کد خبر: ۹۴۱۰
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۰
ارسال به دوستان
ذخیره
انتخابات روی موج شایعات تلگرامی
روز پنجشنبه بود که اخباری تأییدنشده درباره تأیید صلاحیت هزار نفر از ردصلاحیت‌شدگان، منتشر شد. خبری که طبق معمول چند ماه گذشته، در تلگرام، منتشر شد و به‌سرعت در گروه‌ها و کانال‌های تلگرامی دست‌به‌دست شد و ساعتی بعد، همه آن را به چشم یک خبر قطعی می‌خواندند و برای یکدیگر تعریف می‌کردند
روز پنجشنبه بود که اخباری تأییدنشده درباره تأیید صلاحیت هزار نفر از ردصلاحیت‌شدگان، منتشر شد. خبری که طبق معمول چند ماه گذشته، در تلگرام، منتشر شد و به‌سرعت در گروه‌ها و کانال‌های تلگرامی دست‌به‌دست شد و ساعتی بعد، همه آن را به چشم یک خبر قطعی می‌خواندند و برای یکدیگر تعریف می‌کردند. «لیست تأییدصلاحیت‌شدگان اعلام شد»، «بازگشت اصلاح‌طلبان» و... تیترهایی بود که روی این اخبار زده شده بود. در میان اسامی هم پیش از همه نام علی مطهری به‌عنوان کاندیدایی که تأیید صلاحیتش اعلام شده، دیده می‌شد و پس از آن نام‌هایی از اصلاح‌طلبان و اصولگرایان معتدل بود که مخابره می‌شد، اما مطهری روز گذشته در گفت‌وگو با «شرق»، هرگونه اعلام رسمی یا کسب خبر از منابع رسمی و قانونی در‌این‌باره را تکذیب کرد و گفت: «تنها چیزی که می‌دانم این است؛ یکی از افرادی که سمَت رسمی دارد و در دستگاه نظارتی نیست، تنها پیگیر این مسائل است و به من گفته صلاحیتم تأیید شده است، اما بقیه خبرها را من هم مثل شما در تلگرام خوانده‌ام و اطلاعی از صحت یا عدم صحت آن ندارم».  

او همچنین تأکید کرد در جلسه‌ای که نمایندگان ردصلاحیت‌شده با عضو حقوق‌دان شورای نگهبان داشته‌‌اند، حضور نداشته و در جریان رایزنی‌های احتمالی برای بازگشت نمایندگان رد‌صلاحیت‌شده به گردونه انتخابات هم نیست.

گمانه‌زنی‌هایی که صحت ندارد
 این خبر، در برخی از ستادهای کاندیداهایی که همچنان چشم‌انتظار تجدیدنظر شورای نگهبان هستند تحرکی ایجاد کرد، اما برخی از چهره‌هایی که نامشان در این خبرهایی تلگرامی به‌عنوان تأییدصلاحیت‌شده منتشر شده بود، در گفت‌وگوهای جداگانه با سایت پویش، این خبر را تکذیب کردند. الیاس حضرتی در این رابطه گفته است: «من هم گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای را شنیده‌ام، ولی تا این لحظه هیچ خبری مبنی بر تأیید صلاحیت به دست ما نرسیده است».

نجفقلی حبیبی، رئیس پیشین دانشگاه علامه و از چهره‌های برجسته اصلاح‌طلب که داوطلب نمایندگی مجلس از تهران است نیز در رابطه با اخبار منتشرشده درباره تأیید صلاحیت‌ها، گفت: «من خبری از تأیید صلاحیت خود ندارم و درباره این فهرست‌ها هم نمی‌توانم اظهارنظر کنم». 

همچنین داریوش قنبری، نماینده پیشین مجلس و داوطلب نمایندگی از ایلام هم با اشاره به اینکه تاکنون خبری درباره تأیید صلاحتش به او ابلاغ نشده است، گفت: «تا این لحظه هیچ خبری به من اعلام نشده و در مجموع بهتر است رسانه‌ها از انتشار این دست از فهرست‌ها اجتناب کنند».

از دیگر چهره‌هایی که خبر تأیید صلاحیتش دست‌به‌دست می‌شد مرتضی اشراقی، نوه امام راحل و کاندیدای نمایندگی از تهران بود که او هم در واکنش به این خبر گفته است: «‌تاکنون هیچ‌کس با من درباره تأیید صلاحیت صحبتی نکرده و اخبار منتشرشده صحت ندارد».

انتشار این شایعات بازی‌کردن در  زمین رقیب است
از سوی دیگر مهدی نادمی، رئیس ستاد جوانان و دانشجویان ائتلاف اصلاح‌طلبان که نام او هم در میان کاندیداهای ردصلاحیت‌شده است و شایعاتی مبنی بر تأیید صلاحیتش منتشر شده بود، در گفت‌وگو با پویش درباره آخرین وضعیت تأیید صلاحیت خود و تجدید نظر در آن، گفت: «تاکنون هیچ خبری به من ابلاغ نشده و حتی به‌صورت غیررسمی هم چیزی به ما گفته نشده است».

رئیس ستاد جوانان و دانشجویان ائتلاف اصلاح‌طلبان با اشاره به این گمانه‌زنی‌ها، گفت: «این دست گمانه‌زنی‌ها به‌ویژه درباره چهره‌های محبوب نسل جوان اگر غلط باشد و تکذیب شود، می‌تواند باعث کاهش شور و شوق انتخاباتی شود. درمجموع انتشار این شایعات، بازی‌کردن در زمین رقیب است».

نادمی با اشاره به اینکه خبر رسمی تأیید صلاحیت‌ها، ١٦ بهمن اعلام می‌شود، گفت: «شاید یکی، دو روز پیش از این تاریخ، کاندیداها به‌صورت غیررسمی مطلع شوند، در نتیجه تا تاریخ اعلام‌شده نمی‌توان پیش‌بینی دیگری کرد».

احمد حکیمی‌پور، عضو شورای شهر تهران و کاندیدای اصلاح‌طلب مجلس هم درباره خبر تأييد صلاحيت خود گفت:«اطلاعی درباره این موضوع ندارم و خبر تازه‌ای مبنی بر رد یا تأیید صلاحیتم دریافت نکرده‌ام».

 او در ادامه افزود: «به نظر می‌رسد درمجموع بهتر است ما تا پایان مهلت قانونی صبر کنیم و اخبار رسمی را فقط از طریق رسانه‌هاي رسمی و مجاري قانوني شورای نگهبان دریافت كنيم».

غلامرضا انصاری، از اعضای اصلاح‌طلب شورای شهر تهران هم با اعلام اینکه تاکنون خبر تازه‌ای درباره تأیید صلاحیت به دستش نرسیده است، گفت:«منتشرکردن چنین فهرست‌هایی و تکذیب آنها باعث می‌شود انگیزه و اعتماد مردم خدشه‌دار شود و این به سود جریان اصلاحات نیست».

 این عضو مؤسس حزب اتحاد ملت با بیان اینکه اصلاح‌طلبان در صحنه خواهند ماند و حضور گسترده‌ای خواهند داشت، گفت: «با توجه به دسترسی‌نداشتن ما به بعضی کانال‌ها، مردم برای کسب اطلاعات موثق به رسانه‌های معتبر رجوع کنند و از انتشار شایعات اجتناب بورزند».

ستادها همچنان در انتظار
انتشار اخبار مربوط به تأیید صلاحیت هزار نفر از ردصلاحیت‌شدگان، در دو روز گذشته در برخی از ستادهای انتخاباتی تحرکات مجددی به وجود آورد. برخی گزارش‌ها از شهرستان‌ها، از تلاش برخی نمایندگان فعلی ردصلاحیت‌شده برای دایرنگه‌داشتن ستادهای انتخاباتی‌شان حکایت می‌کند. این در حالی‌ است که در تهران نیز از ستاد محسن مهرعلیزاده، اخباری مبنی بر آغاز تلاش‌های جدی به گوش می‌رسد؛ تلاش‌هایی که مبتنی بر خبر تأیید صلاحیت او در بررسی‌های شورای نگهبان بوده است. اما در بقیه ستادهای اصلاح‌طلبان در تهران، همچنان همه اخبار حول محور برنامه‌های شورای‌عالی سیاست‌گذاری انتخابات است؛ شورایی که تاکنون بر حضور گسترده مردم در انتخابات تأکید کرده و محمدرضا عارف، رئیس این شورا، هرگونه تصمیم‌گیری درباره فهرست انتخاباتی اصلاح‌طلبان را به بعد از هفدهم بهمن و تعیین‌تکلیف نهایی تأییدصلاحیت‌شدگان موکول کرده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

احتمال ورود ملخ‌های صحرایی به استان کرمان تا چند روز آینده / پیش‌بینی افزایش هجوم ملخ‌ها به ایران نسبت به سال گذشته / مقابله با ملخ صحرایی نیازمند همکاری همه دستگاه‌ها

معاون وزیر بهداشت: آمار 50 فوتی کرونا در قم تکذیب شد/ اگر تعداد فوت‌شدگان نصف این آمار هم باشند استعفا می‌دهم / با قرنطینه موافق نیستیم

دستگاه قضایی با محتکران اقلام بهداشتی و پیشگیرانه برخورد می‌کند / فعالیت واحد‌های عرضه اقلام بهداشتی و درمانی از سوی ضابطان دستگاه قضایی رصد می‌شود / تدابیر لازم برای پیشگیری از ورود ویروس کرونا به زندان‌ها اندیشیده شده است

استاندار: ۱۵ تیر سال ۹۹، تقاطع غیرهمسطح امیرکبیر افتتاح می‌شود/ پل شهیدبادپا 50 میلیارد تومان هزینه برداشت/ رییس شورای شهر: شهردار برای اتمام بزرگراه شهید حاج قاسم سلیمانی برنامه ریزی کند

جنوب کرمان معین تامین پرتقال کشور انتخاب شد / در تأمین سیب درختی هیچ مشکلی نداریم / عرضه مرغ بالای دو کیلو و 200 گرم در بازار کرمان ممنوع است

در صورت صلاحدید، مراسم اعتکاف رجبیه امسال برگزار نمی شود/اعتکاف رجبیه لغو شود آن را به ماه رمضان موکول می‌کنیم

تعداد معدودی افراد با علائم تنفسی و مشکوک ابتلا به کرونا ویروس در کرمان مشاهده شده/ نتیجه آزمایشات افراد مشکوک به کرونا هنوز از تهران نرسیده

نمی‌خواهیم قصه سال گذشته قیمت شکر در کرمان تکرار شود / شکر باید با قیمت ۴۷۰۰ تومان به دست مردم برسد / شکر ۶ هزار تومانی نتیجه سوء مدیریت برخی مسئولین است/فروشگاه بهاره لغو شد/ کالاهای اساسی در فروشگاه ها به صورت فروش فوق العاده عرضه خواهد شد

عمده موارد انتقال ویروس کرونا از انسان به انسان است/ از تماس نزدیک با حیوانات خودداری شود/ واردات ماهی قرمز از چین صحت ندارد/ماهی قرمز در داخل کشور تولید می شود

رعایت بهداشت فردی موثرترین راه مبارزه با کرونا ویروس است / مردم از لبنیات پاستوریزه شده استفاده کنند / کرونا ویروس از طریق هوا به انسان منتقل نمی‌شود / زدن ماسک بی‌مورد، باعث آلودگی بیشتر می‌شود / تعطیلی مدارس و برنامه‌های جمعی صرفا برای پیشگیری از انتقال موارد فرضی است

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۲ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

مصرف CNG در استان کرمان ۱۳ درصد افزایش یافت/ ۲ جایگاه CNG در جنوب استان راه‌اندازی می شود   (۳ نظر)

مردم از رای گذشته خود عبرت می‌گیرند و به فضل الهی یک مجلس و دولت انقلابی، مدیریت جامعه را به دست می گیرد/ مسئولان با اظهار نظر درباره دختر آبی می خواستند مردم به شفاف‌سازی آرای نمایندگان نپردازند/فرانسه، با لباس دوستی اما با اهداف آمریکا جلو می آید/جامعه آگاه باشد تا برخی با شعار خدامحوری در بین صفوف مسلمانان تفرقه‌افکنی نکنند/مسئولان بدون اذن امامشان مذاکره نکنند   (۳ نظر)

شایسته سالاری ذبح نشود   (۲ نظر)

ما کرمانی ها کم حرف می زنیم/ وضعیت درمان در استان مطلوب نیست/ جداسازی دانشگاه ها تصمیم خوبی نبود/ زیرساخت های درمانی نو نوار شدند/با مریض و با همراه مریض ارتباط برقرار نمی کنیم/ اقتصاد بخش خصوصی استان‌های همجوار، روی مریض‌های شمال استان کرمان می‌چرخد   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)