کد خبر: ۹۳۲۷
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۰
ارسال به دوستان
ذخیره
مشکل تلویزیون کسری بودجه نیست، کسری خلاقیت است؛ پیش‌تر اگر تصور می‌شد تلویزیون به فقر شناخت مخاطب دچار است، اکنون به‌وضوح می‌توان گفت درد واقعی تلویزیون، لجاجت با مخاطب است؛ به این معنا که می‌داند مخاطب چه می‌خواهد اما به‌نوعی خود را به ندیدن می‌زند.
 نویسنده: حسین عبدالهاشم‌پور

١- سرانجام تلویزیون به لطف سریال‌های تلویزیونی این‌روزهایش توانست در انبساط‌خاطر و نشاط عمومی موفق از کار درآید، شبکه‌های مجازی که به دماسنج‌های جامعه تعبیر می‌شوند، دقایقی پس از پایان هر سریال، لبریز از جوک‌ها و طنزهایی می‌شوند که نشان می‌دهد دست‌اندرکاران تلویزیون تا چه حد از نکته‌سنجی و هوشمندی مردم غافلند؛
به موازات سریال‌های این‌روزهای تلویزیون کاری کرده‌اند کارستان؛ توانسته‌اند اتفاق‌نظری در سطحی وسیع از جامعه پدید آورند که دستیابی به این میزان هم‌نظری در این روزگار که هرکس خود را علامه‌ای می‌پندارد به‌یقین دشوار است!
٢- جامعه ایرانی به هوشمندی و فراستی رسیده که می‌تواند صلاح خودش را تشخیص دهد، ازاین‌رو نگرانی بابت آزادی دسترسی به اطلاعات یا فراگیری ماهواره و افزایش سرعت اینترنت و... دلواپسی بیهوده به دل راه‌دادن است؛ بنابراین بدون دغدغه باید به مردم حق داد به جهت برهوتی که در تلویزیونشان موج می‌زند به سراغ دیگر سرگرمی‌سازها بروند.
٣- مشکل تلویزیون کسری بودجه نیست، کسری خلاقیت است؛ پیش‌تر اگر تصور می‌شد تلویزیون به فقر شناخت مخاطب دچار است، اکنون به‌وضوح می‌توان گفت درد واقعی تلویزیون، لجاجت با مخاطب است؛ به این معنا که می‌داند مخاطب چه می‌خواهد اما به‌نوعی خود را به ندیدن می‌زند؛ مردم، خود را در آینه تلویزیون نمی‌یابند، تلویزیون گرفتار تابوهایی است که مدت‌هاست در جامعه‌مان حل شده است:
نشان‌ندادن ساز، ممنوع‌التصویرکردن سلبریتی‌ها، ممیزی انبوه خبرها و رویدادهای هنری که تلویزیون‌های دنیا را پربیننده می‌کند اما تلویزیون ما از پخش تیزر یک فیلم داخلی که همه‌گونه مجوزی دارد می‌پرهیزد... . این رسانه توانسته به شکلی باورنکردنی خلاق‌ترین و محبوب‌ترین چهره‌ها را از خود براند و فهرستگان ممنوع‌التصویرهایش دیگر نیاز به فرهنگ لغت دارد...
 درست است که برای سرگرم‌شدن مردم نباید غمی به دل راه داد، آنها راهش را می‌یابند، اما بالاخره تلویزیون سرمایه ملی است و آیندگان نخواهند بخشید رسانه‌ای که اختصاصی برای ٧٠، ٨٠‌ میلیون ایرانی در نظر گرفته شده در سراشیبی ریزش مخاطب، به رسانه‌ای حداقلی مختص یک اقلیت نزول کند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

جبهه اصلاحلات در چالش با براندازان است

مشکل ما با اصولگرایان بر سر نامزد انتخابات نیست/اصولگرایان دچار تشتت هستند

۴ واکسنی که در ایران تزریق می‌شوند چه خصوصیاتی دارند

احتمالا جهانگیری به عنوان گزینه اصلی اطلاح‌طلبان در انتخابات معرفی شود

با توجه به توافقات اولیه، به زودی حجم قابل توجهی از واکسن کرونا چینی وارد کشور می‌شود

واکسن برای همه وجود دارد/ ایمنی و پوشش لازم دو هفته بعد از تزریق نوبت دوم اتفاق می‌افتد

استاندار کرمان: داوطلب دریافت این واکسن ایرانی – کوبایی می‌شوم

روحانی: کرونا را دستمایه مسائل سیاسی و انتخاباتی قرار ندهیم/ به روند عبور پیک چهارم کرونا رسیده‌ایم/ بهترین واکسن اولین واکسن است

ره‌پیک، قائم مقام دبیر شورای نگهبان: در رسیدگی به صلاحیت‌ نامزدهای ریاست جمهوری، به برنامه‌ آنها هم توجه می کنیم / این حق قانونی شورای نگهبان است که حتی بعد از تایید صلاحیت نامزدها، در صلاحیت آنها تجدیدنظر کند / هیچ داوطلبی با شورای نگهبان رایزنی نکرده

آیت الله سیستانی مبلغ فطریه اعلام کرد

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)