کد خبر: ۹۲۴۳
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۱
ارسال به دوستان
ذخیره
بي‌گمان سالاران سترگ سخن پارسي از هر ديد بيشتر از نام‌آوران شايستگي دارند كه دوستداران ادب را از كشورهاي ديگر به ايران بكشانند.
نویسنده: ميرجلال‌الدين كزازي

من پيشتر هم در اين باره سخن گفته‌ام كه يكي از سرچشمه‌هاي بسيار شايسته، سودآور و ارزنده جهانگردي مي‌تواند ادب گران‌سنگ پارسي باشد. اين پديده در كشورهاي ديگر جهان هم چندي است ديده مي‌شود و اهالي آن كشورها از گنجينه‌هاي ادبي خود بهره مي‌گيرند؛ جشنواره‌هايي برگزار مي‌كنند گاه چند روز و گاه يك‌هفته به درازا مي‌كشد با نام بزرگان ادبي. مانند جشنواره وايمار در آلمان كه به ياد گوته است.
بي‌گمان سالاران سترگ سخن پارسي از هر ديد بيشتر از نام‌آوران شايستگي دارند كه دوستداران ادب را از كشورهاي ديگر به ايران بكشانند. اگر بتوانيم به گونه‌اي سنجيده و به آيين از اين سرمايه هنگفت بهره ببريم، مي‌توانيم در آرامگاه‌هاي فردوسي، سعدي، حافظ، مولانا و خيام، برنامه‌هايي گيرا و دل‌انگيز براي اين بزرگان از هرگونه سامان دهيم. اگر اين هفته‌هاي ادبي به بسندگي و به آيين و درشت انجام شود، از سويي و از سويي ديگر آوازه در جهان بيابد، بي‌گمان جهانگرداني را به ايران مي‌كشاند. زيرا اين نام‌ها نه تنها براي آنها كه آشنا هستند، براي كساني هم كه در پيوند با فرهنگ و ادب هستند، فسون‌دار است.
اما آنچه در فرجام اين گفت‌وگوي كوتاه مي‌خواهم روي آن انگشت بنهم، اين است: اگر ما هنوز آن آمادگي و توانمندي را نداريم كه از اين مايه‌هاي فرهنگي و ادبي به شايستگي بهره ببريم، بهتر است كه به آنها نپردازيم. زيرا اگر اين برنامه‌ها بدان‌سان كه سزاي اين بزرگان نام‌آور است سامان داده نشود و به انجام نرسد، ما آن را بيهود زيان خواهيم رسانيد و از فسون و گيرايي آن خواهيم كاست.
به هر روي روزگاري ما بايد بتوانيم از اين توانش‌هاي بسيار والا هم در جهانگردي ايران و هم در شناساندن سرمايه‌هاي فرهنگي و ادبي خود بهره ببريم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

قوت گرفتن نیامدن رئیسی و آمدن قالیباف

جبهه اصلاحات کرمان از نامزدهای شورای شهر که علاقمند به حضور در لیست این جبهه هستند دعوت به عمل آورد

محسن هاشمی روز شنبه به جمع بندی می‌رسد

صادقی:نامزد جبهه اصلاحات فقط از میان اصلاح‌طلبان انتخاب می‌شود

ستاد‌های اصلاح طلبان کی و چگونه تشکیل می‌شود؟

26 سال است که تاوان اتفاقات دوم خرداد را می‌دهیم/ امسال مانند سال 76 در پیچ تاریخ قرار گرفته‌ایم/ مشکلات امروزه جامعه از انقلاب نیست، از انتخاب بد است/ انتخاب امسال ما باید ظهور ساز باشد/ اگر رئیسی به انتخابات نیاید مردم ایشان را نخواهند بخشید

روحانی: همه جناح‌ها و گروه‌ها باید در انتخابات شرکت داشته باشند/ دولت یازدهم و دوازدهم در سخت‌ترین شرایط تاریخ ایران حداقل در یک قرن گذشته حتی در جنگ جهانی اول و دوم بود

نرخ مشارکت و نتیجه سبد رای کاندیداها احتمالا چقدر خواهد بود؟

علی مطهری پس از ثبت نام: همه باید حرف خود را بزنند خط قرمز آشوب و بلواست

برخی از نامزد‌های ریاست جمهوری حرف‌های دشمن را تکرار می‌کنند/ این حرف‌ها توسط افرادی مطرح می‌شود که بار‌ها از مردم رای گرفته اند

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)