کد خبر: ۹۹۹۹
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۸
ارسال به دوستان
ذخیره
استان فارس با سالانه نشست زمین به میزان 56 سانتی متر رکوردار فرونشست زمین در جهان شده و هم اکنون طولانی ترین دیوار گلی جهان در تهدید این بلای زمینی است.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛دشتهای ایران مانند کبود در آهنگ همدان،ورامین،نظرآباد،دشت تهران،مشهد و نیشابور،دشت های کرمان،اصفهان،قزوین و استان فارس این روزها دچار فرونشست و فروچاله هایی شده‌اند که دست اندازی بیش از حد عوامل انسانی در بهره برداری بی رویه از آب‌های زیرزمینی در رخداد آن دخیل بوده و حالا در جدیدترین بررسی های مخاطرات زمین شناختی سازمان زمین شناسی کشور استان فارس رکورد فرونشست زمین در کشور را زده و دیگر تهران دارای بیشترین نشست سالانه زمین نیست و اکنون از دیار طولانی ترین دیوار گلی جهان در دارابگرد فارس خبر می‌رسد که فرونشست زمین این بنای تاریخی را نشانه گرفته و هر آن ممکن است این شهر باستانی در فروچاله ها فرو رود.

*فروچاله ها طولانی ترین دیوار گلی جهان را می‌بلعند

دیوار گلی شهر داربگرد طولانی ترین و عریض ترین دیوار 2500 ساله دنیا محسوب می‌شود که اکنون به دلیل فرونشست زمین در داراب شکاف‌های گسترده‌ای در فاصله 50 متری این شهر تاریخی به عمق دو متر ایجاد شده است و پیشروی این اتفاق به قدری است که هر آن ممکن است تمامی این شهر تاریخی به یکباره تخریب و در فروچاله ها فرو رود.

*فارس رکورددار فرونشست زمین در کشور شد

نشست سالانه زمین در نیومکزیکو به مقدار 34 سانتی متر در سال بیشترین رقم ثبت شده در کره زمین را به عنوان فرونشست زمین به خود اختصاص داده بود ولی اکنون طبق جدیدترین بررسی ها، استان فارس با نشستی سالانه به میزان 56 سانتی متر،نیومکزیکو را از صدر بیشترین فرونشست ها برداشته و نام خود را به جای آن به ثبت رسانده است.

محمدجواد بلورچی مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین شناختی در سازمان زمین شناسی کشور دراین باره می‌گوید:در برخی از مناطق شرقی استان فارس،از جمله نواحی اطراف شهرستان فسا،میزان نشست سالانه زمین به 56 سانتی متر می‌رسد که 20 سانتی متر بیشتر از تهران است.

وی در ادامه معتقد است: پیش از این نشست سالانه در نیومکزیکو به عنوان بیشترین رقم ثبت شده در کره زمین بوده که مقدار آن فقط 34 سانتی متر در سال بوده است.

*دست اندازی انسان و ایجاد فرونشست زمین

د ربین عوامل موثر درایجاد فرونشست زمین،تحقیقات نشان داده که برداشت بیش از حد مجاز از منابع آب زیرزمینی دلیل فرونشست زمین در ایران بوده و این امر نتیجه عدم وجود مدیریت درست منابع آب در بخش برداشت و از سوی دیگر به هدر رفتن حجم بسیاری از آب در نتیجه نادرست بودن شیوه های کشاورزی و مصارف صنعتی و شهری یا بطور خلاصه مصرف نامتناسب و ناصحیح آب بوده است.

*چه باید کرد؟

تنها راهکاری که آن هم در طول دراز مدت و برمبنای تجربه سایر کشورهای درگیر با فرونشست زمین بدست آمده اصلاح روش‌های مدیریت منابع آب است و جلوگیری از ادامه فعالیت استفاده کنندگان غیرمجاز و چاه‌های حفر شده می‌تواند به عنوان اقدامی فوری و اضطراری از سرعت روبه رشد پیشروی فرونشست زمین ممانعت کند.

برچسب ها: فروچاله ، فارس ، دیوار گلی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

آغاز واکسیناسیون افراد بالای پنجاه سال در استان کرمان از امروز/ برای ثبت نام به این سامانه مراجعه کنید

بشنوید: ترانه کرمانی «قوتو» کرال آکاپلا

واکسیناسیون کرونای افراد بالای ۵۰ سال در استان کرمان مجوز گرفت

اينترنت ملي از آنچه فكر مي‌كنيد به شما نزديك‌تر است

مذاکرات الکاظمی با بایدن در واشنگتن؛ آیا پرونده ایران هم روی میز است؟

اسامی کابینه ابراهیم رئیسی فاش شد /سمت شمخانی چیست؟ /وزرای روحانی هم هستند /رقیب رئیس جمهور وزیر می شود

عضو مجمع تشخیص مصلحت به روحانی: بعد از ریاست جمهوری حزب قوی تشکیل دهید

این مردم هستند که تاوان تحریم‌ها را می‌دهند نه سیاستمداران/ غرور سیاسی باعث شد که اولین بودجه دولت آینده، بودجه تحریمی باشد/ هر روزی که تحریم‌ها ادامه پیدا می‌کند رکود در کشور بیشتر می‌شود

واکسن تنها سلاح ریشه کنی کرونا، است

دستگیری سارق با ۴۸ فقره سرقت در کرمان

پربازدید ها

آغاز واکسیناسیون افراد بالای پنجاه سال در استان کرمان از امروز/ برای ثبت نام به این سامانه مراجعه کنید

واکسیناسیون کرونای افراد بالای ۵۰ سال در استان کرمان مجوز گرفت

ظرفیت تزریق واکسن کرونا در کرمان ۱۲هزار نفر است، اما تنها هزار نفر مراجعه کرده‌اند

سارق سابقه دار مجدد راھی زندان شد

واکسن تنها سلاح ریشه کنی کرونا، است

صدور مجوز تزریق واکسن مدرنا به نوجوانان ۱۲ تا ۱۷ ساله

طوفان شن در راه است

دستگیری سارق با ۴۸ فقره سرقت در کرمان

آموزش حضوری دانش آموزان اولویت اصلی آموزش و پرورش در سال تحصیلی آینده است

کرونا دلتا در کمین کودکان و نوجوانان

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)

جلسات ما سیاهی‌لشکر ندارد/ با کسی در زمینه‌ی داستان شوخی و تعارف ندارم/آبرو و اعتبار برآمده از سبک زندگی و زیست آدم‌هاست /موفقیت نویسنده‌ها برآمده از رنج و دردها و سخت‌هایی است که کشیده‌اند   (۲ نظر)

شرق: شلیک یک یا چند موشک به اسرائیل زمین بازی را عوض می‌کند و ایران در معرض محکومیت بین‌المللی قرار می‌گیرد/ جوان: اگر اقدام مشخصی در زمینه ترور شهید فخری زاده صورت نگیرد، دشمن برای تهدیدات ایران ارزش چندانی قائل نمی‌شود/ایران: پیوند دادن ترور شهید فخری زاده با برجام بی‌پایه است؛ مگر در سال 88 که شهید مسعود علی‌محمدی ترور شد، اساساً برجامی وجود داشت؟   (۲ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)