کد خبر: ۹۹۵۹
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۶:۵۶
ارسال به دوستان
ذخیره
کنفرانس امنیتی مونیخ امسال با توجه به اجرای برجام و لغو تحریم های هسته ای غیرقانونی علیه ایران از سوی غرب و آمریکا، شاهد دیدار سران و مقامات بلندپایه بسیاری از کشورهای شرکت کننده با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران و درخواست ها برای گسترش روابط بود.
کنفرانس امنیتی مونیخ امسال با توجه به اجرای برجام و لغو تحریم های هسته ای غیرقانونی علیه ایران از سوی غرب و آمریکا، شاهد دیدار سران و مقامات بلندپایه بسیاری از کشورهای شرکت کننده با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران و درخواست ها برای گسترش روابط بود.

به گزارش ایرنا، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که صبح پنجشنبه برای شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ وارد این شهر شد تا آخرین لحظه ترک این شهر در روز شنبه، ساعات پرکاری را در دیدار و مذاکرات فشرده پیاپی با سران و مقامات بلندپایه کشورهای مختلف و بین المللی از جمله سازمان ملل، دبیرکل سازمان همکاری کشورهای اسلامی و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی سپری کرد.
وی در بدو ورود در گفت وگو با خبرنگاران ضمن اشاره به ضرورت حل و فصل بحران سوریه، لزوم این امر را که غرب و کشورهای منطقه باید در کمترین فرصت خطر گروه افراطی داعش و واقعیات منطقه ای را درک کنند، مورد تاکید قرار داد.
ظریف افزود: کشورهای غربی و منطقه باید واقعیات مبارزه مشترک همه جانبه با افراط گرایی و فرقه گرایی را درک کرده و به راه حل معقولی جهت پایان دادن به بحران سوریه برسند.

- دیدار وزیر خارجه و مقامات ارشد بنگاه های اقتصادی اروپا
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در جمع صاحبان و روسای ارشد مهمترین بنگاه های صنعتی، تجاری، بانکی و اقتصادی اروپا به ویژه آلمان در مونیخ، با اشاره به لغو تحریم های ضد ایرانی اروپا و برداشته شدن تحریم های تجاری، اقتصادی و پولی؛ آمادگی ایران را برای گسترش هرچه بیشتر روابط با کشورهای اروپایی اعلام کرد.
وزیر خارجه ایران با اشاره به توافق هسته ای و فرصت ها و چالش های فراروی آن گفت: ایران در تنظیم روابط نوین تجاری، صنعتی و اقتصادی خود با اروپا؛ بازار مصرف نخواهد بود.
وی افزود: تمامی زیر ساخت ها در ایران آماده بکارگیری برای سامان بخشیدن به همکاری بلند مدت با کشورهای مختلف دنیا و اروپاست.
ظریف گفت: معتقدیم هیچ چیز نمی تواند درمنطقه وجود داشته باشد که نتوان آن را حل و فصل کرد.
وی همچنین با ابراز امیدواری درباره این که دستاوردهای مذاکرات مونیخ بین بازیگران اصلی جهانی بحران سوریه، پایان بخش درد و رنج ملت این کشور باشد، گفت: امیدوارم رایزنی ها به یک راه حل منطقی درمورد بحران سوریه و پایان این فاجعه انسانی منجر شود.
ظریف خاطرنشان کرد: کسانی که توهماتشان مردم سوریه را سال ها با درد و رنج، جنگ و خونریزی و جابجایی روبرو کرده است، اکنون باید با واقعیت ها روبرو شده و این راه حل منطقی را بپذیرند.

- دیدار وزیر خارجه ایران با مقامات سیاسی کشورها
وزیر خارجه ایران همچنین در مونیخ، دیدارهایی با مقامات کشورهای مختلف داشت.
به گزارش ایرنا، 'برت کویندرز' وزیر خارجه هلند، 'پاول کلیمکین' وزیر خارجه اوکراین، 'کوفی عنان' دبیر کل سابق سازمان ملل متحد و 'بروت پاهور' رئیس جمهوری اسلونی، جداگانه با ظریف دیدار و درباره مسایل مورد علاقه گفت وگو کردند.
بر اساس گزارش ها، وزیر خارجه ایران همچنین در مدت حضور در مونیخ افزون بر شرکت در نشست های کنفرانس امنیتی، با «خواجه آصف» وزیر دفاع پاکستان، «گئورگی کویرکاشویلی» وزیر خارجه گرجستان و «یان الیاسون» معاون دبیرکل سازمان ملل دیدار و گفت وگو کرد.

'وانگ یی' و 'یوسف بن علوی ' وزیران خارجه چین و عمان، 'ایاد بن امین مدنی' دبیرکل سازمان همکاری کشورهای اسلامی و 'استفان دی میستورا' نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه نیز از دیگر مقام ها و شخصیت هایی بودند که با وزیر خارجه ایران دیدار و مذاکره کردند.

ظریف همچنین با 'لازارکو مانسکو' وزیر خارجه رومانی، «جورجه ایوانوف» رئیس جمهوری مقدونیه، «ولادیمیر ماکی» وزیر خارجه بلاروس و 'بورگه برِنده' وزیر امور خارجه نروژ دیدار و گفت وگو کرد.
در دیدارها و مذاکرات ظریف در مونیخ آخرین تحولات منطقه و مسایل مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

- مذاکرات ظریف و یوکیا آمانو
وزیر امور خارجه ایران و یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز جمعه در مونیخ دیدار در باره همکاری های تهران و آژانس و پسا برجام مذاکره کردند.

- دیدار ظریف و لاوروف
ظریف و 'سرگئی لاوروف' وزیران خارجه جمهوری اسلامی ایران و روسیه، پیش از آغاز نشست تماس سوریه در مونیخ با یکدیگر دیدار کردند.
این دیدار حدود 45 دقیقه به طول انجامید و دو طرف درباره مسایل مورد علاقه دو کشور بحث و تبادل نظر کردند.

- مذاکرات وزرای خارجه ایران و آمریکا
ظریف و «جان کری» همتای آمریکایی وی هم در حاشیه نشست مونیخ در رابطه با چگونگی اجرای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) گفت و گو کردند.
به گزارش ایران و به گفته یک منبع آگاه، در این دیدار دو طرف در مورد جزئیات و اجرای بندهای مختلف برجام مذاکره کردند.

- دیدار ظریف و معاون دبیرکل سازمان ملل
ظریف وزیر خارجه جهوری اسلامی ایران و 'یان الیاسون' معاون دبیر کل سازمان ملل متحد نیز درباره آخرین تحولات خاورمیانه گفت وگو کردند.
طرفین در این دیدار آخرین تحولات منطقه خاورمیانه به ویژه بحران های سوریه و یمن را بررسی کردند.
پنجاه و دومین کنفرانس امنیتی مونیخ از روز 12 تا 14 فوریه (23 تا 24 بهمن) در مونیخ آلمان برگزار شد. 23 تن از سران دولت های جهان و ده ها وزیر از جمله وزیر امور خارجه ایران در آن شرکت کردند.
کنفرانس سالانه امنیتی مونیخ که سال 1962 توسط «ادوارد-هاینریش فن کلایست-اشمنتسین» یک نظامی سرشناس آلمانی بنیان گذاشته شد، در سال های آغازین تأسیس «کنگرهٔ دفاع شناسی» نام داشت.
کنفرانس امنیتی مونیخ توسط بخش خصوصی که در زمینه سیاست های امنیت جهانی فعالیت می کند، سازمان دهی و برگزار می شود.
در کنفرانس مونیخ تصمیمی گرفته نمی شود و صرفاً ویژهٔ اظهار نظر، رایزنی و دیدارهای سیاسی است که هر سال به طور ویژه به یک موضوع مهم امنیت بین المللی پرداخته می شود.
کنفرانس امنیتی مونیخ اکنون به یکی از مجامع بین المللی مهم در عرصه امنیت جهانی تبدیل شده است و به دلیل تشابه کمی و کیفی و بازتاب های آن با مجمع جهانی اقتصاد، به داووس امنیتی نیز شهرت دارد.
برچسب ها: ظریف ، نشست مونیخ
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

نماینده جیرفت خبرداد: حضور ۳ نماینده مجلس در کابینه دولت سیزدهم

لزوم نگاه جدی‌تر مدیران ارشد کشوری به حل بحران‌های استان کرمان/ مصوبات ستاد بحران در شهرستان بافت باید با جدیت پیگیری شود

رشد ۱۳۱ در صدی سود تلفیق سال ۱۳۹۹ نسبت به سال مشابه قبل و تخصیص سود ۲۰۰ ریالی به هر سهم

واژگونی خودرو در محور بردسیر به باغین 2 کشته و 3 مصدوم بر جای گذاشت

سیل اخیر به ۲۰۰ منزل مسکونی کرمان خسارت وارد کرد

مردم خوزستان ناراحتی خود را بروز دادند هیچ گله‌ای از آنها نمی‌توان داشت/ در همه جا از جمله مراسم‌های مذهبی و غیرمذهبی نیز باید اصل را بر رعایت کامل شیوه‌نامه‌های باشد

تفاوت در عوارض بعد از تزریق واکسن کرونا در افراد مختلف

کشف ۶۰۰ کیسه ۵۰ کیلویی کود شیمیایی قاچاق به ارزش یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال در رفسنجان

بیش از ۶۰ درصد جمعیت بالای ۶۰ سال کرمان واکسن کرونا دریافت کردند

تصادف مرگبار در خیابان شهدای خانوک شهر کرمان+تصاویر

پربازدید ها

نماینده جیرفت خبرداد: حضور ۳ نماینده مجلس در کابینه دولت سیزدهم

مردم خوزستان ناراحتی خود را بروز دادند هیچ گله‌ای از آنها نمی‌توان داشت/ در همه جا از جمله مراسم‌های مذهبی و غیرمذهبی نیز باید اصل را بر رعایت کامل شیوه‌نامه‌های باشد

لزوم نگاه جدی‌تر مدیران ارشد کشوری به حل بحران‌های استان کرمان/ مصوبات ستاد بحران در شهرستان بافت باید با جدیت پیگیری شود

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)

جلسات ما سیاهی‌لشکر ندارد/ با کسی در زمینه‌ی داستان شوخی و تعارف ندارم/آبرو و اعتبار برآمده از سبک زندگی و زیست آدم‌هاست /موفقیت نویسنده‌ها برآمده از رنج و دردها و سخت‌هایی است که کشیده‌اند   (۲ نظر)

شرق: شلیک یک یا چند موشک به اسرائیل زمین بازی را عوض می‌کند و ایران در معرض محکومیت بین‌المللی قرار می‌گیرد/ جوان: اگر اقدام مشخصی در زمینه ترور شهید فخری زاده صورت نگیرد، دشمن برای تهدیدات ایران ارزش چندانی قائل نمی‌شود/ایران: پیوند دادن ترور شهید فخری زاده با برجام بی‌پایه است؛ مگر در سال 88 که شهید مسعود علی‌محمدی ترور شد، اساساً برجامی وجود داشت؟   (۲ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

نماینده جیرفت خبرداد: حضور ۳ نماینده مجلس در کابینه دولت سیزدهم   ( نظر)

تصادف مرگبار در خیابان شهدای خانوک شهر کرمان+تصاویر   ( نظر)

قتل در یک جشن تولد در ریگان؛ قاتل کمتر از یک ساعت دستگیر شد   ( نظر)

استاندار کرمان: وضعیت کرونا در کرمان بسیار نگران کننده است   ( نظر)