کد خبر: ۹۹۹۹
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۸
ارسال به دوستان
ذخیره
استان فارس با سالانه نشست زمین به میزان 56 سانتی متر رکوردار فرونشست زمین در جهان شده و هم اکنون طولانی ترین دیوار گلی جهان در تهدید این بلای زمینی است.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛دشتهای ایران مانند کبود در آهنگ همدان،ورامین،نظرآباد،دشت تهران،مشهد و نیشابور،دشت های کرمان،اصفهان،قزوین و استان فارس این روزها دچار فرونشست و فروچاله هایی شده‌اند که دست اندازی بیش از حد عوامل انسانی در بهره برداری بی رویه از آب‌های زیرزمینی در رخداد آن دخیل بوده و حالا در جدیدترین بررسی های مخاطرات زمین شناختی سازمان زمین شناسی کشور استان فارس رکورد فرونشست زمین در کشور را زده و دیگر تهران دارای بیشترین نشست سالانه زمین نیست و اکنون از دیار طولانی ترین دیوار گلی جهان در دارابگرد فارس خبر می‌رسد که فرونشست زمین این بنای تاریخی را نشانه گرفته و هر آن ممکن است این شهر باستانی در فروچاله ها فرو رود.

*فروچاله ها طولانی ترین دیوار گلی جهان را می‌بلعند

دیوار گلی شهر داربگرد طولانی ترین و عریض ترین دیوار 2500 ساله دنیا محسوب می‌شود که اکنون به دلیل فرونشست زمین در داراب شکاف‌های گسترده‌ای در فاصله 50 متری این شهر تاریخی به عمق دو متر ایجاد شده است و پیشروی این اتفاق به قدری است که هر آن ممکن است تمامی این شهر تاریخی به یکباره تخریب و در فروچاله ها فرو رود.

*فارس رکورددار فرونشست زمین در کشور شد

نشست سالانه زمین در نیومکزیکو به مقدار 34 سانتی متر در سال بیشترین رقم ثبت شده در کره زمین را به عنوان فرونشست زمین به خود اختصاص داده بود ولی اکنون طبق جدیدترین بررسی ها، استان فارس با نشستی سالانه به میزان 56 سانتی متر،نیومکزیکو را از صدر بیشترین فرونشست ها برداشته و نام خود را به جای آن به ثبت رسانده است.

محمدجواد بلورچی مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین شناختی در سازمان زمین شناسی کشور دراین باره می‌گوید:در برخی از مناطق شرقی استان فارس،از جمله نواحی اطراف شهرستان فسا،میزان نشست سالانه زمین به 56 سانتی متر می‌رسد که 20 سانتی متر بیشتر از تهران است.

وی در ادامه معتقد است: پیش از این نشست سالانه در نیومکزیکو به عنوان بیشترین رقم ثبت شده در کره زمین بوده که مقدار آن فقط 34 سانتی متر در سال بوده است.

*دست اندازی انسان و ایجاد فرونشست زمین

د ربین عوامل موثر درایجاد فرونشست زمین،تحقیقات نشان داده که برداشت بیش از حد مجاز از منابع آب زیرزمینی دلیل فرونشست زمین در ایران بوده و این امر نتیجه عدم وجود مدیریت درست منابع آب در بخش برداشت و از سوی دیگر به هدر رفتن حجم بسیاری از آب در نتیجه نادرست بودن شیوه های کشاورزی و مصارف صنعتی و شهری یا بطور خلاصه مصرف نامتناسب و ناصحیح آب بوده است.

*چه باید کرد؟

تنها راهکاری که آن هم در طول دراز مدت و برمبنای تجربه سایر کشورهای درگیر با فرونشست زمین بدست آمده اصلاح روش‌های مدیریت منابع آب است و جلوگیری از ادامه فعالیت استفاده کنندگان غیرمجاز و چاه‌های حفر شده می‌تواند به عنوان اقدامی فوری و اضطراری از سرعت روبه رشد پیشروی فرونشست زمین ممانعت کند.

برچسب ها: فروچاله ، فارس ، دیوار گلی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

قوت گرفتن نیامدن رئیسی و آمدن قالیباف

جبهه اصلاحات کرمان از نامزدهای شورای شهر که علاقمند به حضور در لیست این جبهه هستند دعوت به عمل آورد

محسن هاشمی روز شنبه به جمع بندی می‌رسد

صادقی:نامزد جبهه اصلاحات فقط از میان اصلاح‌طلبان انتخاب می‌شود

ستاد‌های اصلاح طلبان کی و چگونه تشکیل می‌شود؟

26 سال است که تاوان اتفاقات دوم خرداد را می‌دهیم/ امسال مانند سال 76 در پیچ تاریخ قرار گرفته‌ایم/ مشکلات امروزه جامعه از انقلاب نیست، از انتخاب بد است/ انتخاب امسال ما باید ظهور ساز باشد/ اگر رئیسی به انتخابات نیاید مردم ایشان را نخواهند بخشید

روحانی: همه جناح‌ها و گروه‌ها باید در انتخابات شرکت داشته باشند/ دولت یازدهم و دوازدهم در سخت‌ترین شرایط تاریخ ایران حداقل در یک قرن گذشته حتی در جنگ جهانی اول و دوم بود

نرخ مشارکت و نتیجه سبد رای کاندیداها احتمالا چقدر خواهد بود؟

علی مطهری پس از ثبت نام: همه باید حرف خود را بزنند خط قرمز آشوب و بلواست

برخی از نامزد‌های ریاست جمهوری حرف‌های دشمن را تکرار می‌کنند/ این حرف‌ها توسط افرادی مطرح می‌شود که بار‌ها از مردم رای گرفته اند

پربازدید ها

جان پدر کجاستی/ «جان پدر» این بار برای دردانه دختر خواهد سوخت

فوتی‌های کرونا در استان دو رقمی شد

تردد خودروهای شخصی بین شهرهای استان در پایان هفته جاری ممنوع شد

ما تقریبا از دام ویروس انگلیسی با افتخار جستیم/اکنون چند موتاسیون جدید وارد کشور شدند/وحشتی که از ویروس انگلیسی داشتم، از ویروس هندی ندارم/ از ویروس آفریقای جنوبی هراس دارم

کرونای هندی تهدید جهانی است

خط تولید واکسن «برکت» با ظرفیت ماهانه ۳ میلیون دوز آماده شد / به محض تایید وزارت بهداشت، تولید آغاز می‌شود/واکسیناسیون عمومی با واکسن برکت از خرداد ۱۴۰۰

کاهش نسبی کرونا/ نگرانی وزارت بهداشت از افزایش کرونا در تعطیلات عید فطر

۳۰۷ فوتی و ۱۸۱۳۳ ابتلای جدید کرونا در کشور

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)