کد خبر: ۹۸۶۳
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۹
ارسال به دوستان
ذخیره
اگر پاسخ به پرسش‌هایی که مطرح شد “منفی” است، عدم شرکت در انتخابات محتمل‌ترین تصمیم است که به تبع آن شاهد بازگشت سیاست‌های آن ۸ سال (۸۴ تا ۹۲) خواهیم بود، اما اگر پاسخ به این پرسش‌ها “مثبت” است و خواهان نیل به سوی ساحل امید و حرکت گام به گام در راستای اصلاح، توسعه و پیشرفت هستیم، شرکت در انتخابات و رای دادن به کاندیداها و لیست انتخاباتی که چنین مسیر و اهدافی را دنبال می‌کند، ممکن‌ترین گزینۀ پیش روی ما است.
میثم مشایخ در گام دوم نوشت: 
دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی را شاید بتوان در کنار یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، از حساس‌ترین و سرنوشت‌سازترین انتخابات‌ها در تاریخ سیاسی ایران دانست. در حالی به استقبال هفتم اسفند ماه می‌رویم که در نمایی کلی، دولت تدبیر و امید توانسته است کشتی به گل نشسته از مشکلات، معضلات و مطالبات انباشت شده در حوزه‌های مختلف که محصول زمام‌داری و مدیریتِ اکثریتِ اصولگرا در دو سطح دولت و مجلس در سال‌های ۸۴ تا ۹۲ بود را با تدبیر به سمت ساحل امید هدایت کند.

از جمله موفقیت ها و دستاوردهای دولت تدبیر و امید عبارتند از:

سیاست داخلی: باز شدنِ نسبی فضای سیاسی و به تبع آن فعالیت، شکل‌گیری و احیاء احزب، تشکل‌ها و انجمن ها

سیاست خارجی: تنش زدایی با جامعه بین المللی، به سرانجام رسیدن پرونده تاریخی هسته ای و حصول توافق هسته ای تحت عنوان برجام و لغو تحریم‌ها و قطعنامه های مربوط به هسته‌ای

اقتصاد: کنترل و کاهش نرخ تورم، ثبات نسبی اقتصادی (علی رغم رکود) به این معنا که ظرف یک شبانه روز دارایی مردم به یک سوم تقلیل نیافت، آغاز موج سرمایه گذاری خارجی و قراردادهای تجاری بین‌المللی با قطب های اقتصادی دنیا

در چنین شرایط و فضایی، اصلاح طلبان برای حفظ دستاورد پیشین (انتخابات ۹۲) و قرار گرفتنِ بیش از پیش کشور بر ریل عقلانیت، توسعه و پیشرفت، تصمیم به برداشتن "گام دوم” با حضور و مشارکت حداکثری در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی گرفته‌اند. علی‌رغم رد صلاحیت‌های گسترده‌ای که از سوی هیات های نظارت در سراسر کشور صورت گرفت، راهبرد شرکت در انتخابات و شکل گیری مجلسی معتدل همچنان در دستور کار جبهه اصلاحات قرار دارد.

شرکت در انتخابات و شکل گیری مجلسی معتدل و با نیروهای تندرو کمتر از آن جهت اهمیت و ضرورت می‌یابد که عملکرد نیروهای تندرو جناح اصولگرا را از زمان روی کار آمدن دولت تدبیر و امید مرور کنیم. به طور مثال تخریب دولت و تیم مذاکره کننده هسته‌ای در جریان مذاکرات هسته‌ای، سیاه‌نمایی علیه دولت در حوزه اقتصاد و اخیراً دل‌نگرانی از قراردادهای تجاریِ بین‌المللی دولت و موج سرمایه گذاری خارجی که با مدیریتی صحیح موجب رونق فضای کسب و کار، تحول اقتصادی و احیاء مجدد تولید در کشور خواهد شد را می‌توان از جمله سنگ‌اندازی ها و تقابل با سیاست‌های دولت از سوی نیروهای تندرو محافظه كار دانست.

آیا ما می‌‌خواهیم موفقیت ها و دستاوردهای کسب شده در حوزه‌های سیاست داخلی، سیاست خارجه و اقتصاد که ذکر آن در ابتدای این نوشتار رفت همچنان حفظ شود؟ آیا می‌خواهیم علی‌رغم حفظ آن دستاوردها، پیشرفتی رو به جلو داشته باشیم؟ آیا مجلسی با نیروی‌های تندرو کمتر، معتدل‌تر و به مراتب همسوتر با دولت می‌تواند فضایی بوجود آورد که به تحقق بخشی از مطالبات انباشت شدۀ جامعه در حوزه‌های مختلف امیدوار شد؟

اگر پاسخ به پرسش‌هایی که مطرح شد "منفی” است، عدم شرکت در انتخابات محتمل‌ترین تصمیم است که به تبع آن شاهد بازگشت سیاست‌های آن ۸ سال (۸۴ تا ۹۲) خواهیم بود، اما اگر پاسخ به این پرسش‌ها "مثبت” است و خواهان نیل به سوی ساحل امید و حرکت گام به گام در راستای اصلاح، توسعه و پیشرفت هستیم، شرکت در انتخابات و رای دادن به کاندیداها و لیست انتخاباتی که چنین مسیر و اهدافی را دنبال می‌کند، ممکن‌ترین گزینۀ پیش روی ما است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

نماینده جیرفت خبرداد: حضور ۳ نماینده مجلس در کابینه دولت سیزدهم

لزوم نگاه جدی‌تر مدیران ارشد کشوری به حل بحران‌های استان کرمان/ مصوبات ستاد بحران در شهرستان بافت باید با جدیت پیگیری شود

رشد ۱۳۱ در صدی سود تلفیق سال ۱۳۹۹ نسبت به سال مشابه قبل و تخصیص سود ۲۰۰ ریالی به هر سهم

واژگونی خودرو در محور بردسیر به باغین 2 کشته و 3 مصدوم بر جای گذاشت

سیل اخیر به ۲۰۰ منزل مسکونی کرمان خسارت وارد کرد

مردم خوزستان ناراحتی خود را بروز دادند هیچ گله‌ای از آنها نمی‌توان داشت/ در همه جا از جمله مراسم‌های مذهبی و غیرمذهبی نیز باید اصل را بر رعایت کامل شیوه‌نامه‌های باشد

تفاوت در عوارض بعد از تزریق واکسن کرونا در افراد مختلف

کشف ۶۰۰ کیسه ۵۰ کیلویی کود شیمیایی قاچاق به ارزش یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال در رفسنجان

بیش از ۶۰ درصد جمعیت بالای ۶۰ سال کرمان واکسن کرونا دریافت کردند

تصادف مرگبار در خیابان شهدای خانوک شهر کرمان+تصاویر

پربازدید ها

نماینده جیرفت خبرداد: حضور ۳ نماینده مجلس در کابینه دولت سیزدهم

مردم خوزستان ناراحتی خود را بروز دادند هیچ گله‌ای از آنها نمی‌توان داشت/ در همه جا از جمله مراسم‌های مذهبی و غیرمذهبی نیز باید اصل را بر رعایت کامل شیوه‌نامه‌های باشد

لزوم نگاه جدی‌تر مدیران ارشد کشوری به حل بحران‌های استان کرمان/ مصوبات ستاد بحران در شهرستان بافت باید با جدیت پیگیری شود

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)

جلسات ما سیاهی‌لشکر ندارد/ با کسی در زمینه‌ی داستان شوخی و تعارف ندارم/آبرو و اعتبار برآمده از سبک زندگی و زیست آدم‌هاست /موفقیت نویسنده‌ها برآمده از رنج و دردها و سخت‌هایی است که کشیده‌اند   (۲ نظر)

شرق: شلیک یک یا چند موشک به اسرائیل زمین بازی را عوض می‌کند و ایران در معرض محکومیت بین‌المللی قرار می‌گیرد/ جوان: اگر اقدام مشخصی در زمینه ترور شهید فخری زاده صورت نگیرد، دشمن برای تهدیدات ایران ارزش چندانی قائل نمی‌شود/ایران: پیوند دادن ترور شهید فخری زاده با برجام بی‌پایه است؛ مگر در سال 88 که شهید مسعود علی‌محمدی ترور شد، اساساً برجامی وجود داشت؟   (۲ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

نماینده جیرفت خبرداد: حضور ۳ نماینده مجلس در کابینه دولت سیزدهم   ( نظر)

تصادف مرگبار در خیابان شهدای خانوک شهر کرمان+تصاویر   ( نظر)

قتل در یک جشن تولد در ریگان؛ قاتل کمتر از یک ساعت دستگیر شد   ( نظر)

استاندار کرمان: وضعیت کرونا در کرمان بسیار نگران کننده است   ( نظر)