کد خبر: ۹۶۴۴
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۳
ارسال به دوستان
ذخیره
در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان رقم خورد:
در دوازدهمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان که با حضور رییس اتاق بازرگانی ایران و استاندار کرمان همراه بود، فرصت های پسابرجام تبیین، بر لزوم جذب سرمایه گذاری در استان تاکید، و عملکرد نشست های گذشته این شورا بررسی شد.

در دوازدهمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان که با حضور رییس اتاق بازرگانی ایران و استاندار کرمان همراه بود، فرصت های پسابرجام تبیین، بر لزوم جذب سرمایه گذاری در استان تاکید، و عملکرد نشست های گذشته این شورا بررسی شد.

به گزارش گفتارنو؛ رییس اتاق ایران در این نشست با بیان اینکه برجام پس از طی دوران سخت و طولانی و با حمایت های رهبر معظم انقلاب، همراهی سه قوه و درایت دولت و تیم مذاکره کننده اجرایی شد، گفت: این مهم یکی از دستاوردهای بزرگ و موفق نظام در طول دهه های گذشته بود و دنیا پذیرفت که ایران توان ایستادگی، مقاومت و به نتیجه رسیدن خواسته های خود را دارد.

محسن جلال پور، به رفت و آمدها، مذاکرات و نشست های هیات های تجاری طی سه هفته اخیر در کشور اشاره کرد و افزود: در روزهای پس از اجرای برجام اتفاقات بسیار خوبی برای کشور رقم خورد که به برخی از آنها اشاره می‌کنم. رییس اتاق کرمان ادامه داد: با حضور رییس جمهور چین در ایران، مراودات 600 میلیارد دلاری بین دو کشور در زمینه سرمایه گذاری های مشترک و فعالیت های بنگاهی طی 10 سال آینده مطرح شد که علاقمندی برای همکاری بین بخش خصوصی دو طرف وجود داشت. وی در ادامه با اشاره به سفر رییس جمهور و هیاتی از بخش خصوصی به ایتالیا و فرانسه، تصریح کرد: در این سفر اتفاقات خوب و استقبال، بیش از حد انتظار رخ داد و در ایتالیا تمامی وقت این گروه در زمینه برگزاری نشست ها و دیدارهایی با فعالان اقتصادی این کشور صرف شد.

جلال پور، در ادامه به بیان مطالبی در رابطه با سفر به فرانسه پرداخت و به برگزاری نشستی با حضور بیش از 90 درصد از فعالان اقتصادی این کشور اشاره کرد و گفت: اعضای این نشست آمادگی خود برای حضور و فعالیت پایدار و مشترک با ایران را مطرح کردند و به خوبی دریافتند که ایران دیگر بازار مصرفی نیست بلکه مکانی برای سرمایه گذاری است.

رییس اتاق ایران، تلاش برای جذب سرمایه گذاری در منطقه را بسیار مهم عنوان و اظهار کرد: اگر چه به نحوه اجرای قراردادهای منعقد شده با فعالان اقتصادی کشورهای مختلف انتقاداتی وجود دارد اما وجود چنین قراردادهایی برای جذب سرمایه گذاری بیشتر، همواره مورد تاکید است.

وی در این خصوص به ذکر یک مثال پرداخت و گفت: برخی به خرید 120 فروند هواپیما انتقاد داشتند و می گفتند نیاز به خرید هواپیما در این مقطع زمانی نبود، اما این اقدام، می‌تواند فرصتی برای ذخیره هزینه چند میلیارد دلاری باشد که اکنون نصیب شرکت های هواپیمایی خارجی می‌شود. رییس اتاق ایران ادامه داد: یعنی در حال حاضر بسیاری از هموطنان ما از پروازهای خارجی استفاده می‌کنند که اگر در داخل کشور هواپیما و خدمات خوب ارایه شود، این هزینه به شرکت‌های داخلی خواهد رسید.

جلال پور اظهار داشت: اما در این بین یک نکته بسیار مهم باید مورد توجه باشد، این تعداد هواپیمای خریداری شده نباید در اختیار شرکت هواپیمایی دولتی قرار گیرد، زیرا در حال حاضر یکی از شرکت‌های هواپیمایی دولتی کشور به عنوان متضررترین شرکت هواپیمایی دنیا معرفی شده و اگر این هواپیماها در اختیار اینگونه شرکت‌ها قرار گیرد، پس از مدتی یک شرکت ورشکسته بزرگ به دولت تحویل داده می شود و دولت به عنوان ضامن و پشتیبان اصلی این شرکت، باید ضررهای آن را پرداخت کند. عضو شورای پول و اعتبار کشور خاطرنشان کرد: بهتر است در این رابطه با انجام کار رقابتی و انتخابی، برای بخش خصوصی نیز حق قایل شد و بهترین گزینه برای در اختیار گذاشتن این تعداد هواپیما را انتخاب کنند. وی ضمن ابراز امیدواری بسیار به دوران پساتحریم، بر مدیریت صحیح و منطقی این دوران تاکید کرد و گفت: ما معتقدیم که مسیر را درست رفته‌ایم اما باید در روش‌ها تجدید نظر کرد.

رییس اتاق ایران با بیان اینکه اکنون نرخ بیکاری بالاست و سالانه نیز تعداد زیادی فارغ‌التحصیل به این میزان افزوده می‌شود، تصریح کرد: با توجه به کاهش درآمدهای نفتی کشور، جذب سرمایه گذاری و انعقاد قراردادهایی در حوزه های مختلف، برای ایجاد اشتغال بیشتر جوانان و همچنین ساماندهی زیرساخت‌ها و رشد توسعه، ضروری است. جلال پور بیان کرد: اگر قرار باشد دولت کاهش درآمدهای نفتی را از طریق افزایش دریافت مالیات جبران کند، باید تولید رونق یابد و بنگاه‌های اقتصادی ما فعال تر شوند.

در ادامه این نشست نایب رییس اتاق کرمان، به ضرورت تشکیل شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی برای بهبود فضای کسب و کار و رفع موانع تولید اشاره کرد و گفت: با توجه به جایگاه قانونی این شورا، پیشنهاد می شود مسایل کلان اقتصاد استان در شورای گفت و گو، مطرح و نشست های ستادهای تسهیل و رفع موانع تولید را در سطح بنگاه‌ها برگزار کنیم. سید مهدی طبیب زاده، به ارایه گزارش عملکرد شوراهای گفت و گوی برگزار شده در استان طی یک سال گذشته پرداخت و افزود: در مجموع 66 درصد مصوبات اجرایی شده، 9 درصد آنها در حال پیگیری است و 25 درصد اجرایی نشده است.

وی دلیل اجرایی نشدن برخی مصوبات را وجود برخی مشکلات، محدودیت های قانونی و عدم امکان اجرای آن ها در استان عنوان و خاطرنشان کرد: اگر چه از همکاری های دستگاهها و سازمان های مختلف برای اجرایی شدن مصوبات این شورا قدردانی می کنیم اما به حمایت های بیشتر آنها برای ایجاد فضای کسب و کار پیش رونده در استان کرمان در پساتحریم نیازمندیم.

استاندار کرمان نیز در ادامه این نشست، یکی از دلایل برگزار نشدن شورای گفت و گوی استان طی هر ماه در سال جاری را پرداختن به قانون رفع موانع تولید عنوان کرد و گفت: در این رابطه 89 جلسه با 596 مصوبه برگزار شد که تا کنون 320 مصوبه آن اجرایی شده و از این حیث رتبه اول در کشور به استان کرمان اختصاص یافت. علیرضا رزم حسینی، در ادامه از بانک های استان درخواست کرد سپرده های جذب شده خود را به فعالان اقتصادی استان اختصاص دهند و خطاب به آنها بیان کرد: ضمن پرهیز از انتقال سپرده های بانک های کرمان به استان های دیگر، می توان برای سرمایه گذاری سپرده های بانک های سایر استان ها در کرمان نیز برنامه ریزی کرد.

وی، از احیای کارخانجات و بنگاه‌های اقتصادی راکد و واگذاری آنها به سرمایه گذاران جدید خبر داد و گفت: تاکنون 500 واحد راکد در شمال استان شناسایی شده که از اتاق درخواست داریم امکانات موجود این واحدها را برای معرفی بهتر به سرمایه گذاران شناسایی کند. استاندار کرمان در ادامه، خواستار برگزاری دوره های آموزشی در زمینه ورود به کسب و کارهای کوچک توسط اتاق بازرگانی کرمان شد و بیان کرد: کاهش بیکاری و ایجاد اشتغال مسئله بسیار مهمی است و پرداختن به این موضوع کمتر از برجام نخواهد بود. وی همچنین از احداث ترمینال جدید فرودگاه کرمان با ظرفیت سه میلیون نفر با همکاری یک شرکت انگلیسی و راه اندازی بازار قلعه محمود به عنوان بازار ویژه فرش و صنایع دستی استان در شش ماه آینده خبر داد.

گفتنی است در این نشست مصوبات اجرایی نشده شورای گفت و گو مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مصوبات جدیدی برای پیگیری مجدد آنها به تصویب رسید. در ادامه مصوباتی مربوط به مشکلات معادن زغالسنگ، تمرکز حساب های شرکت های بزرگ در کرمان، تمدید مهلت بازپرداخت تسهیلات صادرکنندگان به عراق به مدت دو سال، ایجاد دفتر صندوق ضمانت صادرات در کرمان، دسترسی به بانک اطلاعاتی املاک وقفی، راه اندازی شهرک صنعتی سنگ های تزیینی و... تصویب شد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مرعشی رییس شورای سیاست‌گذاری ستاد انتخاباتی جهانگیری شد

۷۰ درصد سالمندان کرمان واکسن کرونا تزریق کردند/ اعلام گروه سنی جدید پایان یافتن زمان دریافت واکسن گروه قبلی نیست

تغییر ساعات کاری ادارات استان

پیش‌بینی۲۹۸۰ شعبه اخذ رای در کرمان/تعداد شورای اسلامی شهر در کرمان شامل ۸۴ شهر با ۴۴۰ کرسی است

احتمال جهش ویروس کرونا در ایران

کسی که واکسن زده همچنان ناقل ویروس است/ استفاده از ماسک حتی بعد از تزریق واکسن الزامیست

کشف ۳۲ دستگاه چاپ ارز دیجیتال غیرمجاز در سیرجان

هنر کرمان و کرمانی را آنگونه که شایسته ظرفیت های این استان است را به دنیا معرفی کنیم

زمین گیر شدن باند 8 نفره اراذل و اوباش در کرمان

سونامی کالای اساسی در گمرک/ چه کسی دستور رئیس‌جمهور را پس زد؟

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

در کرمان کمبود کود شیمیایی داریم/هزار تن کرک در استان کرمان تولید می‌شود   (۲ نظر)