کد خبر: ۹۵۸۳
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۵
ارسال به دوستان
ذخیره
مبلغ:
مبلغ با تاکید بر اینکه اصلاح‌طلبان تلاش می‌کنند شور و نشاط انتخابات حفظ شود؛ گفت: اصلاح‌طلبان با اقدامات درست و به‌موقع و در چارچوب قانون سعی می‌کنند جلوی یأس مردم گرفته شود چراکه همه می‌دانند دلسردی و یاس در انتخابات به ضرر کشور و منافع ملی است. برای همین باید تلاش کنیم شور و نشاط انتخاباتی حفظ شود.
در جامعه ما همواره افرادی هستند که رای مردم را قبول نداشته و آن را تزئینی می‌دانند. جریانی پیروزی خود را در مشارکت حداقلی می‌داند در حالی که یکی از مولفه‌های مشارکت رقابت واقعی است و نباید در رقابت محدودیتی وجود داشته باشد.

مرتضی مبلغ در گفت‌وگو با ایلنا، با اشاره به پیگیری موضوع رد صلاحیت‌ها گفت: من در جریان جزئیات کار نیستم اما کارگروهی برای این کار تشکیل شده است. سیاست  جریان اصلاحات این است که از همه داوطلبانی که رد صلاحیتشان براساس موازین قانونی نبوده، دفاع کند. بدون شک هر رد صلاحیتی بر مبنای قانون نباشد مورد اعتراض است.

وی افزود: البته ما اطلاع‌ داریم که رئیس‌جمهور و وزیر کشور نیز در حال انجام اقدامات و تلاش‌هایی برای بازنگری در رد صلاحیت‌ها هستند و افراد مختلف به طرق گوناگون تلاش می‌کنند تا موضوع رد صلاحیت‌ها حل‌وفصل شود. راهبردهای اصلاح‌طلبان از قبل برای انتخابات مشخص شده است. اصلاح‌طلبان به خوبی می‌دانستند که در این مسیر شرایط سخت و تنگناهایی وجود دارد برای همین راهبردهای خود را بر این اساس تنظیم کرده‌اند.

مبلغ با تاکید بر اینکه اصلاح‌طلبان تلاش می‌کنند شور و نشاط انتخابات حفظ شود؛ گفت: اصلاح‌طلبان با اقدامات درست و به‌موقع و در چارچوب قانون سعی می‌کنند جلوی یأس مردم گرفته شود چراکه همه می‌دانند دلسردی و یاس در انتخابات به ضرر کشور و منافع ملی است. برای همین باید تلاش کنیم شور و نشاط انتخاباتی حفظ شود.

او با بیان اینکه اصلاح‌طلبان تلاش می‌کنند به نحو مقتضی فهرست‌های انتخاباتی را آماده کنند، گفت: در برخی از حوزه‌ها اصلاح‌طلبی حضور ندارد که بتوانیم از آنها حمایت کنیم. قبلا هم اعلام شد که اگر در حوزه‌هایی نامزد اصلاح‌طلب وجود داشته باشد، همان معرفی خواهد شد وگرنه سایر نامزدها مورد بررسی قرار می‌گیرد و اصلاح‌طلبان از افراد مستقلی که توانایی حل‌وفصل مشکلات مردم را داشته باشند، پشتیبانی می‌کنند. برای ما مهم این است که مجلسی تشکیل شود که ترکیب اکثریت آن در راستای منافع ملی حرکت می‌کنند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تاکید کرد: برای حل مشکلات جامعه باید راهی برای برون‌رفت از تندروی پیدا کنیم تا شرایط بهتری بر کشور حاکم شود و گشایش در امور مردم حاصل شود. باید مجلسی تشکیل شود که تندرو و غوغاسالار نباشد.

او با اشاره به اظهارات برخی اصولگرایان در مورد تعداد زیاد داوطلبان اصلاح‌طلب گفت: عمیقا متاسفم برای اینکه عده‌ای به جای اینکه در راستای منافع عمومی مواضع خود را تنظیم کنند به رانت‌های سیاسی دلخوش کرده‌اند. پناه بردن به این رانت‌ها بدون رقابت جدی خطر بزرگی را برای خود اصولگرایان نیز در پی خواهد داشت و باعث می‌شود این جریان رشد نکند و در مواردی همچون رد صلاحیت گسترده اصلاح‌طلبان دست به توجیه بزند.

مبلغ افزود: امیدوارم این دوستان متوجه شوند که قاعده و قانون سیاست‌ورزی در کشور چیست؟ ما هم  زمانی در مسئولیت بودیم و در دفاع از حقوق سیاسی مردم و داوطلبان بدون کوچکترین تبعیضی قاطعانه عمل می‌کردیم. در یک مورد هیات اجرایی یکی از اصولگرایان را رد صلاحیت کرد، در حالی که منطبق بر موازین قانونی نبود، ما فرماندار آن ناحیه را عزل کردیم، اما امروز شاهد هستیم که جریان اصولگرا در برابر رد صلاحیت اصلاح‌طلبان نه تنها دم بر نمی‌آورند، بلکه خوشحال هستند و آن را توجیه می‌کنند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب خاطرنشان کرد: در جامعه ما همواره افرادی هستند که رای مردم را قبول نداشته و آن را تزئینی می‌دانند. جریانی پیروزی خود را در مشارکت حداقلی می‌داند در حالی که یکی از مولفه‌های مشارکت رقابت واقعی است و نباید در رقابت محدودیتی وجود داشته باشد.

مبلغ با بیان اینکه اصلاح‌طلبان بعد از مهلت قانونی در 16 یا 17 بهمن که نتایج نهایی بررسی صلاحیت‌ها اعلام شد فهرست‌های انتخاباتی را ارائه می‌کنند، گفت: اینکه برخی اصولگرایان ما را متهم به مخالفت با شورای نگهبان می‌کنند و خود را مطیع می‌دانند یک رفتار نمایشی است. همه افکار عمومی به خوبی این مسئله را درک می‌کنند. هر فردی از هر فکر و جناحی اگر ردصلاحیتش قانونی نباشد اشتباه است و جای اعتراض دارد. اینکه در برابر یک کار غیرقانونی حرفی زده نشود، هنر نیست.

او افزود: قانون صراحتا می‌گوید که رد صلاحیت‌های نامزدهای انتخابات باید براساس اسناد معتبر قانونی باشد. بنابراین در اینجا عدم احراز صلاحیت معنا ندارد. البته اعتراض اصلاح‌طلبان به هیات‌های نظارت است که در این مرحله دست به رد صلاحیت‌های گسترده زده است لذا امیدواریم شورای نگهبان در دفاع از حقوق داوطلبان و تقویت نشاط و ایجاد امید جبران گذشته کند تا انتخاباتی باشکوه در شأن جمهوری اسلامی داشته باشیم.

مبلغ با انتقاد از عملکرد صداوسیما گفت: متاسفانه صداوسیما رفتاری ندارد که متناسب با جایگاه و شأن این سازمان باشد. این رسانه به رغم  آنچه که از نامش مشخص است ملی و بی‌طرف عمل نمی‌کند و در راستای منافع عمومی حرکت نمی‌کند. به گونه‌ای که در مقاطع مختلف رفتارهای متضادی از خود نشان داده که برای همه علامت سوال بزرگی ایجاد می‌کند. یکی از مصادیق مهم آن این است که صداوسیما در طول 8 سال دولت قبل و تصمیم‌های ناکارآمد و سیاست‌های غلطی که دنبال شد، نه تنها سکوت کرد بلکه آنها را تایید و تقویت کرد.

او گفت: اکنون دولتی روی کار آمده که میراث‌دار مشکلات دولت قبل است و به جای تقویت آن، امروز عده‌ای دلسوز مردم شده‌اند و دائما مشکلات را در صداوسیما برجسته و مطرح می‌کند و هرچه به انتخابات نزدیک می‌شویم، رفتارهای متضاد را از رسانه ملی بیشتر می‌بینیم.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: امیدواریم افرادی مثل سیدحسن خمینی تایید شوند، چرا که این به نفع  کشور و نظام است. اصلاح‌طلبان در مورد انتخابات خبرگان بی‌تفاوت نخواهند بود و به موقع از نامزدهای مورد نظر پشتیبانی خواهند کرد.

مبلغ درباره آرایش سیاسی اصولگرایان گفت: اصولگرایان علیرغم اینکه همه شرایط و امکانات برای آنها فراهم است، درون خود مشکلات جدی دارند و نتوانستند به وحدت لازم برسند. هنوز اختلاف و چند دستگی بین آنها وجود دارد و دلیل اصلی آن این است که آنها بجز عده‌ اندکی خود را به جریان‌های تندرو گره زده‌اند و هنوز مرز خود را با تندروها مشخص نکرده‌اند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

جبهه اصلاحلات در چالش با براندازان است

مشکل ما با اصولگرایان بر سر نامزد انتخابات نیست/اصولگرایان دچار تشتت هستند

۴ واکسنی که در ایران تزریق می‌شوند چه خصوصیاتی دارند

احتمالا جهانگیری به عنوان گزینه اصلی اطلاح‌طلبان در انتخابات معرفی شود

با توجه به توافقات اولیه، به زودی حجم قابل توجهی از واکسن کرونا چینی وارد کشور می‌شود

واکسن برای همه وجود دارد/ ایمنی و پوشش لازم دو هفته بعد از تزریق نوبت دوم اتفاق می‌افتد

استاندار کرمان: داوطلب دریافت این واکسن ایرانی – کوبایی می‌شوم

روحانی: کرونا را دستمایه مسائل سیاسی و انتخاباتی قرار ندهیم/ به روند عبور پیک چهارم کرونا رسیده‌ایم/ بهترین واکسن اولین واکسن است

ره‌پیک، قائم مقام دبیر شورای نگهبان: در رسیدگی به صلاحیت‌ نامزدهای ریاست جمهوری، به برنامه‌ آنها هم توجه می کنیم / این حق قانونی شورای نگهبان است که حتی بعد از تایید صلاحیت نامزدها، در صلاحیت آنها تجدیدنظر کند / هیچ داوطلبی با شورای نگهبان رایزنی نکرده

آیت الله سیستانی مبلغ فطریه اعلام کرد

پربازدید ها

انتقاد سیدحسن خمینی از محدودیت‌های اعمال شده برای حضور نامزد‌ها در انتخابات ریاست جمهوری

نامزدی رئیسی قطعی شده است؟

اصولگرایان محترم! جرات دارید اعلام کنید وضع دین‌داری چگونه شده؟

مذاکرات وین برای چانه‌زنی نیست/ فضای مذاکرات کُند اما مثبت است/ضرورتی به گفت وگوی مستقیم یا غیرمستقیم با آمریکا نیست/ ایران هرگز در خصوص امنیت ملی خود با هیچ کسی مذاکره نمی کند

مذاکرات وین درباره برجام فردا ازسرگرفته می‌شود

هشدار تاریخی امام خمینی(ره) به دخالت مجتهدین در انتخابات

جزییات جدید مذاکرات ایران و عربستان در بغداد/ ریاض برای دور دوم مذاکرات با تهران، عجله دارد/هیئت سعودی به ایرانی‌ها گفته برخلاف تصورات، بن سلمان وهابی نیست و شیعیان را تقبیح نمی‌کند / عربستان به ایران اعلام کرده که قصد ندارد روابط با اسرائیل را عادی سازی کند

احتمالا جهانگیری به عنوان گزینه اصلی اطلاح‌طلبان در انتخابات معرفی شود

ظریف روز یکشنبه برای توضیح درباره فایل صوتی منتشر شده به مجلس می رود

رهبر انقلاب: فلسطین مهم‌ترین و زنده‌ترین موضوع مشترک میان کشورهای اسلامی است

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)