کد خبر: ۹۷۶۹
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۷
ارسال به دوستان
ذخیره
طبق مفاد سند، از طرف جمهوری اسلامی ایران نهادهای نظیر وزارت امور خارجه، اتاق بازرگانی کشوری، اتاق های بازرگانی استانی، سازمان توسعه تجارت و کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایی می توانند با صدور معرفی نامه برای هر فرد حقیقی و حقوقی بازرگان (شامل شرکت ها و صاحبان صنایع)- معرفی نامه صدور روادید به نمایندگی های کنسولی روسیه ارائه کنند.
موافقتنامه تسهیل فرآیندهای صدور روادید بین ایران و روسیه که از شنبه گذشته اجرایی شد، افزون بر گروه های خاص اتباع دو کشور مقیم داخل، شامل ایرانیان و روس های مقیم تمامی کشورهای جهان می شود.

به گزارش ایرنا، این موافقت نامه دوم آذرماه سال جاری در جریان سفر «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه به تهران، بین رؤسای جمهوری دو کشور به امضا رسید.

«مهدی سنایی» سفیر ایران در فدراسیون روسیه نیز به تازگی از آمادگی کشورمان برای لغو یکجانبه روادید برای حضور راحت تر گردشگران روس در ایران خبر داده بود.

براساس یکی از بندهای مفاد این سند که توسط بخش دیپلماسی رسانه ای سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو انتشار یافته است، اتباع ایران و روسیه می توانند افزون بر سفارتخانه ها و سرکنسولگری های دو کشور، به نمایندگی های سیاسی و کنسولی در دیگر کشورها (ثالث) مراجعه و مطابق مفاد این سند روادید دریافت کنند.

طبق مفاد سند، از طرف جمهوری اسلامی ایران نهادهای نظیر وزارت امور خارجه، اتاق بازرگانی کشوری، اتاق های بازرگانی استانی، سازمان توسعه تجارت و کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایی می توانند با صدور معرفی نامه برای هر فرد حقیقی و حقوقی بازرگان (شامل شرکت ها و صاحبان صنایع)- معرفی نامه صدور روادید به نمایندگی های کنسولی روسیه ارائه کنند.

بنا به این گزارش، از طرف مقابل نیز نهادهایی مختلفی مانند اتاق بازرگانی کشوری و اتاق های بازرگانی استان های روسیه، اتحادیه صنعتگران و کارفرمایان، سازمان اجتماعی کسب و کارهای کوچک و اتحادیه تولید کنندگان کالا می توانند برای تجار و صنعتگران این کشور معرفی نامه برخورداری از تسهیل صدور روادید تهیه و به نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران منعکس کنند.

همچنین به موجب یکی از بندهای این سند به رانندگان کامیون ها و وسائط نقلیه دخیل در فعالیت تجاری، روادید کثیرالمسافره داده می شود.

برای معرفی این افراد از طرف ایران، اتحادیه شرکت های حمل و نقل بین المللی (ایتسا) و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای و از طرف روسیه اتحادیه حمل و نقل بین المللی جاده ای (آسماپ) معرفی خواهند شد.

در جای دیگری از این سند آمده است: سفارت خانه های ایران و روسیه و سرکنسولگری های آنها می توانند نسبت به صدور روادید چند بار ورود یکساله برای افرادی که شامل یکی از گروه های تعیین شده در متن سند هستند، اقدام کنند به شرطی که متقاضی طی سال های گذشته یک بار روادید ورود به کشور میزبان را اخذ کرده باشد.

سفارتخانه ها و سرکنسولگری های دو کشور همچنین مجاز به صدور روادید پنج ساله هم خواهند بود و از زمان دریافت مدارک، باید حداکثر در سه روز کاری نسبت به صدور روادید تک سفره و در 10 روز برای ویزای چند بار ورود اقدام کنند.

همچنین برای نخستین بار دفترچه های ملوانی به عنوان یک مدرک معتبر همانند گذرنامه شناسایی شده و خدمه کشتی های دو کشور که دارای گذرنامه یا دفترچه ملوانی باشند، برای انجام وظایف خود، یعنی ورود به بنادر کشور مقابل (که قبلا اعلام کرده اند) و اقامت موقت نیازی به روادید ندارند، ولی اگر بخواهند به نقاط خارج از محدوده کشتی محل توقف مسافرت کنند، باید روادید دریافت کنند.

مطابق سند امضا شده، همچنین برای تمامی دانش آموزان، دانشجویان و اساتید دانشگاه ها در هر دو کشور، صرفاً درخواست کتبی دانشگاه یا موسسه میزبان و حتی کارت دانشجویی یا گواهی ثبت نام، به منزله ادله کافی برای صدور روادید محسوب می شود و افراد و گروه های فرهنگی و هنری هر دو کشور هم با درخواست کتبی نهاد میزبان می توانند روادید دریافت کنند.

در ادامه گزارش بخش دیپلماسی رسانه ای سفارت ایران در مسکو آمده است: طبق یکی از بندها، افراد، تجار و صنعتگران از هر استان ایران و روسیه دارای سند خواهر خواندگی با درخواست کتبی شهردار یا استاندار می توانند روادید دریافت کنند.

همچنین گردشگران دو کشور به وسیله تورگردانان مستقر در کشور میزبان مبادله می شوند و تقاضای روادید آنها نیز به این صورت ارائه می شود.

از سوی دیگر، اتباع ایران و روسیه که مدارک معتبر مسافرتی شان مفقود شده است با معرفی نامه سفارتخانه ها و سرکنسولگری های دو کشور به مراجع ذیربط، خاک کشور پذیرنده را ترک خواهند کرد و صدور مجوز خروج برای این افراد رایگان خواهد بود.

همچنین اگر اتباع دو کشور بنا به شرایط استثنایی و اضطراری نتوانند در مدت زمان اعتبار روادید، خاک کشور مقابل را ترک کنند، حق تمدید رایگان روادید را برای مدت لازم دارند که تشخیص شرایط استثنایی و اضطراری بر عهده مقامات ذیصلاح دو کشور است.
برچسب ها: ایران و روسیه ، روسیه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

جبهه اصلاحلات در چالش با براندازان است

مشکل ما با اصولگرایان بر سر نامزد انتخابات نیست/اصولگرایان دچار تشتت هستند

۴ واکسنی که در ایران تزریق می‌شوند چه خصوصیاتی دارند

احتمالا جهانگیری به عنوان گزینه اصلی اطلاح‌طلبان در انتخابات معرفی شود

با توجه به توافقات اولیه، به زودی حجم قابل توجهی از واکسن کرونا چینی وارد کشور می‌شود

واکسن برای همه وجود دارد/ ایمنی و پوشش لازم دو هفته بعد از تزریق نوبت دوم اتفاق می‌افتد

استاندار کرمان: داوطلب دریافت این واکسن ایرانی – کوبایی می‌شوم

روحانی: کرونا را دستمایه مسائل سیاسی و انتخاباتی قرار ندهیم/ به روند عبور پیک چهارم کرونا رسیده‌ایم/ بهترین واکسن اولین واکسن است

ره‌پیک، قائم مقام دبیر شورای نگهبان: در رسیدگی به صلاحیت‌ نامزدهای ریاست جمهوری، به برنامه‌ آنها هم توجه می کنیم / این حق قانونی شورای نگهبان است که حتی بعد از تایید صلاحیت نامزدها، در صلاحیت آنها تجدیدنظر کند / هیچ داوطلبی با شورای نگهبان رایزنی نکرده

آیت الله سیستانی مبلغ فطریه اعلام کرد

پربازدید ها

نامزدی رئیسی قطعی شده است؟

اصولگرایان محترم! جرات دارید اعلام کنید وضع دین‌داری چگونه شده؟

مذاکرات وین برای چانه‌زنی نیست/ فضای مذاکرات کُند اما مثبت است/ضرورتی به گفت وگوی مستقیم یا غیرمستقیم با آمریکا نیست/ ایران هرگز در خصوص امنیت ملی خود با هیچ کسی مذاکره نمی کند

هشدار تاریخی امام خمینی(ره) به دخالت مجتهدین در انتخابات

مذاکرات وین درباره برجام فردا ازسرگرفته می‌شود

جزییات جدید مذاکرات ایران و عربستان در بغداد/ ریاض برای دور دوم مذاکرات با تهران، عجله دارد/هیئت سعودی به ایرانی‌ها گفته برخلاف تصورات، بن سلمان وهابی نیست و شیعیان را تقبیح نمی‌کند / عربستان به ایران اعلام کرده که قصد ندارد روابط با اسرائیل را عادی سازی کند

احتمالا جهانگیری به عنوان گزینه اصلی اطلاح‌طلبان در انتخابات معرفی شود

رهبر انقلاب: فلسطین مهم‌ترین و زنده‌ترین موضوع مشترک میان کشورهای اسلامی است

ظریف روز یکشنبه برای توضیح درباره فایل صوتی منتشر شده به مجلس می رود

لاریجانی با حمایت اعتدال و اصلاحات نامزد انتخابات ۱۴۰۰ می‌شود/اصولگرایان یک کاسه نمی‌شوند/آقای قالیباف هم بهتر است؛ نیاید/خیلی‌ها دوست دارند که آقای رئیسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)