کد خبر: ۹۶۹۱
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۶
ارسال به دوستان
ذخیره
دوست دارم در همه‌ی شکل‌های سینمایی کار کنم. دوست دارم هم در کارهای جدی و هم در کارهای طنز بازی کنم، ولی بیشتر دغدغه‌ام این است که درهر کاری که بازی می‌کنم، دقیقا همان شخصیت‌هایی را یازی کنم که در فیلمنامه هست. باورپذیری مخاطب از هر چیز دیگری برایم مهم‌تر است.
احمد مهرانفر که در ذهن عموم مردم با بازی در سریال «پایتخت» و شخصیت ارسطو شناخته می‌شود، با دو فیلم سینمایی «زاپاس» و «هفت ماهگی» در جشنواره‌ی امسال حضور دارد.

احمد مهرانفر در هر سه حوزه‌ی سینما، تئاتر و تلویزیون فعالیت می‌کند. او در جشنواره‌ی امسال دو فیلم دارد.

نقشش در «هفت ماهگی» کوتاه بود و به نشستش نیامد ولی در نشست «زاپاس» حاضر شد و در پاسخ دادن به سوالات خبرنگاران سنگ تمام گذاشت. ما هم در حاشیه‌ی این نشست با او درباره‌ی حضورش در سینما و نقش‌هایی که می‌پذیرد، گفت‌و‌گویی داشتیم که در ادامه می‌خوانید:

آقای مهرانفر شما در هر سه حوزه‌ی سینما، تئاتر و تلویزیون مشغول به فعالیت هستید. کدام یک از این حوزه‌ها برای شما جدی‌تر و مهم‌تر است؟

هر سه حوزه برای من مهم است و دوست دارم در آن‌ها کار کنم. برای همه‌ی بازیگران این‌طور است و دوست دارند در همه‌ی این حوزه‌ها فعالیت کنند. حالا برای بعضی‌ها دلبستگی‌ به یکی از این حوزه‌ها کمی بیشتر یا کمتر است. هر کدام از این حوزه‌ها به دیگری مربوط است و فعالیت در هرکدام برای یک بازیگر چالش برانگیز. فکر می‌کنم هر 3 حوزه مشخصات و جذابیت‌های خاص خودش را دارد و ورود به هر یک باعث می‌شود انگیزه به سمت فعالیت در دو حوزه‌ی دیگر بیشتر شود.

برای فعالیت در سینما به طور خاص چه برنامه‌ای دارید؟

دوست دارم در همه‌ی شکل‌های سینمایی کار کنم. دوست دارم هم در کارهای جدی و هم در کارهای طنز بازی کنم، ولی بیشتر دغدغه‌ام این است که درهر کاری که بازی می‌کنم، دقیقا همان شخصیت‌هایی را یازی کنم که در فیلمنامه هست. باورپذیری مخاطب از هر چیز دیگری برایم مهم‌تر است.

فعالیت شما به عنوان یک بازیگر موفق در عرصه‌ی تئاتر، انتخاب نقش‌ها را برای شما در سینما سخت نمی‌کند؟

سعی می‌کنم نقش‌هایی را بازی کنم که دیگران قادر به ایفای آن‌ها نباشند. نقش‌هایی که چالش‌برانگیز است و نیاز به پیش‌تولید دارند. یعنی نقشی که من را عنوان بازیگر موظف کند، به دنبال نقش بروم و درباره‌ی آن تحقیق کنم. دوست دارم نقش‌هایی که بازی می‌کنم برایم متفاوت باشند.

شما بعد از ورودتان به سینما در هیچ فیلمی به عنوان بازیگر نقش اول ایفای نقش نکرده‌اید. این مساله انتخاب خودتان بوده است؟

روند کاری من در تئاتر به این شکل بوده که نقش‌های خیلی کوچک بازی کردم تا به بازی در نقش‌های اصلی رسیدم. در سینما هم همین‌طور است. در ابتدا نقش‌های دو و سه سکانسی بازی کردم. حالا نقش‌های دیگر بازی می‌کنم. برایم خیلی مهم است که نقش‌های خوب بازی کنم و اول یا دوم بودن نقش برایم اهمیت خاصی ندارد. ولی چیزی که در برنامه‌ی کاری‌ام به آن خیلی فکر می‌کنم این است که نقش‌های اول و اصلی را هم در سینما بازی کنم.

شما در دهن عموم مردم با شخصیت ارسطو در سریال «پایتخت» ماندگار شده‌اید، ولی نقش‌هایی که در جشنواره‌ی امسال، چه در «زاپاس» چه در «هفت ماهگی» بازی کرده‌اید با ارسطو تفاوت زیادی دارد. انتخاب این میزان تفاوت عمدی است؟

یکی از دلایلی که این نقش را قبول کردم، همین مساله بود. هرچند در «زاپاس» قصه در فضای مشابهی نسبت به «پایتخت» می‌گذرد، اما می‌خواستم یک آدم متفاوت خلق کنم. نمی‌دانم چقدر موفق بوده‌ام، ولی یکی از دغدغه‌هایم همین بود. نمی‌خواستم مردم من را فقط با آن کاراکتر بشناسند. به همین دلیل هم بازی در نقش‌هایی مانند «هفت ماهگی» و «زاپاس» را قبول کردم.

احمد مهرانفر در نمایی از فیلم سینمایی «زاپاس»

فیلم‌های امسال جشنواره را چطور دیدید؟

من هنوز فیلمی ندیده‌ام و تنها موفق به دیدن دو فیلمی شده‌ام که خودم در آن‌ها بازی کرده‌ام. به همین دلیل نمی‌توانم جواب این سوال را بدهم.

بین این دوره از جشنواره و دوره‌های قبلی چه تفاوت‌هایی می‌بینید؟

من فکر می‌کنم اگر مدیریت‌ها دائم عوض نشود، هرسال نسبت به سال قبل بهتر می‌شود. جشنواره باید یک مدیر دائمی داشته باشد که اشکالات را آسیب‌شناسی کند و به کمک تجربه‌اش مسائلی را که باعث شده‌اند جشنواره‌های قبلی با اشکال اجرا شود، پیدا کند و آن‌ها را رفع کند تا این اتفاقات را مجددا نداشته باشیم. اینکه هرسال یک مدیر جدید داشته باشیم که اشتباهات مدیر قبلی را تکرار کند، اشتباه است و این مساله در دنیا هم خیلی مرسوم نیست.

شما به صدای سالن کاخ جشنواره هنگام اکران فیلم «زاپاس» هم اعتراض داشتید.

بله. صدا خوب نبود. ما سینما کار می‌کنیم و سینما مثل تلویزیون نیست که یک دیالوگ چندبار تکرار شود یا مخاطب در حالی که کاری را انجام می‌دهد، سریال یا فیلم را هم تماشا کند. این‌جا سینماست. هر دیالوگی ارزش خودش را دارد و وقتی شنیده نشود، مطمئنا تماشاگر از فیلم، آدم‌ها و شخصیت‌های آن جدا می‌شود و قصه را از دست می‌دهد که این موضوع خیلی آزار دهنده است.

به نظرتان اکران عمومی فیلم سینمایی «زاپاس» چطور خواهد بود؟

فکر می‌کنم صدا باید مقداری اصلاح شود، موسیقی خیلی جاها باید حذف و تصحیح شود. صداگذاری کار هم کمی مشکل دارد. زمان فیلم هم کمی طولانی و ریتم آن کند است. اگر این موارد اصلاح شود، قطعا در اکران عمومی، فیلم درخشانی خواهد بود.

و طبق معمول در پایان ...

از برزو نیک‌نژاد عزیز برای نوشتن فیلنامه‌ای به این خوبی و پیشنهاد این نقش ممنونم و  از همه‌ی دوستان و همکارانم در فیلم سینمایی «زاپاس» تشکر می‌کنم. گروه خیلی خوبی داشتیم و در پشت صحنه به ما خیلی لطف داشتند. اگر ما جلوی دوربین حضور خوبی داشته‌ایم، مدیون حضور خوب عوامل پشت صحنه هستیم.
برچسب ها: احمد مهرانفر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

امسال به‌طور مشخص، برای استهلال ماه مبارک رمضان و عید سعید فطر چه تمهیداتی اندیشیده شده است؟

از غایبان امتحانات حضوری آزمون مجدد گرفته می‌شود

از نخستین محصول تولید انبوه واکسن ایرانی کرونا به نام "کوو ایران برکت فردا رونمایی می‌شود

معاون اول رییس جمهور: باید هر چه سریعتر واکسیناسیون رایگان و عمومی در کشور انجام شود.

نظارت بر بازار کرمان تشدید می‌شود

دو نیروی راهداری و یک پیمانکار در جیرفت به اتهام ارتشاء و مشارکت در پولشویی بازداشت شدند

در ثبت نام داوطلبان، قوانین موجود ملاک عمل باشد

جزییات طرح جدید نمایندگان مجلس برای حمایت از سرمایه گذاری خارجی ضدتحریمی

نقوی حسینی: رئیسی روز عید فطر اعلام کاندیداتوری می‌کند

آمریکا در مذاکرات وین، بخش عمده‌ای از آنچه مورد نظر ایران برای لغو تحریم ها بوده را قبول کرده است

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

آتش زدن دیوار خارجی کنسولگری ایران در کربلا / نیروهای امنیتی با آشوبگران درگیر شدند   ( نظر)

از اعتراض به ردصلاحیت نامزدهای اصلاح‌طلب تا اعلام زودهنگام تائیدصلاحیت 100 نفر از ردصلاحیت شدگان / منبع مطلع: مسئولان انتخابات اعلام کردند هنوز فهرست 100 نفره ابلاغ نشده است   ( نظر)