کد خبر: ۹۳۰
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۷:۳۸
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیرعامل بانک کشاورزی با بیان اینکه بدهی دولت به بانک کشاورزی ۷۰ هزار میلیارد ریال است، گفت: زمین و تأسیسات آتی‌الاحداث به عنوان وثیقه وام پذیرفته می‌شود.

به گزارش فارس، مرتضی شهیدزاده، مدیرعامل بانک کشاورزی در نشست خبری که به مناسبت ایام مبارک دهه فجر برگزار شد، گفت: با همکاری مجلس و دولت از محل منابع صندوق توسعه ملی به صورت ریالی سهمی برای بخش کشاورزی به صورت ریالی در نظر گرفته شده است که ما به نحو مطلوب، این منابع را به بخش‌های مختلف اختصاص داده‌ایم.

وی افزود:از محل صندوق توسعه ملی مبلغ 6 هزار میلیارد ریال به طرح‌های توسعه آب و خاک، 10 هزار میلیارد ریال به طرح‌های توسعه کشت گلخانه‌ای و پرورش ماهی در قفس، مبلغ 17 هزار میلیارد ریال برای پشتیبانی از تولید گوشت قرمز و مبلغ 3 هزار میلیارد ریال به مناطق محروم اختصاص داده‌ایم.

مدیرعامل بانک کشاورزی اظهار داشت: ما به عنوان یک بانک تخصصی، بانکی پیشرو در سیستم بانکداری هستیم و اولین سیستم بانکداری متمرکز را اجرا کرده‌ایم به طوری که کشاورزانی که زیر 20 میلیون تومان درخواست وام داشته باشند می‌توانند با حضور در بانک و پر کردن فرم ظرف 48 ساعت بدون کوچکترین معطلی وام را دریافت کنند.

مدیرعامل بانک کشاورزی با بیان اینکه بانک کشاورزی بازوی اجرایی دولت در توسعه بخش کشاورزی است، اظهار داشت: به عنوان این بازوی دولت برای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باید بیشترین سرمایه را در بین بانک‌های دولتی داشته باشیم بنابراین با مذاکرات لازم با مجلس و دولت و قول دولت و مجلس قرار شده تا در برنامه ششم و در بودجه سال 94 و همچنین لایحه خروج از رکود سرمایه‌ این بانک به 80 هزار میلیارد ریال افزایش یابد.

شهیدزاده بیان داشت: با این کار قدرت قانونی ما 5 برابر می‌شود و می‌توانیم خدمات بیشتری به کشاورزان ارائه کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه بخش کشاورزی بیشترین ریسک را در بخش‌های اقتصادی دارد، گفت: بخش بیمه محصولات کشاورزی که در کنار آن بانک کشاورزی به عنوان پشتیبان‌کننده حضور دارد به دلیل مسائل مختلف ناشی از حوادث غیرمترقبه، بودجه‌اش کفایت نمی‌کند و بانک کشاورزی هر ساله بیش از دو برابر بودجه برای این صندوق منابع می‌گذارد.

وی در ادامه به بیان شاخص‌های توسعه بیمه اشاره کرد و گفت: بیمه زراعت را از 2.9 میلیون هکتار به 5.8 میلیون هکتار در سال 93 رسانده‌ایم و بیمه باغات از 92 هزار هکتار در سال 93 به 502 هزار هکتار رسیده است.

شهیدزاده بیان داشت: همچنین در بیمه دام از 3.9 میلیون واحد دامی در سال 80 به 14 میلیون واحد دامی افزایش یافته و بیمه طیور از 76 میلیون قطعه به 960 میلیون قطعه توسعه یافته است.

وی افزود: تعداد بیمه‌گذاران از 715 هزار نفر به 2 میلیون نفر رسیده است.

شهیدزاده در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت:‌ غرامت پرداختی در سال 80 از 848 میلیارد ریال در سال 93 به 9 هزار و 753 میلیارد ریال رسیده و بیش از 65 درصد منابع آن یارانه‌های دولت و کمتر از 35 درصد کمک‌های خود مردم بوده است.

وی افزود: برنامه ما این است که سال آینده دو برابر سال 93 منابع در اختیار بخش کشاورزی قرار دهیم و به این طریق بتوانیم به صورت کامل نیازهای بخش کشاورزی را تامین کنیم.

شهیدزاده در پاسخ به این سوال که چند درصد از وام‌های اختصاص یافته به کشاورزی صرف امور کشاورزی می‌شود، اظهار داشت: با توجه به نظارتی که در این بخش وجود دارد بیش از 98 درصد وام‌ها صرف طرح‌های کشاورزی می‌شود زیرا این وام‌ها طی 2 تا 3 مرحله پرداخت و در هر مرحله کشاورز موظف به ارائه پیشرفت فیزیکی کار است.

شهیدزاده با اشاره به مطالبات معوق نظام بانکی و سهم بانک کشاورزی از این مطالبات اظهار داشت: یکی از مشکلات بانک کشاورزی که متفاوت با سایر بانک‌هاست، معوقات مربوط به کشاورزانی است که دچار حوادث غیرمترقبه شده‌اند و از بازپرداخت تسهیلات خود بازمانده‌اند.

وی افزود: بر این اساس بانک کشاورزی حدود 1600 میلیارد تومان مربوط به یک میلیون و 700 هزار زارع بدهی معوقه دارد که این معوقات بابت خشکسالی طی 10  تا 12 سال است.

شهید زاده در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در خصوص شرایط پذیرش اسناد زمین‌های کشاورزی به عنوان وثیقه تسهیلات بانکی در این بانک و این که ظاهراً محدودیت‌هایی برای پذیرش این اسناد وجود دارد، گفت: زمین و تأسیسات آتی‌الاحداث براساس ضرایب و مقررات بانک مرکزی به عنوان وثیقه پذیرفته می‌شود و مشکلی در مورد پذیرفتن اسناد آنها به  عنوان وثیقه وجود ندارد، مگر اینکه آن زمین مشاع باشد که این موضوع نیز بر اساس ضوابط بانک مرکزی است.

شهیدزاده اظهار داشت: در حال حاضر بانک کشاورزی از بانک‌های زیان‌ده محسوب نمی‌شود.

مدیرعامل بانک کشاورزی بیان داشت: 25 درصد از منابع سایر بانک‌ها باید به بخش کشاورزی تزریق شود که الان فقط 9 درصد مطابق آمار بانک مرکزی به این موضوع اختصاص پیدا کرده است.

شهیدزاده بیان داشت: ما به دنبال سود بانکی نیستیم، مگر این که تصمیم‌گیران بخواهند سودی افزایش یا کاهش دهند و در این صورت ما مجری هستیم و اگر افزایش صورت گیرد مابه‌التفاوت آن صندوق توسعه ملی پرداخت می‌کند.

وی بیان داشت: بدهی دولت به بانک کشاورزی 70 هزار میلیارد ریال است که امیدواریم این موضوع در بودجه 94 لحاظ شود.

شهیدزاده در مورد اصلاح اساسنامه بانک کشاورزی بیان داشت: یکی از خواسته‌های ما اصلاح اساسنامه بانک کشاورزی است و این کار به خاطر سرعت دادن به خدمات‌رسانی به بخش تولید است.

وی افزود: بانک مرکزی به این بانک همچون یک بانک تجاری نگاه می‌کند و همان سیاست و نظارتی که بانک مرکزی روی بانک‌های خصوصی و تجاری دارد روی ما اعمال می‌کند و چنین نگاهی حرکت ما را آهسته می‌کند، بنابر این با مسئولان مربوطه از جمله وزیر اقتصاد، وزیر جهاد کشاورزی ، مجلس و سایر تصمیم‌گیران صحبت‌هایی در مورد اصلاح اساسنامه بانک کشاورزی صورت گرفته تا آن بانک‌هایی از این دست مثل بانک کشاورزی، صنعت و معدن و مسکن که ابزار دست دولت هستند اصلاح اساسنامه بدهند و نگرش و قدرت دولت در اساسنامه این بانک‌ها گنجانده شود.

مدیرعامل بانک کشاورزی در ادامه بیان داشت: برای توسعه آبیاری تحت فشار، توسعه کشت‌های متراکم و گلخانه در برنامه است تا تسهیلات آن سال آینده به دو برابر برسد.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

توضیحات سردار معروفی پیرامون اخباری درباره استاندار شدن وی/ شایعه است اما من سرباز ولایتم و تصمیم گیر نیستم

تا ثانیه‌ای که امضای من اعتبار دارد از جدیت کارم کم نخواهم کرد

عبدی: یکی نیست به اصولگرایان بگوید که وزن شما در جنگ و انقلاب یک‌پنجم اصلاح‌طلبان هم نمی‌شود

دو محدودیت بزرگ اصلاح‌طلبان از زبان روزنامه شرق

خروج آمریکا از برجام چقدر هزینه روی دست اقتصاد ایران گذاشت؟

برخی در استان ستاد تقسیم پست تشکیل داده‌اند/ به بعضی قول استانداری، فرمانداری و بخشداری داده‌اند

به زودی واکسیناسیون دانش آموزان کرمانی آغاز می شود/ واکسیناسیون استان بالاتر از متوسط کشور

خطیب‌زاده: عضویت در سازمان شانگهای پایان عملی شکست پروژه انزوای ایران بود/ دیدار امیرعبداللهیان با همتایان ۱+۴ در نیویورک

آزادسازی بی سر و صدای قیمت برق خانگی / چرا قبض برق تابستان امسال نجومی شد؟

وزیر بهداشت: واکسیناسیون دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ سال آغاز می شود

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

ببینید| فیلم آخرین حضور سردار سلیمانی در دفتر کار خود سه روز قبل از شهادت   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)