کد خبر: ۹۶۵۰
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۸
ارسال به دوستان
ذخیره
در گفتگو با الجزیره؛
من تصورم این است که هیچ وقت طرف مقابل در صدد نقض تعهداتش نیست زیرا چنین اقدامی یک اقدام کاملاً غیر منطقی و غیر عقلانی است. ما مذاکرات بسیار دشواری داشتیم. اما چنانچه غربی ها و بویژه آمریکایی ها به تعهدات شان عمل نکنند ایران به مرحله باز می گردد که حتی پیش از توافق هسته ای نیز چنان وضعی را نداشته است.
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت در گفتگویی تلویزیونی درباره برنامه هسته‌ای ایران پس از اجرای برجام سخن گفت.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ رئیس سازمان انرژی اتمی در گفتگو با شبکه تلویزیونی الجزیره عربی گفت: اگر آمریکایی ها به تعهدات شان عمل نکنند، برنامه هسته‌ای خود را در سطحی بالاتر از آنچه قبل از توافق هسته ای بوده است دنبال می کنیم.

خبرنگار شبکه تلویزیونی الجزیره عربی پرسید: با توجه به اینکه ایران برای اجرای برجام گام های عملی برداشته و تغییراتی را در برنامه و تاسیسات هسته ای خود ایجاد کرده است اگر آمریکایی ها به تعهدات خود عمل نکنند، چنانچه ایران مجبور شود به مرحله قبل از توافق بازگردد، چقدر طول می کشد که به همان تعداد دستگاه های سانتریفیوژ دست پیدا کند و تاسیسات هسته ای اراک به حالت سابق خود برگرد و ذخیره اورانیوم غنی شده ایران به میزان سابق برسد؟

علی اکبر صالحی در پاسخ به این سوال گفت:  ما دیگر به وضع سابقمان بر نمی گردیم بلکه در شرایط بسیار بالاتر و پیشرفته تری قرار خواهیم گرفت. 

رئیس سازمان اتمی ایران در ادامه گفت: از لحاظ زمانی در وضعیت نخست، یعنی در خصوص آنچه به تاسیسات نطنز و دستگاه های سانتریفیوژ مربوط می شود ما به زمان زیادی نیاز نداریم. این در حالی است که ما در خصوص تاسیسات اراک به کمی زمان بیشتر نیاز داریم. آنها به خوبی می دانند که قابلیت های فنی و توان تولیدی ما چقدر است و اگر اینگونه نبود آنها با ما به مذاکره نمی پرداختند.

علی اکبر صالحی در بخشی دیگر از اظهاراتش گفت: لغو تحریم ها به معنای آن است که ما وارد فاز جدیدی از روابط شده ایم. امروز سی و هفت سال از انقلاب ایران می گذرد و ما می توانیم بگوییم که از همان آغاز انقلاب و همان سال اول انقلاب تحریم ها ضد ایران به اشکال مختلف آغاز شد. اما قدرت و شدت این تحریم ها تقریباً از پنج سال پیش، یعنی سال 2011 بیشتر شد. ما کشوری هستیم که دارای اقتصادی با جنبه های داخلی هستیم، از این رو تحریم ها نتوانست به گونه ای که طرف دیگر می خواست مشکلات واقعی برای ما رقم بزند.

وی افزود: پس از لغو تحریم‌ها  ما بر سرمایه گذاری تمرکز می کنیم. سرمایه گذاری از اقتصاد ما به صورت عملی حمایت می کند و به کشور ما صرفاً به چشم یک بازار مصرف نگریسته نمی شود.

عبدالقادر فائز، خبرنگار شبکه تلویزیونی الجزیره عربی در ایران، پرسید برخی می گویند ایران وقتی پذیرفت دستگاه های سانتریفیوژ را کاهش دهد و تعداد آنها را از نوزده هزار به هفت هزار دستگاه برساند و قلب رئاکتور اراک را از کار بیاندازد به لحاظ فنی و عملی ایران مهم ترین بخش های برنامه هسته ای ایران را از کار انداخته است،آیا تهران بخش اساسی و قلب برنامه هسته ای خود را از کار انداخته و کنار گذاشته است؟

علی اکبر صالحی در پاسخ به این پرسش گفت: بگذارید ما یکی یکی شروع کنیم، درباره غنی سازی اورانیوم، ما در ایران بیست هزار سانتریفیوژ داشتیم که 10 هزار سانتریفیوژ کار می کرد و 10 هزار سانتریفیوژ دیگر نیز نصب شده بود اما کار نمی کرد. ده هزار سانتریفیوژی که کار می کرد، سالانه حدود 2200 کیلوگرم اورانیوم غنی شده تولید می کرد.

رئیس سازمان انرژی هسته ای ایران در ادامه گفت: بر اساس توافقی که انجام شد ما تعداد سانتریفیوژهایی که کار می کرد از ده هزار تا به شش هزار سانتریفیوژ کاهش دادیم و این به معنای آن است که ما از ده هزار سانتریفیوژمان که کار می کرد و اورانیوم غنی شده تولید می کرد شش هزار تای آن را حفظ کردیم. این سانتریفیوژهای باقی مانده سالانه نزدیک به هزار و پانصد کیلوگرم اورانیوم غنی شده تولید می کند. این به معنای آن است که ما به جای 2200 کیلوگرم اورانیوم غنی شده به صورت سالانه، به 1500 کیلوگرم اورانیوم غنی شده دست می یابیم. این به آن معناست که ما به عنوان تولید کننده اورانیوم غنی شده باقی می مانیم اما مقدار کمتری اورانیوم غنی شده تولید می کنیم. 

صالحی گفت: "درباره تأسیسات هسته ای اراک باید بگویم این تأسیسات یک رئاکتور است که متخصصان ایرانی بر اساس نمونه روسی آن را طراحی کرده اند و یک رئاکتور قدیمی محسوب می شود. از این رو، در حال حاضر بسیاری از آزمایش ها و برخی از تحقیقات ضروری را نمی توان در این تأسیسات انجام داد. مشکل این بود که این تأسیسات سالانه ده کیلوگرم ماده پلوتونیوم تولید می کند که این مقدار پلوتونیوم برای ساخت 2 بمب هسته ای کافی است. ما به آنها گفتیم می توان کاری کرد که تأسیسات هسته ای اراک سالانه کمتر از یک کیلوگرم پلوتونیوم تولید کند. ما نیازی به پلوتونیوم نداریم و به دنبال ساخت بمب هسته ای نیستیم."

وی دراینباره افزود: اما سخن از تعطیل قلب رئاکتور اراک نادرست است. کاری که ما انجام دادیم ارتباطی با قلب رئاکتور هسته ای ندارد بلکه طراحی جدید به اورانیوم جدید غنی شده وابسته است و نه اورانیوم خام. این مساله باعث شد تا ما از آن در نیروگاه اراک و نیروگاه بوشهر به کار بگیریم مساله ای که در گذشته برای ما فراهم نبود. از این رو من این ها را امتیاز حساب می کنم. 
برچسب ها: صالحی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

با لشکری از کارمندان بیکار مواجه هستیم/ دولت نباید مزاحم فعالیت تشکل ها شود با لشکری از کارمندان بیکار مواجه هستیم/ دولت نباید مزاحم فعالیت تشکل ها شود

جهانگیری گزینه موردتوافق است/حذف رقیب آینده سیاسی کشور را تباه می‌کند

دستورالعمل‌ ضدکرونایی برای انتخابات/ ابتلای قطعی ۶۰ مورد به ویروس‌های جهش یافته در کشور/اتمام واکسیناسیون کرونا در کشور قبل از پایان ۱۴۰۰/لزوم مراقبت ویژه در استان‌های جنوبی و شرقی /

۶ خرداد، زمان اعلام اسامی نامزهای تایید صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری

واکنش اتریش به لغو سفر ظریف: این اقدام ظریف هیچ تغییری در روابط سنتی خوب بین دو کشور و روند مذاکرات ایجاد نمی ‌کند

صالحی از اعلام کاندیداتوری در انتخابات انصراف داد

استاندار کرمان: شرایط لازم برای اخذ آرا در شرایط کرونایی فراهم شود

قلعه گنج، یکی از سه شهر قرمز کشور

۲۰۰ فوتی جدید کرونا در کشور/ شناسایی ۷۷۲۳ بیمار جدید در شبانه روز گذشته/تزریق ۲میلیون و ۱۰۸ هزار و ۷۲۱ دُز واکسن کرونا

هنوز واکسن نزده‌ام/ سراغ ندارم هیچ مسئول سطح بالایی خارج از سند واکسن زده باشد

پربازدید ها

نرخ مشارکت و نتیجه سبد رای کاندیداها احتمالا چقدر خواهد بود؟

26 سال است که تاوان اتفاقات دوم خرداد را می‌دهیم/ امسال مانند سال 76 در پیچ تاریخ قرار گرفته‌ایم/ مشکلات امروزه جامعه از انقلاب نیست، از انتخاب بد است/ انتخاب امسال ما باید ظهور ساز باشد/ اگر رئیسی به انتخابات نیاید مردم ایشان را نخواهند بخشید

آخرین آمار درباره ردصلاحیت‌شده‌های انتخابات شورا در استان کرمان

قوت گرفتن نیامدن رئیسی و آمدن قالیباف

لاریجانی: مسئله امروز ایران با اقدامات نمایشی و پوپولیستی قابل حل نیست

جبهه اصلاحات کرمان از نامزدهای شورای شهر که علاقمند به حضور در لیست این جبهه هستند دعوت به عمل آورد

بیانیه تُند تاجزاده خطاب به مردم و حاکمیت: نامزد شده‌ام تا رویای آزادی و عدالت را زنده نگه دارم

هاشمی، لاریجانی، پزشکیان و آخوندی ثبت نا‌م کردند

رئیسی اعلام کاندیداتوری کرد: به صورت مستقل به صحنه آمده ام

محسن هاشمی روز شنبه به جمع بندی می‌رسد

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)