کد خبر: ۹۸۶۶
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۱
ارسال به دوستان
ذخیره
در نشست یکی از تشکل‌های اصولگرا مطرح شد:
این استاد حوزه و دانشگاه خاطر نشان کرد: دشمن بیدار است و می‌داند دانشگاه، مبدا تحولات است و برای دانشگاه‌های ما برنامه‌ریزی می‌کند که مبدا تحول نباشند.
سخنران نشست گفتمان انقلاب اسلامی گفت: جریان نفوذ، به دنبال رخنه در مراکز تصمیم‌گیر و تصمیم ساز نظام و به دنبال تغییر باورهای جامعه است و ما باید بررسی کنیم آیا رفتار دانشجوی ما بر اساس آموزه‌های دینی است یا خیر؟

به گزارش هجرت؛ حجت الاسلام محمدعلی لیالی در هشتمین نشست از سلسله نشست‌های گفتمان انقلاب اسلامی در  مجموعه فکری فرهنگی گفتمان انقلاب اسلامی وابسته به طلاب و فضلای کرمانی حوزه علمیه (از تشکل‌های نزدیک به اصولگرایان کرمان)، با موضوع "نفوذ علمی معرفتی” ضمن بازخوانی تاریخچه تاسیس دانشگاه در ایران و ایجاد جریان‌های مدرنیته در کشور، افزود: امام خمینی(ره) بارها دانشگاه را مبداء تحول دانسته و انفاس قدسی آن بزرگوار و نهضت انقلاب در دانشگاه‌های ما، نوید فجر انقلاب را داد.

وی ابراز کرد: امام در دیدار دانشجویان، بر تحکیم وحدت تاکید کردند و دانشگاه نیز نقش اساسی در انقلاب و گفتمان امام داشت.

لیالی خاطر نشان کرد: بعد از پیروزی انقلاب، دانشگاه در فضای انقلاب؛ درگیری‌ها؛ پیدایش نهادهای انقلابی؛ حضور دانشجویان در این نهادها و جبهه و جنگ نقش مهمی داشت.

وی یادآور شد: در دهه اول انقلاب جریان رقیب یا نبود و یا اگر هم بود؛ جرات اظهار وجود و ابراز نظر نداشت.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: بعد از جنگ، عده‌ای ختم گفتمان جهاد و شهادت را اعلام کردند و گفتند باید بازسازی را شروع کنیم و به این ترتیب فضای گفتمان حاکم بر جامعه عوض شد و با تلاش برای جدا کردن دانشگاه از دل گفتمان انقلاب؛ فضای دانشگاه‌های ما دچار تغییر و تحول شدند.

وی با بیان اینکه اگر علم از غرب بیاید، وابستگی می‌آورد، گفت: امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری همواره بر تولید علم و فناوری تاکید داشته‌اند.

دکتر لیالی افزود: تاکید رهبری بر تولید علم به منظور خودکفایی بود ولی متولیان به دنبال تولید علم نبودند و دانشگاه را عرصه‌ی منازعات و درگیری‌های سیاسی کردند.

این استاد حوزه ابراز کرد: یک دوره اجازه فعالیت سیاسی نمی‌دادند که حضرت آقا فرمودند خدا لعنت کند کسانی را که از این کار ممانعت کردند و در دوره‌ای دیگر دانشگاه را به محل منازعات حزبی و سیاسی تبدیل کردند.

لیالی در ادامه گفت: بد نیست در این ۳۵ سال بررسی کنیم و ببینیم متولیان نظام آموزشی از شورای عالی انقلاب فرهنگی تا وزرا و روسای دانشگاه‌ها در لبیک‌گویی به مطالبات رهبری چه کردند؟

وی با طرح این سوال که آیا آن همه دغدغه‌ای که وزیر برای برگزاری کنسرت‌های موسیقی و اردوهای مختلط داشته، برای تولید علم هم داشته‌اند؟ افزود: وزیری که وقت خود را در جلسات حزبی می‌گذرانده و تعمد داشته که معاونانش از فلان حزب(مشارکت) باشند، به تولید علم نمی‌پردازد.

لیالی با اشاره به اینکه این رفتارها در توقف رشد علمی موثر است، تصریح کرد: البته در عرصه تولید علم در عرصه‌های دستاورد موشکی، هسته‌ای، پزشکی و صنعت نانو توفیقاتی داشته و در منطقه افتخارآفرین بوده‌ایم.

وی افزود: چه پدیده‌ای اتفاق می‌افتد که امام و رهبری می‌فرمایند "ما میتوانیم” ولی یک وزیر با تحقیر هویت و تولیدات ایرانی می‌گوید تخصص ما در صنعت آبگوشت بزباش است؟!

این استاد حوزه و دانشگاه خاطر نشان کرد: دشمن بیدار است و می‌داند دانشگاه، مبدا تحولات است و برای دانشگاه‌های ما برنامه‌ریزی می‌کند که مبدا تحول نباشند.

وی گفت: جریان نفوذ، به دنبال رخنه در مراکز تصمیم‌گیر و تصمیم ساز نظام و به دنبال تغییر باورهای جامعه است و ما باید بررسی کنیم آیا رفتار دانشجوی ما بر اساس آموزه‌های دینی است یا خیر؟

دکتر لیالی با غریب برشمردن جوانان مومن در دانشگاه‌ها افزود: تشکل‌های وابسته به جریان نفوذ به راحتی برای مراسم خود از نهادهای مسئول بودجه می‌گیرند ولی جریان‌های انقلابی و حزب‌اللهی به افراط گرایی محکوم و دستشان خالی است.

وی خطاب به مسئولینی که چنین راهبردی دارند، گفت: اگر این جوانان مومن و انقلابی نبودند، شما نمی‌توانستید حقوق بخوانید و جوان مومن و انقلابی باید مطالبه کند که دانشگاه در دام جریان نفوذ نیفتد.

این استاد دانشگاه با طرح اینکه چرا نظام آموزش عالی را تحقیر می‌کنند، ادامه داد: جریان نفوذ به دنبال تضعیف فضای علمی کشور و ترویج گفتمان "ما نمی‌توانیم” است، در حالی که نخبگان از دل همین نظام بیرون میآیند و محصول این نظام به کشورهای غربی ارائه می‌شود.

دکتر لیالی گفت: جریان نفوذ، نخبگان را شناسایی و برای مهاجرت و مقدمات خروجشان از کشور کد می‌دهد و در این میان فقط چمران‌ها برمی‌گردند.

وی تصریح کرد: با گذشت ۳۷ سال از انقلاب، هنوز دعوای تعهد و تخصص راه میاندازند و تا آنجا پیش می‌روند که یکی از مسئولین می‌گوید باید مدیر از خارج وارد کنیم چون مبانی توسعه ما غلط است.

این استاد حوزه افزود: جریان تکنوکرات و تفکری که محصولش تورم ۴۹ درصدی بود، جریان رقیب را تحقیر می‌کند که چرا در امریکا و اروپا درس نخوانده است.

وی مدل دیگری از جریان نفوذ را پیروی و متابعت از نسخه‌های جهانی و نهادهای بین المللی دانست که به نام تعامل با دنیا بر اساس توصیه‌های صندوق بین المللی پول و بانک جهانی رفتار می‎کنند.

دکتر لیالی "دلار” را مبنای نفوذ و به دلیل اینکه امریکا بزرگترین بدهکار جهانی است؛ بی ارزشترین پول دنیا برشمرد و گفت: اگر سرمایه‌داران ایرانی پول‌های خود را از بانک‌های امریکا خارج کنند چه اتفاقی می‌افتد؟

وی گفت: باید ببینیم تولیدات علمی ما در این ۳۷ سال تا چه اندازه در خدمت تولید بومی بوده و پایان نامه‌های دانشجویان ما در کجای نقشه پازل علمی کشور قرار دارد و قرار است چه مشکلی را از جامعه اسلامی ما حل کند؟

دکتر لیالی با یادآوری تاکید رهبری بر نهضت تالیف، تصریح کرد: ما هنوز در کار ترجمه‌ایم و نهضت ترجمه جایگزین نهضت تالیف شده است.

وی برگزاری همایش‌های داخل و خارج کشور را از دیگر شیوه‌های نفوذ برشمرد و گفت: اعطای بورس تحصیلی بخصوص در دهه ۷۰ که ۲۵۰۰ نفر به خارج اعزام شدند، به قول شمس الواعظین مقدمه‌ی رخداد دوم خرداد شد و بورسیه‌ شده‌ها در بازگشت، وزیر و نماینده شدند و به حق باید گفت؛” بورسیه و ما ادراک البورسیه”.

این استاد حوزه و دانشگاه افزود: یکی از علائم نفوذ؛ بورسیه‌های خارج از کشور بوده و هست و خواهد بود.

وی اعطای فرصت‌های مطالعاتی در کشورهای اروپایی و امریکا را از دیگر راهبردهای جریان نفوذ دانست و افزود: تولید مقالات علمی که در ISI چاپ می‌شود و دردی از مشکلات جامعه ما را برطرف نمی‌کند؛ نیز از دیگر منافذ نفوذ است.

دکتر لیالی نفوذ در پسابرجام را بسیار مهم برشمرد و گفت: وظیفه‌ی جریان علمی و دانشگاهی ما مراقبت از فضای علمی کشور است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

نماینده جیرفت خبرداد: حضور ۳ نماینده مجلس در کابینه دولت سیزدهم

لزوم نگاه جدی‌تر مدیران ارشد کشوری به حل بحران‌های استان کرمان/ مصوبات ستاد بحران در شهرستان بافت باید با جدیت پیگیری شود

رشد ۱۳۱ در صدی سود تلفیق سال ۱۳۹۹ نسبت به سال مشابه قبل و تخصیص سود ۲۰۰ ریالی به هر سهم

واژگونی خودرو در محور بردسیر به باغین 2 کشته و 3 مصدوم بر جای گذاشت

سیل اخیر به ۲۰۰ منزل مسکونی کرمان خسارت وارد کرد

مردم خوزستان ناراحتی خود را بروز دادند هیچ گله‌ای از آنها نمی‌توان داشت/ در همه جا از جمله مراسم‌های مذهبی و غیرمذهبی نیز باید اصل را بر رعایت کامل شیوه‌نامه‌های باشد

تفاوت در عوارض بعد از تزریق واکسن کرونا در افراد مختلف

کشف ۶۰۰ کیسه ۵۰ کیلویی کود شیمیایی قاچاق به ارزش یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال در رفسنجان

بیش از ۶۰ درصد جمعیت بالای ۶۰ سال کرمان واکسن کرونا دریافت کردند

تصادف مرگبار در خیابان شهدای خانوک شهر کرمان+تصاویر

پربازدید ها

نماینده جیرفت خبرداد: حضور ۳ نماینده مجلس در کابینه دولت سیزدهم

مردم خوزستان ناراحتی خود را بروز دادند هیچ گله‌ای از آنها نمی‌توان داشت/ در همه جا از جمله مراسم‌های مذهبی و غیرمذهبی نیز باید اصل را بر رعایت کامل شیوه‌نامه‌های باشد

لزوم نگاه جدی‌تر مدیران ارشد کشوری به حل بحران‌های استان کرمان/ مصوبات ستاد بحران در شهرستان بافت باید با جدیت پیگیری شود

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)

جلسات ما سیاهی‌لشکر ندارد/ با کسی در زمینه‌ی داستان شوخی و تعارف ندارم/آبرو و اعتبار برآمده از سبک زندگی و زیست آدم‌هاست /موفقیت نویسنده‌ها برآمده از رنج و دردها و سخت‌هایی است که کشیده‌اند   (۲ نظر)

شرق: شلیک یک یا چند موشک به اسرائیل زمین بازی را عوض می‌کند و ایران در معرض محکومیت بین‌المللی قرار می‌گیرد/ جوان: اگر اقدام مشخصی در زمینه ترور شهید فخری زاده صورت نگیرد، دشمن برای تهدیدات ایران ارزش چندانی قائل نمی‌شود/ایران: پیوند دادن ترور شهید فخری زاده با برجام بی‌پایه است؛ مگر در سال 88 که شهید مسعود علی‌محمدی ترور شد، اساساً برجامی وجود داشت؟   (۲ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

نماینده جیرفت خبرداد: حضور ۳ نماینده مجلس در کابینه دولت سیزدهم   ( نظر)

تصادف مرگبار در خیابان شهدای خانوک شهر کرمان+تصاویر   ( نظر)

قتل در یک جشن تولد در ریگان؛ قاتل کمتر از یک ساعت دستگیر شد   ( نظر)

استاندار کرمان: وضعیت کرونا در کرمان بسیار نگران کننده است   ( نظر)