کد خبر: ۹۲۰
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۰:۲۲
ارسال به دوستان
ذخیره
گزارش گفتارنو از شب‌های شاهنامه خوانی در کرمان
حجت‌الاسلام حسني با اشاره به حضور متعدد و متنوع شهروندان در نشست‌هاي شاهنامه‌خواني خاطرنشان مي‌کند: نشاط و پويايي فرهنگي و اجتماعي همين حضور فعالانه جوان و سالمند و دانش‌آموز و استاد است که استقبال شهروندان، ما را به ادامه پرشورتر اين‌گونه برنامه‌ها و توسعه آن‌ها به فرهنگ‌سراهاي ديگر ترغيب مي‌کند.

گفتارنو/ گروه فرهنگ: 

شاهنامه، شاه اثر ادبیات غنی ایران است؛ روان و پرصلابت. انگار همه تاریخ و فرهنگ این سرزمین به گستره‌ي‌ ایران در این کتاب جمع شده و خواندنش انسان را به یک گذشته پر افتخار و پر اقتدار رهسپار می‌کند. دوشنبه‌شب‌های فرهنگ‌سرای کوثر شب شعر و حماسه است؛ يک شب ایرانیِ ایرانی. یک جمع دوستانه از نوجوان تا سالمند از خانه‌دار تا وکیل دور هم جمع می‌شوند تا داستان‌های رستم و سهراب و سیاوش را به گوش جان بشنوند و دمی چند به اصل خویش بازگردند. 

علاقمندان به شاهنامه از قشر خاصی نیستند

جلسات شاهنامه‌خوانی را سیدمحمد موسوی مدیریت می‌کند. معلم ادبیات فارسی مدارس کرمان، می گوید: نسل امروز با اسطوره های ادبیات و تاریخ ایران بیگانه است و این، خوب نیست. آری بچه های ما و به قولی امروزی ها، بتمن  باب اسفنجی را می شناسند ولی از پهلوانی‌های رستم و عاشقی‌های فرهاد بی خبرند. آنها مقصر نیستند؛ مقصر نهادهای آموزشی، فرهنگی و رسانه ای کشور است که با بی تدبیری جای خالی فرهنگ غنی کشور را به فرهنگ بیگانه داده اند و به دنبال مقصر می‌گردند!

به گفته این معلم ادبیات در ابتدا باید به تاثیر ادبیات در جامعه ایمان داشت؛ (هم مردم هم مسوولان) و این سرمایه معنوی را در درس و مباحث آموزشی گنجاند؛ باید این فرهنگ غنی را در رسانه های کشور انتشار داد؛ باید از اسطوره ها و پهلوانی‌های شان نوشت و فیلم ساخت تا کودکان و نوجوانان ما با این فرهنگ و شخصیت‌هایش انس بگیرند و الگو پذیرند. وی که چند سالی است در جمع های علاقمندان ادبیات ایران در کرمان به شاهنامه خوانی مشغول است معتقد است حضور در این نشست ها و آشنایی با ادبیات و فرهنگ ایران، بسیار پندآموز است و در بهبود رفتار و گفتار مردم تاثیر دارد. 

نشست‌های شاهنامه خوانی، حافظ خوانی و مثنوی خوانی یکی از برنامه های بی سر و صدا اما شلوغ شهر است. مراکز فرهنگی شهرداری و گاهی پارک ها محلی است برای تلطیف دل و جان هایی که در دنیا بی رحم این روزها، خسته اند.

این کارشناس ادبیات فارسی با اشاره به تنوع مخاطبان این گونه نشست ها می‌افزاید: «علاقمندان به شاهنامه از قشر خاصی نیستند؛ اینها فقط علاقمندان به فردوسی و شاهنامه اند.» هم جوان و هم میانسال؛ هم دکتر و هم دانش آموز. 

اما این جلسات چگونه پاگرفت؟ مدیر فرهنگ‌سرای کوثر به چهار سال پیش اشاره می‌کند که جمعی برای خواندن شاهنامه و مثنوی در یک مکان عمومی به مدیریت سابق فرهنگسرا مراجعه می‌کنند و نشست‌های ادبی با حضور علاقمندان به شعر و ادب ایران شکل می‌گیرد. حجت‌الاسلام حسنی با ابراز خرسندی از استقبال شهروندان کرماني از این‌گونه جلسات می‌گوید: انساني که شعر مي‌گويد و شعر مي‌خواند داراي ارزش و اعتبار است و جامعه ايده‌آلي را طلب مي‌کند اين افراد باعث بالندگي جامعه مي‌شوند. وي با اشاره به تشکيل کارگاه‌هاي نقد  شعر و داستان در اين فرهنگ‌سرا مي‌افزايد: نهادهای عمومی چون شهرداری می‌توانند با ورود  به حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی به ارتقای فرهنگ شهروندی بپردازند و ادبيات غني ايران نيز اين فرهنگ را بااحساس و عاري از خشونت می کند.

نهادهاي فرهنگي در مخاطب‌شناسي موفق نبوده‌اند

به گفته مدير فرهنگ‌سراي کوثر، شعر درسي است آموزنده و هرچه علاقمندان به حوزه شعر و ادبيات بيشتر شوند و نشست‌هاي شعرخواني افزايش يابد سطح فرهنگ جامعه ارتقا يافته و بالندگي گسترش مي‌يابد. وي با بيان اين‌که با اين‌گونه برنامه‌ها در جاي‌جاي شهر، هويت ملي تقويت و ترويج مي‌شود تصريح مي‌کند: شاهنامه و مفاهيم پندآموزش که در داستان‌هايي چون رستم و سهراب، رستم و اسفنديار و سياوش به منش پهلواني و مردانگي مي‌پردازد اصل انسانيت را مورد توجه قرار داده است. وي با اشاره به تاثير فرهنگ‌سراي جان جهان در فرهنگ مردم منطقه مي‌گويد: دين هم اخلاق خوش، رعايت حق‌الناس و احترام به ديگران را توصيه کرده و اين همان فرهنگ است.

حجت‌الاسلام حسني با اشاره به حضور متعدد و متنوع شهروندان در نشست‌هاي شاهنامه‌خواني خاطرنشان مي‌کند: نشاط و پويايي فرهنگي و اجتماعي همين حضور فعالانه جوان و سالمند و دانش‌آموز و استاد است که استقبال شهروندان، ما را به ادامه پرشورتر اين‌گونه برنامه‌ها و توسعه آن‌ها به فرهنگ‌سراهاي ديگر ترغيب مي‌کند.

وي رشد عرفان‌هاي کاذب در جامعه و استقبال جوانان از اين‌نوع تهاجم فرهنگي را کم‌کاري نهادهاي فرهنگي و کمبود خوراک فرهنگي عنوان مي‌کند و مي‌گويد: نهادهاي فرهنگي در مخاطب‌شناسي موفق نبوده‌اند درحالي‌که مباحث فرهنگي را بايد از دل معضلات و آسيب‌هاي اجتماعي بيرون کشيد. اين کارشناس فرهنگي با ابراز تاسف از اين‌که در محله‌ها و حاشيه‌هاي شهر کرمان کار فرهنگي نشده مي‌افزايد: حتي بالاي شهر نيز از اين برنامه‌ها و اهداف بي‌بهره است در حالي‌که اگر بخواهيم معضلات اجتماعي مناطق مختلف شهر را حل کنيم بايد از همان مناطق الگو گرفته وبرای همان مناطق برنامه‌ريزي کنيم.

این اتفاق های فرهنگی بسار تاثیرگزارند حتی اگر کم باشند. مثل وقتی که معلمی نه با بخشنامه اداری آموزش و پرورش که با عشق و وجدان کاری خود ساعت های درسی فارسی یا انشا را به شاهنامه خواندن برای دانش آموزانش اختصاص می دهد تا یک پسر 8 ساله با دیدن جلد نفیس شاهنامه در یک کتاب فروشی پا بر زمین بکوبد تا شاهنامه فردوسی را برایش بخرند.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

واکسیناسیون کرونا در کرمان از مرز 1.5 میلیون دُز گذشت

اگر استاندار می‌گذارید باید به عنوان بالاترین رکن اجرایی بتواند تصمیم گیری کند

هلال احمر: تا دو ماه آینده ۷۰ میلیون دوز واکسن کرونا وارد می‌کنیم / ۱۰ میلیون دوز از این واکسن ها مخصوص سنین ۱۲ تا ۱۸ سال است

قسط ۸.۶میلیون‌تومانی وام جدید مسکن/ سود ۶۰۰میلیون تومانی وام ۴۸۰میلیونی

آموزش و پرورش: مدارس از آبان به صورت تدریجی، حضوری خواهند شد / در مناطق شهری، ترجیح می‌دهیم مدارس دیرتر حضوری شوند / فاصله‌های استاندارد‌ چپ و راست، میانگین فضا برای هر دانش آموز و تراکم مدرسه را مشخص کرده ایم

نحوه "بازنشستگی زنان شاغل " تشریح شد

آبفا کرمان: اقدامات را برای رفع بوی نامطبوع فاضلاب سرعت بخشیدیم

طرح تشکیل استان بم اعلام وصول شد

نرخ بیکاری و پایین بودن بهره‌وری، علائم پایین بودن دانش بنیانیِ اقتصاد کشور

ضربه وزارت اطلاعات به یک تیم تروریستی

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

ببینید| فیلم آخرین حضور سردار سلیمانی در دفتر کار خود سه روز قبل از شهادت   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)