کد خبر: ۹۹۹۲
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۷
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیر اجرایی کانون فرهنگی بانو مجتهد امین گفت: متاسفانه نسبت به گذشته با رشد آمار اعتیاد در میان زنان مواجه هستیم، علاوه بر آموزش و آگاهی، رفع خلاءهای عاطفی در خانواده‌ها مانع از اعتیاد زنان و دختران می‌شود.
مدیر اجرایی کانون فرهنگی بانو مجتهد امین گفت: متاسفانه نسبت به گذشته با رشد آمار اعتیاد در میان زنان مواجه هستیم، علاوه بر آموزش و آگاهی، رفع خلاءهای عاطفی در خانواده‌ها مانع از اعتیاد زنان و دختران می‌شود.

به نقل از روابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر: معصومه طاهري گفت: اعتياد يك آسيب اجتماعي است و تنها يك مشكل و دغدغه فردي و خانوادگي محسوب نمي‌شود بنابراين رويكرد اجتماعي شدن مبارزه با مواد مخدر بسيار مناسب بوده و همه بايد بپذيريم كه اعتياد يك مشكل همگاني است و با احساس مسئوليت ملي نسبت به رفع و كاهش آن همكاري كنيم.

وي گفت: حتي خانواده‌هايي كه به صورت مستقيم درگير اعتياد نيستند نمي‌توانند خود را مصون از خطرات اعتياد بدانند چراكه اين معضل و پديده شوم اجتماعي بر همه افراد جامعه به صورت غير مستقيم مي‌تواند اثر گذارد، براي مبارزه با اعتياد ابتدا بايد به مسئله پيشگيري توجه داشته باشيم همچنين اين معضل بايد دلايل شكل‌گيري آن آسيب شناسي شود تا بتوانيم راهكارهاي موثرتري اتخاذ كنيم.

مدير سابق اجتماعي مركز امور زنان و خانواده ادامه داد: آموزش همگاني در پيشگيري از معضلات اجتماعي همچون اعتياد بسيار موثر است و نبايد مورد غفلت دستگاه‌هاي كشوري و مردم قرار گيرد. همچنين سازمان‌هاي مردن نهاد در اين راستا مي‌توانند نقش بسيار مهمي را بر عهده گيرند چه بسا كه تجربه‌هاي فراوان نشان داده است كه با همكاري و مشاركت سازمان‌هاي مردم نهاد رسيدن به موفقيت تسهيل شده و موثرتر خواهد بود.

طاهري اضافه كرد: خانواده‌ها بايد نحوه مواجه شدن با فرد معتاد را بدانند و اقدامات موثر را جهت ترك و بهبودي آن انجام دهند. اعتياد يك بيماري است و فرد بيمار بايد مورد درمان قرار گيرد بنابراين اشتباه خانواده‌ها در اين زمينه نه تنها سبب ترك فرد معتاد نمي‌شود بلكه باعث آسيب‌هاي روحي و رواني زيادي براي اعضاي خانواده مي‌شود.

وي رويكرد اجتماعي شدن را بسيار مثبت برشمرد و عنوان كرد: همه دستگاه‌ها و مردم بايد همكاري كنند تنها با فعاليت يك يا دو دستگاه به نتيجه نخواهيم رسيد و مبارزه با اعتياد و مواد مخدر يك عزم ملي و همگاني مي‌طلبد.

مدير اجرايي كانون فرهنگي بانو مجتهد امين به موضوع دختران فراري و ايدز اشاره كرد و بيان كرد: متاسفانه نسبت به گذشته رشد آمار اعتياد، دختران فراري و ايدز در ميان زنان افزايش يافته است و اين موضوعات نيز بررسي‌هاي كارشناسي دارد . دختران از لحاظ روحي و رواني عاطفي و حساس‌اند و خانواده‌ها بايد خلاء‌هاي عاطفي فرزندانشان را رفع سازند تا دچار مشكلاتي همچون اعتياد آنها نشوند. البته به موضوع افراط و تفريط در اين راستا بايد توجه شود.

مدير سابق اجتماعي مركز امور زنان و خانواده قبح زدايي از اعتياد را معضل بزرگتر خود اعتياد برشمرد و گفت: برخي خانواده‌ها اعتياد برايشان اهميت ندارد و يك امر عادي تلقي مي‌شود و اين مسئله مشكلات فراواني را براي خانواده‌هاي آنان فراهم مي‌سازد.

طاهري افزود: مديران مدارس و معلمان بايد دانش آموزاني كه خلاء عاطفي دارند را شناسايي كرد و حمايت‌هاي لازم را در ميان آنها به انجام رسانند تا علاوه بر رشد تحصيلي آنها مانعي در برابر اعتياد و آسيب‌هاي اجتماعي كه اين دانش آموزان را تهديد مي‌كند، باشند. چرا كه احساس تنهايي و خلاءهاي عاطفي اين افراد را به سمت اعتياد سوق مي‌دهد.

مدير اجرايي كانون فرهنگي بانو مجتهد امين به موضوع رويكردهاي ديني اشاره داشت و تاكيد كرد: در دين مبين اسلام به محبت و عاطفه بسيار زياد توجه شده است و خانواده‌ها بايد حرف و عمل ديني آنها براي فرزندانشان يكسان باشد تا بتوانند از ايجاد آسيب‌هاي اجتماعي جلوگيري كنند. همچنين تقويت ايمان در ميان نوجوانان و جوانان خود نوعي پيشگيري از اعتياد به شمار مي‌رود.
برچسب ها: اعتیاد زنان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

تقابل با تیم نخست قاره سیاه؛ آخرین محک جدی با طعم انتقام

هشدار پلیس درباره کلاهبرداری از طریق ارسال پیامک برای دریافت اینترنت ماهواره‌ای / شهروندان از کلیک بر روی لینک‌های ناشناس خودداری کنند

بهره‌مندی بیش از هشت هزار بانوی سرپرست خانوار کرمانی از خدمات بهزیستی

کرونا هنوز تمام نشده است / پروتکل های بهداشتی رعایت نمی شود / نگران شیوع آنفلوآنزا هستیم

پیش بینی هواشناسی از وزش باد شدید در شرق کرمان

یک متخصص تغذیه: بچه ها را بدون "صبحانه" مدرسه نفرستید

بلینکن: هیچ انتظاری برای احیای توافق هسته‌ای در کوتاه مدت ندارم / ایران با آخرین پاسخ خود «یک گام به عقب» برداشته

سه اشتباه رئیسی در نطق سازمان ملل/ مشاوران بیشتر مراقب جزییات باشند

دشمن دنبال یک بهانه بود تا مردم را به خیابان‌ها بکشاند/ دشمنان در صدد این بودند که موفقیت‌های این دولت تحت‌الشعاع قرار بگیرد

جماران مطرح کرد: چرا آمریکایی ها دیگر پهلوی را به بازی نگرفتند؟

پربازدید ها

پیش بینی هواشناسی از وزش باد شدید در شرق کرمان

زمین‌لرزه راور خسارتی نداشت

وزش باد نسبتا شدید در شرق استان

یک متخصص تغذیه: بچه ها را بدون "صبحانه" مدرسه نفرستید

خطر ابتلا به دیابت نوع ۱در کودکان مبتلا به کووید-۱۹

کرونا هنوز تمام نشده است / پروتکل های بهداشتی رعایت نمی شود / نگران شیوع آنفلوآنزا هستیم

درمان ایدز با بهره گیری از مهندسی ژنتیک

هشدار پلیس درباره کلاهبرداری از طریق ارسال پیامک برای دریافت اینترنت ماهواره‌ای / شهروندان از کلیک بر روی لینک‌های ناشناس خودداری کنند

بهره‌مندی بیش از هشت هزار بانوی سرپرست خانوار کرمانی از خدمات بهزیستی

پر بحث

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

چرا دیگران «دعایی» نشدند و یا «دعایی» نیستند؟   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

انتقاد تند همتی از تصویب طرح صیانت، «طبقاتی سازی اینترنت و محدودسازی حداکثری‌اش»   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

مهدی آگاه درگذشت   (۱ نظر)

مویدی: پول مردمی که نان ندارند بخورند را به دوستان‌تان می‌دهید/ فعالیت‌های کمیسیون فرهنگی سیاسی است تا فرهنگی/ امینی‌زاده: خیلی وقاحت می‌خواهد به یک جریان مردمی انگ سیاسی بزنیم/ بله کار سیاسی ما تقویت جریان انقلابی است   (۱ نظر)

با نان کارگری مادرم در کارخانه ریسندگی کرمان بزرگ شدم/ عهد بستم تا زمانیکه در لباس طلبگی هستم از هیچ دولتی حقوق نگیرم/شرطم با امام برای پذیرش سفارت ایران در عراق نگرفتن حقوق بود   (۱ نظر)