کد خبر: ۹۴۰۵
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۳
ارسال به دوستان
ذخیره
لحظه ای نباید قدرت خود را جدای از دین و مردم بدانیم بلکه باید مراقب رفتار و سخنان خود باشیم وزمینه رنجش خاطر دیگران را فراهم نکنیم.
حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی مردم را ستون سیاست خواند و گفت: لحظه ای نباید قدرت خود را جدای از دین و مردم بدانیم بلکه باید مراقب رفتار و سخنان خود باشیم وزمینه رنجش خاطر دیگران را فراهم نکنیم.

به گزارش شفقنا، این مرجع تقلید در دیدار رحمانی فضلی، وزیر کشور و هیئت همراه به تعبیری از امام علی(ع) در مورد مردم اشاره کرد که فرمود:«مردم ستون سیاست هستند» و در تشریح آن اظهار کرد: مردم در بخش های سیاسی همانند نماز در بخش های عبادی هستند یعنی نمازستون خیمه دین است و چون دین حکیمانه سخن گفته باید صدر و ذیل دین و مکتب حکیمانه هماهنگ باشد، سیاست هم با مردم باید هماهنگ باشد.

او تصریح کرد: اگر کسی بخواهد مردم را فریب دهد و آنها را بازی دهد در حقیقت ستون تقلبی بنا کرده که روی سرآن بنا کننده خراب می شود و بر روی او می افتد بنابراین مردم را نمی شود فریب داد.

آیت الله جوادی آملی بیان داشت: شاید کسی بتواند مدتی با زد و بند سیاسی ادامه مسیر داده و به اهداف خود هم برسد اما توده مردم که در حکم ستون محکم هستند، بر سر او خراب خواهند شد بنابراین مراقب این ستون باید باشیم و با آن بازی نکنیم و در این صورت می توان امید به بقا داشته باشیم.

او به نقش مردم در دفاع ۸ ساله از کشور و میهن خود اشاره کرد و آن را دلیل بر محکم خواندن ستون مردم برشمرد و افزود: جنگ ۸ ساله خود یک جنگ جهانی تمام عیار بود، چون از میان آن همه کشور تنها سه کشور سوریه، لیبی و الجزایر و آن هم به خاطر منافع خود، ایران را حمایت می کردند و چشم به سرچشمه های نفتی و گازی ایران داشتند و در واقع هم کاری از آنها ساخته نبود.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه همین مردم بودند که این جنگ ۸ ساله را با موفقیت پشت سر گذاشتند؛ عنوان داشت: اگر مردم حافظ دین خود باشند و با تمام وجود دین را بپذیرند هیچ گزندی به این ستون نمی رسد.

او با بیان اینکه این پرچم سه رنگ عرضه نگهداری خود را ندارد؛ گفت: وقتی این پرچم بو و هویت دین می گیرد و نام یا زهرا و یا علی روی آن نوشته می شود ارزشمند است و از خود و پرچم محافظت می کند.

آیت الله جوادی آملی ادامه داد: در کودتای ننگین ۲۸ مرداد و حتی در جنگ جهانی این پرچم سه رنگ بود و شعار اصلی مردم هم مرگ بر شاه بود اما کمی بعد زمانی که کودتا شروع شد و مصدق سقوط کرد همان مردمی که شعار اصلی آنها مرگ برشاه بود گفتند جاوید شاه. اما همین مردم در ۱۷ شهریور ماه شعار اصلی آنها مرگ بر شاه بود و این نشان این  حقیقت است اگر دین ستون عبادی و مردم  ستون سیاسی جامعه اند؛ اگر این دو با هم هماهنگ باشند قدرت شکل می گیرد ولی بعد از شکل گیری قدرت مهمتر این است که چگونه باید این قدرت را اداره کرد تا الهی شود.

او افزود: اگر کسی که قدرت در دست اوست با آن ستون سیاست و عبادت هماهنگ بود این نوع قدرت باقی می ماند و ازبین نمی رود.

این مرجع تقلید در ادامه به موضوع برجام اشاره کرد و ابراز داشت: جریان برجام توفیقی بود که حاشیه امت است و همه دنیا این قدرت را دیدند و گرنه حسابی برای کشور قائل نبودند و در گذشته هم همین غرب امیرانه دستور می داد.

او افزود: عاملی که سبب شده تا قدرتهای دیگر در یک سر میز با ایران بنشینند در موضوعات مختلف مذاکره کنند تکیه حکومت و دولت ایران بر دین و مردم است اما اگر این قدرت را نه از سوی خداوند بلکه از خود دانستیم، دچار غده ای سرطانی در درون به نام غرور و کبر شده ایم غافل از اینکه همین کبر و غرور، آبروی انسان را خدشه دار می کند.

آیت الله جوادی آملی اظهار کرد: لحظه ای نباید قدرت خود را جدای از ستون دین و مردم بدانیم و از این دوستون غافل شویم بلکه باید مراقب رفتار و سخنان خود باشیم و با سخنان خود، رنجش خاطر دیگران را فراهم نکنیم.

او با بیان اینکه این سخن که این قدرت الهی و مردمی استنه از باب تواضع بلکه سخن حق است؛ گفت: اگر در همه حوادث پیش آمده در انقلاب و بعد از آن، حمایت جانی و مالی مردم و هدایت الهی و قدرت مردمی نبود معلوم نبود چه مشکلی پیش می آمد.

استاد حوزه علمیه قم ابراز داشت: جبهه استکبار چون دیدند نمی شود با ایران کنار آمد تصمیم به پذیرش مذاکره با ایران گرفتند.

او در بخش دیگری از سخنان خود انتخابات را برخاسته از وحدت و حضور باصلابت و مقتدرانه دولت و ملت دانست و گفت: انتخابات سالم و امن، بیش از پیش موجب عزت و شکوه ایران در همه عرصه ها می شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

فوتی‌های کرونا در استان دو رقمی شد

تردد خودروهای شخصی بین شهرهای استان در پایان هفته جاری ممنوع شد

۳۰۷ فوتی و ۱۸۱۳۳ ابتلای جدید کرونا در کشور

جان پدر کجاستی/ «جان پدر» این بار برای دردانه دختر خواهد سوخت

ربیعی:همه سلایق باید بتوانند کاندیدای خود را در انتخابات داشته باشند /دیپلماسی ایران در وین به خوبی پیش می‌رود

عضو جبهه اصلاحات ایران: ظریف کاندیدا نمی‌شود

کدخدایی: ثبت نام کاندیداها بر اساس مصوبه شورای نگهبان نهایی می شود

برجام مانع از اعمال تحریم‌های غیرهسته‌ای علیه ایران نمی‌شود

توافق ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برگ برنده ایران در مذاکرات

خط تولید واکسن «برکت» با ظرفیت ماهانه ۳ میلیون دوز آماده شد / به محض تایید وزارت بهداشت، تولید آغاز می‌شود/واکسیناسیون عمومی با واکسن برکت از خرداد ۱۴۰۰

پربازدید ها

اسامی کاندیداهایی که برنامه‌های خود را به جبهه اصلاحات ایران ارائه کرده‌اند

برنامه ریزی برای ترور سردار سلیمانی به اوایل دولت ترامپ برمی گردد/آمریکا به دنبال ترور «عبدالرضا شهلایی» فرمانده ارشد سپاه هم بود/پیک خرید تلفن حداقل یک تلفن دستکاری شده خریداری کرد/صدها میلیون دلار هزینه برای دستیابی به مکالمات مقامات ایرانی

سخنگوی جبهه اصلاحات استان خبرداد: تصمیم‌گیری درباره لیست اصلاح‌طلبان در شورای شهر پس از اعلام‌نظر هیات نظارت استان

مسافرت از ۲۱ تا ۲۵ اردیبهشت ماه جاری ممنوع است

نماینده معین اقتصادی: عده‌ای در توسعه رابُر کرمان مانع‌تراشی می‌کنند/مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان:ظرفیت تامین آب پروژه گردشگری هنزا را نداریم

زیرساخت های پروژه گردشگری هنزا و هتل رابر تامین شود/ دستور خارج از قائده برای اقدامات غیر کارشناسی صادر نمی‌کنیم/ارجاع موانع به کمیسیون توهین به سرمایه گذار است/معین‌های اقتصادی باید تعهدات باید را انجام دهند/ مس سرچشمه، گل گهر، جهاد نصر و بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و جهان فولاد تاکنون پروژه‌های اقتصاد مقاومتی خود را ارائه نکردند

رحمانی فضلی: مبنای عمل وزارت کشور تفسیر معاونت حقوقی رییس جمهوری از ابلاغیه انتخابات شورای نگهبان است/ با هماهنگی وزارت بهداشت، مجوز برگزاری نشست‌ها در استادیوم‌ها را خواهیم داد

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: ظریف می‌گوید به هیچ وجه قصد حضور در انتخابات را ندارم

طبیعی است که گاهی بین دو بازوی «دیپلماسی» و «میدان» اختلاف نظرهای کارشناسی رخ دهد/کشور نباید دو دستگاه موازی دیپلماسی برای سیاست خارجی داشته باشد/همیشه و در همه جا از جمله در این مصاحبه سه ساعته، ظریف از سردار شهید قاسم سلیمانی تعریف و تمجید کرده است/برداشت اهانت از سخنان ظریف نادرست است

حدود نامحدود نظارت استصوابی

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)