کد خبر: ۹۱۶۸
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۵
ارسال به دوستان
ذخیره
11 روز مانده به جشنواره فیلم فجر؛
«سینما نیمکت» به نحوی حدیث و ادای دین به کسانی است که عاشق سینما هستند و سینمایی که از قبل انقلاب تا بعد از فیلم‌هایی چون «گاو»، «یک اتفاق ساده»، «طبیعت بی‌جان» تا «جاده‌های سرد» و ... است.
باید تعریف جشنواره فجر عوض شود و روی فیلم‌هایی که در طول یکسال اکران می‌شوند، مانور دهد.

تورج منصوری فیلمبردار، کارگردان و تهیه‌کننده سینما در گفتگو با خبرنگار حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص جای خالی «سینما نیمکت» در بخش نگاه نو یا سودای سیمرغ جشنواره فیلم فجر گفت: به نظرم جای «سینما نیمکت» بین فیلم‌های نگاه نو یا سودای سیمرغ خالی است و بخشی از دلگیری که نزد گروه سازنده وجود دارد، به خاطر همین موضوع است. به گمانم «سینما نیمکت» فیلمی با ارزش و قابل اعتنا خواهد بود که باید دیده شود. امیدوارم این فیلم در بخش هنر و تجربه به وسیله منتقدان و تماشاگرانی که با اشتیاق و دشواری‌های فراوان از شهرستان‌ها به تهران می‌آیند، به خوبی دیده شود.

وی افزود: «سینما نیمکت» به نحوی حدیث و ادای دین به کسانی است که عاشق سینما هستند و سینمایی که از قبل انقلاب تا بعد از فیلم‌هایی چون «گاو»، «یک اتفاق ساده»، «طبیعت بی‌جان» تا «جاده‌های سرد» و ... است. در واقع رد پای تمام چیزهایی که در طول تاریخ سینمای ایران اتفاق افتاده و فیلم‌های با ارزشی که قبل و بعد از انقلاب در ایران ساخته شده حتی آنهایی که دوبله و نمایش داده شدند را در «سینما نیمکت» می‌بینیم.

وی ادامه داد: طبیعتاً زمانی که فیلمی مانند «سینما نیمکت» از سینما به طور واقعی حرف می‌زند، حداقل برای آدم‌هایی که سینما را دوست دارند جذاب است و متوجه می‌شوند که ما تا چه حد در عرصه‌ها و حرفه‌های مختلف زحمت کشیدیم و تا چه اندازه توانستیم موفق شویم و اینکه برای رسیدن به نقاط بالاتر چه کارهایی را باید انجام دهیم.

منصوری ادامه داد: جشنواره فیلم فجر، ملی و متعلق به همه کسانی است که سال‌ها در آن با عشق و علاقه فعالیت کردند و یا آن را دنبال می‌کنند و حضور در آن برای همه از اهمیت زیادی برخوردار است. پس اگر حرفی یا نقدی در مورد آن با شدت و تندی و منصفانه صورت می‌گیرد به خاطر علاقه‌ای است که در مورد آن وجود دارد.

این فیلمبردار در مورد نقطه ضعف جشنواره فجر در دوره‌های مختلف تصریح کرد: اگر جشنواره فجر تعریفش را عوض کند و روی فیلم‌های اکران شده در طول یک سال مانور و آن‌ها را مورد بررسی و داوری قرار بدهد، امکان دارد داوری‌ها پالایش شده‌تر، هنرمندانه‌تر و در پی آن قضاوت‌ها عمیق‌تر و حرفه‌ای‌تر شود.

وی افزود: البته طبیعی است که هیئت انتخاب تا حدودی به خاطر برخی مسائل جو زده شوند و تصمیمات اشتباهی بگیرند. به عنوان نمونه بعد از دیدن چند فیلم خوب، فیلم بعدی که شاید از لحاظ کیفیت فقط کمی پایین‌تر از آنها باشد، دیده نشود و به نظر هیئت انتخاب بد بیاید؛ اما زمانی که فیلم‌ها در طول یکسال چندین بار دیده شوند، برخورد با فیلم‌‌های خوب و یک فیلم خوب دیگر به تساوی تقسیم خواهد شد.

فیلمبردار «گشت ارشاد» مطرح کرد: با وجود اینکه «سینما نیمکت» ارزش شرکت در بخش سودای سیمرغ و نگاه نو را داشت؛ اما جایگاه فعلی‌اش نیز ارزشمند است. چون اگر جشنواره فجر ما از اهمیت بالایی برخوردار است، پس هر بخشی از آن از جمله هنر و تجربه نیز با ارزش خواهد بود. در نتیجه همین بخش نیز می‌تواند جایگاه مناسبی برای نمایش فیلم‌ها باشد تا مخاطب نفس به نفس با آن همراه شود.

منصوری در بخش پایانی صحبت‌های خود خاطرنشان کرد: شاید حضور ما در بخش هنر و تجربه که توانسته موفق باشد، نقطه عطفی شود تا ما با بازخوردی که از مخاطبان تیزبین آن دریافت می‌کنیم، بیاموزیم و احساس کنیم نقاط ضعف کارمان کجا بوده تا در قدم‌های بعدی پیشرفت، خود را اصلاح کنیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

جبهه اصلاحلات در چالش با براندازان است

مشکل ما با اصولگرایان بر سر نامزد انتخابات نیست/اصولگرایان دچار تشتت هستند

۴ واکسنی که در ایران تزریق می‌شوند چه خصوصیاتی دارند

احتمالا جهانگیری به عنوان گزینه اصلی اطلاح‌طلبان در انتخابات معرفی شود

با توجه به توافقات اولیه، به زودی حجم قابل توجهی از واکسن کرونا چینی وارد کشور می‌شود

واکسن برای همه وجود دارد/ ایمنی و پوشش لازم دو هفته بعد از تزریق نوبت دوم اتفاق می‌افتد

استاندار کرمان: داوطلب دریافت این واکسن ایرانی – کوبایی می‌شوم

روحانی: کرونا را دستمایه مسائل سیاسی و انتخاباتی قرار ندهیم/ به روند عبور پیک چهارم کرونا رسیده‌ایم/ بهترین واکسن اولین واکسن است

ره‌پیک، قائم مقام دبیر شورای نگهبان: در رسیدگی به صلاحیت‌ نامزدهای ریاست جمهوری، به برنامه‌ آنها هم توجه می کنیم / این حق قانونی شورای نگهبان است که حتی بعد از تایید صلاحیت نامزدها، در صلاحیت آنها تجدیدنظر کند / هیچ داوطلبی با شورای نگهبان رایزنی نکرده

آیت الله سیستانی مبلغ فطریه اعلام کرد

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)