کد خبر: ۹۶۱۵
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۴
ارسال به دوستان
ذخیره
وقتی فضای مجازی اینترنت را با فضای واقعی یکسان دیدیم، در آن صورت کاملاً متوجّه می­ شویم که زشتی دروغ و بی نزاکتی و بد اخلاقی تنها مخصوص دنیای واقعی نیست بلکه انجام چنین کارهایی حتی در فضای به ظاهر مجازی اینترنت هم قبیح و بلکه حرام است.
این روزها کوچه پس کوچه های فضای مجازی تبدیل به محلی برای وقت گذرانی بعضی از افراد که طرز برخورد در محیط عمومی را نمی دانند شده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ مدتی است که شبکه های اجتماعی پر شده از بی اخلاقی های مجازی، هر چند که فضای اینترنت فضایی مجازی است، امّا باید بپذیریم که پشت هر مانیتوری یک انسان واقعی نشسته، نه یک موجود مجازی و غیر واقعی! مخاطب ما انسانی است که روح دارد، از احساسات انسانی برخوردار است و برای شخصیت خود ارزش قائل است.

وقتی فضای مجازی اینترنت را با فضای واقعی یکسان دیدیم، در آن صورت کاملاً متوجّه می­ شویم که زشتی دروغ و بی نزاکتی و بد اخلاقی تنها مخصوص دنیای واقعی نیست بلکه انجام چنین کارهایی حتی در فضای به ظاهر مجازی اینترنت هم قبیح و بلکه حرام است. 

این آدم ها مدام انگشت اشاره شان را روی صفحۀ تلفن همراه ُسر می دهند و عکسهای دیگران را یکی یکی مرور می کنند. روی بعضی از عکسها مکث می کنند؛ ضربۀ آرامی به عکس زده و صبر می کنند تا عکس در سایز بزرگ بالا بیاید. گاهی با دیدن برخی عکسها هیجان زده می شوند و در ذهنشان می گویند می خواهم با او ارتباط برقرار کنم.

متین السادات نصری روانشناس و پژوهشگر در گفتگو با خبرنگار  اخبار داغ فضای مجازی باشگاه خبرنگاران در خصوص بی اخلاقی های گاه بی گاه مردان و زنان در فضای های مجازی گفت: متأسفانه در خصوص فرایند اجتماعی شدن ما ضعف هایی داریم، یعنی آدم ها نه در کودکی بلکه در بزرگسالی باید یاد بگیرند که ارتباط محترمانه و مبتنی بر قواعد و اخلاق چگونه است، حفظ شأن آدم ها یعنی چه، حقوق طبیعی هر آدم چیست، آنها باید درک کنند که فضای مجازی مکان هر سخن و هر رفتاری نیست و چه هنجارهایی را باید در ارتباط با دیگران رعایت کنند، اینکه نوع پوشش یا آرایش یک دختر یا زن در یک عکس به معنای " دعوت نامه" نیست. کم نیستند کسانی که در شبکه های اجتماعی بیشتر از آنکه نشان دهند آدم اند، نشان می دهند انگار هویت انسانی ندارند. 

وی در ادامه گفت: در این خصوص مسأله دیگر جامعه ما "بی اخلاقی" در فضای مجازی است. آدمهای حریص، بی تعهد، محروم، سرگشته و مبهوت! که در ارسال پیام های بی شرمانه مقیّد به هیچ حد و مرز اخلاقی و عرفی نیستند. 

این آدم ها که بی اخلاقی های مجازی را زیر پا می گذارند، احساس می کنند که هیچ کس آنها را نمی بیند. از هر عکسی خوششان آمد بی درنگ برای صاحب عکس پیشنهاد بیشرمانه می فرستند که ابتدای شروع این ارتباط با پیام لطفا خودتان را معرفی کنید از سن بگیرید تا متأهل یا مجرد بودن یا موقعیت اجتماعی صاحب عکس هیچ تأثیری در تصمیم آنان ندارد.

این روانشناس در ادامه اظهار داشت: البته ناگفته نماند که بخشی از همین آدمهای محروم و مبهوت که پیشنهادهای بی شرمانه می فرستند خودشان متأهل اند و البته بسیار هم سخت گیر برای همسرشان! شاید این دوره، دوره ای موقت باشد. یعنی آدمها با آزمایش و خطا؛ به تدریج باید یادبگیرند که چه هنجارهایی را باید در ارتباطات اجتماعی رعایت کنند ولی در این بین قطعا مشکلات و آسیب هایی بروز خواهد یافت که باید نسبت به آنها آگاه بود. این آسیبها در جاهایی بیشتر است که در آنها فاصله بین زندگی واقعی و آنچه در شبکه های اجتماعی جریان دارد بسیار زیاد است. 

نصری در پایان متذکر شد:حال بیاییم خودمان را جای همان خانمی بگذاریم که فقط با ظاهری آراسته عکس گرفته و در پروفایل شخصی خودش گذاشته و فقط و فقط برای خودش این کار را کرده است نه برای خود فروشی، این را درک کنیم که این خانم آشنای ما است و حتی او را به عنوان خواهر خود در نظر بگیریم. 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

قوت گرفتن نیامدن رئیسی و آمدن قالیباف

جبهه اصلاحات کرمان از نامزدهای شورای شهر که علاقمند به حضور در لیست این جبهه هستند دعوت به عمل آورد

محسن هاشمی روز شنبه به جمع بندی می‌رسد

صادقی:نامزد جبهه اصلاحات فقط از میان اصلاح‌طلبان انتخاب می‌شود

ستاد‌های اصلاح طلبان کی و چگونه تشکیل می‌شود؟

26 سال است که تاوان اتفاقات دوم خرداد را می‌دهیم/ امسال مانند سال 76 در پیچ تاریخ قرار گرفته‌ایم/ مشکلات امروزه جامعه از انقلاب نیست، از انتخاب بد است/ انتخاب امسال ما باید ظهور ساز باشد/ اگر رئیسی به انتخابات نیاید مردم ایشان را نخواهند بخشید

روحانی: همه جناح‌ها و گروه‌ها باید در انتخابات شرکت داشته باشند/ دولت یازدهم و دوازدهم در سخت‌ترین شرایط تاریخ ایران حداقل در یک قرن گذشته حتی در جنگ جهانی اول و دوم بود

نرخ مشارکت و نتیجه سبد رای کاندیداها احتمالا چقدر خواهد بود؟

علی مطهری پس از ثبت نام: همه باید حرف خود را بزنند خط قرمز آشوب و بلواست

برخی از نامزد‌های ریاست جمهوری حرف‌های دشمن را تکرار می‌کنند/ این حرف‌ها توسط افرادی مطرح می‌شود که بار‌ها از مردم رای گرفته اند

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)