کد خبر: ۹۵۳۷
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۵
ارسال به دوستان
ذخیره
برنامه‌جامع انتخاباتي اصلاح‌طلبان در سه‌محور افزايش اميد، حفظ آرامش و رونق اقتصادي اعلام شد
اصلاح‌طلبان درعصر عسرتي كه پشت سر گذاشته‌اند حالا بهتر از هر زماني مي‌دانند كه علم سياست، علم تبديل ناممكن‌ها به ممكن‌هاست. چنين است كه خوب مي‌دانند كه شاهراه نجات‌شان در چيست و چگونه مي‌شود تهديد‌ها را به فرصت تغيير داد.
اصلاح‌طلبان به اين راحتي‌ها از انتخابات كنار نمي‌روند، حتي اگر با رد صلاحيت ٩٩ درصدي روبه‌رو شده باشند. اين نيت و اراده را مي‌شود از عزم و عهد آنان براي تغيير تركيب پارلمان ايران مشاهده كرد. هرچند رفرميست‌هاي سياسي پشت چراغ قرمز ورود به ميدان انتخابات گرفتار شده‌اند اما اين دليلي نيست تا آنان عطاي تلاش براي احقاق مطالبات توده اجتماعي مقتدر خود را به لقايش ببخشند و دست از بازيگري سياسي بشويند. اصلاح‌طلبان درعصر عسرتي كه پشت سر گذاشته‌اند حالا بهتر از هر زماني مي‌دانند كه علم سياست، علم تبديل ناممكن‌ها به ممكن‌هاست. چنين است كه خوب مي‌دانند كه شاهراه نجات‌شان در چيست و چگونه مي‌شود تهديد‌ها را به فرصت تغيير داد. آمران و عاملان جريان اصلاحات هرچند در اين ساعات و دقايق رايزني‌هايي را براي تاييد برخي از كانديداهاي انتخاباتي خود داشته‌اند اما اين تنها راهكار اصلاح‌طلبان براي ايفاي نقش تاريخي‌شان در انتخابات مجلس دهم نيست. چه آنكه اصلاح‌طلبان فراتر از «اميد» براي انتخابات برنامه جامع انتخاباتي دارند. برنامه‌اي كه پيش از اين حسين كمالي عضو شوراي سياستگذاري انتخاباتي اصلاح‌طلبان در گفت‌وگو با «اعتماد» از آن خبر داده بود و روز گذشته برنامه جامع انتخاباتي اصلاح‌طلبان تحت عنوان برجا به تصويب شوراي عالي سياستگذاري انتخاباتي اصلاح‌طلبان رسيد. گفتني است برنامه «برجا»ي اصلاح‌طلبان در پنج حوزه سياسي، اقتصادي، فرهنگي، اجتماعي و محيط زيست تهيه و تنظيم شده است.

به گزارش روابط عمومي شوراي سياستگذاري انتخاباتي اصلاح‌طلبان، در اين برنامه دغدغه‌هاي جدي ائتلاف فراگير اصلاح‌طلبان در سه محور اصلي حفظ و افزايش اميد در جامعه، تامين و حفظ آرامش جامعه و رونق اقتصادي خلاصه شده است.

در برنامه جامع انتخاباتي اصلاح‌طلبان در حوزه سياست داخلي، محورهايي همچون وضع قوانين مناسب براي تسهيل فعاليت احزاب و فراهم آوري محيطي مناسب و امن براي فعاليت‌هاي حزبي و تشكيلاتي، تسهيل در گردش نخبگان با توسعه رقابت‌هاي مسالمت‌آميز، اصلاح سازوكارهاي قانوني براي برگزاري انتخاباتي سالم‌تر و شفاف‌تر، نظارت مستمر و مناسب بر عملكرد دولت براي شكل‌گيري دولت پاسخگو به عنوان بارزترين مشخصه جامعه مدني، تصويب قوانين در راستاي بسط آزادي‌هاي مدني و تامين حقوق شهروندي و اجرايي كردن اصول مغفول واقع شده قانون اساسي براي تسلط هر چه بيشتر مردم در تعيين سرنوشت خود، مورد نظر قرار گرفته شده است.

در حوزه سياست خارجي نيز وضع قوانين با رويكردهاي تعاملي براي تسهيل ديپلماسي سياسي، فرهنگي، اقتصادي و علمي و تلاش براي ايفاي نقش بيشتر مجلس در بهبود كيفيت روابط خارجي مبتني بر ديپلماسي پارلماني يكي از مهم‌ترين برنامه‌هاي اين حوزه است.

در حوزه اقتصادي ٢٦محور اصلي مورد نظر برنامه‌نويسان قرار گرفته است كه يكي از مهم‌ترين آنها تلاش در راستاي اصلاح ساختار اقتصادي كشور بر مبناي تخصص و مزيت‌هاي ملي با تاكيد بر قابليت رقابت در همه حوزه‌ها براي تحقق اهداف سند چشم‌انداز ١٤٠٤ است.

در حوزه فرهنگي و در سطح ملي آن؛ حمايت از تشكل‌ها و انجمن‌هاي صنفي و تخصصي در حوزه نشر و رسانه و قانونمند و منطقي كردن نظارت بر سايت‌ها و شبكه‌هاي داخلي، تمهيد مقررات ناظر بر رقابت‌پذيري و انحصارزدايي از فعاليت در حوزه‌هاي سينما، تئاتر، موسيقي و راديو و تلويزيون براي مشاركت بخش خصوصي و اصلاح نظام حقوقي ناظر بر فعاليت در حوزه سينما، تئاتر و موسيقي، اتخاذ تمهيدات قانوني حمايت از يگان حفاظت از ميراث فرهنگي، فراهم آوردن بسترهاي قانوني براي بيمه كردن آثار هنري، نظارت بر كار دولت در خصوص اجراي سند تحول آموزش و پرورش كشور و تدوين شاخص‌هاي ارزيابي فرهنگ عمومي جامعه ازجمله محورهاي مهم اين بخش است.
در سطح فراملي در حوزه فرهنگي نيز تسهيل و ارتباط با ايرانيان خارج از كشور و نخبگان فرهنگي خارجي يكي از محوري‌ترين بخش‌هاي اين حوزه است.

در خصوص برنامه‌هاي اجتماعي كه در ٢٣محور تهيه شده است؛ وضع قوانيني كه امنيت انساني را از همه جهات تضمين كند و نيز اصلاح و بازنگري قوانين و مقررات بيمه‌هاي اجتماعي در صدر برنامه‌هاي اين بخش قرار دارد.

برنامه‌هاي محيط زيستي اصلاح‌طلبان ازجمله بخش‌هاي مهم اين برنامه است كه در ٢٨محور تنظيم شده است؛ بازنگري، اصلاح و تقويت ساختار نهادهاي مسوول در راستاي اجراي حكمراني مطلوب محيط زيست در كشور در صدر اين بخش از برنامه‌هاي اصلاح‌طلبان قرار دارد.

بر اساس اين گرارش، اصلاح‌طلبان براي حضور نامزدهاي مجلس در ليست انتخاباتي اقدام به ارزيابي تخصصي نامزدهاي پيشنهادي اين جريان كرده‌اند. هدف از اين اقدام ارتقاي سطح كيفي كانديداها و تشكيل مجلسي توانمند، كارآمد و تخصصي است. تبعيت و وفاداري به منشور و راهبردهاي شوراي عالي اصلاحات و استمرار در حركت اصلاح‌طلبانه خصوصا در شرايط سخت، حساس و سرنوشت‌ساز يكي از محورهاي اصلي ارزيابي كانديداهاي انتخابات مجلس شوراي اسلامي است. در فرم ارزيابي نامزدها مولفه‌هايي همچون تحصيلات، سوابق آموزشي، سوابق پژوهشي و علمي، سوابق اجرايي، حضور در احزاب، اتحاديه‌ها و ان‌جي‌او‌ها، حضور رسانه‌اي، آشنايي با زبان‌هاي خارجي، قابليت راي‌آوري، حسن شهرت، روابط عمومي و ارتباطات، جوان‌گرايي، جنسيت، سابقه حضور در جبهه و ايثارگري، سخنوري، فن بيان و آراستگي در پيشينه اصلاح‌طلبي مورد نظر قرار گرفته است. طبق اين گزارش، يكي از محورهاي اصلي ارزيابي نامزدها، ارزش‌هاست. از سوي ديگر جوان‌گرايي همطراز با سابقه اجرايي در پست معاون رييس‌جمهور ارزش دارد و اين نشانه اعتقاد اصلاح‌طلبان به جوان‌گرايي و همين طور حضور زنان در عرصه اجتماعي است.
برچسب ها: اصلاح طلبان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

با لشکری از کارمندان بیکار مواجه هستیم/ دولت نباید مزاحم فعالیت تشکل ها شود با لشکری از کارمندان بیکار مواجه هستیم/ دولت نباید مزاحم فعالیت تشکل ها شود

جهانگیری گزینه موردتوافق است/حذف رقیب آینده سیاسی کشور را تباه می‌کند

دستورالعمل‌ ضدکرونایی برای انتخابات/ ابتلای قطعی ۶۰ مورد به ویروس‌های جهش یافته در کشور/اتمام واکسیناسیون کرونا در کشور قبل از پایان ۱۴۰۰/لزوم مراقبت ویژه در استان‌های جنوبی و شرقی /

۶ خرداد، زمان اعلام اسامی نامزهای تایید صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری

واکنش اتریش به لغو سفر ظریف: این اقدام ظریف هیچ تغییری در روابط سنتی خوب بین دو کشور و روند مذاکرات ایجاد نمی ‌کند

صالحی از اعلام کاندیداتوری در انتخابات انصراف داد

استاندار کرمان: شرایط لازم برای اخذ آرا در شرایط کرونایی فراهم شود

قلعه گنج، یکی از سه شهر قرمز کشور

۲۰۰ فوتی جدید کرونا در کشور/ شناسایی ۷۷۲۳ بیمار جدید در شبانه روز گذشته/تزریق ۲میلیون و ۱۰۸ هزار و ۷۲۱ دُز واکسن کرونا

هنوز واکسن نزده‌ام/ سراغ ندارم هیچ مسئول سطح بالایی خارج از سند واکسن زده باشد

پربازدید ها

نرخ مشارکت و نتیجه سبد رای کاندیداها احتمالا چقدر خواهد بود؟

26 سال است که تاوان اتفاقات دوم خرداد را می‌دهیم/ امسال مانند سال 76 در پیچ تاریخ قرار گرفته‌ایم/ مشکلات امروزه جامعه از انقلاب نیست، از انتخاب بد است/ انتخاب امسال ما باید ظهور ساز باشد/ اگر رئیسی به انتخابات نیاید مردم ایشان را نخواهند بخشید

آخرین آمار درباره ردصلاحیت‌شده‌های انتخابات شورا در استان کرمان

قوت گرفتن نیامدن رئیسی و آمدن قالیباف

لاریجانی: مسئله امروز ایران با اقدامات نمایشی و پوپولیستی قابل حل نیست

جبهه اصلاحات کرمان از نامزدهای شورای شهر که علاقمند به حضور در لیست این جبهه هستند دعوت به عمل آورد

بیانیه تُند تاجزاده خطاب به مردم و حاکمیت: نامزد شده‌ام تا رویای آزادی و عدالت را زنده نگه دارم

رئیسی اعلام کاندیداتوری کرد: به صورت مستقل به صحنه آمده ام

هاشمی، لاریجانی، پزشکیان و آخوندی ثبت نا‌م کردند

محسن هاشمی روز شنبه به جمع بندی می‌رسد

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)