کد خبر: ۹۸۵۱
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۸:۳۹
ارسال به دوستان
ذخیره
عباس سلیمی نمین:
زمینه برای رقابت مهیاست و چگونگی آن از این پس به استراتژی جناح‌ها بستگی دارد که اگر منطق‌گرا باشند و بایدها و نبایدهای مشارکت سیاسی را در نظر بگیرند، هفتم اسفند به عنوان روزی بزرگ در تاریخ انتخابات نظام ثبت خواهد شد
13روز دیگر مردم در شرایطی برای انتخاب نمایندگان خود به پای صندوق‌های رأی می‌روند که همه متفق‌القول هستند این مجلس بسیار مهم است؛ هم به این لحاظ که کشور فضای پسابرجام را پیش‌روی خود می‌بیند و  اینکه مجلس با چه رویکردی مدیریت شود، اهمیت بالایی دارد و همچنین «تلاش برای به‌بن‌بست‌کشاندن تندروی» که از نظر هر دو جریان مهم سیاسی به عنوان هدفی مهم در دستور کار قرار دارد. عباس سلیمی نمین در گفت‌وگویی با «وقایع اتفاقیه» گفت مشاهدات، مؤید این مسئله است که زمینه برای رقابت مهیاست و چگونگی آن از این پس به استراتژی جناح‌ها بستگی دارد که اگر منطق‌گرا باشند و بایدها و نبایدهای مشارکت سیاسی را در نظر بگیرند، هفتم اسفند به عنوان روزی بزرگ در تاریخ انتخابات نظام ثبت خواهد شد، چراکه کشور به انتخاباتی سالم و رقابتی نیاز دارد. 

فضای انتخابات را چطور تحلیل می‌کنید؟ به‌هرحال گروهی نقدهایی جدی به نوع تعیین صلاحیت‌ها دارند.

قطعا این دوره، شاهد این خواهیم بود که انتخابات، در شرایطی برگزار شود که همه جریان‌های سیاسی بتوانند حضوری جدی در این امر مهم داشته باشند و مشاهدات، مؤید این مسئله است که زمینه برای رقابت مهیاست و چگونگی آن از این پس به استراتژی جناح‌ها بستگی دارد که اگر منطق‌گرا باشند و بایدها و نبایدهای مشارکت سیاسی را در نظر بگیرند، هفتم اسفند به عنوان روزی بزرگ در تاریخ انتخابات نظام ثبت خواهد شد. 

 شما شرایط را در قیاس با انتخابات هفتم تا نهم مطلوب می‌دانید یا براساس استانداردهای انتخاباتی؟ 

قطعا فضا نسبت به گذشته بیشتر رقابتی شده و به‌همین‌دلیل می‌توان امید داشت که زمینه رقابتی سالم مهیاست و تأکید مؤکد دارم لازمه این مهم، تحرکی عقلانی در فضای سیاسی- انتخاباتی است. 

 به بحث فضای انتخاباتی اصول‌گرایان بپردازیم؛ یعنی «وحدت» برای یک جریان ریشه‌دار تا به این حد دشوار است؟! 

جریان اصول‌گرایی در انتخابات‌ گذشته انشقاق را به معنای واقعی کلمه تجربه کرد و به‌همین‌دلیل تصمیم‌گیران شاخص این جریان درصدد جبران برآمدند اما خیلی دیر!

 البته آنها بیان می‌کنند توانسته‌اند در بحث‌ها به هم‌صدایی با هم برسند و نمی‌دانم عملا تا چه حد توانسته‌اند هدف مهمی مانند وحدت انتخاباتی را محقق کنند! 

 فعلا که هیـــچ! علـی لاریجانی با عنوان مستقل وارد انتخــابات می‌شود و اصول‌گرایان هم لیستشان را در شرایطی معرفی کرده‌اند که حضــور ‌تندروها در آن پررنگ است! 

من اسامی را دیدم و گمان نمی‌کنم جبهه پایداری سهم قابل توجهی در ائتلاف اصول‌گرایان داشته باشد. به نظر من این لیست نشان می‌دهد اصول‌گرایان یک گام به جلو برداشته‌‌اند و تقریبا همه سلیقه‌‌های اصول‌گرایی در آن نماینده دارند و برخلاف شما که حضور تندروها را پررنگ می‌دانید، به نظر من افراطیون حضوری حداقلی دارند و می‌توان گفت اصول‌گرایان، تندروها را مهار کرده‌اند! 

 ائتلاف اصول‌گرایی یا لیست منتسب به لاریجانی؛ کدام‌یک شانس بیشتری دارند؟ 

شما در حالی سؤالی با این مضمون مطرح می‌کنید که بعید به نظر می‌رسد لاریجانی بنا را بر رقابت با لیست اصول‌گرایی گذاشته باشد! 

 اما حاضر نشدند در جلسات انتخاباتی حضور داشته باشند! 

تأکید می‌کنم، بعید است خارج از چارچوب انتخاباتی حرکت کند و اینکه برخی چهره‌های نزدیک به ایشان موضع‌گیری‌هایی درباره رقابت با اصول‌گرایان مطرح می‌کنند، ربطی به شخص علی لاریجانی ندارد. 

علی لاریجانی در یک دهه گذشته خودش را به عنوان یکی از چهره‌‌های شاخص اصول‌گرایی به تثبیت رسانده و دو دوره موفق ریاست بر مجلس را دارد و دقیقا به‌همین‌دلیل گزینه اول و آخرِ جبهه اصول‌گرایی برای ریاست بر نهمین دوره قوه مقننه است. 

 اما نشانه‌ها از این حکایت می‌کند که حداد عادل به فکر بازگشت به صندلی اول بهارستان است! 
این را هم بعید می‌دانم، احتمال رقابت حداد با لاریجانی احتمالی ضعیف است و قرینه‌ای دراین‌باره دیده یا شنیده نشده است. 

 به بحث جریان اصلاحات برسیم و رد صلاحیت‌ها. نظر شما چیست؟ 

من در مجموع نقدی به نوع مشارکت سیاسی در جریان‌های سیاسی دارم و نقد موردنظر این است که با «بدعمل‌کردن در روزهای ثبت‌نام» کار را برای نهاد نظارتی مشکل می‌کنند و متأسفانه برخی از سیاسیون این‌گونه عمل کردند و شرایط را برای مظلوم‌نمایی خود فراهم کرده‌اند اما خوشبختانه نیروهای اصول‌گرا موضعی منطقی در قبال حذف نیروهای خود اتحاذ کرده و به خود اجازه تخریب شورای نگهبان را ندادند! اما اصلاح‌طلبان باید بپذیرند اگر واقعا حقی ضایع شده است، واکنش نشان بدهند، نه اینکه به‌طور گسترده و برنامه‌ریزی‌شده اقدام به تخریب شورای نگهبان کنند، چراکه زیرسؤال‌بردن سلامت انتخابات، هزینه‌ساز است و با هیچ متر و معیاری پذیرفتنی نیست! 

 شما در شرایطی دو واکنش را مقایسه می‌کنید که از چهره‌های شاخص و رأی‌آور اصلاحات فقط تعداد اندکی تأیید شده‌‌اند!آیا این قیاس منطقی است آقای سلیمی نمین؟ 

من گمان نمی‌کنم. این آمار که اصلاح‌طلبان فقط 30 نفر تأییدی دارند، خلاف واقع است. شما با مروری به اسامی تأییدشده‌ها می‌توانید متوجه باشید تعداد بیشتری مجوز حضور در انتخابات را به‌دست آورده‌اند. من لیستی دیدم که چهره‌های شاخصی در بررسی مجدد تأیید شدند. 

 آن لیست تکذیب شد؛ فقط الیاس حضرتی و پروانه مافی تأیید شدند. 

یعنی آقایان مهرعلیزاده، اشراقی و مطهری رد شدند؟ 

 فقط آقای مطهری مانده است و الیاس حضرتی و پروانه مافی. به‌گونه‌ای که چهره‌های شاخص تهران، آقایان محمدرضا عارف، کواکبیان، محجوب، حضرتی و مطهری و خانم‌ها جلودارزاده و منافی هستند! 

پس اگر این‌طور است، من باید اطلاعاتم را به روز کنم! 

 قبول دارید با این شرایط، برنده‌شدن امری آسان برای جریان اصول‌گرایی است؟ 

اجازه دهید تا به‌روزنکردن اطلاعاتم چیزی نگویم!
برچسب ها: عباس سلیمی نمین
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

امسال به‌طور مشخص، برای استهلال ماه مبارک رمضان و عید سعید فطر چه تمهیداتی اندیشیده شده است؟

از غایبان امتحانات حضوری آزمون مجدد گرفته می‌شود

از نخستین محصول تولید انبوه واکسن ایرانی کرونا به نام "کوو ایران برکت فردا رونمایی می‌شود

معاون اول رییس جمهور: باید هر چه سریعتر واکسیناسیون رایگان و عمومی در کشور انجام شود.

نظارت بر بازار کرمان تشدید می‌شود

دو نیروی راهداری و یک پیمانکار در جیرفت به اتهام ارتشاء و مشارکت در پولشویی بازداشت شدند

در ثبت نام داوطلبان، قوانین موجود ملاک عمل باشد

جزییات طرح جدید نمایندگان مجلس برای حمایت از سرمایه گذاری خارجی ضدتحریمی

نقوی حسینی: رئیسی روز عید فطر اعلام کاندیداتوری می‌کند

آمریکا در مذاکرات وین، بخش عمده‌ای از آنچه مورد نظر ایران برای لغو تحریم ها بوده را قبول کرده است

پربازدید ها

اسامی کاندیداهایی که برنامه‌های خود را به جبهه اصلاحات ایران ارائه کرده‌اند

برنامه ریزی برای ترور سردار سلیمانی به اوایل دولت ترامپ برمی گردد/آمریکا به دنبال ترور «عبدالرضا شهلایی» فرمانده ارشد سپاه هم بود/پیک خرید تلفن حداقل یک تلفن دستکاری شده خریداری کرد/صدها میلیون دلار هزینه برای دستیابی به مکالمات مقامات ایرانی

نامزدی رئیسی قطعی شده است؟

اصولگرایان محترم! جرات دارید اعلام کنید وضع دین‌داری چگونه شده؟

مسافرت از ۲۱ تا ۲۵ اردیبهشت ماه جاری ممنوع است

نماینده معین اقتصادی: عده‌ای در توسعه رابُر کرمان مانع‌تراشی می‌کنند/مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان:ظرفیت تامین آب پروژه گردشگری هنزا را نداریم

سخنگوی جبهه اصلاحات استان خبرداد: تصمیم‌گیری درباره لیست اصلاح‌طلبان در شورای شهر پس از اعلام‌نظر هیات نظارت استان

زیرساخت های پروژه گردشگری هنزا و هتل رابر تامین شود/ دستور خارج از قائده برای اقدامات غیر کارشناسی صادر نمی‌کنیم/ارجاع موانع به کمیسیون توهین به سرمایه گذار است/معین‌های اقتصادی باید تعهدات باید را انجام دهند/ مس سرچشمه، گل گهر، جهاد نصر و بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و جهان فولاد تاکنون پروژه‌های اقتصاد مقاومتی خود را ارائه نکردند

رحمانی فضلی: مبنای عمل وزارت کشور تفسیر معاونت حقوقی رییس جمهوری از ابلاغیه انتخابات شورای نگهبان است/ با هماهنگی وزارت بهداشت، مجوز برگزاری نشست‌ها در استادیوم‌ها را خواهیم داد

احتمالا جهانگیری به عنوان گزینه اصلی اطلاح‌طلبان در انتخابات معرفی شود

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)