقاومت ها روزی در دفاع مقدس بود اما امروز باید در مدیریت آب مردانی باشند که حرف حق را بازگو کنند.

وی اضافه کرد: اگر قرار باشد مدیریت خود را به شعار تقلیل دهیم ممکن است کسانی خوشحال شوند اما بطور حتم این درست نیست.

میدانی گفت: شورای عالی آب در دولت یازدهم بسیار فعال تر و تا به امروز 16 جلسه در زمینه موضوعات پیرامون آب تشکیل شده است که نشان می دهد دولت توجه خاصی به آب دارد و همچنین در برنامه ششم نظر به این است که وجه مناسب تر و در خوری به این موضوع داده شود.
وی به جلسه پانزدهم شورای عالی آب اشاره کرد و گفت: طرحی به تصویب رسید که بر اساس آن به تفکیک هر محدوده ی مطالعاتی می پردازد و اعلام می کند که چه مقدار آب نیاز است که خوشبختانه این طرح دیروز به امضای وزیر نیرو رسید.

وی افزود: همچنین بر اساس این طرح مشخص می شود چه میزان آب به بخش کشاورزی اختصاص داده شود که اگر بتوان در یک دوره پنج ساله آن را اجرا کرد حدود 11 میلیارد متر مکعب از مصرف سرانه کشور کم خواهد شد.

معاون وزیر نیرو گفت: امید است با اجرای این طرح سفره های زیرزمینی بعد از 20 یا 25 سال بازیابی شوند و البته نباید انتظار داشت که مثل روز اول خود شوند.

وی بیان کرد: این چنین اقداماتی تبعات دارد اما با تلاش و کمک بخش های مرتبط با آب می توان این مساله را برای کشور حل کرد و باید دانست که در اجرای طرح های مرتبط با حل بحران آب نباید دچار حواشی شد.

وی تصریح کرد: باید همه جای کشور با نگاه یک سویه به سمت پایداری منابع آبی سوق داده شود و می بینیم که استان کرمان به صورت خود جوش این حرکت را شروع کرده که الگویی مطلوب برای سایر نقاط کشور است و باید این تجربه به اشتراک گذاشته شود.

میدانی گفت: اگر امروز کشاورزان در این زمینه همراهی لازم را انجام ندهند این مشکل حل نخواهد شد و باید مشکل را با ایجاد اعتماد و باور بین کشاورزان حل کرد.

رییس اندیشکده آب: دولت به تنهایی قادر به حل بحران آب نیست

رییس اندیشکده آب ایران گفت: دولت به تنهایی نمی تواند برای خروج از بحران آب عمل کند و بخش خصوصی و همه باید در کنار یکدیگر قرار گیرند.

سید احمد علوی روز پنجشنبه در دومین همایش بحران آب استان کرمان افزود: اکنون از وزارت نیرو انتظار داریم که یک کار بدیع اتفاق بیفتد و بپذیریم که وضعیت کنونی آب از مشکلات گذشته است.
وی بیان کرد: اتاق بازرگانی ایران مکلف شد دفتری را با عنوان مطالعات استراتژیک آب ایران تاسیس کند.

وی گفت: وارد بخش خصوصی شدیم و هسته ملی را در کشور برای پیگیری مبانی نظری تجهیز عزم ملی و اصلاح آب کشور ایجاد کردیم.

رییس اندیشکده آب ایران افزود: ما موارد فراوانی از تحقیق و پژوهش مرتبط با آب را داریم ولی در فضای سیاسی و اجرایی نمی توانیم تاثیرگذار باشیم که اندیشکده آب ایران برای این منظور تاسیس شد.

وی گفت: در اولین گام دست به مطالعات وضعیت آب کشور زدیم و به این جمع بندی رسیدیم که شکاف هایی وجود دارد و اگر تلاش شود این شکاف ها در فضای خارج از دولت رفع می شود.
علوی اضافه کرد: ما در نشست ها به این نتیجه رسیدیم که اگر درست حرکت کنیم مانند سال 79 و 80 جهت حرکت آب کشور متحول می شود و این اتفاق ضرورت دارد.

برچسب ها: خشکسالی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

توضیحات سردار معروفی پیرامون اخباری درباره استاندار شدن وی/ شایعه است اما من سرباز ولایتم و تصمیم گیر نیستم

تا ثانیه‌ای که امضای من اعتبار دارد از جدیت کارم کم نخواهم کرد

عبدی: یکی نیست به اصولگرایان بگوید که وزن شما در جنگ و انقلاب یک‌پنجم اصلاح‌طلبان هم نمی‌شود

دو محدودیت بزرگ اصلاح‌طلبان از زبان روزنامه شرق

خروج آمریکا از برجام چقدر هزینه روی دست اقتصاد ایران گذاشت؟

برخی در استان ستاد تقسیم پست تشکیل داده‌اند/ به بعضی قول استانداری، فرمانداری و بخشداری داده‌اند

به زودی واکسیناسیون دانش آموزان کرمانی آغاز می شود/ واکسیناسیون استان بالاتر از متوسط کشور

خطیب‌زاده: عضویت در سازمان شانگهای پایان عملی شکست پروژه انزوای ایران بود/ دیدار امیرعبداللهیان با همتایان ۱+۴ در نیویورک

آزادسازی بی سر و صدای قیمت برق خانگی / چرا قبض برق تابستان امسال نجومی شد؟

وزیر بهداشت: واکسیناسیون دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ سال آغاز می شود

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

ببینید| فیلم آخرین حضور سردار سلیمانی در دفتر کار خود سه روز قبل از شهادت   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)