کد خبر: ۹۸۸۴
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۱
ارسال به دوستان
ذخیره
سخنگوی دولت گفت: دولت اختیارات موسعی برای اجرای برنامه‌های خود و پیشبرد برنامه‌های اقتصادی دارد و نیازی به کسب اجازه از مجلس شورای اسلامی ندارد و منتظر اجازه مجلس هم نمی‌نشیند.
رییس سازمان مدیریت برنامه‌ریزی در افتتاحیه یازدهمین کنفرانس بین‌المللی مدیریت اظهارداشت: «دولت اختیارات موسعی دارد و برای اجرای برنامه‌های خود و پیشبرد برنامه‌های اقتصادی نیازی به کسب اجازه از مجلس شورای اسلامی ندارد و منتظر اجازه مجلس نمی‌نشیند.چون اگر قرار باشد دولت برای هر کار و برنامه از مجلس اجازه بگیرد نه تنها فرصت برای توسعه از دست می‌رود، بلکه فرصت قانون‌گذاری‌های مناسب از نمایندگان مجلس گرفته می‌شود».

به گزارش خبرآنلاین، محمدباقر نوبخت  با اشاره به نتایج پژوهش‌های دقیق این سازمان برای ایران پسابرجام که هم‌زمان با مذاکرات انجام شده، تحولات اقتصادی در این دوران را فرصت بزرگ تاریخی دانست که اگر به خوبی از آن استفاده نشود به تهدید غیرقابل جبران تبدیل می‌شود: «نتایج این بررسی‌ها و وظایف هریک از دستگاه‌ها در پیشبرد اهداف توسعه به آنها ابلاغ شده است».

او در ادامه به انتقادهای مطرح شده در مورد ارائه نشدن سیاست‌ها و برنامه‌های توسعه دولت به مجلس پاسخ داد و گفت: «همه برنامه‌ها و پیش‌بینی‌ها و سیاست‌های دولت برای توسعه به‌طور کامل در غالب برنامه ششم به مجلس شورای اسلامی ارائه شده و نمایندگان می‌توانند از همه برنامه‌های دولت آگاه شوند. اما این موضوع به این معنا نیست که دولت امکان و اختیار اجرای برنامه‌های توسعه را ندارد. دولت که نمی‌تواند برای اجرای هریک از سیاست‌های خود تک‌تک از دولت اجازه بگیرد. دولت مسوول اجرایی کشور است که خود به تنهایی قدرت تصمیم‌گیری و اجرای برنامه‌ها را در قالب قوانین جمهوری اسلامی ایران دارد».

نوبخت شرایط فعلی را زمان بسیار مهمی برای توسعه دانست و گفت: «الان زمانی است که باید بسترهای مناسب برای رقابت فراهم شود و بخش خصوصی به میدان دعوت شود تا از توان آن استفاده شود، نمی‌توان فرصت را از دست داد. هم‌اکنون برآوردها نشان می‌دهد 800میلیارد تومان نقدینگی در دست بخش خصوصی است که متاسفانه به بازار تولید تزریق نمی‌شود، این مبلغ یا در سپرده‌های بانکی وارد می‌شود و یا وارد به بخش‌های دیگر غیرتولیدی هزینه‌ می‌شود».

او یکی از مهم‌ترین عوامل رکود را همین سرمایه در گردش نبودن تولید خصوصی دانست و ادامه داد:« اگر دولت از خصوصی‌سازی مدارس و یا بهداشت صحبت می‌کند به این معنی نیست که تحصیل دیگر رایگان نیست و یا هزینه‌های بهداشت افزایش پیدا می‌کند. اتفاقا دولت معتقد است باید از توان و تخصص بخش خصوصی استفاده کرد و بابت این استفاده نیز هزینه را پرداخت کرد. یعنی با این سیاست آموزش رایگان با امکانات بهتر برای ایرانیان فراهم می‌شود».

او دعوت از کشورهای خارجی برای سرمایه‌گذاری ایران را نشان وسعت توانایی‌ها در ایران نام‌برد و گفت: « کافی است به جزییات قرارداد پژو با دقت مطالعه شود، مشخص است که بخشی از محصولات تولیدی را ما خود صادر می‌کنیم، یعنی هم از توانایی کشور استفاده شده و هم به ظرفیت صادرات کشور اضافه شده است. همین موضوع در قراردادها و تقاضای همکاری کشورها در ایران به‌دقت پیگیری می‌شود».

نوبخت خطاب به شرکت‌کنندگان با برشمردن «آب»، «محیط‌زیست» و «صندوق‌های بازنشستگی» به عنوان مهم‌ترین بحران‌های پیش‌روی کشور گفت:« شما باید بدانید که در برنامه‌‌های توسعه و پیشبردهای اقتصادی این سه بحران باید مورد توجه سریع قرار بگیرند یعنی هیچ‌کدام از این موضوعات را نمی‌توان حتی به 5 سال آینده موکول کرد. 

پیش‌بینی‌های کارشناس‌های آب نشان می‌دهد که شرایط در سال‌های پیش‌رو واقعا نگران‌کننده است. یا اگر قرار باشد به محیط‌زیست بی‌توجه باشیم و در توسعه قدم بگذاریم نه تنها پیشرفت نداریم،‌ بلکه پسرفت می‌کنیم و یا اگر دولت نتواند برای تامین مالی صندوق‌های بازنشستگی راه‌حلی نداشته باشد، بحران بازنشستگی سرسام‌آور می‌شود». 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

جبهه اصلاحلات در چالش با براندازان است

مشکل ما با اصولگرایان بر سر نامزد انتخابات نیست/اصولگرایان دچار تشتت هستند

۴ واکسنی که در ایران تزریق می‌شوند چه خصوصیاتی دارند

احتمالا جهانگیری به عنوان گزینه اصلی اطلاح‌طلبان در انتخابات معرفی شود

با توجه به توافقات اولیه، به زودی حجم قابل توجهی از واکسن کرونا چینی وارد کشور می‌شود

واکسن برای همه وجود دارد/ ایمنی و پوشش لازم دو هفته بعد از تزریق نوبت دوم اتفاق می‌افتد

استاندار کرمان: داوطلب دریافت این واکسن ایرانی – کوبایی می‌شوم

روحانی: کرونا را دستمایه مسائل سیاسی و انتخاباتی قرار ندهیم/ به روند عبور پیک چهارم کرونا رسیده‌ایم/ بهترین واکسن اولین واکسن است

ره‌پیک، قائم مقام دبیر شورای نگهبان: در رسیدگی به صلاحیت‌ نامزدهای ریاست جمهوری، به برنامه‌ آنها هم توجه می کنیم / این حق قانونی شورای نگهبان است که حتی بعد از تایید صلاحیت نامزدها، در صلاحیت آنها تجدیدنظر کند / هیچ داوطلبی با شورای نگهبان رایزنی نکرده

آیت الله سیستانی مبلغ فطریه اعلام کرد

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)