کد خبر: ۹۶۵۷
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۷:۴۷
ارسال به دوستان
ذخیره
دبیرکل حزب ندای ایرانیان گفت: مردم در آستانه سال جدید، خانه ملت را خانه تکانی می کنند، آنها به تندروها اجازه حضور در مجلس را نمی‌دهند.
مجید فراهانی دبیر کل حزب ندای ایرانیان در گفت و گو با ایرنا در تشریح برنامه های اصلاح طلبان برای حضور گسترده مردم در انتخابات اظهارداشت: با نزدیک شدن به هفتم اسفند ماه حرف و حدیث ها درمورد فهرست های انتخاباتی افزایش یافته است؛ آن هم در شرایطی که رد صلاحیت گسترده شورای نگهبان، باعث شده تا برخی از جریان ها سعی بر پاشیدن یاس و ناامیدی در جامعه داشته باشند. 

وی همچنین در پاسخ به این سوال که میزان رد صلاحیت نامزدهای اصلاح طلب مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی چه تاثیری بر روند انتخابات خواهد داشت؟، خاطرنشان کرد: بخشی از نیروهای سیاسی در جامعه با توجه به رد صلاحیت های گسترده، معتقدند که به دلیل صحنه نابرابر رقابت امکان تأثیرگذاری بر انتخابات منتفی شده زیرا پیروز این مسابقه را از قبل می توان حدس زد.

دبیرکل حزب ندای ایرانیان ادامه داد: اعضای حزب ندای ایرانیان عمیقاً معتقدند با وجود برخی اتفاقات در مورد بررسی صلاحیت نیروهای اصلاح طلب باید در انتخابات فعال شرکت کرد و رأی داد. 

فراهانی یادآور شد: به گمان ما در پرتو بیش از یک دهه حضور انحصاری یک جریان خاص در مجلس، امروز به دلایل مختلف زمینه تغییرات جدی کاملاً فراهم شده است و ناامید شدن و ترک صحنه انتخابات اساساً شایسته یک نیروی سیاسی فعال و دارای پشتوانه مردمی نیست.

فضای اجتماعی جامعه بیش از گذشته پذیرای اصلاح طلبان است
وی در پاسخ به این سوال که آیا شرایط حضور اصلاح طلبان در انتخابات فراهم است؟، گفت: فضای اجتماعی کشور بیش از فضای انتخابات ریاست جمهوری گذشته پذیرای اصلاح طلبان و همفکران ما است و در پرتو تلاش مداوم تندروهای مجلس برای به شکست کشاندن پروژه تنش زدایی خارجی و عقیم گذاشتن رونق اقتصادی در داخل، امروز مردم بر خلاف اراده برخی در مجلس خواهان به سرانجام رسیدن برنامه های توسعه کشور و حاکمیت آرامش و ثبات در کل کشور هستند.

دبیرکل حزب ندای ایرانیان یادآور شد: هدف اصلی این حزب در انتخابات استفاده از افرادی که محکمات و مسلمات انقلاب و جمهوری اسلامی ایران را تأمین کنند، تندروی نماد کشور نشود و افراطیون از مجلس کنار گذاشته شوند زیرا آنها در پروژه حذف و طرد بسیاری از خادمان مردم و کشور، نقش بسیار منفی ایفا کرده و در سال های گذشته کارنامه درخشانی نداشته اند و نتیجه ای جز تورم و بیکاری در داخل و کشاندن کشور به پرتگاه بحران و قطعنامه و بدبختی نداشته اند.

امیدواریم شورای نگهبان مسیر هموارتری را برای اصلاح طلبان فراهم کند
فراهانی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا برای تحقق این هدف، نیروی مناسب در بین تایید صلاحیت شدگان اصلاح طلب وجود دارد؟، یادآور شد: در حال حاضر افراد متعددی که سابقه خوبی در پیگیری آرمان های اصلاح طلبی در کنار تحصیلات و تجربه بالا در رفع معضلات کشور و کمک به توسعه کشور دارند، توانسته اند در حوزه های مختلف انتخابیه از سد رد صلاحیت ها و حذف ها بگذرند. 

وی ادامه داد: حزب ندای ایرانیان در روزهای گذشته با موج مراجعه نامزدهای تعیین صلاحیت شده همفکر، دلسوز و صاحب نظر در پیگیری توسعه پایدار کشور به دفاتر شعب در 30 استان مواجه بوده است و امروز خوشحالیم که می توانیم همسو با بقیه اصلاح طلبان و اعتدال گرایان برای 290 کرسی پارلمان در کل کشور نماینده معرفی کنیم .

دبیرکل حزب ندای ایرانیان گفت: نامزدهای خود را در روزهای آتی نهایی کرده و امیدواریم شورای نگهبان در این چند روز مسیر هموارتری را برای ما فراهم کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا به رد صلاحیت ها و حذف ها معترض شده اید؟، گفت: هرچند ما به روند رد صلاحیت ها معترضیم و روند حذف نخبگان را شایسته نام بلند جمهوری اسلامی ایران و اهداف انقلاب اسلامی نمی دانیم اما در شرایطی که می توانیم از میان نیروهای سیاسی اصلاح طلب، اعتدال گرا و نیز چهره های مستقل و تکنوکرات معتدل تعیین صلاحیت شده نامزد معرفی کنیم ،هیچ دلیل ندارد که کنار بنشینیم و تشویق گر ناامیدی باشیم. 

دبیرکل حزب ندای ایرانیان ادامه داد: تجربه سالیان متعدد سه دهه گذشته همه ما را به این سطح از پختگی و مسئولیت پذیری رسانده که با وجود همه تنگ نظری ها و حذف ها و طردها، در رکاب انقلاب و اعتقادات خود بمانیم و از حریم نظام و خدمت به مردم مظلوم خارج نشویم. 

فراهانی افزود: اجازه نمی دهیم بار دیگر کسانی به اسم نماینده مردم همه تلاش ها و خون دل خوردن ها برای ترمیم مناسبات خارجی کشور و ایجاد رونق اقتصادی و عدالت اجتماعی را تحت الشعاع رفتار ناموزون خود کنند و فرآیند ساختن کشور و توجه به منویات رهبری را به شکست بکشانند.

هدف اعتلای کشور و تثبیت جمهوریت و اسلامیت نظام است 
دبیرکل حزب ندای ایرانیان همچنین درمورد راهکار اصلاح طلبان برای این شرایط گفت: این سال ها حوادث ناگوار و تلخی شیرازه و شالوده جامعه اسلامی ما را به خود معطوف ساخته است در حال حاضر بیش از آنکه به خود فکر کنیم باید با صبر و متانت به آینده کشور و اصلاحات بنگریم مگر نه این است که اصلاحات یکی از جریان های اصیل جمهوری اسلامی ایران است که هدف آن اعتلای کشور و تثبیت توأمان جمهوریت و اسلامیت نظام است.

فراهانی یادآور شد: بنابراین در بستر صبح مظفر اصلاحات، مردم سالاری دینی به عنوان ترمینولوژی ماندگار از بالاترین سطوح کشور به کف جامعه منتقل می شود و تأکیدی بر همین دو اصل اساسی است.

وی یادآور شد: این حقیقت مبنایی ریشه در مدینه النبی دارد و طرح چنین ایده درخشانی در جمهوری اسلامی ایران به حماسه بزرگ مردم ایران بازمی گردد که از ابتدا هم مطرح بوده اما طرح آن به صورت یک گفتمان بی شک ثمره تحول بزرگ اجتماعی فرهنگی و سیاسی در پیوند و اتصال آن با اصلاحات است. 

دبیرکل حزب ندای ایرانیان تصریح کرد: پیش از دوران اصلاحات بحث های سیاسی در کشور به هیچ وجه این گونه نبود و این اصلاحات بود که مسائل را در قالب گفتمان طرح و به سطوح و لایه های مختلف جامعه عرضه کرد. اصلاحات برخلاف دیگر جریان ها در کشور، اعتقاد واقعی به گفتگو دارد و به تحقق عدالت اجتماعی ایمان دارد به توسعه پایدار مبتنی بر بکار گیری نیروهای خودی و اقتصاد مقاومتی ایمان دارد این بدان معناست که الزاماً همه یک گونه فکر نمی کنند. 

 تضارب آراء و تفاوت دیدگاه ها امری واجب به یک جامعه پویا است
فراهانی همچنین گفت: تضارب آراء و تفاوت دیدگاه ها امری واجب و ملتزم به یک جامعه پویا است مگر می شود در جهان چندصدایی زندگی کرد ولی به گفتمان باور نداشت، گفتگو و تحمل یکدیگر مهم ترین اصل اصلاح طلبی است و هر انسان با شور و شعوری در بستر اصلاحات نمی تواند خود را از این اصل بنیادی جدا ببیند. 

وی افزود: به عنوان یک مسلمان و اصلاح طلب ایرانی عرض می کنم به واژه های اصول و فروع دین توجه بیشتری کنیم و در تأویل و تفسیر به بزرگان دین پناه بیاوریم به توصیه بزرگان دینی رعایت اخلاق از دیگر اصول اصلاح طلبی و لازمه گفتگو است، اصلاح طلب حرف و نظر دیگران را می شنود. به ویژه اگر این حرف رنگ انتقاد داشته باشد، حرف را می شنود و اگر درست باشد خود را اصلاح می کند. مبنای اصلاح طلبی، گفتگو است و نه هتاکی و افترا. اخلاق مهم ترین فضیلتی است که باید به آن توجه نمود.
برچسب ها: مجلس ، انتخابات
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

قوت گرفتن نیامدن رئیسی و آمدن قالیباف

جبهه اصلاحات کرمان از نامزدهای شورای شهر که علاقمند به حضور در لیست این جبهه هستند دعوت به عمل آورد

محسن هاشمی روز شنبه به جمع بندی می‌رسد

صادقی:نامزد جبهه اصلاحات فقط از میان اصلاح‌طلبان انتخاب می‌شود

ستاد‌های اصلاح طلبان کی و چگونه تشکیل می‌شود؟

26 سال است که تاوان اتفاقات دوم خرداد را می‌دهیم/ امسال مانند سال 76 در پیچ تاریخ قرار گرفته‌ایم/ مشکلات امروزه جامعه از انقلاب نیست، از انتخاب بد است/ انتخاب امسال ما باید ظهور ساز باشد/ اگر رئیسی به انتخابات نیاید مردم ایشان را نخواهند بخشید

روحانی: همه جناح‌ها و گروه‌ها باید در انتخابات شرکت داشته باشند/ دولت یازدهم و دوازدهم در سخت‌ترین شرایط تاریخ ایران حداقل در یک قرن گذشته حتی در جنگ جهانی اول و دوم بود

نرخ مشارکت و نتیجه سبد رای کاندیداها احتمالا چقدر خواهد بود؟

علی مطهری پس از ثبت نام: همه باید حرف خود را بزنند خط قرمز آشوب و بلواست

برخی از نامزد‌های ریاست جمهوری حرف‌های دشمن را تکرار می‌کنند/ این حرف‌ها توسط افرادی مطرح می‌شود که بار‌ها از مردم رای گرفته اند

پربازدید ها

محمود صادقی: فضاسازی‌ها علیه کاندیداهای اصلاح‌طلب به منظور اثرگذاری در تصمیم شورای نگهبان است/اگر میزان حضور مردم در انتخابات بیش از ۵۵ درصد باشد، اصولگرایان شانس پیروزی ندارند

نرخ مشارکت و نتیجه سبد رای کاندیداها احتمالا چقدر خواهد بود؟

انتقاد دفتر سیاسی جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان از مصوبه جنجالی شورای نگهبان: این اقدام بدعت در امر قانونگذاری، مغایر با قانون اساسی و جمهوریت نظام است

مرعشی: توصیه کلی‌ام به هر دو جناح سیاسی این است که به بعد از انتخابات هم فکر کنند/هرچه که مشارکت کمتر باشد، دولت ضعیف‌تر می‌شود/مصوبه شورای نگهبان مصداق بارز تضعیف مجلس است /به حرکت در آوردن مردم و جامعه مثل به حرکت درآوردن یک قطار است

عضو جبهه اصلاحات ایران: ظریف کاندیدا نمی‌شود

مشارکت بالا در انتخابات در درجه اول اهمیت است/ در این دوره انتخابات بر خلاف دوره های گذشته در مورد ورود افراد به این عرصه حتی «نه موافقم نه مخالفم»را نیز نمی گویم

قوت گرفتن نیامدن رئیسی و آمدن قالیباف

توافق ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برگ برنده ایران در مذاکرات

ره پیک: مصوبات اخیر شورای نگهبان برای حذف شخص و یا جریان سیاسی به تصویب نرسیده/ فردی که سن بالا یا پایینی دارد، آیا مدیر و مدبر است؟ / اگر تشخیص دهیم فردی شرایط تعیین شده را دارد، می‌تواند «ثبت نام» کند

کدخدایی: ثبت نام کاندیداها بر اساس مصوبه شورای نگهبان نهایی می شود

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)