کد خبر: ۹۴۱۰
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۰
ارسال به دوستان
ذخیره
انتخابات روی موج شایعات تلگرامی
روز پنجشنبه بود که اخباری تأییدنشده درباره تأیید صلاحیت هزار نفر از ردصلاحیت‌شدگان، منتشر شد. خبری که طبق معمول چند ماه گذشته، در تلگرام، منتشر شد و به‌سرعت در گروه‌ها و کانال‌های تلگرامی دست‌به‌دست شد و ساعتی بعد، همه آن را به چشم یک خبر قطعی می‌خواندند و برای یکدیگر تعریف می‌کردند
روز پنجشنبه بود که اخباری تأییدنشده درباره تأیید صلاحیت هزار نفر از ردصلاحیت‌شدگان، منتشر شد. خبری که طبق معمول چند ماه گذشته، در تلگرام، منتشر شد و به‌سرعت در گروه‌ها و کانال‌های تلگرامی دست‌به‌دست شد و ساعتی بعد، همه آن را به چشم یک خبر قطعی می‌خواندند و برای یکدیگر تعریف می‌کردند. «لیست تأییدصلاحیت‌شدگان اعلام شد»، «بازگشت اصلاح‌طلبان» و... تیترهایی بود که روی این اخبار زده شده بود. در میان اسامی هم پیش از همه نام علی مطهری به‌عنوان کاندیدایی که تأیید صلاحیتش اعلام شده، دیده می‌شد و پس از آن نام‌هایی از اصلاح‌طلبان و اصولگرایان معتدل بود که مخابره می‌شد، اما مطهری روز گذشته در گفت‌وگو با «شرق»، هرگونه اعلام رسمی یا کسب خبر از منابع رسمی و قانونی در‌این‌باره را تکذیب کرد و گفت: «تنها چیزی که می‌دانم این است؛ یکی از افرادی که سمَت رسمی دارد و در دستگاه نظارتی نیست، تنها پیگیر این مسائل است و به من گفته صلاحیتم تأیید شده است، اما بقیه خبرها را من هم مثل شما در تلگرام خوانده‌ام و اطلاعی از صحت یا عدم صحت آن ندارم».  

او همچنین تأکید کرد در جلسه‌ای که نمایندگان ردصلاحیت‌شده با عضو حقوق‌دان شورای نگهبان داشته‌‌اند، حضور نداشته و در جریان رایزنی‌های احتمالی برای بازگشت نمایندگان رد‌صلاحیت‌شده به گردونه انتخابات هم نیست.

گمانه‌زنی‌هایی که صحت ندارد
 این خبر، در برخی از ستادهای کاندیداهایی که همچنان چشم‌انتظار تجدیدنظر شورای نگهبان هستند تحرکی ایجاد کرد، اما برخی از چهره‌هایی که نامشان در این خبرهایی تلگرامی به‌عنوان تأییدصلاحیت‌شده منتشر شده بود، در گفت‌وگوهای جداگانه با سایت پویش، این خبر را تکذیب کردند. الیاس حضرتی در این رابطه گفته است: «من هم گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای را شنیده‌ام، ولی تا این لحظه هیچ خبری مبنی بر تأیید صلاحیت به دست ما نرسیده است».

نجفقلی حبیبی، رئیس پیشین دانشگاه علامه و از چهره‌های برجسته اصلاح‌طلب که داوطلب نمایندگی مجلس از تهران است نیز در رابطه با اخبار منتشرشده درباره تأیید صلاحیت‌ها، گفت: «من خبری از تأیید صلاحیت خود ندارم و درباره این فهرست‌ها هم نمی‌توانم اظهارنظر کنم». 

همچنین داریوش قنبری، نماینده پیشین مجلس و داوطلب نمایندگی از ایلام هم با اشاره به اینکه تاکنون خبری درباره تأیید صلاحتش به او ابلاغ نشده است، گفت: «تا این لحظه هیچ خبری به من اعلام نشده و در مجموع بهتر است رسانه‌ها از انتشار این دست از فهرست‌ها اجتناب کنند».

از دیگر چهره‌هایی که خبر تأیید صلاحیتش دست‌به‌دست می‌شد مرتضی اشراقی، نوه امام راحل و کاندیدای نمایندگی از تهران بود که او هم در واکنش به این خبر گفته است: «‌تاکنون هیچ‌کس با من درباره تأیید صلاحیت صحبتی نکرده و اخبار منتشرشده صحت ندارد».

انتشار این شایعات بازی‌کردن در  زمین رقیب است
از سوی دیگر مهدی نادمی، رئیس ستاد جوانان و دانشجویان ائتلاف اصلاح‌طلبان که نام او هم در میان کاندیداهای ردصلاحیت‌شده است و شایعاتی مبنی بر تأیید صلاحیتش منتشر شده بود، در گفت‌وگو با پویش درباره آخرین وضعیت تأیید صلاحیت خود و تجدید نظر در آن، گفت: «تاکنون هیچ خبری به من ابلاغ نشده و حتی به‌صورت غیررسمی هم چیزی به ما گفته نشده است».

رئیس ستاد جوانان و دانشجویان ائتلاف اصلاح‌طلبان با اشاره به این گمانه‌زنی‌ها، گفت: «این دست گمانه‌زنی‌ها به‌ویژه درباره چهره‌های محبوب نسل جوان اگر غلط باشد و تکذیب شود، می‌تواند باعث کاهش شور و شوق انتخاباتی شود. درمجموع انتشار این شایعات، بازی‌کردن در زمین رقیب است».

نادمی با اشاره به اینکه خبر رسمی تأیید صلاحیت‌ها، ١٦ بهمن اعلام می‌شود، گفت: «شاید یکی، دو روز پیش از این تاریخ، کاندیداها به‌صورت غیررسمی مطلع شوند، در نتیجه تا تاریخ اعلام‌شده نمی‌توان پیش‌بینی دیگری کرد».

احمد حکیمی‌پور، عضو شورای شهر تهران و کاندیدای اصلاح‌طلب مجلس هم درباره خبر تأييد صلاحيت خود گفت:«اطلاعی درباره این موضوع ندارم و خبر تازه‌ای مبنی بر رد یا تأیید صلاحیتم دریافت نکرده‌ام».

 او در ادامه افزود: «به نظر می‌رسد درمجموع بهتر است ما تا پایان مهلت قانونی صبر کنیم و اخبار رسمی را فقط از طریق رسانه‌هاي رسمی و مجاري قانوني شورای نگهبان دریافت كنيم».

غلامرضا انصاری، از اعضای اصلاح‌طلب شورای شهر تهران هم با اعلام اینکه تاکنون خبر تازه‌ای درباره تأیید صلاحیت به دستش نرسیده است، گفت:«منتشرکردن چنین فهرست‌هایی و تکذیب آنها باعث می‌شود انگیزه و اعتماد مردم خدشه‌دار شود و این به سود جریان اصلاحات نیست».

 این عضو مؤسس حزب اتحاد ملت با بیان اینکه اصلاح‌طلبان در صحنه خواهند ماند و حضور گسترده‌ای خواهند داشت، گفت: «با توجه به دسترسی‌نداشتن ما به بعضی کانال‌ها، مردم برای کسب اطلاعات موثق به رسانه‌های معتبر رجوع کنند و از انتشار شایعات اجتناب بورزند».

ستادها همچنان در انتظار
انتشار اخبار مربوط به تأیید صلاحیت هزار نفر از ردصلاحیت‌شدگان، در دو روز گذشته در برخی از ستادهای انتخاباتی تحرکات مجددی به وجود آورد. برخی گزارش‌ها از شهرستان‌ها، از تلاش برخی نمایندگان فعلی ردصلاحیت‌شده برای دایرنگه‌داشتن ستادهای انتخاباتی‌شان حکایت می‌کند. این در حالی‌ است که در تهران نیز از ستاد محسن مهرعلیزاده، اخباری مبنی بر آغاز تلاش‌های جدی به گوش می‌رسد؛ تلاش‌هایی که مبتنی بر خبر تأیید صلاحیت او در بررسی‌های شورای نگهبان بوده است. اما در بقیه ستادهای اصلاح‌طلبان در تهران، همچنان همه اخبار حول محور برنامه‌های شورای‌عالی سیاست‌گذاری انتخابات است؛ شورایی که تاکنون بر حضور گسترده مردم در انتخابات تأکید کرده و محمدرضا عارف، رئیس این شورا، هرگونه تصمیم‌گیری درباره فهرست انتخاباتی اصلاح‌طلبان را به بعد از هفدهم بهمن و تعیین‌تکلیف نهایی تأییدصلاحیت‌شدگان موکول کرده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مرعشی رییس شورای سیاست‌گذاری ستاد انتخاباتی جهانگیری شد

۷۰ درصد سالمندان کرمان واکسن کرونا تزریق کردند/ اعلام گروه سنی جدید پایان یافتن زمان دریافت واکسن گروه قبلی نیست

تغییر ساعات کاری ادارات استان

پیش‌بینی۲۹۸۰ شعبه اخذ رای در کرمان/تعداد شورای اسلامی شهر در کرمان شامل ۸۴ شهر با ۴۴۰ کرسی است

احتمال جهش ویروس کرونا در ایران

کسی که واکسن زده همچنان ناقل ویروس است/ استفاده از ماسک حتی بعد از تزریق واکسن الزامیست

کشف ۳۲ دستگاه چاپ ارز دیجیتال غیرمجاز در سیرجان

هنر کرمان و کرمانی را آنگونه که شایسته ظرفیت های این استان است را به دنیا معرفی کنیم

زمین گیر شدن باند 8 نفره اراذل و اوباش در کرمان

سونامی کالای اساسی در گمرک/ چه کسی دستور رئیس‌جمهور را پس زد؟

پربازدید ها

طرح تشکیل استان کرمان جنوبی اعلام وصول شد

جهانگیری اعضای شورای راهبری ستاد انتخاباتی‌اش را انتخاب کرد

جهانگیری گزینه موردتوافق است/حذف رقیب آینده سیاسی کشور را تباه می‌کند

اصلاح طلبان بین لاریجانی و جهانگیری به چه کسی رای می‌دهند؟ / لاریجانی محتمل‌تر است

اسرائیل، لبنان را هدف قرار داد / پایان جنگ تا ۴۸ ساعت دیگر؟

مسیح مهاجری: ۶ نامزد نظامی که ثبت نام کرده اند، شانسی برای رای‌آوردن ندارند / از میان معمم ها نیز فقط صلاحیت یکی از آنها تایید خواهد شد / سروسامان دادن به وضعیت کنونی از عهده افرادی که ثبت‌نام کرده‌اند برنمی‌آید؛ اما اگر تمام افراد و دستگاه‌ها به حق قانونی خود قانع باشند، مشکلات حل خواهند شد

۶ خرداد، زمان اعلام اسامی نامزهای تایید صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری

جهانگیری از روحانی درخواست مرخصی کرد

واکنش اتریش به لغو سفر ظریف: این اقدام ظریف هیچ تغییری در روابط سنتی خوب بین دو کشور و روند مذاکرات ایجاد نمی ‌کند

نتایح بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان رهبری امروز اعلام می‌شود

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

در کرمان کمبود کود شیمیایی داریم/هزار تن کرک در استان کرمان تولید می‌شود   (۲ نظر)