کد خبر: ۹۶۹۳
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۳
ارسال به دوستان
ذخیره
خانيكي:
انقلاب جامعه را از يك مخمصه و فروپاشي نجات داد ولي تبديل انقلاب به يك نظام كار آساني نيست و نيازمند ديدگاه اصلاحي است. اصلاحات مي‌خواهد همان دستاوردهاي انقلابي را حفظ كند و جامعه انقلابي جامعه‌اي اخلاقي و بدون فساد است، چيزي كه در دولت قبل كمتر آنها را مشاهده كرديم.
آخرين جلسه از سلسله نشست‌هاي انقلاب به روايت اصلاحات با حضور و سخنراني هادي خانيكي، عضو شوراي مركزي حزب اتحاد ملت ايران اسلامي در استان خراسان برگزار شد.

خانيكي در اين نشست گفت: نبايد دوگانه‌اي به نام انقلاب و اصلاحات را در مقابل يگديگر دانست. انقلاب جامعه را از يك مخمصه و فروپاشي نجات داد ولي تبديل انقلاب به يك نظام كار آساني نيست و نيازمند ديدگاه اصلاحي است. اصلاحات با اينكه متفاوت است ولي مي‌خواهد همان دستاوردهاي انقلابي را حفظ كند و جامعه انقلابي جامعه‌اي اخلاقي و بدون فساد است، چيزي كه در دولت قبل كمتر آنها را مشاهده كرديم.

خانيكي زندگي اصلاحي را بسيار سخت‌تر از زندگي انقلابي دانست و افزود: در روش اصلاحي بازي كردن با رقيب مهم است و پيروزي باهم و زماني شكل مي‌گيرد كه نظريه‌ها به هم نزديك شوند. مهم‌ترين مساله در روش اصلاحي تقويت جامعه مدني است و به اندازه‌اي كه جامعه مدني قوي‌تر باشد روش اصلاحي هم قوي‌تر مي‌شود و اگر نقش گفت‌وگو درست فهميده شود جامعه مدني قوي خواهد شد.

به گزارش ايسنا اين عضو شوراي مركزي حزب اتحاد ملت ايران با حساس توصيف كردن موقعيت فعلي جامعه گفت: همه تلاش دارند با شيوه‌اي نو و اصلاح‌طلبانه نقشي در انتخابات پيش رو بيافرينند.

وي با بيان اينكه خوانش درست از گذشته مي‌تواند حركت درستي را براي آينده طراحي كند، گفت: صحبت به ميان آوردن از انقلاب مي‌تواند از منظرهاي مختلفي باشد ولي مهم آن است كه درك و فهم از گذشته و انقلاب مي‌تواند امروزه نقش مهمي در شكل‌گيري نگاه‌ها ايفا كند. نسل‌هاي بعدي انقلاب همديگر را متهم مي‌كنند كه مثل زمان انقلاب زندگي نمي‌كنند و گمان مي‌كنند كه انقلاب مي‌توانست اتفاق نيفتد اما بايد توجه داشت كه انقلاب گريزنا پذير بود.

وي با بيان اينكه نظريات و كارهاي مختلفي در مورد انقلاب ايران در دنيا بيان و انجام شده است، خاطرنشان كرد: وقوع انقلاب ايران و انديشه امام(ره) و همچنين شكل‌گيري جمهوري اسلامي باعث ايجاد ديدگاه جديدي در دنيا شد.

خانيكي، عوامل اقتصادي، فرهنگي، فساد حكومتي و سركوب‌ها را از عوامل مهم به وجود آمدن انقلاب دانست و افزود: در چند سال اخير گفته مي‌شود كه اجباري به انقلاب در آن زمان نبوده است.

وي با بيان اينكه ما نتوانستيم تاريخ انقلاب را به درستي به نسل بعد منتقل كنيم، اظهار كرد: زبان نسل بعدي انقلاب زبان حماسه‌گويي نيست، بلكه زبان نقد است ولي ما اغلب تاريخ انقلاب را به صورت حماسه بازگو مي‌كنيم كه باعث مي‌شود نسل جديد آنها را زياده گويي در مورد اتفاقات آن دوران تلقي كند. بايد زمينه‌اي را براي گفت‌وگو در مورد انقلاب فراهم كرد تا تجربه‌هاي تاريخي به شعور تاريخي تبديل شود نه اينكه فقط تاريخ را به زبان موزه‌اي و براي عبرت بيان كنيم.

وي با بيان اينكه بايد انقلاب را به عنوان سرمايه اجتماعي نگه داريم، گفت: زنده نگه داشتن انقلاب تنها با برگزار كردن يادمان‌ها نيست بلكه بايد اجازه دهيم تا نسل جوان در مورد انقلاب حرف بزند نه اينكه فقط نسل قديمي به بيان تاريخ بپردازد. مبارزه در زمان انقلاب اجتناب‌ناپذير نبود ولي شكل آن در دوران مختلف متفاوت بود به طوري كه در در دهه‌هاي ۳۰ و ۴۰ با نامه نوشتن و انتخابات انجام مي‌گرفت اما بعد كه حكومت مستبدتر شد مبارزه مسلحانه هم شروع شد و شكل‌گيري سازمان مجاهدين خلق و ديگر گروه‌هاي چريكي به اين جهت بود. اگر به تاريخچه سازمان مجاهدين خلق و نقش امام (ره) در انقلاب نگاه كنيم خواهيم ديد كه مجاهدين آن چيزي كه بايد باشند، نيستند و فقط مي‌خواهند از امام(ره) اجازه جنگ مسلحانه را بگيرند.

اين عضو شوراي مركزي حزب اتحاد ملت ايران خاطرنشان كرد: عده‌اي در زمان انقلاب كه خواستار مبارزه مسلحانه بودند مي‌گفتند كه اسلام ظرفيت‌هاي انقلابي بودن را ندارد و امروز هم دقيقا حرفي مشابه آن زده مي‌شود كه اسلام ظرفيت دموكراتيك بودن را ندارد.

وي اميد، اعتماد، مشاركت و حس انسجام را از ويژگي‌ها و سرمايه‌هاي اجتماعي جامعه انقلابي عنوان كرد و افزود: جامعه انقلابي از جامعه غير انقلابي اخلاقي‌تر است و بايد ديد كه اين ويژگي‌هاي جامعه انقلابي در زمان انقلاب بيشتر بوده يا در زماني كه جامعه از انقلاب دور شده است.

خانيكي با بيان اينكه جامعه اخلاقي مي‌تواند در امتداد همان جامعه انقلابي تعريف شود، گفت: ما نيازمند جامعه اخلاقي هستيم و براي همين بايد جامعه اخلاقي بازسازي شود كه بنيان آن هم اسلام است.

وي جامعه امروز را جامعه‌اي فردي دانست و خاطرنشان كرد: اينكه هر كس در گوشه‌اي بنشيند و از مسووليت اجتماعي خود فاصله بگيرد و به جاي مصلحت و منافع ملي به دنبال منافع خود باشد، يعني جامعه فردي شكل گرفته است.

خانيكي اظهار اميدواري كرد با مشاهده‌اي كه از جامعه داشتم به اين نتيجه رسيدم كه جامعه تغييرات زيادي كرده و به سمت گفت‌وگويي شدن حركت كرده است هرچند شايد سياست همان سياست فردي در جامعه باشد.

وي نياز امروز جامعه ايران را گفت‌وگو و تحزب دانست و افزود: گفت‌وگو رويكردي است كه در موضع ضعف به آن روي آورده مي‌شود و به محض اينكه شرايط اجبار كنار رفت گفت‌وگو هم ادامه داده نمي‌شود.

اين عضو شوراي مركزي حزب اتحاد ملت ايران با بيان اينكه عوامل زيادي در به وجود آمدن انقلاب نقش داشت، گفت: نبايد انقلاب را يك موضوع ساده ديد كه فقط يك موضوع در به وجود آمدن آن نقش داشته است به همين خاطر بايد اطلاعات درست در مورد انقلاب داده شود تا جاي تحليل‌هاي غلط را بگيرد.

وي ديدن سطوح زيرين جامعه با لايه‌هاي روي آن را لازمه تحليل صحيح در مورد انقلاب عنوان كرد و افزود: سطح نخبگان و سطح عامه مردم چيزي بود كه در انقلاب ايران تاثير زيادي داشت، البته نقشي كه امام (ره) در همگاني كردن انقلاب داشت قطعا هيچ كس ديگر قدرت آن را نداشت.
برچسب ها: خانیکی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مرعشی رییس شورای سیاست‌گذاری ستاد انتخاباتی جهانگیری شد

۷۰ درصد سالمندان کرمان واکسن کرونا تزریق کردند/ اعلام گروه سنی جدید پایان یافتن زمان دریافت واکسن گروه قبلی نیست

تغییر ساعات کاری ادارات استان

پیش‌بینی۲۹۸۰ شعبه اخذ رای در کرمان/تعداد شورای اسلامی شهر در کرمان شامل ۸۴ شهر با ۴۴۰ کرسی است

احتمال جهش ویروس کرونا در ایران

کسی که واکسن زده همچنان ناقل ویروس است/ استفاده از ماسک حتی بعد از تزریق واکسن الزامیست

کشف ۳۲ دستگاه چاپ ارز دیجیتال غیرمجاز در سیرجان

هنر کرمان و کرمانی را آنگونه که شایسته ظرفیت های این استان است را به دنیا معرفی کنیم

زمین گیر شدن باند 8 نفره اراذل و اوباش در کرمان

سونامی کالای اساسی در گمرک/ چه کسی دستور رئیس‌جمهور را پس زد؟

پربازدید ها

طرح تشکیل استان کرمان جنوبی اعلام وصول شد

جهانگیری اعضای شورای راهبری ستاد انتخاباتی‌اش را انتخاب کرد

جهانگیری گزینه موردتوافق است/حذف رقیب آینده سیاسی کشور را تباه می‌کند

اصلاح طلبان بین لاریجانی و جهانگیری به چه کسی رای می‌دهند؟ / لاریجانی محتمل‌تر است

اسرائیل، لبنان را هدف قرار داد / پایان جنگ تا ۴۸ ساعت دیگر؟

مسیح مهاجری: ۶ نامزد نظامی که ثبت نام کرده اند، شانسی برای رای‌آوردن ندارند / از میان معمم ها نیز فقط صلاحیت یکی از آنها تایید خواهد شد / سروسامان دادن به وضعیت کنونی از عهده افرادی که ثبت‌نام کرده‌اند برنمی‌آید؛ اما اگر تمام افراد و دستگاه‌ها به حق قانونی خود قانع باشند، مشکلات حل خواهند شد

۶ خرداد، زمان اعلام اسامی نامزهای تایید صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری

مرعشی رییس شورای سیاست‌گذاری ستاد انتخاباتی جهانگیری شد

جهانگیری از روحانی درخواست مرخصی کرد

واکنش اتریش به لغو سفر ظریف: این اقدام ظریف هیچ تغییری در روابط سنتی خوب بین دو کشور و روند مذاکرات ایجاد نمی ‌کند

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

در کرمان کمبود کود شیمیایی داریم/هزار تن کرک در استان کرمان تولید می‌شود   (۲ نظر)