کد خبر: ۹۹۷۵
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۷
ارسال به دوستان
ذخیره
روحانی در نطق انتخاباتی:
هر رای ما در ۷ اسفند ۹۴ راجع نمایندگان خبرگان سرنوشت‌ساز است و گاهی در شرایطی قرار می‌گیریم حتی یک رای هم برای انتخاب رهبری مهم است.
حجت‌الاسلام حسن روحانی عصر امروز در برنامه تبلیغاتی خود در رادیو تهران 7 اسفند را بسیار حائز اهمیت برای جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: این انتخابات تبیین و برهان روشن برای مردم‌سالاری دینی این نظام است.

وی افزود: در قانون اساسی در اصل چهارم به روشنی اسلامیت نظام و همه قوانین و مقررات مورد تصریح قرار گرفته و در اصل ششم اداره کشور توسط آرای مردم تاکید شده است. بنابراین از یک طرف دینی بودن نظام و از طرفی مردمسالار بودن نظام در قانون اساسی به صراحت بیان شده است.

روحانی تصریح کرد: برای نسل جوان ما بسیار مهم است که بر این نکته توجه داشته باشند که رهبری نظام هم انتخابی است. فردی که مسئولیت سنگین رهبری نظام را برعهده دارد به طور غیرمستقیم توسط مردم ایران انتخاب می‌شود. مردم ایران نمایندگان خودشان را در استان‌های مختلف برای مجلس خبرگان رهبری تعیین می‌کنند و این نمایندگان منتخب مردم هستند که در زمان لازم فقیه عادل، شجاع، مدبر، مدیر، آشنا به زمان را برای رهبری نظام و رهبری امت اسلام انتخاب می‌کنند.

کاندیدای انتخابات مجلس خبرگان با بیان اینکه در قانون اساسی به کلمه انتخاب در خصوص رهبری تصریح شده است، گفت: در نامه مهم امام در آخرین هفته‌های حیات پربرکتشان به مجلس بازنگری آنجا هم تصریح شده به مسئله انتخاب بنابراین رهبری در نظام ما انتخابی است و آنچنان که برخی بدخواهان نظام تبلیغ می‌کنند در نظام جمهوری اسلامی برخی انتخابی هستند و برخی غیرانتخابی این سخن، سخن صحیح و درستی نیست.

وی بر همین اساس اضافه کرد: ما مجلس مهمی داریم به نام خبرگان رهبری گرچه در روزهای عادی و معمولی ممکن است مردم از آثار این مجلس خیلی مطلع نباشند و ملموس برای آنها نباشد اما بنده به عنوان فردی که در دوره سوم و چهارم خبرگان حضور داشتم می‌توانم شهادت می‌دهم که کمیسیون‌های مختلف خبرگان در طول سال فعال هستند و مجلس عمومی خبرگان نیز حداقل دو بار در طول سال و همچنین در صورت ضرورت به عنوان اجلاس فوق‌العاده تشکیل جلسه می‌دهند.

به گفته این کاندیدای انتخابات مجلس خبرگان اینگونه نیست که مجلس خبرگان فردی را به عنوان رهبری تعیین کند و سپس کارش تمام شود و مسئولیت او به پایان برسد تا خدایی نکرده روزی پیش بیاید که رهبری جدید را برگزیند؛ در قانون اساسی ما به صراحت آمده است در اصل 111 قانون اساسی که مجلس خبرگان رهبری بر صفات رهبری همواره نظارت می‌کند و همه آن صفات رهبری که در اصل پنجم قانون اساسی و 109 قانون اساسی تصریح شده به طور مداوم باید توسط مجلس خبرگان رهبری مورد نظارت دقیق قرار بگیرد.

روحانی بر همین اساس خاطر نشان کرد: مردم ما به خوبی می‌دانند که مجلس خبرگان رهبری دو کمیسیون دارد یک کمیسیون آن کمیسیون تحقیق (کمیسیون 111 قانون اساسی) است و کمیسیون دیگر، کمیسیون 107 قانون اساسی است. در کمیسیون 107 قانون اساسی همواره نسبت به آنهایی که احتمالا می‌توانند رهبری آینده نظام را برعهده بگیرند مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. البته اینها مطالبی نیست که منتشر شود اما در کمیسیون و هیئت رئیسه خبرگان مورد توجه ما است.

کاندیدای انتخابات مجلس خبرگان در تشریح کمیسیون تحقیق خبرگان رهبری نیز گفت: این کمیسیون به طور منظم تشکیل جلسه می‌دهد و طبق این اصل صفات رهبری را مورد نظارت قرار می‌دهد و مردم ما می‌دانند که طبق اصل 111 قانون اساسی، رهبری نظام از اداره مسئولیت و وظیفه خود ناتوان شود یا فاقد یکی از صفات مورد اشاره در قانون اساسی شود و یا حتی روشن شود که قبلا رهبری دارای آن صفات نبوده و بعدا متوجه آن شوند مجلس خبرگان رهبری، رهبری را از مسئولیتش کنار می‌گذارد و رهبر جدید را انتخاب می‌کنند.

وی افزود: بنابراین مسئله رهبری درست است که یک مسئله کاملا دینی است، فردی که رهبر نظام است فقیه است کلمه فقیه یعنی کسی که به عمق مسائل دینی آشناست. فقه به معنای درک عمیق است. فقه هم به معنای مصطلح امروز یعنی تسلط بر احکام فرعی اسلام نیست. فقیه بودن یعنی توجه عمیق به همه مسائل. در کنار این مسئولیت سنگین و صفت مهم فقیه بودن و عادل بودن مهم این است که رهبری باید آشنای به زمان باشد، آشنا به شرایط و مقتضیات باشد که اگر اینگونه نباشد اداره یا آنچه که به عنوان تدبیر و مدبر در قانون اساسی آمده دچار مشکل خواهد شد.

روحانی اضافه کرد: مردم ما باید توجه داشته باشند که انتخابات خبرگان بسیار حائز اهمیت است. طبق قانون اساسی در شرایط فعلی برای انتخاب رهبری در شرایطی که نیاز باشد هیچ راهی برای انتخاب جز از طریق مجلس خبرگان وجود ندارد. تنها مرجعی که در شرایط لازم رهبری جدید را بر می‌گزیند مجلس خبرگان رهبری است و لذا اعضای مجلس خبرگان علاوه بر اینکه خودشان دارای رتبه اجتهاد از لحاظ درس‌های حوزوی باشند باید بینش کافی نیز به مسائل اجتماعی و سیاسی نیز داشته باشند و خود اعضای خبرگان هم باید آگاه به زمان باشند.

کاندیدای انتخابات مجلس خبرگان با بیان این مطلب که برای مردم ایران بسیار مهم است که نمایندگانی را برگزینند که آن نمایندگان باید رهبری را انتخاب کنند که آن رهبر باید بینش سیاسی و اجتماعی داشته باشد و مدیر و مدبر باشد، اظهار داشت: مردم در انتخاب کاندیدای خبرگان باید به همه این ویژگی‌ها توجه کنند و بدانند مجلس خبرگان هم مجلسی است که رهبری انتخاب می‌کند و هم مجلسی است که بر صفات رهبری به طور مداوم نظارت می‌کند و هم خدایی ناکرده اگر زمانی لازم باشد رهبری را از سمت رهبری برکنار می‌کند و این بر اساس اصل 111 قانون اساسی است.

وی ادامه داد: خوشبختانه مجلس خبرگان رهبری دوره اول در مقطع حساس در 14 خرداد 1368 وظیفه مهم خود را به نحو احسن انجام داد و بعد از رحلت امام راحل (ره) در کمتر از 24 ساعت مجلس خبرگان توانست رهبری شجاع، عالم، مدیر و مدبر و ادامه‌دهنده راه امام را به خوبی برگزیند و فرد اصلح را برای این کار انتخاب کرد.

روحانی با بیان این مطلب که باید به روز 14 خرداد نگاه کنیم و وقتی به مجلس خبرگان فکر می‌کنیم به آن لحظه‌ای فکر کنیم که بدون در نظر گرفتن مسائل حزبی و تنها در چارچوب منافع احکام اسلامی و منافع کشورمان بتواند رهبری که از هر جهت صالح و اصلح باشد برگزیند گفت: البته در سال‌های اخیر از دوره سوم در خبرگان کمیسیون‌های جدیدی تشکیل شده که برای انجام این وظایف به مجلس خبرگان کمک کرده است و کمک می‌کند در مجلس سوم کمیسیون سیاسی و اجتماعی تشکیل شده برای اینکه مسائل مهم سیاسی داخل کشور و صدر جهان اسلام را مورد بررسی قرار دهند. مسائل اجتماعی را مورد دقت قرار دهند و در هر اجلاس مجلس خبرگان گزارشی دهد.

کاندیدای انتخابات مجلس خبرگان در بخش پایانی سخنانش با بیان این مطلب که افتخار دارم حدود 8 سال در این دو دوره رئیس این کمیسیون بوده‌ام و این کمیسیون وظایف بسیار مهم و اساسی را که در خبرگان تنها مسئله فقه و فقاهت نیست انجام داده است خاطر نشان کرد: انتخابات خبرگان رهبری انجام یک رسالت بسیار مهم است چرا که مردم ایران بر این نکته توجه داشته باشند که مجلس خبرگان بسیار مهم است و برای درک این مطلب به این نکته توجه کنند که وظایف رهبری چقدر مهم و سنگین است. رهبر معظم انقلاب شخصیتی است سیاست‌های کلی نظام را تبیین می‌کند و فرمان جنگ و صلح برعهده ایشان است. شخصیتی است که فقهای شورای نگهبان و رئیس قوه قضائیه و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام را انتخاب می‌کند.

وی تاکید کرد: شرایطی که امت اسلام در منطقه دارد تصمیم‌گیری، راهنمایی و رهنمود در مقاطع حساس گاهی یک جمله و کلمه‌اش بسیار برای کشور و منطقه و امت اسلامی سرنوشت‌ساز است و امروز بحمدالله رهبری آگاه، فرهیخته و شایسته داریم اما باید برای روز مبادا فکر کنیم و توجه کنیم که یک رهبری با این مسئولیت سنگین توسط خبرگان باید انتخاب شود پس هر رای ما در 7 اسفند 94 راجع نمایندگان خبرگان سرنوشت‌ساز است و گاهی در شرایطی قرار می‌گیریم حتی یک رای هم برای انتخاب رهبری مهم است.
برچسب ها: روحانی ، انتخابات
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

نماینده جیرفت خبرداد: حضور ۳ نماینده مجلس در کابینه دولت سیزدهم

لزوم نگاه جدی‌تر مدیران ارشد کشوری به حل بحران‌های استان کرمان/ مصوبات ستاد بحران در شهرستان بافت باید با جدیت پیگیری شود

رشد ۱۳۱ در صدی سود تلفیق سال ۱۳۹۹ نسبت به سال مشابه قبل و تخصیص سود ۲۰۰ ریالی به هر سهم

واژگونی خودرو در محور بردسیر به باغین 2 کشته و 3 مصدوم بر جای گذاشت

سیل اخیر به ۲۰۰ منزل مسکونی کرمان خسارت وارد کرد

مردم خوزستان ناراحتی خود را بروز دادند هیچ گله‌ای از آنها نمی‌توان داشت/ در همه جا از جمله مراسم‌های مذهبی و غیرمذهبی نیز باید اصل را بر رعایت کامل شیوه‌نامه‌های باشد

تفاوت در عوارض بعد از تزریق واکسن کرونا در افراد مختلف

کشف ۶۰۰ کیسه ۵۰ کیلویی کود شیمیایی قاچاق به ارزش یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال در رفسنجان

بیش از ۶۰ درصد جمعیت بالای ۶۰ سال کرمان واکسن کرونا دریافت کردند

تصادف مرگبار در خیابان شهدای خانوک شهر کرمان+تصاویر

پربازدید ها

نماینده جیرفت خبرداد: حضور ۳ نماینده مجلس در کابینه دولت سیزدهم

مردم خوزستان ناراحتی خود را بروز دادند هیچ گله‌ای از آنها نمی‌توان داشت/ در همه جا از جمله مراسم‌های مذهبی و غیرمذهبی نیز باید اصل را بر رعایت کامل شیوه‌نامه‌های باشد

لزوم نگاه جدی‌تر مدیران ارشد کشوری به حل بحران‌های استان کرمان/ مصوبات ستاد بحران در شهرستان بافت باید با جدیت پیگیری شود

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)

جلسات ما سیاهی‌لشکر ندارد/ با کسی در زمینه‌ی داستان شوخی و تعارف ندارم/آبرو و اعتبار برآمده از سبک زندگی و زیست آدم‌هاست /موفقیت نویسنده‌ها برآمده از رنج و دردها و سخت‌هایی است که کشیده‌اند   (۲ نظر)

شرق: شلیک یک یا چند موشک به اسرائیل زمین بازی را عوض می‌کند و ایران در معرض محکومیت بین‌المللی قرار می‌گیرد/ جوان: اگر اقدام مشخصی در زمینه ترور شهید فخری زاده صورت نگیرد، دشمن برای تهدیدات ایران ارزش چندانی قائل نمی‌شود/ایران: پیوند دادن ترور شهید فخری زاده با برجام بی‌پایه است؛ مگر در سال 88 که شهید مسعود علی‌محمدی ترور شد، اساساً برجامی وجود داشت؟   (۲ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

نماینده جیرفت خبرداد: حضور ۳ نماینده مجلس در کابینه دولت سیزدهم   ( نظر)

تصادف مرگبار در خیابان شهدای خانوک شهر کرمان+تصاویر   ( نظر)

قتل در یک جشن تولد در ریگان؛ قاتل کمتر از یک ساعت دستگیر شد   ( نظر)

استاندار کرمان: وضعیت کرونا در کرمان بسیار نگران کننده است   ( نظر)