کد خبر: ۹۸۲۹
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۱
ارسال به دوستان
ذخیره
بهروز افخمی ضمن نقد و بررسی فیلم‌های «ابد و یک روز» و «ایستاده در غبار» اعلام کرد مردم بیشتر برای دیدن آثار کمدی به سینما می‌روند.
بهروز افخمی درباره فیلم «ابد و یک روز» که در میان بهترین فیلم ها از نگاه تماشاگران قرار دارد و داوران هم در بخش‌ سودای سیمرغ و نگاه نو این فیلم را در بخش‌های مختلف نامزد کرده اند گفت: فیلمنامه «ابد و یک روز» ایرادهای جدی دارد ولی نیم ساعت پایانی این فیلم بسیار خوب کارگردانی و اجرا شده است. یک ربع ابتدایی فیلم نیز اضافی است و می توان آن را کنار گذاشت و اگر این کار انجام شود احتمالا جزو فیلم های پرفروش هم قرار می گیرد.

افخمی درباره این فیلم و اینکه چقدر ممکن است به سیاه نمایی متهم شود، بیان کرد: من از چنین تعابیری استفاده نمی کنم و فکر می کنم اینها شکل نادرست تحلیل کردن یک فیلم است. قسمت اولیه فیلم باید دربیاید تا فیلم پرداخت خوبی داشته باشد. «ابد و یک روز» فیلم خوش ساختی است البته در یک نگاه کلی می توان بیان کرد که همه فیلم های سینمایی غیر از کمدی ها آثاری هستند که می توان آنها را در تلویزیون دید و نیازی نیست برای تماشای آنها به سینما رفت. 

نیم ساعت پایانی «ابد و یک روز» با تمام فیلم های ایرانی متفاوت است

وی ادامه داد: فضایی که برای تماشای یک اثر کمدی در سینما بدست می آید با تماشای اثر در تلویزیون فراهم نمی شود. وقتی شما در سینما همراه با ۳۰۰ و یا ۵۰۰ نفر جمعیت می خندید فضای دیگری فراهم می شود. بنابراین غیر از کمدی ها تمام فیلم های ایرانی تلویزیونی هستند و از جمله ایرادهایی که به بسیاری از فیلمسازان می توان گرفت دلیل توقع آنها از مردم برای رفتن به سینماست. از کارگردان «ابد و یک روز» هم می توان همین سوال را پرسید که چرا انتظار دارد که مردم فوج فوج به سالن سینما بیایند و چنین فیلمی را ببینند.

سردبیر و تهیه کننده برنامه «هفت» اظهار کرد: اگر شما در پایان هر سال آمار فروش فیلم های کمدی را دربیاورید، می بینید که نیمی از تماشاگران سینما فیلم های کمدی دیده اند و نیمی دیگر باقی فیلم ها را نگاه کرده اند و این یک ایراد کلی برای همه فیلم های سینمای ایران است که برای سینما ساخته نشده اند.

«ایستاده در غبار» فیلمی خوب و پخته است

وی با اشاره به ویژگی های فیلم «ابد و یک روز» به کارگردانی روستایی تصریح کرد: با این حال در کارگردانی سعید روستایی نوعی تسلط غیر منتظره و پرداختی خوب مخصوصا در نیم ساعت آخر فیلم دیده می شد. نیم ساعت پایانی این فیلم یکدست و یک پارچه است و با تمام فیلم های ایرانی که می بینیم متفاوت است. در فیلم های ایرانی هر بار که کات می شود شما از فیلم به بیرون پرت می شوید و متوجه خواهید شد که دارید فیلم می بینید ولی این فیلم اینگونه نبود و کارگردانی خوبی داشت.

این کارگردان سینما در پایان درباره نظر خود نسبت به فیلم «ایستاده در غبار» اظهار کرد: «ایستاده در غبار» هم فیلم بسیار خوب و پخته ای است. این فیلم یک مستند داستانی است که باید با قواعد دیگری آن را ارزیابی کرد. این یک فیلم مستند است با این ویژگی که همه تصاویر آن بازسازی شده است و هیچ صحنه واقعی و مستندی به کار نبرده است. «آخرین روزهای زمستان» کار قبلی محمدحسین مهدویان نیز مستند داستانی بود. «ایستاده در غبار» اولین فیلمی است که در ابتدای آن گفته می شود همه تصاویر بازسازی و همه صداها واقعی هستند و درست هم هست.
برچسب ها: بهروز افخمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

با لشکری از کارمندان بیکار مواجه هستیم/ دولت نباید مزاحم فعالیت تشکل ها شود با لشکری از کارمندان بیکار مواجه هستیم/ دولت نباید مزاحم فعالیت تشکل ها شود

جهانگیری گزینه موردتوافق است/حذف رقیب آینده سیاسی کشور را تباه می‌کند

دستورالعمل‌ ضدکرونایی برای انتخابات/ ابتلای قطعی ۶۰ مورد به ویروس‌های جهش یافته در کشور/اتمام واکسیناسیون کرونا در کشور قبل از پایان ۱۴۰۰/لزوم مراقبت ویژه در استان‌های جنوبی و شرقی /

۶ خرداد، زمان اعلام اسامی نامزهای تایید صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری

واکنش اتریش به لغو سفر ظریف: این اقدام ظریف هیچ تغییری در روابط سنتی خوب بین دو کشور و روند مذاکرات ایجاد نمی ‌کند

صالحی از اعلام کاندیداتوری در انتخابات انصراف داد

استاندار کرمان: شرایط لازم برای اخذ آرا در شرایط کرونایی فراهم شود

قلعه گنج، یکی از سه شهر قرمز کشور

۲۰۰ فوتی جدید کرونا در کشور/ شناسایی ۷۷۲۳ بیمار جدید در شبانه روز گذشته/تزریق ۲میلیون و ۱۰۸ هزار و ۷۲۱ دُز واکسن کرونا

هنوز واکسن نزده‌ام/ سراغ ندارم هیچ مسئول سطح بالایی خارج از سند واکسن زده باشد

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)